Program Europa dla Obywateli na lata 2007-2013 - warunkowa publikacja Przewodnika Programowego.

Program Europa dla Obywateli na lata 2007-2013 - warunkowa publikacja Przewodnika Programowego

(2006/C 285/08)

(Dz.U.UE C z dnia 22 listopada 2006 r.)

Wstęp

Propozycja Komisji dotycząca ustanowienia programu Europa dla Obywateli na lata 2007-2013 ma zostać wkrótce przyjęta przez europejskiego ustawodawcę. W celu sprawnego wdrożenia programu i umożliwienia potencjalnym beneficjentom dotacji Komisji przygotować swoje propozycje, Komisja postanowiła opublikować wstępną wersję Przewodnika Programowego, zawierającego szczegółowe informacje na temat wdrożenia programu.

1. Ostrzeżenie

Przewodnik Programowy nie jest prawnie wiążący dla Komisji. Może on zostać unieważniony, a jeżeli ustawodawca europejski wprowadzi znaczące zmiany do aktu zasadniczego, może zostać wydana nowa wersja Przewodnika, zawierająca inne warunki i odpowiednie terminy nadsyłania zgłoszeń.

Ustanowienie programu Europa dla Obywateli w 2007 r., jak to przewidziano w Przewodniku Programowym, zależy od spełnienia następujących warunków niezależnych od Komisji:

– przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej ostatecznej wersji aktu głównego ustanawiającego program bez istotnych zmian;

– przyjęcia rocznego planu prac nad programem Europa dla Obywateli i ogólnych wytycznych dotyczących wdrożenia programu oraz kryteriów wyboru i procedur, po skonsultowaniu ich z Komitetem Programowym; oraz

– przyjęcia budżetu Unii Europejskiej na 2007 rok przez władzę budżetową.

Ponadto, odwołania w Przewodniku Programowym do Agencji Wykonawczej EAC uzależnione są od przyjęcia przez Komisję decyzji rozszerzającej uprawnienia Agencji Wykonawczej EAC w celu uwzględnienia nowych programów.

2. Cele i opis

Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej postanowiły uruchomić program Europa dla Obywateli, który tworzy ramy prawne wspierające działania i organizacje promujące "aktywne obywatelstwo europejskie", tzn. zaangażowanie obywateli i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w proces integracji europejskiej.

Główne cele programu Europa dla Obywateli to udział w:

– stworzeniu obywatelom możliwości współpracy i uczestniczenia w tworzeniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy, zjednoczonej w swojej różnorodności kulturowej i przez nią wzbogacanej, w celu rozwijania obywatelstwa Unii Europejskiej;

– budowaniu poczucia tożsamości europejskiej w oparciu o wspólne wartości, historię i kulturę;

– umacnianiu poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli;

– pogłębianiu wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanują i doceniają różnorodność kulturową i językową, przyczyniając się do dialogu międzykulturowego.

Dla osiągnięcia tych celów program Europa dla Obywateli proponuje cztery działania, w skład których wchodzą różne zadania.

Działanie 1 - Aktywni obywatele dla Europy, angażujące obywateli przez działania dotyczące partnerstwa miast lub inne projekty obywatelskie.

Działanie 2 - Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie, skierowane do organizacji społeczeństwa obywatelskiego, zapewniające wsparcie strukturalne na szczeblu europejskich programów roboczych lub wsparcie projektów ponadnarodowych.

Działanie 3 - Razem dla Europy, obejmujące wydarzenia medialne, badania i narzędzia informacyjne.

Działanie 4 - Aktywna pamięć europejska, wspierające działania nakierowane na zachowanie obiektów i zborów archiwalnych dotyczących deportacji i upamiętniających ofiary nazizmu i stalinizmu oraz przyczyniających się do refleksji nad genezą i przyszłością integracji europejskiej.

3. Uczestnicy programu

W programie mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane strony promujące aktywne obywatelstwo europejskie.

Należą do nich na przykład: władze i organizacje lokalne, organizacje badające europejski porządek publiczny (zespoły ekspertów), grupy obywateli, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, instytucje edukacyjne, instytucje wolontariackie, organizacje sportu amatorskiego itp.

Niektóre z działań programu są jednak skierowane do ograniczonej grupy organizacji. Z tego względu w Przewodniku Programowym sprecyzowano uprawnienia organizacji wnioskującej o przystąpienie do każdego zadania głównego i zadania pomocniczego.

Program jest otwarty dla 27 państw członkowskich Unii Europejskiej od 1 stycznia 2007 r.(1). W programie mogą wziąć udział także inne kraje, mianowicie państwa członkowskie EFTA będący stronami porozumienia EOG, państwa kandydujące i kraje z Bałkanów Zachodnich, pod warunkiem wypełnienia odpowiednich zobowiązań prawnych i finansowych.

4. Budżet i czas trwania

Budżet programu na lata 2007-2013 wynosi 215 milionów EUR. Wysokość budżetu rocznego zależy od decyzji władzy budżetowej.

W decyzji ustanawiającej program ustalono, że budżet całkowity zostanie przeznaczony na poszczególne działania w następujący sposób:

Działanie 1: co najmniej 45 %

Działanie 2: ok. 31 %

Działanie 3: ok. 10 %

Działanie 4: ok. 4 %.

5. Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje, w tym terminy składania wniosków o dotacje, można znaleźć w Przewodniku Programowym Europa dla Obywateli na następujących stronach internetowych:

http:/eacea.cec.eu.int/static/en/citizenship/index.htm

http:/ec.europa.eu/dgs/education_culture/activecitizenship/index_fr.htm

______

(1) W zależności od toczącego się procesu ratyfikacyjnego dotyczącego Bułgarii i Rumunii.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024