(Sprawa T-304/01)(1)
(Wspólna polityka rolna - Zdrowie zwierząt - Gąbczasta encefalopatia bydła - Przepisy dotyczące ochrony zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego - Skarga o odszkodowanie - Odpowiedzialność pozaumowna - Związek przyczynowy - Wady formalne - Związek przedsiębiorców - Niedopuszczalność)
(2006/C 331/61)
Język postępowania: hiszpański
(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2006 r.)
Strony
Strona skarżąca: Julia Abad Pérez (El Barraco, Hiszpania) i 481 innych skarżących, których nazwiska umieszczone są w załączniku do wyroku, Confederación de Organizaciones de Agricultores y Ganaderos (Madryt, Hiszpania) i Unió de Pagesos (Barcelona, Hiszpania) (przedstawiciele: adwokaci M. Roca Junyent, J. Roca Sagarra, M. Pons de Vall Alomar i E. Sagarra Trias)
Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej (przedstawiciele: początkowo J. Carbery i F. Florindo Gijón, następnie F. Florindo Gijón i M. Balta, pełnomocnicy) i Komisja Wspólnot Europejskich (przedstawiciele: G. Berscheid i S. Pardo Quintillán, pełnomocnicy, wspierani przez adwokata J. Guerrę Fernándeza)
Przedmiot sprawy
Skarga o odszkodowanie na podstawie art. 235 WE i art. 288 akapit drugi WE, zmierzająca do naprawienia szkód rzekomo poniesionych przez skarżących z powodu działań i zaniechań Rady i Komisji w następstwie wystąpienia choroby gąbczastej encefalopatii bydła w Hiszpanii
Sentencja wyroku
1) Skarga zostaje oddalona jako niedopuszczalna w odniesieniu do Unió de Pagesos i Confederación de Organizaciones de Agricultores y Ganaderos.
2) W pozostałym zakresie skarga zostaje oddalona jako bezzasadna.
3) Skarżący pokrywają koszty własne i koszty poniesione przez Radę i przez Komisję.
______
(1) Dz.U. C 56 z 2.3.2002 r.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2006.331.27/2 |
Rodzaj: | Wyrok |
Tytuł: | Sprawa T-304/01: Abad Pérez i inni v. Rada Unii Europejskiej i Komisja Wspólnot Europejskich. |
Data aktu: | 13/12/2006 |
Data ogłoszenia: | 30/12/2006 |