Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2015/C 238/09)

(Dz.U.UE C z dnia 21 lipca 2015 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

"PAMPAPATO DI FERRARA"/"PAMPEPATO DI FERRARA"

Nr UE: IT-PGI-0005-01323 - 26.03.2015

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwy

"Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 2.3. Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarskie

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" to produkt pieczony, wytwarzany z mieszanki mąki, owoców kandyzowanych, owoców suszonych, cukru, kakao, przypraw, i pokryty czekoladą ekstra gorzką.

W momencie dopuszczenia do obrotu "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" posiada następujące właściwości:

Właściwości fizyczne:

Kształt: okrągły, w formie kopuły, z płaską podstawą i o wypukłym wierzchu.

Wymiary:

-
średnica: od 3 do 35 cm,
-
wysokość: od 1,5 do 8 cm.

Masa: od 10 g do 3 kg.

Wilgotność: od 5 do 35 %.

Właściwości organoleptyczne:

Wygląd zewnętrzny: barwa ciemnobrązowa, błyszcząca ze względu na polewę z gorzkiej czekolady.

Wygląd wewnętrzny: barwa ciemnobrązowa z równo rozłożonymi owocami suszonymi i kandyzowanymi.

Konsystencja ciasta: zwarta z pęcherzykami powietrza; musi istnieć wyraźny kontrast pomiędzy kruchością polewy i owoców suszonych a miękkością ciasta.

Zapach: na początku zapach czekolady, następnie przypraw (zwłaszcza gałki muszkatołowej i cynamonu), owoców suszonych i prażonych migdałów.

Smak: na początku smak gorzkiej czekolady z odrobiną przypraw, następnie smak owoców kandyzowanych i prażonych migdałów; na koniec wyraźny smak gorzkiej czekolady i przypraw, zwłaszcza gałki muszkatołowej i cynamonu.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Tradycyjna receptura "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" przewiduje stosowanie następujących składników:

Składniki ciasta (miary dotyczą 100 kg ciasta przed pieczeniem):

-
mąka z pszenicy zwyczajnej typu "0": 35 kg +/- 5 kg,
-
owoce kandyzowane: kandyzowana skórka pomarańczy, cytryny i cytronu, stosowane łącznie lub oddzielnie w różnych proporcjach, 25 kg +/- 5 kg,
-
owoce suszone: migdały słodkie, prażone, nieobrane, 15 kg +/- 8 kg,
-
cukier drobny: 15 kg +/- 5 kg,
-
niesłodzone kakao w proszku (22-24 % masła kakaowego): 10 kg +/- 5 kg,
-
przyprawy, wśród których musi być gałka muszkatołowa i cynamon: 150 g +/- 50 g,
-
środki spulchniające: według potrzeby,
-
woda: według potrzeby.

Opcjonalne składniki ciasta:

-
miód wielokwiatowy: maksymalnie 5 kg całkowitej masy ciasta, częściowo stosowany zamiast cukru,
-
orzechy laskowe: prażone orzechy laskowe, od 5 do 8 kg całkowitej masy ciasta (oprócz migdałów słodkich).

Składniki polewy (na 100 kg ciasta przed pieczeniem):

czekolada ekstra gorzka (minimum 54 % kakao): 12 kg +/- 2 kg. Produkt nie zawiera konserwantów ani sztucznych barwników.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na obszarze geograficznym określonym w pkt 4, są następujące: wstępne przygotowywanie cukru, wyrabianie składników w celu uzyskania jednolitego ciasta, porcjowanie, formowanie ciasta, pieczenie, proces dojrzewania, a na koniec pokrywanie produktu polewą z roztopionej ekstra gorzkiej czekolady.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd. produktu, do którego odnosi się chronione oznaczenie geograficzne

Po zastygnięciu polewy czekoladowej produkt jest pakowany w miejscu produkcji, tak aby wszelkie późniejsze czynności, którym poddawany jest "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara", nie ograniczały połysku warstwy zewnętrznej produktu ani nie powodowały topnienia polewy czekoladowej lub wydobywania się masła kakaowego na powierzchnię.

Opakowanie powinno składać się z co najmniej jednej zapieczętowanej warstwy ochronnej z celofanu, folii aluminiowej lub innego materiału przeznaczonego na środki spożywcze i można do niego dodać kolejną warstwę zewnętrzną. W tym przypadku pakowanie produktu w drugą, dodatkową warstwę może odbywać się poza miejscem produkcji, pod warunkiem że produkt jest transportowany zapakowany w pierwszą zapieczętowaną warstwę ochronną, z której nie może być wyjmowany.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się chronione oznaczenie geograficzne

Na opakowaniach muszą być umieszczone następujące sformułowania: "Pampapato di Ferrara" lub "Pampepato di Ferrara" oraz "Indicazione Geografica Protetta" ("chronione oznaczenie geograficzne"] w całości lub jako skrót "IGP" ("ChOG"), jak również następujące dodatkowe informacje:

-
symbol UE,
-
imię i nazwisko lub nazwa producenta lub podmiotu pakującego wraz z adresem,
-
logo produktu, które należy stosować nierozerwalnie z chronionym oznaczeniem geograficznym.

Zakazane jest dodawanie jakichkolwiek określeń, które nie są w wyraźny sposób przewidziane.

Dopuszczalne jest jednak umieszczenie informacji odnoszących się do prywatnych znaków towarowych, pod warunkiem że nie mają one charakteru zachęcającego i nie wprowadzają konsumenta w błąd; dopuszcza się także stosowanie innych wiarygodnych i możliwych do zweryfikowania referencji, które są dozwolone na mocy prawa unijnego, krajowego lub regionalnego i które nie są sprzeczne z celami i treścią niniejszej specyfikacji.

Logo produktu wygląda następująco:

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" obejmuje całe terytorium prowincji Ferrara.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Według najbardziej wiarygodnych źródeł lokalnych wydaje się, że produkt "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" pochodzi już z XVI w. i był związany z klasztorem klarysek Corpus Domini w Ferrarze. Około XVI w. klaryski rozpoczęły przygotowywanie przyprawianego chleba w charakterze bożonarodzeniowego prezentu dla wyższych dostojników kościelnych.

Ponadto na dworze książęcym Estów, także w Ferrarze, "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" był dobrze znany i doceniany, ponieważ zwyczajem było, aby na zakończenie luksusowych bankietów podawać słodycze przypominające pieczywo na bazie przypraw.

"Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" uznawano za ciasto bogate i godne papieża, w związku z czym przedstawiciele duchowieństwa i szlachty miasta Ferrara przesyłali je jako podarunek dla wyższych dostojników kościelnych. Dlatego nie przypadkiem chcieli, aby ciasto miało kształt kapelusza kardynalskiego. Etymologia nazwy tego ciasta i współistnienie dwóch nazw "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" wydają się mieć swoje źródło w tym zwyczaju i stosowaniu przypraw w recepturze.

Produkt "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" zawsze cieszył się wysoką renomą ze względu na swój kształt i stosowanie kakao - zarówno w cieście, jak i polewie - oraz przypraw.

W późniejszych czasach uznanie dla "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" wzrosło jeszcze bardziej. Stało się tak dzięki cukiernikowi, który udoskonalał swoje tradycyjne receptury, pokrywając chleb czekoladą - składnikiem nieznanym jeszcze w roku 1500 - i który w 1902 r. otworzył cukiernię w samym historycznym centrum miasta. Odniósł on tak ogromny sukces, tak że pozostali piekarze, gospodynie domowe i cukiernicy zaczęli przygotowywać "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" w ten sam sposób. Ostatecznie "Pampapato di Ferrara"/ "Pampepato di Ferrara" stało się ciastem stanowiącym symbol Ferrary.

Stosowane przyprawy i polewa z ekstra gorzkiej czekolady nadają temu ciastu charakterystycznego smaku i aromatu. Ciasto wyróżnia się wśród innych przyprawianych rodzajów chleba dzięki swojemu bogactwu składników oraz wspaniałości aromatów.

Obecnie ciasto "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" jest wprowadzane do obrotu pod tą nazwą zarówno we Włoszech, jak i zagranicą, i jest powszechnie znane w literaturze gastronomicznej. Przykładem jest przewodnik gastronomiczny wydany w 2004 r. przez Touring Club Italiano pt. "L'Italia del cioccolato" oraz przewodnik z 2005 r. "Prodotti tipici d'Italia".

"Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" można zatem uznać za typowe ciasto z Ferrary, które było podawane podczas wielu ważnych wydarzeń. Można tu przywołać uroczystość zorganizowaną z okazji Święta Republiki przez ambasadę włoską w Niderlandach w 2002 r. Ambasador wybrał prowincję Ferrara jako symbol włoskiej tożsamości, a ciasto "Pampapato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" podawane wśród innych tradycyjnych słodyczy spotkało się z ogromnym uznaniem gości, którzy licznie przybyli do włoskiej placówki dyplomatycznej.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia)

Właściwe władze administracyjne wszczęły krajową procedurę sprzeciwu, publikując wniosek o zmianę specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Pampepato di Ferrara"/"Pampepato di Ferrara" w Dzienniku Urzędowym Republiki Włoskiej nr 16 z dnia 21 stycznia 2015 r.

Pełny tekst specyfikacji produktu można znaleźć na stronie internetowej: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

lub wchodząc bezpośrednio na stronę główną Ministero delle politiche agricole alimentari e forestali (Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej) (www.politicheagricole.it), po wybraniu zakładki "Prodotti DOP IGP" (z prawej strony na górze ekranu), następnie zakładki "Prodotti DOP IGP STG" (po lewej stronie ekranu) i na koniec "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE".

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024