Wsparcie strukturalne dla organizacji prowadzących badania europejskiej polityki publicznej i dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - Obywatelstwo - P.7 - EACEA - Zaproszenie do składania ofert nr 12/06.

Wsparcie strukturalne dla organizacji prowadzących badania europejskiej polityki publicznej i dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim

Obywatelstwo - P.7

EACEA - Zaproszenie do składania ofert nr 12/06

(2006/C 272/10)

(Dz.U.UE C z dnia 9 listopada 2006 r.)

Zastrzeżenie

Wniosek Komisji dotyczący programu Europa dla Obywateli nie został jeszcze formalnie zatwierdzony przez władze ustawodawcze. Jednak aby umożliwić bezzwłoczne wdrożenie wymienionego programu po przyjęciu aktu podstawowego, co powinno nastąpić wkrótce, a także, aby umożliwić potencjalnym beneficjentom dotacji wspólnotowych możliwie najwcześniejsze złożenie ofert, Komisja podjęła decyzję o opublikowaniu niniejszego zaproszenia do składania ofert.

Niniejsze zaproszenie do składania ofert nie jest wiążące prawnie dla Komisji ani Agencji Wykonawczej (EACEA). Istotna zmiana podstaw prawnych przez europejskie przepisy prawne może spowodować jego anulowanie i publikację zaproszeń do składania ofert o odmiennych specyfikacjach, z odpowiednimi okresami na odpowiedź.

Generalnie, wdrożenie zaproszenia do składania ofert w 2007 r. jest uzależnione od następujących warunków, których spełnienie nie zależy od Komisji:

– przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej ostatecznego tekstu podstaw prawnych ustanawiających Program bez żadnych istotnych modyfikacji;

– przyjęcie rocznego programu prac dotyczącego programu "Europa dla Obywateli" i ogólne wdrożenie zaproszenia do składania ofert i kryteriów wyboru oraz procedur, po odesłaniu do komitetu programu; oraz

– przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na 2007 r. przez władze budżetowe.

Niniejsze zaproszenie do składania ofert 12/06 opiera się na projekcie decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiającej program "Europa dla Obywateli" promujący aktywne obywatelstwo europejskie w okresie od 2007 r. do 2013 r. (zwany poniżej "Programem"). Proponowany program zapewnia ciągłość realizowanego programu udziału społeczeństwa obywatelskiego(1) (2004-2006) i przygotowuje grunt dla nowych działań. Niniejsze zaproszenie do składania ofert wdraża środki 1 i 2 w ramach działania 2 "Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie".

1. Wprowadzenie

Niniejsze zaproszenie do składania ofert dotyczy wsparcia strukturalnego, określanego jako dotacje operacyjne dla organizacji realizujących cele ogólnoeuropejskie. Dotacje operacyjne różnią się od dotacji na projekt. Dotacje operacyjne zapewniają wsparcie finansowe obejmujące koszty niezbędne do prawidłowej realizacji normalnych i ciągłych działań wybranych organizacji. Koszty te obejmują w szczególności koszty pracownicze, koszty ogólnego zarządu (czynsze i opłaty za nieruchomości, urządzenia, materiały biurowe, koszty telekomunikacyjne, opłaty pocztowe itp.), koszty spotkań wewnętrznych, koszty publikacji, koszty informacji i rozpowszechniania informacji, a także koszty bezpośrednio związane z programem pracy organizacji.

2. Cele

2.1 Cele ogólne

Program ma na celu wsparcie następujących celów ogólnych:

a) stworzenie obywatelom możliwości współpracy i udziału w tworzeniu Europy, która byłaby im coraz bliższa, demokratyczna, otwarta na świat, zjednoczona w swojej różnorodności kulturowej i wzbogacona przez nią, a tym samym rozwijanie obywatelstwa europejskiego;

b) rozwój poczucia tożsamości europejskiej w oparciu o wspólne wartości, historię i kulturę;

c) wspieranie poczucia przynależności do Unii Europejskiej wśród jej obywateli;

d) poprawa wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanują i doceniają różnorodność kulturową i językową, przy jednoczesnym wsparciu dialogu międzykulturowego.

2.2 Cele szczegółowe

Cele szczegółowe dla niniejszego zaproszenia do składania ofert obejmują:

a) wspieranie działań, debaty i refleksji na temat obywatelstwa europejskiego i demokracji oraz wspólnych wartości, historii i kultury przez współpracę w ramach społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim;

b) zachęcanie do współpracy pomiędzy obywatelami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego ze wszystkich krajów uczestniczących, przyczyniającej się do dialogu międzykulturowego i wysuwającej na pierwszy plan zarówno różnorodność, jak również jedność Europy, ze zwróceniem szczególnej uwagi na działania ukierunkowane na rozwój ściślejszych powiązań pomiędzy obywatelami państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej przed 30 kwietnia 2004 r. i tymi, które uczyniły to później,

3. Harmonogram

Wnioski muszą być przekazane Agencji Wykonawczej nie później niż 22 grudnia 2006 r. (proszę starannie zapoznać się z punktem 13 niniejszego zaproszenia dotyczącym procedury składania wniosków).

Okres kwalifikowalności wydatków rozpocznie się 1 stycznia 2007 r. i będzie trwać do 31 grudnia 2007 r. (12 miesięcy) lub, w przypadku organizacji, których rok finansowy rozpoczyna się w późniejszej dacie, okres kwalifikowalności wydatków rozpocznie się pierwszego dnia ich roku finansowego i będzie trwać przez okres 12 miesięcy.

4. Budżet

Wsparcie strukturalne przyznane zostanie w pozycji 15.06.66 w ramach budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

Z zastrzeżeniem przyjęcia budżetu, łączna dostępna kwota na 2007 r. wynosi 1,9 mln EUR.

5. Uprawnieni wnioskodawcy

5.1 Uprawnione organizacje

Aby zakwalifikować się do otrzymania dotacji operacyjnej, organizacja realizująca cele ogólnoeuropejskie musi:

a) być organizacją prowadzącą badania europejskiej polityki publicznej (niezależnym ośrodkiem badawczym) LUB organizacją społeczeństwa obywatelskiego promującą obywatelstwo europejskie;

b) być ustanowiona w kwalifikującym się kraju (patrz: punkt 5.3);

c) być niezależną organizacją typu non-profit, posiadającą status i osobowość prawną (osoby fizyczne nie kwalifikują się do otrzymania dotacji);

d) działać w skali ponadnarodowej za pośrednictwem struktury organizacyjnej (działanie za pomocą sieci lub organizacja posiadająca spółki zależne w różnych krajach kwalifikujących się) i/lub przez program prac.

5.2 Uprawnione kraje

Do otrzymania dotacji kwalifikują się wnioski złożone przez podmioty prawne z następujących krajów:

a) Państwa Członkowskie Unii Europejskiej na dzień 1 stycznia 2007 r. (27): Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.

5.3 Okres kwalifikowalności

Okres kwalifikowalności musi być zgodny z rokiem budżetowym wnioskodawcy.

Jeśli rok budżetowy wnioskodawcy to rok kalendarzowy, okres kwalifikowalności rozpocznie się 1 stycznia 2007 r. i zakończy 31 grudnia 2007 r.

W przypadku wnioskodawców, których rok budżetowy różni się od roku kalendarzowego, okres kwalifikowalności wyniesie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia roku budżetowego w 2007 r.

6. Informacje dodatkowe

Pełny tekst zaproszenia do składania ofert i formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej:

http:/eacea.ec.europa.eu/static/en/citizenship/index.htm

Wnioski muszą być zgodne z wymaganiami określonymi w pełnym tekście i dostarczone na przedstawionych formularzach.

______

(1) Dz.U. L 30 z 2.2.2004, str. 6.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.272.41

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Wsparcie strukturalne dla organizacji prowadzących badania europejskiej polityki publicznej i dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - Obywatelstwo - P.7 - EACEA - Zaproszenie do składania ofert nr 12/06.
Data aktu: 09/11/2006
Data ogłoszenia: 09/11/2006