Nowe narodowe rewersy obiegowych monet euro.

Nowe narodowe rewersy obiegowych monet euro

(2006/C 254/04)

(Dz.U.UE C z dnia 20 października 2006 r.)

W dniu 11 lipca 2006 r. Rada Unii Europejskiej uznała, że Republika Słowenii spełnia warunki konieczne do przyjęcia euro z dniem 1 stycznia 2007 r.(1)

Z dniem 1 stycznia 2007 r. Republika Słowenii będzie zatem emitować monety euro, z zastrzeżeniem zgody Europejskiego Banku Centralnego co do wielkości emisji (patrz art. 106 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Obiegowe monety euro posiadają status prawnego środka płatniczego na terenie całej strefy euro. W celu poinformowania podmiotów obracających monetami w ramach swojej działalności oraz ogółu społeczeństwa, Komisja ogłasza wszystkie nowe wzory monet euro(2).

Monety o nominałach 10, 20 i 50 centów oraz monety o nominałach 1 i 2 euro zostaną wyemitowane przez Republikę Słowenii z nowymi wspólnymi awersami(3). Monety o najmniejszych nominałach (1, 2 i 5 centów) zostaną wyemitowane z oryginalnymi wspólnymi awersami, gdyż nie ma nowych wspólnych awersów dla tych nominałów.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Państwo emitujące: Republika Słowenii

Przybliżona data emisji: styczeń 2007 r.

Opis wzoru:

1 EURO CENT

W środkowej części monety przedstawiony jest bocian. Jest on otoczony dwunastoma gwiazdami, między którymi wpleciony jest napis "SLOVENIJA". Po lewej stronie widnieje rok emisji z symbolem mennicy umieszczonym po prawej stronie dolnej gwiazdy.

2 EURO CENT

W środkowej części monety przedstawiono dawny kamień tronowy. Jest on otoczony dwunastoma gwiazdami, między którymi wpleciony jest napis "SLOVENIJA". Po lewej stronie widnieje rok emisji z symbolem mennicy umieszczonym po prawej stronie dolnej gwiazdy.

5 EURO CENT

Pośrodku prawej strony monety przedstawiono mężczyznę, który sieje trzynaście gwiazd i dwadzieścia trzy punkty rozmieszczone po jego lewej stronie w elipsoidalnych liniach. Jest on otoczony dwunastoma gwiazdami, między którymi wpleciony jest napis "SLOVENIJA" (ogólna liczba dwudziestu pięciu gwiazd odzwierciedla aktualną liczbę państw członkowskich Unii Europejskiej). Po lewej stronie na dole widnieje rok emisji z symbolem mennicy umieszczonym po prawej stronie dolnej gwiazdy.

10 EURO CENT

W środkowej części monety przedstawiono niezrealizowany projekt budynku parlamentu Słowenii autorstwa Jože Plečnik'a, największego słoweńskiego architekta. Powyżej, z lewej i prawej strony rysunku widnieją rozmieszczone półkoliście słowa "KATEDRALA SVOBODE" (Katedra Wolności). Rok emisji umieszczony jest pod rysunkiem. Rysunek i napis otoczone są dwunastoma gwiazdami, między którymi wpleciony jest napis "SLOVENIJA". Symbol mennicy znajduje się po prawej stronie dolnej gwiazdy.

20 EURO CENT

W środkowej części monety przedstawiono dwa bawiące się konie z umieszczonym powyżej półkolistym napisem "LIPICANEC" (Lipizzaner). Rysunek i napis otoczone są dwunastoma gwiazdami, między którymi wpleciony jest napis "SLOVENIJA". Po prawej stronie dolnej gwiazdy znajduje się symbol mennicy z umieszczonym z prawej strony rokiem emisji.

50 EURO CENT

W dolnej części monety znajduje się rysunek wyrastającego ku górze najwyższego szczytu Słowenii Mount Triglav, nad którym umieszczono rysunek zodiakalnego Raka i ułożone półkoliście słowa "OJ TRIGLAV MOJ DOM" (O Triglav mój dom). Rysunek i napis otoczone są dwunastoma gwiazdami, między którymi wpleciony jest napis "SLOVENIJA". Po lewej stronie na dole widnieje rok emisji z symbolem mennicy umieszczonym po prawej stronie dolnej gwiazdy.

1 EURO W środkowej części monety przedstawiony jest wizerunek Primož'a Trubar'a, ojca języka słoweńskiego i autora pierwszej drukowanej książki w języku słoweńskim (opublikowanej w 1550 r.). Napis "STATI INU OBSTATI" (Zostać i dać świadectwo), umieszczony półkoliście, zajmuje trzy czwarte obwodu koła. Splecione litery tworzące napis "PRIMOŽ TRUBAR" zamykają koło na dole. Rysunek i napis otoczone są dwunastoma gwiazdami, między którymi wpleciony jest napis "SLOVENIJA". Po lewej stronie widnieje rok emisji z symbolem mennicy umieszczonym po prawej stronie dolnej gwiazdy.

2 EURO

Wewnętrzna część monety przedstawia lewy profil France'a Prešeren'a, największego poety słoweńskiego oraz poniżej jeden wers jego słynnego poematu "Zdravljica". Słowa "Shivé naj vsi naród" (Bóg błogosławi wszystkim narodom) napisane ręką poety zostały przejęte w narodowym hymnie Słowenii. W wewnętrznej dolnej części koła umieszczony jest napis "FRANCE PREŠEREN". Rysunek i napis otoczone są dwunastoma gwiazdami, między którymi wpleciony jest napis "SLOVENIJA". Po lewej stronie widnieje rok emisji z symbolem mennicy umieszczonym po prawej stronie dolnej gwiazdy.

Napis na krawędzi monety o nominale 2 EUR: "SLOVENIJA" i następująca po nim kropka.

______

(1) Decyzja Rady z dnia 11 lipca 2006 r. zgodnie z art. 122 ust. 2 Traktatu w sprawie przyjęcia jednej waluty przez Słowenię z dniem 1 stycznia 2007 r. (Dz.U. L 195 z 15.7.2006, str. 25).

(2) Patrz Dz.U. C 373 z 28.12.2001, str. 1 zawierający odniesienie do wszystkich narodowych rewersów, które zostały wyemitowane w 2002 r.

(3) Patrz Dz.U. C 225 z 19.9.2006, str. 7.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024