Oferty pracy - Nr ew. 1518TAAD14.

OFERTY PRACY Nr ew. 1518TAAD14

(2015/C 323 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 1 października 2015 r.)

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) zaprasza do zgłaszania kandydatur na stanowisko dyrektora wykonawczego w siedzibie Urzędu we Frankfurcie nad Menem (Niemcy).

Podstawę prawną stanowi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE 1 .

EIOPA jest kluczowym organem nadzorującym ubezpieczenia i pracownicze programy emerytalne w Unii Europejskiej. Stanowi część Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego, składającego się z trzech Europejskich Urzędów Nadzoru oraz Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego. EIOPA jest niezależnym organem doradczym Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Do podstawowych obowiązków EIOPA należy wspieranie stabilności systemu finansowego oraz przejrzystości rynków i produktów finansowych, a także ochrona ubezpieczających, członków programów emerytalnych i uposażonych. Wybrany kandydat dołączy do zgranego i międzynarodowego zespołu pracowników EIOPA, który jest młodym organem europejskim z siedzibą we Frankfurcie nad Menem.

Więcej informacji na temat EIOPA można znaleźć na stronie https://eiopa.europa.eu/

Dyrektor wykonawczy

Opis stanowiska pracy

Główny cel

Dyrektor wykonawczy jest niezależnym specjalistą zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zarządza bieżącymi działaniami Urzędu, gwarantując osiągnięcie celów EIOPA, w realizacji których będzie odgrywać kluczową rolę. Jest liderem zmian w organizacji, która coraz bardziej angażuje się w procesy wdrażania i nadzoru w sektorach ubezpieczeń, reasekuracji i pracowniczych programów emerytalnych.

Dyrektor jest odpowiedzialny za opracowanie i wdrażanie rocznego programu prac oraz podejmowanie niezbędnych środków w celu zapewnienia funkcjonowania EIOPA, w tym za zarządzanie ryzykiem i ograniczanie go.

Dyrektor wykonawczy podlega Radzie Organów Nadzoru EIOPA, a w szczególności jej przewodniczącemu. Na bieżąco składa Radzie Organów Nadzoru sprawozdania z działalności EIOPA, wprowadzając tym samym strategię w życie.

Dyrektor wykonawczy jest wzorem do naśladowania w zakresie wartości EIOPA: niezależności, odpowiedzialności, skuteczności, pracy zespołowej, uczciwości i przejrzystości; powinien wykazywać się inicjatywą, motywacją, elastycznością i nieustannie się uczyć.

Główne obowiązki

Dyrektor wykonawczy będzie odpowiedzialny za bieżące zarządzanie EIOPA. W szczególności:

-
Zarządza Urzędem zatrudniającym 134 pracowników, którego budżet w 2014 r. wyniósł około 21,5 miliona EUR, zapewniając skuteczność wewnętrznych procesów zarządzania, w tym skuteczną współpracę pomiędzy pracownikami EIOPA i właściwymi organami krajowymi w państwach członkowskich UE, których zadania są podobne do zadań EIOPA, a także przygotowując prace Zarządu.
-
Zarządza personelem wyższego szczebla i motywuje go, pełniąc rolę lidera kultury wysokiej wydajności i dbając o atmosferę pracy w EIOPA.
-
Jest odpowiedzialny za wykonanie rocznego programu prac Urzędu pod kierownictwem Rady Organów Nadzoru i pod kontrolą Zarządu, ustalając cele operacyjne i zarządzając nimi.
-
Podejmuje wszelkie niezbędne środki, w szczególności przyjmuje wewnętrzne instrukcje administracyjne i publikuje komunikaty, aby zapewnić funkcjonowanie Urzędu zgodnie z rozporządzeniem.
-
Przygotowuje wieloletni program prac.
-
Każdego roku przygotowuje program prac na kolejny rok.
-
Sporządza wstępny projekt budżetu Urzędu.
-
Wykonuje budżet Urzędu zgodnie z rozporządzeniem finansowym UE, w tym z wieloletnim planem polityki kadrowej.
-
Każdego roku przygotowuje projekt sprawozdania rocznego, w tym rozdziału poświęconego działalności regulacyjnej i nadzorczej EIOPA oraz rozdziału dotyczącego spraw finansowo-administracyjnych.
-
Wykonuje względem personelu Urzędu uprawnienia przewidziane w rozporządzeniu ustanawiającym Urząd i zarządza kwestiami personalnymi.
-
Reprezentuje EIOPA i zarządza dużą liczbą zainteresowanych stron reprezentujących potencjalnie rozbieżne cele, działając pod silną presją polityczną.

Wymagania

Kryteria kwalifikacyjne

Zgłoszenia kandydatów będą rozpatrywane do dnia, w którym upływa termin składania wniosków, w oparciu o następujące formalne wymogi kwalifikacyjne:

-
Obywatelstwo: Kandydat musi być obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i posiadać pełnię praw obywatelskich 2 .
-
Kandydat musi wykazać się sprawnością fizyczną konieczną do wypełniania swoich obowiązków 3 .
-
Dyplom lub stopień uniwersytecki:
a)
poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, trwającym normalnie cztery lata lub dłużej, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów; lub
b)
poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów, oraz przynajmniej roczne właściwe doświadczenie zawodowe, w przypadku gdy normalny okres trwania studiów wyższych wynosi przynajmniej trzy lata (roczne doświadczenie zawodowe nie może wchodzić w zakres doświadczenia zawodowego liczonego od momentu ukończenia studiów wyższych, o którym mowa poniżej).
-
Doświadczenie zawodowe: Co najmniej piętnastoletnie doświadczenie zawodowe liczone od chwili ukończenia studiów wyższych na poziomie, do którego uprawniają dane kwalifikacje.
-
Odpowiednie doświadczenie zawodowe: Przynajmniej pięć z piętnastu lat doświadczenia zawodowego kandydat zdobył w dziedzinie działalności EIOPA.
-
Doświadczenie w zarządzaniu: Kandydaci muszą udowodnić posiadanie przynajmniej pięcioletniego doświadczenia zawodowego w zakresie bezpośredniego zarządzania pracownikami i budżetem lub w zakresie pracy w strukturach zarządzania o dostatecznie wysokim poziomie odpowiedzialności, w tym doświadczenie w zarządzaniu personelem kierowniczym, najlepiej w środowisku wielokulturowym.
-
Języki: Kandydat musi biegle władać jednym z języków urzędowych UE oraz znać inny język urzędowy w stopniu zadowalającym. Wymagana jest bardzo dobra praktyczna znajomość języka angielskiego - języka roboczego EIOPA.
-
Limit wieku: W dniu, w którym upływa termin składania zgłoszeń, kandydat musi być w stanie sprawować powierzoną funkcję przez całą pięcioletnią kadencję przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Dla pracowników Unii Europejskiej zatrudnionych na czas określony wiek emerytalny rozpoczyna się wraz z końcem miesiąca, w którym pracownik ten osiąga wiek 66 lat.

Niezbędne umiejętności

Kandydat powinien spełniać następujące kryteria wyboru:

-
Gruntowna znajomość sektorów istotnych z punktu widzenia działalności EIOPA i udokumentowane doświadczenie w sektorze finansowym.
-
Bardzo dobra znajomość instytucji UE, procesu decyzyjnego w UE oraz działań europejskich i międzynarodowych mających znaczenie dla działalności EIOPA.
-
Udokumentowana umiejętność podejmowania decyzji, zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym.
-
Duże doświadczenie i zdolności kierowania zespołem i motywowania pracowników dzięki umiejętnościom zarządzania wielokulturowym zespołem kierowników, specjalistów i personelu pomocniczego.
-
Duże doświadczenie w zarządzaniu zasobami budżetowymi, finansowymi i/lub ludzkimi w środowisku krajowym, europejskim i/lub międzynarodowym.
-
Doskonałe umiejętności tworzenia sieci kontaktów, kompetencje komunikacyjne i interpersonalne, w tym umiejętność postępowania i współpracy z właściwymi podmiotami w i poza UE.

Pożądane umiejętności

-
Udokumentowane doświadczenie w branży ubezpieczeń i/lub pracowniczych programów emerytalnych, w szczególności w zakresie regulacji sektora finansowego i/lub nadzoru nad nim.
-
Udokumentowane doświadczenie w pracy w środowisku wielokulturowym.

Miejsce zatrudnienia

Frankfurt nad Menem, Niemcy

Grupa funkcyjna i grupa zaszeregowania

AD 14

Miesięczne wynagrodzenie podstawowe

13 322,22 EUR plus specjalne dodatki w stosownych przypadkach (Zob. "Podsumowanie warunków zatrudnienia", poniżej.)

Data rozpoczęcia pracy

1 kwietnia 2016 r.

Procedura wyboru i powołanie

Na potrzeby procedury wyboru zostanie powołana komisja kwalifikacyjna. Komisja kwalifikacyjna przeanalizuje zakwalifikowane zgłoszenia w oparciu o kryteria wyboru. Na podstawie wyników komisja przeprowadzi ustrukturyzowane wstępne rozmowy kwalifikacyjne z maksymalnie sześciorgiem kandydatów, których profile najbardziej spełniają sformułowane wymogi. Kandydaci wstępnie wybrani przez komisję kwalifikacyjną zostaną również zaproszeni do udziału w trwających jeden dzień testach przeprowadzanych metodą assessment centre dla osób ubiegających się o zatrudnienie na wyższych stanowiskach kierowniczych.

Po przeprowadzeniu rozmów i w oparciu o wyniki oceny umiejętności kierowniczych/przywódczych komisja kwalifikacyjna sporządzi listę maksymalnie trzech kandydatów, która zostanie przekazana Radzie Organów Nadzoru EIOPA. Umieszczenie kandydata na wspomnianej liście nie gwarantuje zatrudnienia.

Wybrani kandydaci zostaną następnie zaproszeni na rozmowę z Radą Organów Nadzoru EIOPA. Każdemu z zaproszonych kandydatów Rada Organów Nadzoru EIOPA poświęci tę samą ilość czasu: 15 minut na prezentację i maksymalnie 45 minut na pytania członków Rady Organów Nadzoru EIOPA i odpowiedzi kandydatów; procedura ta ma zapewnić wszystkim kandydatom równe szanse.

Po zakończeniu powyższej procedury Rada Organów Nadzoru podejmie decyzję.

Kandydaci mogą zostać zaproszeni do udziału w przesłuchaniu w Parlamencie Europejskim.

Kandydat nominowany przez Radę Organów Nadzoru zostanie powołany po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski.

Warunki zatrudnienia

Dyrektor wykonawczy zostanie zatrudniony w charakterze pracownika EIOPA na czas określony w grupie zaszeregowania AD 14 zgodnie z art. 2 lit. a) Warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej na okres pięciu lat z możliwością jednokrotnego przedłużenia.

Dyrektor wykonawczy może zostać odwołany ze stanowiska wyłącznie na mocy decyzji Rady Organów Nadzoru.

Podsumowanie warunków zatrudnienia

1.
Wynagrodzenia są zwolnione z podatku krajowego, zamiast którego pobiera się podatek wspólnotowy u źródła.
2.
Prawo do rocznego urlopu w wymiarze dwóch dni kalendarzowych na miesiąc zatrudnienia oraz dodatkowe dni w zależności od grupy zaszeregowania, odległości od miejsca pochodzenia oraz średnio 15 dni wolnych od pracy rocznie.
3.
Szkolenia ogólne i techniczne oraz możliwości rozwoju zawodowego.
4.
Emerytura dla urzędników UE (po 10 latach służby).
5.
Objęcie wspólnym systemem ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego, od chorób zawodowych i od bezrobocia, a także renta inwalidzka i ubezpieczenie podróżne.

W zależności od sytuacji rodzinnej i miejsca pochodzenia członek personelu może być ponadto uprawniony do:

6.
Dodatku zagranicznego.
7.
Dodatku na gospodarstwo domowe.
8.
Dodatku na dziecko pozostające na utrzymaniu.
9.
Dodatku edukacyjnego.
10.
Dodatku na zagospodarowanie oraz zwrotu kosztów przeprowadzki.
11.
Tymczasowej diety dziennej.
12.
Innych świadczeń.

Procedura zgłaszania kandydatur

Aby zgłoszenie było ważne, kandydaci muszą złożyć list motywacyjny i życiorys (CV) w języku angielskim. Zaleca się sporządzenie życiorysu według wzoru Europass CV 4 . Niekompletne zgłoszenia zostaną odrzucone.

Na obecnym etapie nie należy załączać dokumentów uzupełniających (np. poświadczonych kopii dyplomów, referencji, dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe oraz dopełnienie wymogów administracyjnych, cywilnych, sądowych itp.). Przedkłada się je na życzenie na późniejszym etapie procedury.

W celu usprawnienia procedury wyboru komunikacja z kandydatami w związku z niniejszym ogłoszeniem odbywać się będzie w języku angielskim.

Zgłoszenia należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: 1518TAAD14@eiopa.europa.eu

Dane kontaktowe w celu uzyskania dodatkowych informacji:

Koordynator ds. zasobów ludzkich

Fatima Diago Villescas

Tel. + 49 6995111967

E-mail: 1518TAAD14@eiopa.europa.eu

Termin rejestracji kandydatów

Zgłoszenie musi zostać przesłane pocztą elektroniczną nie później niż dnia 30 października 2015 r. do godziny 23.59 CET (decyduje data i godzina wysłania wiadomości elektronicznej).

EIOPA zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu rejestracji kandydatów po umieszczeniu stosownego ogłoszenia na stronie EIOPA.

Polityka równych szans

EIOPA stosuje politykę równych szans i niedyskryminacji zgodnie z treścią art. 1 lit. d) Regulaminu pracowniczego.

Niezależność i oświadczenie o ewentualnym konflikcie interesów

Zgodnie z treścią art. 11 i 11a Regulaminu pracowniczego i art. 11 Warunków zatrudnienia innych pracowników przed rekrutacją wybrany kandydat będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia o konflikcie interesów. Wybrany kandydat będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia, w którym zobowiąże się do działania w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym, oraz oświadczenia dotyczącego konfliktu interesów, który mógłby zaważyć na jego niezależności. W swoim zgłoszeniu kandydaci muszą potwierdzić gotowość do złożenia takich oświadczeń.

Ze względu na szczególny charakter funkcji kandydaci zaproszeni na rozmowę wstępną będą zobowiązani do podpisania oświadczenia dotyczącego ich obecnych lub przyszłych interesów, które mogłyby zaważyć na ich niezależności.

Zgodnie z treścią art. 16 Regulaminu pracowniczego, stosowanego analogicznie zgodnie z treścią art. 11 Warunków zatrudnienia innych pracowników, dyrektor wykonawczy po zakończeniu służby jest nadal zobowiązany do uczciwego i rozważnego zachowania w odniesieniu do przyjmowania niektórych stanowisk lub korzyści.

Obejmuje to obowiązek informowania Zarządu EIOPA o zamiarze podjęcia działalności zawodowej, w celach zarobkowych lub nie, w okresie dwóch lat od zakończenia służby. Jeżeli działalność ta jest związana z obowiązkami zawodowymi pełnionymi przez dyrektora wykonawczego w okresie ostatnich trzech lat służby i może prowadzić do konfliktu interesów z punktu widzenia EIOPA, Zarząd EIOPA może, uwzględniając interes służby, zabronić podjęcia tej działalności lub zezwolić na nią na warunkach, które uzna za stosowne.

Ważne informacje dla kandydatów

Prace komisji kwalifikacyjnej są tajne. Kandydaci nie mogą kontaktować się osobiście z członkami komisji kwalifikacyjnej. Jakikolwiek kontakt kandydata lub osób trzecich z członkami komisji kwalifikacyjnej w odniesieniu do wyboru kandydatów na oferowane stanowisko stanowi podstawę do dyskwalifikacji z procedury rekrutacyjnej.

Ochrona danych osobowych

EIOPA zapewni przetwarzanie danych osobowych kandydatów w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/ 2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 5 . Dotyczy to w szczególności poufności i bezpieczeństwa tych danych.

Uwaga: W przypadku rozbieżności pomiędzy różnymi wersjami językowymi zawiadomienia właściwą wersją jest wersja angielska.

1 Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 48.
2 Przed powołaniem na stanowisko wybrany kandydat zostanie poproszony o przedstawienie zaświadczenia o niekaralności wydanego przez właściwy organ.
3 Przed zatrudnieniem wybrany kandydat zostanie poddany badaniom medycznym przeprowadzonym przez lekarzy uprawnionych przez Urząd w celu stwierdzenia, czy spełnia wymogi określone w treści art. 12 ust. 2 lit. d) Warunków zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich.
4 Europass CV można pobrać ze strony internetowej: http://europass.cedefop.europa.eu/htm/index.htm
5 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024