Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa C 24/06 (ex NN 75/2000) - Stowarzyszenie na rzecz zdrowia zwierząt - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Pomoc państwa C 24/06 (ex NN 75/2000) - Stowarzyszenie na rzecz zdrowia zwierząt Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2006/C 244/05)

(Dz.U.UE C z dnia 11 października 2006 r.)

Pismem z dnia 7 czerwca 2006 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcom o swojej decyzji wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 traktatu WE dotyczącej wyżej wspomnianych środków pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środków, względem których Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma, kierując je na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate General for Agriculture and Rural Development

Directorate H

Rue de la Loi/Wetstraat 200,

B-1049 Bruxelles

Nr faksu: (32-2) 296 21 51

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Niemcom. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o nieujawnianie ich tożsamości.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

W piśmie z dnia 21 lutego 2000 r. Komisja otrzymała skargę dotyczącą środków podejmowanych przez bawarskie Stowarzyszenie na rzecz zdrowia zwierząt (Tiergesundheitsdienst Bayern, TGD). W odpowiedzi na skargę Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa zwróciła się kilkakrotnie do Republiki Federalnej Niemiec o dodatkowe informacje, które otrzymała w pismach niemieckich urzędów z dnia 4 lipca 2000 r., 22 grudnia 2000 r., 22 listopada 2002 r., 10 kwietnia 2003 r., 1 grudnia 2003 r. oraz 27 czerwca 2005 r.

Dnia 17 lipca 2003 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz Niemiec.

Przedmiotowe środki były stosowane od 1974 r. Mimo złożenia wniosku, nie otrzymano dowodów na zgłoszenie środka. W związku z tym środek pomocy został przeniesiony do wykazu środków niezgłoszonych.

OPIS ŚRODKA POMOCY, WZGLĘDEM KTÓREGO KOMISJA WSZCZĘŁA POSTĘPOWANIE

Podstawa prawna: Artykuł 14 ust. 1 ustawy w sprawie pomocy dla rolnictwa w Bawarii (Gesetz zur Förderung der bayerischen Landwirtschaft, LwFöG)

Cel środka pomocy: Zagwarantowanie i poprawa stanu higieny produktów żywnościowych pochodzących od zwierząt

Beneficjenci: Rolnicy oraz ewentualnie TGD

Forma i zakres pomocy: Pomoc finansowana jest ze środków kraju związkowego Bawaria.

a) Na rzecz rolników:

środki o charakterze wyłącznie zapobiegawczym w sektorach produkcji mleka i mięsa oraz sektorach hodowli trzody chlewnej, drobiu, owiec i ryb.

Typowe działania obejmowały:

– prowadzenie stałej kontroli przy pomocy testów i/lub badań profilaktycznych;

– pobieranie próbek oraz prowadzenie badań, m.in. laboratoryjnych i seryjnych;

– udzielanie porad weterynaryjnych;

– opracowywanie planów w zakresie profilaktyki i/lub zwalczania chorób;

– opracowywanie programów szczepień.

Te tzw. ogólne środki są nieodpłatnie dostępne dla rolników.

b) Ewentualnie na rzecz TGD:

Komisja nie posiada żadnych dowodów na to, że w przeszłości zwracano w każdym przypadku jedynie 100 %, a nie więcej rzeczywistych (i niezbędnych) wydatków.

Czas trwania środka pomocy: Bez ograniczeń czasowych

ZARZUTY SFORMUŁOWANE WOBEC ŚRODKA POMOCY

Autor skargi utrzymuje, że poprzez zatrudnienie lekarzy weterynarii TGD świadczy usługi nie tylko w zakresie działań profilaktycznych, lecz także w zakresie leczenia weterynaryjnego.

Występuje zatem zakłócenie konkurencji na rynku, gdyż dotowanie "kompleksowych środków" umożliwia TGD oferowanie usług w zakresie leczenia po niższych cenach.

OCENA ŚRODKA POMOCY

Komisja jest zdania, że przedmiotowy środek stanowi pomoc na rzecz rolników w myśl art. 87 ust. 1 traktatu WE. środek pomocy może być ewentualnie uznany za zgodny ze wspólnym rynkiem na mocy art. 87 ust. 3 lit. c) traktatu WE, jeśli jest on zgodny w szczególności z pkt 11.4 Wytycznych Wspólnoty w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnictwa. By dokonać oceny zgodności Komisja potrzebuje jednak określonych informacji będących w posiadaniu władz Niemiec.

środek pomocy mógłby stanowić pomoc na rzecz TGD w myśl art. 87 ust. 1 traktatu WE również w przypadku, gdyby koszty ponoszone przez TGD w związku ze świadczeniem kompleksowych środków, były nadmiernie dotowane ze środków budżetowych kraju związkowego Bawaria oraz jego funduszu na rzecz walki z chorobami zwierząt (Tierseuchenkasse). Do 2004 r. TGD nie było wybierane w drodze procedury udzielania zamówień publicznych. W związku z tym Komisja nie wyklucza, że środek może stanowić pomoc operacyjną, która jest niezgodna ze wspólnym rynkiem. Istnieją obawy, że w przypadku niezależnej działalności gospodarczej TGD mamy do czynienia z subsydiowaniem skrośnym.

W związku z tym Komisja zwraca się do władz Niemiec z wnioskiem o przedstawienie rachunków z poszczególnych lat budżetowych określających koszty i ich zwrot w celu ustalenia, czy przedmiotowy środek pomocy ma charakter nadmiernego lub skrośnego subsydiowania.

Ponieważ w omawianym przypadku mamy także do czynienia z finansowaniem wykorzystującym obowiązkowe składki do funduszu na rzecz walki z chorobami zwierząt, Komisja potrzebuje również wszystkich istotnych informacji na temat finansowania tego funduszu.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 pomoc przyznana bezprawnie podlega windykacji od beneficjenta. Ponadto wydatki na środki krajowe, które mają bezpośredni wpływ na środki wspólnotowe, mogą nie kwalifikować się do finansowania z budżetu EFOGR.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.244.15

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa C 24/06 (ex NN 75/2000) - Stowarzyszenie na rzecz zdrowia zwierząt - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 11/10/2006
Data ogłoszenia: 11/10/2006