Ogłoszenie o naborze nr ECA/2015/JUR - Prawnik - 2 stanowiska (Grupa zaszeregowania AD 8-AD 9) - Dział prawny - Służby Prezesa Trybunału.

OGŁOSZENIE O NABORZE NR ECA/2015/JUR
Prawnik - 2 stanowiska (Grupa zaszeregowania AD 8-AD 9) Dział prawny - Służby Prezesa Trybunału

(2015/C 433 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2015 r.)

Kim jesteśmy

Europejski Trybunał Obrachunkowy jest instytucją Unii Europejskiej (UE) ustanowioną na mocy Traktatu w celu sprawowania kontroli nad finansami UE. Jako zewnętrzny kontroler UE przyczynia się on do poprawy zarządzania finansami UE i jest niezależnym strażnikiem interesów finansowych obywateli Unii Europejskiej.

Trybunał przeprowadza kontrole, na podstawie których ocenia pozyskiwanie i wykorzystywanie środków finansowych UE. Bada on, czy operacje finansowe zostały właściwie zarejestrowane i przedstawione, legalnie i prawidłowo przeprowadzone oraz czy zarządzano nimi w sposób zapewniający oszczędność, wydajność i skuteczność. Trybunał przedstawia wyniki przeprowadzonych kontroli w klarownych, rzeczowych i obiektywnych sprawozdaniach. Wydaje również opinie w kwestiach dotyczących zarządzania finansami.

Trybunał promuje rozliczalność i przejrzystość oraz pomaga Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w nadzorowaniu wykonania budżetu UE, w szczególności w ramach procedury udzielania absolutorium. Trybunał stawia sobie za cel, aby być sprawnie działającą organizacją, która odgrywa zasadniczą rolę w zakresie przemian w dziedzinie kontroli i administracji publicznej.

Siedziba Trybunału Obrachunkowego znajduje się w Luksemburgu.

Dział prawny zapewnia Trybunałowi doradztwo i wsparcie prawne w odniesieniu do całej jego działalności, w tym do zakresu odpowiedzialności i prerogatyw Trybunału, do zagadnień prawnych pojawiających się w ramach działalności kontrolnej oraz do kwestii dotyczących pracowników i administracji. Dział prawny reprezentuje Trybunał w procesach sądowych, w szczególności przed sądami Unii Europejskiej.

Proponujemy

Na podstawie art. 29 ust. 2 Regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej i warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej (zwanego dalej "regulaminem") Europejski Trybunał Obrachunkowy postanowił rozpocząć procedurę mającą na celu obsadzenie dwóch (2) stanowisk prawników (grupa zaszeregowania AD 8-AD 9) w dziale prawnym Służb Prezesa. Procedura ta, której celem jest zapewnienie organowi powołującemu większego wyboru kandydatów, odbędzie się równolegle z wewnętrzną i międzyinstytucjonalną procedurą naboru.

Wynagrodzenie podstawowe w grupach zaszeregowania AD 8 i AD 9 (stopień 1) wynosi, odpowiednio, 6 350,35 euro i 7 185,01 euro miesięcznie. Powyższa kwota wynagrodzenia podstawowego, która podlega opodatkowaniu podatkiem wewnętrznym na rzecz Unii Europejskiej i jest zwolniona z podatku krajowego, może zostać zwiększona o określone dodatki zgodnie z warunkami przewidzianymi w regulaminie.

Prawnik, pracujący pod bezpośrednim zwierzchnictwem kierownika działu prawnego, jest odpowiedzialny za zapewnienie doradztwa prawnego na wewnętrzny użytek instytucji i obronę interesów Trybunału w postępowaniu procesowym. Do jego obowiązków należy realizowanie zadań prawnych obejmujących w szczególności przygotowywanie opinii prawnych z zakresu prawa unijnego, pomoc członkom i izbom kontroli w rozwiązywaniu kwestii prawnych, wewnętrzne doradztwo prawne w zakresie prawa instytucjonalnego, administracyjnego i pracowniczego, reprezentowanie Trybunału Obrachunkowego przed sądami, a także, w ramach wewnętrznej współpracy, pomoc służbom administracyjnym w zakresie umów i zamówień publicznych.

Nabór uzależniony będzie od potrzeb działu i dostępności stanowisk.

Poszukujemy

Trybunał poszukuje dynamicznych prawników z co najmniej dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym. Od kandydatów wymagane jest ukończenie studiów w zakresie nauk prawnych potwierdzone uzyskaniem uznanego dyplomu. Atutem będzie dodatkowe wykształcenie lub doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie.

Niniejsza procedura naboru jest otwarta dla kandydatów, którzy w dniu, w którym upływa termin składania kandydatur, spełniają następujące warunki:

-
posiadają wykształcenie odpowiadające pełnemu cyklowi studiów uniwersyteckich, potwierdzone uzyskaniem dyplomu w zakresie nauk prawnych, w przypadku gdy normalny czas trwania wspomnianych studiów wynosi co najmniej cztery lata, lub wykształcenie odpowiadające pełnemu cyklowi studiów uniwersyteckich, potwierdzone uzyskaniem dyplomu w zakresie nauk prawnych, oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe w wymiarze co najmniej jednego roku, w przypadku gdy normalny czas trwania wspomnianych studiów wynosi co najmniej trzy lata,
-
posiadają gruntowną znajomość jednego języka urzędowego Unii Europejskiej oraz znajomość w stopniu zadowalającym co najmniej jeszcze jednego języka urzędowego UE.

Z uwagi na charakter obowiązków związanych z oferowanym stanowiskiem niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka francuskiego i angielskiego; znajomość innych języków obcych stanowi dodatkowy atut.

Kandydaci muszą także wykazać się:

-
udokumentowanym, co najmniej dziesięcioletnim stosownym doświadczeniem zawodowym, liczonym od momentu uzyskania wyżej wymienionego dyplomu, w tym co najmniej pięcioletnim doświadczeniem w pełnieniu obowiązków prawnych związanych bezpośrednio z oferowanym stanowiskiem,
-
doskonałą znajomością prawa Unii Europejskiej i postępowań procesowych w tym zakresie,
-
doskonałymi kompetencjami interpersonalnymi i biegłością w komunikacji zarówno ustnej, jak i pisemnej,
-
poczuciem interesu publicznego, potwierdzoną umiejętnością przestrzegania terminów i instrukcji, współpracy z partnerami, a także zdolnościami negocjacyjnymi.

Dodatkowymi atutami będą:

-
dobra znajomość prawa bankowego (restrukturyzacja i niewypłacalność banków, instrumenty finansowe, fuzje i przejęcia banków) i nowych instrumentów w zakresie zarządzania gospodarczego i finansowego, w tym ustanowienie jednolitego mechanizmu nadzorczego i jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji,
-
gruntowna znajomość prac Trybunału i finansów publicznych UE,
-
gruntowna znajomość prawa w dziedzinie służby publicznej, umów i zamówień publicznych oraz zwalczania nadużyć finansowych,
-
dobra znajomość/doświadczenie w zakresie procedur mediacyjnych.

Polityka rekrutacji

W polityce zatrudnienia Trybunał kieruje się zasadą równych szans i rozpatruje kandydatury wszystkich osób o odpowiednich kwalifikacjach z wykluczeniem wszelkiej dyskryminacji.

WARUNKI REKRUTACJI

Zgodnie z art. 28 regulaminu kandydat musi w szczególności:

-
posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,
-
korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
-
mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej,
-
posiadać cechy charakteru odpowiednie do wypełniania obowiązków na danym stanowisku.

PROCEDURA WYBORU

Komisja rekrutacyjna przeanalizuje kandydatury spełniające warunki wyboru i wyłoni maksymalnie 12 najlepszych kandydatów, którzy zostaną poproszeni o przeprowadzenie analizy przypadku i zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której przede wszystkim zaprezentują wyniki tej analizy.

Komisja sporządzi następnie listę rezerwową sześciu kandydatów spełniających w najwyższym stopniu kryteria określone w ogłoszeniu o naborze, uszeregowanych w kolejności odpowiadającej uzyskanym wynikom.

Lista ta będzie obowiązywała do dnia 31 grudnia 2017 r., a okres jej ważności może zostać przedłużony.

SKŁADANIE KANDYDATUR

Kandydatury, obowiązkowo sporządzone w języku angielskim lub francuskim, należy składać w formacie elektronicznym na adres: vacancies@eca.europa.eu

W kandydaturze należy powołać się na numer ogłoszenia o naborze. Do kandydatury należy obowiązkowo dołączyć następujące dokumenty:

-
list motywacyjny (maks. 1 strona),
-
aktualny życiorys sporządzony według modelu "Europass" (maks. 3 strony) (http://europass.cedefop.europa.eu),
-
wypełnione, opatrzone datą i podpisem oświadczenie (w załączniku).

Wszystkie kandydatury, które nie zostaną sporządzone ściśle według podanych wskazówek, będą odrzucone.

Termin składania kandydatur upływa 11 stycznia 2016 r. o godz. 12.00.

Kandydaci zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, niebędący pracownikami Trybunału Obrachunkowego, będą musieli w dniu rozmowy przedstawić dokumenty potwierdzające przebyte studia, posiadane doświadczenie zawodowe i obecnie zajmowane stanowisko. Dokumenty te należy przedstawić w formie kopii lub kserokopii. Komisja rekrutacyjna nie zwróci kandydatom żadnego z ww. dokumentów.

Ochrona danych

Zgodnie z art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 45/2001 1 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych "odbiorca przetwarza dane osobowe tylko do celów, dla których zostały one przekazane".

OŚWIADCZENIE

1 Dz.U. L 8 Z 12.1.2001, s.1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024