Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie zmiany planu prac w dziedzinie kultury (2015-2018) pod względem priorytetowego traktowania dialogu międzykulturowego.

Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie zmiany planu prac w dziedzinie kultury (2015-2018) pod względem priorytetowego traktowania dialogu międzykulturowego

(2015/C 417/07)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2015 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ I PRZEDSTAWICIELE RZĄDÓW PAŃSTW CZŁONKOWSKICH ZEBRANI W RADZIE,

PRZYWOŁUJĄC konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie planu prac w dziedzinie kultury na lata 2015-2018 1 ,

W ŚWIETLE konkluzji Rady Europejskiej z października 2015 r. 2 , w których stwierdza się, że odpowiedź na kryzys migracyjny i uchodźczy to wspólny obowiązek wymagający kompleksowej strategii i zdecydowanych długofalowych starań w duchu solidarności i odpowiedzialności,

PODKREŚLAJĄC, że po zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb migrantów i uchodźców należy się skupić na ich integracji społecznej i ekonomicznej,

KŁADĄC NACISK NA TO, że kultura i sztuka mają rolę do odegrania w procesie integrowania uchodźców, którym zostanie przyznany azyl, ponieważ mogą im pomóc w lepszym rozumieniu ich nowego otoczenia i interakcji tego otoczenia z ich własnym środowiskiem społecznokulturowym, i tym samym mogą przyczynić się do tworzenia bardziej spójnego i otwartego społeczeństwa,

PRZYPOMINAJĄC, że dialog międzykulturowy może przyczynić się do zbliżenia ludzi i narodów, zapobiegania konfliktom i do pojednania 3 oraz że jest to przedmiot europejskiej współpracy w dziedzinie kultury od 2002 r., a obecnie stanowi obszar priorytetowy planu pracy w dziedzinie kultury (2015-2018),

ZGADZAJĄ SIĘ, by w sytuacji kryzysu migracyjnego i uchodźczego i z myślą o kształtowaniu społeczeństwa integracyjnego, którego podstawą jest różnorodność kulturowa, zmienić plan prac w dziedzinie kultury (2015-2018) poprzez dostosowanie priorytetu D3a) dotyczącego dialogu międzykulturowego w następujący sposób:

___________________________________________________________________________

Priorytet D: Promowanie różnorodności kulturowej, kultury w stosunkach zewnętrznych UE i mobilności

Europejska agenda kultury: Różnorodność kulturowa i dialog międzykulturowy (3.1), kultura jako istotny element w stosunkach międzynarodowych (3.3)

Strategia "Europa 2020": Trwały i sprzyjający włączeniu społecznemu wzrost gospodarczy (priorytety 2, 3), stosowanie instrumentów unijnej polityki zewnętrznej

Wykonawca działań Tematy Instrumenty i metody pracy (w tym międzysektorowe) Zakładane wyniki i orientacyjne terminy
Komisja/państwa członkowskie a) Dialog międzykulturowy W kontekście kryzysu migracyjnego i uchodźczego badanie, jak kultura i sztuka mogą pomagać w zbliżaniu ludzi i narodów, zwiększaniu ich uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym oraz promowaniu dialogu międzykulturowego i różnorodności kulturowej.

Zostaną ustanowione powiązania z innymi sieciami i bazami danych na szczeblu UE odnoszącymi się do integracji (1).

OMK

Eksperci dokonają podsumowania polityk i istniejących dobrych praktyk w dziedzinie dialogu międzykulturowego (2) ze specjalnym uwzględnieniem integracji migrantów i uchodźców w społeczeństwie poprzez sztukę i kulturę.

2016 r.

Podręcznik dobrych praktyk.

(1) Takimi jak europejska strona internetowa na temat integracji (European Website on Integration): https://ec.europa.eu/migrant-integration/pratiques-dintegration.

(2) Przegląd istniejących polityk i praktyk służących promowaniu różnorodności kulturowej i dialogu międzykulturowego można znaleźć w sprawozdaniu OMK z 2014 r. na temat roli sztuki publicznej i instytucji kultury w promocji różnorodności kulturowej oraz dialogu międzykulturowego: http://ec.europa.eu/culture/library/reports/201405-omc-diversity-dialogue_pl.pdf.

1 Dz.U. C 463 z 23.12.2014, s. 4.
2 Dok. EUCO 26/15.
3 Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie propagowania różnorodności kulturowej i dialogu międzykulturowego w stosunkach zewnętrznych Unii i jej państw członkowskich (Dz.U. C 320 z 16.12.2008, s. 10).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.417.44

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie zmiany planu prac w dziedzinie kultury (2015-2018) pod względem priorytetowego traktowania dialogu międzykulturowego.
Data aktu: 15/12/2015
Data ogłoszenia: 15/12/2015