Protokół posiedzenia w dniu 17 czerwca 2013 r., poniedziałek.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 17 CZERWCA 2013 R., PONIEDZIAŁEK

(2013/C 328/01)

(Dz.U.UE C z dnia 12 listopada 2013 r.)

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 17 CZERWCA 2013 R., PONIEDZIAŁEK

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.00)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

Louis Michel, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, Joyce Laboso, współprzewodnicząca Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, Sean Barrett T.D., rzecznik Dail Eireann, niższa izba parlamentu Irlandii, prezydencja UE.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.00 i wznowione o godz. 15.00)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ:

Louis MICHEL Współprzewodniczący

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący powitał wszystkich uczestników.

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący ogłosił, że przekazana przez władze państw AKP i Parlament Europejski lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie dołączona do protokołu.

Akredytacja przedstawicieli spoza parlamentów

Współprzewodniczący ogłosił, że dwa wnioski o udzielenie akredytacji przedstawicieli spoza parlamentów zostały otrzymane zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy z Kotonu i art. 1 ust. 2 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, z uwagi na wyjątkowe przypadki działania siły wyższej. Nazwiska tych przedstawicieli zostaną odnotowane i wymienione w załączniku do protokołu.

1.
Przyjęcie porządku dziennego

Porządek dzienny został przyjęty w formie przedstawionej w niniejszym protokole.

2.
Zatwierdzenie protokołów dwóch ostatnich posiedzeń 24. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego (Dz.U. C 158, z dnia 4 czerwca 2013 r.)

Protokoły zostały zatwierdzone.

3.
Komunikaty współprzewodniczących łącznie z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium z dnia 16 czerwca 2013 r.

Współprzewodniczący przedstawił wyniki posiedzenia Prezydium z dnia 16 czerwca 2013 r.

Podjęto następujące decyzje:

a)
Komisje stałe sporządzą następujące sprawozdania:

Komisja ds. Politycznych

Rozprzestrzenianie się terroryzmu na świecie: rola internetu i mediów społecznościowych

Komisja Spraw Społecznych i Środowiska

Wydobycie ropy naftowej i minerałów z dna morskiego w kontekście zrównoważonego rozwoju. Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu zostanie poproszona o wydanie opinii na ten sam temat.
b)
Misja informacyjna zostanie wysłana na Haiti we wrześniu lub października 2013 r. oraz do Zimbabwe w listopadzie lub grudniu 2013 r.
c)
Należy przedłożyć do zatwierdzenia przez Zgromadzenie projekt poprawek do Regulaminu.
d)
Należy przedłożyć do zatwierdzenia przez Zgromadzenie projekt kodeksu postępowania dla członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE uczestniczących w misjach obserwacji wyborów.
e)
10. posiedzenie regionalne odbędzie się w dniach 17-19 lipca 2013 r. w Abudży (Nigeria).
f)
Misja obserwacji wyborów zostanie wysłana do Mali w celu obserwacji wyborów prezydenckich w dniu 28 lipca 2013 r.
g)
Zgromadzenie weźmie udział w konferencji trójstronnej na temat urbanizacji która zostanie zorganizowana przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich, sekretariat AKP i Komisję Europejską i która odbędzie się w Kigali (Ruanda) w dniach 4-6 września 2013 r.
h)
26. sesja Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego odbędzie się w Addis Abebie (Etiopia) w dniach 25-27 listopada 2013 r.

Współprzewodniczący poinformował Zgromadzenie, że Forum Kobiet obradowało w dniu 15 czerwca 2013 r.

Współprzewodniczący poinformował Zgromadzenie, że warsztaty pt.: Poprawa klimatu inwestycyjnego w krajach rozwijających się: rola parlamentarzystów" odbyły się dnia 16 czerwca 2013 r.

Współprzewodniczący ogłosił następujące terminy:

w odniesieniu do poprawek do rezolucji kompromisowych oraz dwóch projektów rezolucji pilnych: wtorek, 18 czerwca 2013 r., godz. 12.00.
w odniesieniu do wniosków dotyczących sposobów głosowania: środa, 19 czerwca 2013 r., godz. 10.00 - na piśmie.
4.
Oświadczenie Andrisa Piebalgsa, komisarza ds. rozwoju

Komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs przedstawił główne wnioski i zalecenia sprawozdania w sprawie programu po osiągnięciu milenijnych celów rozwoju przyjętego przez grupę ekspertów wysokiego szczebla mianowanych przez Sekretarza Generalnego ONZ. Wkładem Komisji w ten proces jest jej komunikat pt.: "Godne życie dla wszystkich"

5.
Tura pytań do Komisji Europejskiej

W sumie skierowano 24 pytania do Komisji Europejskiej.

Komisja wcześniej odpowiedziała na pytania na piśmie. Komisarz Piebalgs udzielił ustnych odpowiedzi na dodatkowe pytania skierowane przez następujące osoby:

Pytanie nr 2, które skierował Hussien Naïb (Erytrea) w sprawie zajęcia suwerennych terytoriów Erytrei przez Etiopię.

Pytanie nr 4, które skierował Joe Leinen w sprawie Mali po zakończeniu konfliktu.

Pytanie nr 8, które skierował Michael Cashman (zastąpiony przez Davida Martina) w sprawie dialogu politycznego na temat niedyskryminacji.

Pytanie nr 11, które skierował Achille Marie Joseph Tapsoba (Burkina Faso) w sprawie zaangażowania parlamentów i parlamentarzystów w proces ustalania celów w zakresie rozwoju po 2015 r.

Pytanie nr 12, które skierowała Mariya Gabriel w sprawie milenijnych celów rozwoju w kontekście polityki UE dotyczącej pomocy rozwojowej.

Pytanie nr 3, które skierował Olle Schmidt w sprawie handlu ludźmi na półwyspie Synaj.

Pytanie nr 14, które skierował Gay Mitchell w sprawie zagadnień związanych z higieną i warunkami sanitarnymi w krajach rozwijających się

Pytanie nr 15, które skierowała Zita Gurmai w sprawie praw do zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego w 11. Europejskim Funduszu Rozwoju.

Pytanie nr 16, które skierowała Catherine Bearder w sprawie wsparcia UE na rzecz przedsięwzięć w zakresie energii na małą skalę w państwach AKP.

Pytanie nr 17, które skierowała Fiona Hall (zastąpiona przez Catherine Bearder) w sprawie dostępu do energii w państwach AKP.

Pytanie nr 18, które skierowała Marielle de Sarnez w sprawie współpracy na rzecz osiągnięcia zrównoważonego wykorzystania surowców w państwach AKP.

Pytanie nr 19, które skierował David Martin w sprawie postępów dotyczących umów o partnerstwie gospodarczym w świetle wycofania rozporządzenia dotyczącego dostępu do rynku.

Pytanie nr 20, które skierował Norbert Neuser w sprawie umowy o partnerstwie w sprawie połowów z Kiribati.

Pytanie nr 22, które skierował Lautafi Purcell (Samoa) w sprawie wyjścia Samoa z grupy krajów najsłabiej rozwiniętych w styczniu 2014 r. oraz rozróżnienia - unijny program działań na rzecz zmian.

Autorzy pytań 1, 7, 10, 13 i 24 nie mieli dodatkowych pytań.

Autorzy pytań nr 5, 6, 9, 21 i 23 byli nieobecni.

6.
Debata z udziałem komisarza ds. rozwoju Andrisa Piebalgsa - pytania z sali

Wymiana poglądów skoncentrowana była na takich tematach jak prawa związane z płcią i zdrowiem oraz prawa reprodukcyjne, energie odnawialne, bezpieczeństwo wodne, wsparcie budżetowe, Mali, Erytrea i sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Sahelu. Według członków cele po zakończeniu realizacji milenijnych celów rozwoju powinny mieć zastosowanie nie tylko do krajów rozwijających się, ale do wszystkich państw na świecie.

Głos zabrali: Miguel Angel Martinez Martinez, Ana Rita Sithole (Mozambik), Christa Klass, Rajeshree Kumaree Nita Deerpalsing (Mauritius), Michele Rivasi, Piet van der Waal (Namibia), Hans-Peter Mayer, Netty Baldeh (Gambia), Jacob Oulanyah (Uganda), Olle Schmidt, Abdourahamane Chegou (Niger), Edwin Banda (Malawi), Musa Hussein Naib (Erytrea), Percy Taione (Tonga), Assarid Ag Imbarcaouane (Mali), Hassab El Rasoul Amir (Sudan), Alem Deng (Sudan Południowy).

Komisarz Piebalgs odpowiedział na zgłaszane przez członków pytania w kolejności zgodnej z procedurą pytań z sali.

7.
Działania następcze podjęte przez Komisję Europejską w związku z rezolucjami przyjętymi na 24. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Komisarz Piebalgs odniósł się do dokumentu dotyczącego dalszych działań Komisji w związku z rezolucjami przyjętymi przez Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne w Paramaribo (Surinam).

8.
Umowy o partnerstwie gospodarczym - dalsze kroki Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Współsprawozdawcy: Edwin Banda (Malawi) i Patrice Tirolien

Patrice Tirolien i Edwin Banda (Malawi) przedstawili sprawozdanie.

Głos zabrali: Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Frank Engel, Assarid Ag. Imbarcaouane (Mali), David Martin, Mohammed Mukhtar Ahmed (Nigeria), Niccolò Rinaldi, Nasraddin Mohammed Omer (Sudan), Jean-Jacob Bicep, Patrick Gamedze

(Suazi), Charles W. Kakoma (Zambia), Christophe Lutundula Apala (Demokratyczna Republika Konga), Peter Štastný, Peter Thompson (Komisja Europejska).

Niektórzy członkowie AKP i posłowie do PE wyrazili zróżnicowane opinie odnośnie do faktu, czy umowy o partnerstwie gospodarczym są korzystne zarówno z punktu widzenia rozwoju, jak i integracji regionalnej. Niektórzy posłowie do PE podkreślili, że kompleksowe regionalne umowy o partnerstwie gospodarczym miały na celu poprawę warunków gospodarczych w krajach AKP i wyrazili obawy dotyczące nieporozumień co do korzyści wynikających z umów o partnerstwie gospodarczym. Niektórzy członkowie AKP i posłowie do PE byli zdania, że należy skoncentrować się na pierwotnych celach umów o partnerstwie gospodarczym określonych w umowie z Kotonu, a także dążyć do zawarcia wzajemnie korzystnych i zgodnych z zasadami WTO regionalnych umów o partnerstwie gospodarczym.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.20)

Joyce LABOSO Alhaj Muhammad MUMUNI i
ouis MICHEL Luis Marco AGUIRIANO NALDA
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024