Protokół posiedzenia w dniu 28 maja 2012 r., poniedziałek.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 28 MAJA 2012 R., PONIEDZIAŁEK

(2012/C 309/01)

(Dz.U.UE C z dnia 12 października 2012 r.)

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 28 MAJA 2012 R., PONIEDZIAŁEK

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.00)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

Peter Sørensen, burmistrz miasta Horsens, Mogens Lykketoft, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Danii, Musikari Kombo, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Louis Michel, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Helle Thorning-Schmidt, premier Danii.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.30 i wznowione o godz. 15.05)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis MICHEL

Współprzewodniczący

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący powitał wszystkich uczestników.

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący ogłosił, że przekazana przez władze państw AKP i Parlament Europejski lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie dołączona do protokołu.

Akredytacja przedstawicieli spoza parlamentów

Współprzewodniczący ogłosił, że wpłynęły trzy wnioski o akredytację przedstawicieli spoza parlamentów. Zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy z Kotonu oraz art. 1 ust. 2 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, ze względu na okoliczności wyjątkowe spowodowane działaniem siły wyższej, akredytację uzyskał Peceli V. Vocea, ambasador Fidżi, oraz Mamy Rakotoarivelo, przewodniczący Kongresu Tymczasowego (Madagaskar).

1.
Przyjęcie porządku dziennego (AP101.145)

Porządek dzienny został przyjęty w formie przedstawionej w niniejszym protokole.

2.
Zatwierdzenie protokołu dwóch ostatnich posiedzeń 22. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego (Dz.U. C 145, z dnia 23 maja 2012 r.)

Protokół został zatwierdzony.

3.
Komunikaty współprzewodniczących wraz z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium w dniu 27 maja 2012 r.

Współprzewodniczący przedstawił wyniki posiedzenia Prezydium z dnia 27 maja 2012 r.

Podjęto następujące decyzje:

a)
Komisje stałe sporządzą następujące sprawozdania:

Komisja ds. Politycznych

Zagrożenia spowodowane po raz kolejny przez polityczne zamachy na demokrację i stabilność polityczną w państwach AKP i rola społeczności międzynarodowej

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Ocena umów o partnerstwie gospodarczym, umów o partnerstwie gospodarczym (Komisja sformułuje ostateczny tytuł)

Komisja ds. Społecznych i Środowiska

Zasoby ludzkie służby zdrowia w państwach AKP
b)
Rezolucja w sprawie Sudanu i Sudanu Południowego zostanie zastąpiona deklaracją współprzewodniczących.
c)
Odbędzie się debata bez rezolucji w sprawie sytuacji w Gwinei Bissau.
d)
W dniach 18-20 lipca 2012 r. w Samoa odbędzie się 8. posiedzenie regionalne.
e)
W miarę możliwości wszystkie posiedzenia regionalne będą odbywały się w odpowiednich parlamentach narodowych. Liczba tematów dyskusji zostanie ograniczona, aby umożliwić przeprowadzenie szerszych debat i dać szansę wszystkim członkom na zabranie głosu.
f)
Tuż po posiedzeniu regionalnym do Fidżi zostanie wysłana misja informacyjna, w terminie między 22 a 25 lipca 2012 r.
g)
W przypadku, gdy Unia Afrykańska wprowadzi długoterminową misję obserwacji wyborów, misja obserwacji wyborów Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie wysłana do Angoli. Misje obserwacji wyborów można wysłać do Republiki Konga i Timoru Wschodniego, pod warunkiem otrzymania zaproszeń.
h)
Deklaracja w sprawie reformy europejskiej polityki rybołówstwa i jej wpływu na państwa AKP miała zostać przekazana Zgromadzeniu przez Komisję ds. Społecznych i Środowiska w celu przyjęcia przez aklamację.

Współprzewodniczący oddał hołd byłemu burmistrzowi miasta Horsens, Janowi Trøjborgowi, który zmarł w dniu 6 maja 2012 r.

Współprzewodniczący poinformował Zgromadzenie, że Forum Kobiet obradowało w dniu 26 maja 2012 r. Współprzewodniczyły mu Rajeshree Kumaree Nita Deerpalsing (Mauritius) oraz Zita Gurmai, zaś tematem dyskusji była rola kobiet w rozwoju obszarów wiejskich i ich dostęp do usług zdrowotnych na tych obszarach.

Krajowe i regionalne dokumenty strategiczne oraz krajowe programy orientacyjne dotyczące lat 2008-2013 10. Europejskiego Funduszu Rozwoju przekazano odpowiednim szefom delegatur AKP w celu ich rozpatrzenia przez parlamenty państw AKP.

Współprzewodniczący ogłosił następujące terminy:

w odniesieniu do poprawek do projektów rezolucji kompromisowych oraz innych pilnych projektów rezolucji poddanych pod głosowanie: wtorek, 29 maja 2012 r., godz. 12.00;
w odniesieniu do pytań dotyczących sposobów głosowania: środa, 30 maja 2012 r., godz. 10.00 - na piśmie.
4.
Oświadczenie Andrisa Piebalgsa, komisarza ds. rozwoju

Komisarz złożył oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju, energii i szczytu Rio+20, w którym m.in. podkreślił, że zrównoważony rozwój oraz rozsądne zarządzanie zasobami stanowią priorytet europejskiej polityki rozwoju. Elementy te stanowią podstawę realizacji europejskiego Programu działań na rzecz zmian oraz oczekiwania UE w związku ze szczytem Rio+20 i wspólną Radą Ministrów AKP-UE w Vanuatu. Zmiana klimatu wywołuje dodatkowy naglący problem: niedobór zasobów. Komisja zaproponowała skupienie się na gospodarce ekologicznej, która w przyszłości zapewni główne filary życia - wodę, energię, grunty i ekosystemy, w tym lasy, środowisko morskie i efektywne gospodarowanie zasobami. Od tego zależy eliminacja ubóstwa, bezpieczeństwo żywnościowe, odporność na klęski żywiołowe oraz zdrowie człowieka i źródła utrzymania.

5.
Debata z udziałem komisarza ds. rozwoju Andrisa Piebalgsa - pytania z sali

Głos zabrali: Olle Schmidt, Fiona Hall, Assarid Imbarcaouane (Mali), Mariya Nedelcheva, Rajeshree Kumaree Nita Deerpalsing (Mauritius), Patrice Tirolien, Piet Van der Walt (Namibia), Rabindre T. Parmessar (Surinam), Horst Schnellhardt, Adjedoue Weidou (Czad), Norbert Neuser, Christophe Apala Pen'Apala Lutundula (Demokratyczna Republika Konga), Simon Dieuseul Desras (Haiti), Komi Selom Klassou (Togo), Soubaneh Attaye Ali (Dżibuti), Ibrahim Bundu (Sierra Leone), Edwin Banda (Malawi) oraz Moses Kollie (Liberia).

Komisarz poruszył wiele różnych tematów, w tym: finansowanie rozwoju; różnica między zobowiązaniami państw członkowskich UE do zapewnienia finansowania niezbędnego do osiągnięcia milenijnych celów rozwoju; dostęp do energii i efektywność energetyczna; Al-Kaida w regionie Sahel; reforma wspólnej polityki rolnej i spójność rozwoju; "zróżnicowanie" UE w nowym instrumencie finansowania współpracy na rzecz rozwoju i przyszłe wsparcie dla krajów o średnich dochodach; podatność na zagrożenia i odległość jako ewentualne kryteria "zróżnicowania"; negocjacje w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym i czas, jaki pozostał na ich zakończenie; wytyczne dotyczące EFR; dostawy żywności i biopaliwo; poprawa sytuacji na Haiti; badania i rozwój; unijna pomoc w integracji współczesnego nieformalnego sektora handlu w krajowych gospodarkach państw AKP, energia słoneczna i wylesianie; dostęp do energii elektrycznej na obszarach wiejskich.

Komisarz odpowiedział na pytania zadane przez członków Zgromadzenia.

6.
Tura pytań do Komisji

W sumie złożono 16 pytań do Komisji.

Komisja wcześniej odpowiedziała na pytania na piśmie. Komisarz udzielił ustnych odpowiedzi na dodatkowe pytania złożone przez następujące osoby:

Pytanie nr 3, które skierował André Pool (Seszele) w sprawie polityki rozwojowej Komisji Europejskiej.

Pytanie nr 4, które skierowała Rajeshree Kumaree Nita Deerpalsing (Mauritius) w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej dotyczącego Programu działań na rzecz zmian.

Pytanie nr 17, które skierował Horst Schnellhardt w sprawie osiągnięcia milenijnego celu rozwoju dotyczącego dostępu do wody.

Pytanie nr 12, które skierował Michael Gahler w sprawie wewnętrznej sytuacji politycznej na Fidżi.

Pytanie nr 13, które skierował Olle Schmidt w sprawie więźniów politycznych.

Pytanie nr 7, które skierował Enrique Guerrero Salom w sprawie suszy w Rogu Afryki.

Pytanie nr 5, które skierowała Fiona Hall w sprawie Rio+20.

Pytanie nr 9, które skierowała Catherine Bearder w sprawie nielegalnego handlu kością słoniową oraz konwencji CITES.

Pytanie nr 10, które skierował Michael Cashman (reprezentowany przez Dereka Vaughana) w sprawie unijnego prawodawstwa w zakresie minerałów pochodzących z regionów ogarniętych konfliktami.

Pytanie nr 11, które skierował Niccoló Rinaldi (reprezentowany przez Catherine Bearder) w sprawie przywozu makaków długoogoniastych z Mauritiusa.

Autorzy pytań 1, 2, 6 i 8 nie mieli dodatkowych pytań.

Autorzy pytań nr 14, 15 i 16 byli nieobecni.

7.
Działania podjęte przez Komisję w związku z rezolucjami przyjętymi na 22. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Komisarz odniósł się do dokumentu dotyczącego dalszych działań Komisji w związku z rezolucjami przyjętymi przez Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne w Lomé (Togo).

8.
Zmienność cenowa, funkcjonowanie światowych rynków produktów rolnych i ich wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe w krajach AKP

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Współsprawozdawcy: Cornelius T. Mwalwanda (Malawi) i David Martin

Głos zabrali: Andris Piebalgs (Komisja Europejska), Frank Engel, Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Françoise Castex, Tesfaye Daba

Wakjira (Etiopia), Nathalie Griesbeck, Emmanuel Kwasi Bandua (Ghana), Mariya Nedelcheva, Assarid Imbarcaouane (Mali), Horst Schnellhardt, Sabado Malendza (Mozambik) oraz Ibrahim Bundu (Sierra Leone).

Cornelius T. Mwalwanda (Malawi) (reprezentujący Eunice Kazembé jako członka Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego ds. Malawi) i David Martin przedstawili sprawozdanie. Cornelius T. Mwalwanda (Malawi) zaznaczył, że zmienność cen jest jednym z głównych zagrożeń dla sektora rolnego w państwach AKP. Liczba osób odczuwających skutki niedoboru żywności będzie rosła na skutek wzrostu liczby ludności i rozwoju urbanizacji. David Martin podkreślił, że podczas gdy żywność w Europie Zachodniej i Ameryce jest teraz tańsza niż kiedykolwiek wcześniej, obywatele Afryki muszą wydawać na żywność coraz większą część swoich dochodów.

Cornelius T. Mwalwanda (Malawi) i David Martin zamknęli debatę.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.15)

Musikari KOMBO EGH Mohamed Ibn CHAMBAS oraz
Louis MICHEL Luis Marco AGUIRIANO NALDA
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024