Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2006/C 202/02)

(Dz.U.UE C z dnia 25 sierpnia 2006 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu do wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Komisja musi otrzymać oświadczenia o sprzeciwie w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 510/2006

Wniosek o rejestrację zgodnie z art. 5 i art. 17 ust. 2

"POHOŘELICKÝ KAPR"

nr WE: CZ/PDO/005/0360/02.09.2004

CHNP ( X ) CHOG ( )

Niniejsze zestawienie zostało sporządzone wyłącznie do celów informacyjnych. W celu uzyskania dokładnych informacji należy zapoznać się z pełną wersją opisu produktu udostępnianą przez władze krajowe, o których mowa w części pierwszej, lub przez służby Komisji Europejskiej(1).

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Úřad průmyslového vlastnictví

Adres: Antonína Čermáka 2a

CZ-160 68 Praha 6

Tel.: (420) 220 383 240

Faks: (420) 224 321 009

E-mail: posta@upv.cz

2. Grupa:

Nazwa: Rybníkářství Pohořelice a.s.

Adres: Vídeňská 717

CZ-691 23 Pohořelice

Tel.: (420) 519 424 372-5

Faks: (420) 519 424 243

E-mail: rybnikarstvi.pohorelice@iol.cz

Skład: producenci/przetwórcy ( X ) inni ( )

Dokument dotyczy odstępstwa od art. 5 ust. 1 rozporządzenia Rady (EW) nr 510/2006, ponieważ na danym obszarze działa tylko jeden producent. Wymagania określone w art. 1 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2037/93 zostały spełnione.

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.7. - Świeże ryby i produkty z nich wytworzone

4. Opis: (podsumowanie warunków określonych w art. 4 ust. 2)

4.1 Nazwa: "Pohořelický kapr"

4.2 Opis: Karp pohorzelicki charakteryzuje się szybkim wzrostem i co najmniej 58-procentową wydajnością rzeźną. Z punktu widzenia budowy ryby, na wydajność rzeźną ma wpływ jej duża mięsność, wysoki grzbiet i małe rozmiary głowy. Żywe ryby odznaczają się witalnością, odpornością i bardzo dobrym stanem zdrowia. Do produkcji karpia pohorzelickiego stosuje się hybrydy uzyskane w wyniku krzyżowania linii. Przetworzona ryba wyróżnia się jędrną konsystencją tkanki mięśniowej o świeżym wyglądzie, w kolorze różowym, który może przechodzić w czerwień, świeżym rybim zapachem i wyjątkowo delikatnym rybim smakiem, typowym dla danego gatunku. O zaletach kulinarnych świadczy wartość konsumpcyjna produktu - jego ocena ze względu na walory spożywcze zawsze przekracza 92 punkty w skali od 1 do 100 punktów (system organoleptycznej oceny mięsa ryb).

Ryby przeznaczone do sprzedaży dzieli się według wagi na następujące kategorie: karp klasy I o wadze 1,50-2,50 kg oraz karp wyborowy o wadze 2,50-4,00 kg; możliwe jest również klasyfikowanie innych kategorii wagowych. Do obrotu handlowego dostarczane są zarówno żywe ryby, jak i przetworzone mięso. Do dostarczanych na rynek przetworzonych produktów należy świeże i chłodzone mięso, a także mięso mrożone, marynowane i wędzone.

4.3 Obszar geograficzny: Powiaty Břeclav i Znojmo w okręgu Jihomoravský kraj.

4.4 Dowód pochodzenia: Produkcja karpia pohorzelickiego odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami i wewnętrznymi wytycznymi przedsiębiorstwa, które otrzymało numer eksportowy CZ 1008.

Dzięki indywidualnemu znakowaniu miotów ryb przy pomocy chipów i dokładnej ewidencji gospodarczej (ewidencja obsady, rejestr wylęgu i odbioru ryb przeznaczonych do sprzedaży) i ewidencji zapasów (rejestr wylęgarni, ewidencja wydawania ryb przeznaczonych do sprzedaży, a także przyjmowania i wydawania ryb w celu ich przetworzenia) można w każdej chwili w sposób nie budzący wątpliwości stwierdzić pochodzenie każdej ryby. Cały proces produkcyjny podlega ścisłej i stałej kontroli weterynaryjnej. W przetwórni ryb stosowany jest certyfikowany system kontroli punktów krytycznych w produkcji HACCP i BRC.

Jedna z ras rozpłodowych - Pohořelický lysec - jest hodowana wyłącznie na danym obszarze geograficznym.

4.5 Metoda produkcji: Stosuje się półintensywny system produkcji; podstawowym pokarmem ryb jest materiał wytwarzany w stawach w sposób naturalny, tylko w niektórych okresach w ciągu roku ryby są dokarmiane, zazwyczaj zbożem, a jedynie w bardzo ograniczonym stopniu mieszankami paszowymi. Pasze zbożowe pochodzą wyłącznie od miejscowych producentów rolnych. Już od kilku pokoleń ryb praktykuje się zamknięty cykl produkcyjny, który gwarantuje całkowitą niezależność produkcji wszystkich ich kategorii. Sam cykl produkcyjny trwa od 3 do 4 lat, w zależności od wymagań dotyczących wielkości ryb przeznaczonych do sprzedaży. Rozmnażanie polega na sztucznym tarle w kontrolowanych warunkach. Tylko w pierwszym roku hodowli w razie potrzeby dokarmia się ryby pełnoporcjowymi granulowanymi mieszankami paszowymi wyprodukowanymi przez certyfikowanych producentów lub rozdrobnionym zbożem. Od drugiego roku dokarmia się je zbożem pochodzącym od miejscowych producentów. Przetwarzanie ryb odbywa się na omawianym obszarze, w przetwórni, która spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania weterynaryjno-higieniczne i wymogi dyrektyw UE (CZ 433). Przetworzone ryby są dostarczane na rynek w postaci mięsa świeżego i chłodzonego, mrożonego, marynowanego i wędzonego.

Wszelkie procesy, zarówno związane z hodowlą, jak i przetwórstwem ryb muszą odbywać się na omawianym obszarze geograficznym, przede wszystkim ze względu na lokalizację stawów rybnych, w których odbywa się produkcja (maksymalne skrócenie czasu dzielącego odłów ryb od ich przetworzenia, umożliwiające zagwarantowanie najwyższej jakości produktów), a także ze względu na lepszą kontrolę całego procesu produkcji, starania o zapewnienie jak największej elastyczności i możliwości bezpośredniego reagowania na wymagania klientów oraz na duże, zdobywane przez lata doświadczenie mieszkańców w zakresie przetwórstwa ryb.

4.6 Związek: Początki gospodarki stawowej na terenie Pohořelic i kompleksu Lednice-Valtice sięgają XII-XIII w. Pisemna wzmianka o naprawie stawu rybnego Měnínský (zwanego też Nesyt) przez margrabię Jošta pochodzi z 1396 r. Gospodarka stawowa w rejonie Pohořelic nabrała prawdziwego rozmachu pod koniec XV i w pierwszej połowie XVI w., po wybudowaniu kanałów doprowadzających do już istniejących i powstających stawów wodę z rzeki Jihlavy. Do największych stawów należą: Starý (ok. 1520 r.), Lenovický (inna nazwa - Novoveský, 1536 r.) i Vrkoč (1552 r.). W późniejszym okresie nastąpiła stagnacja i stopniowy upadek gospodarki stawowej. Wyraźna poprawa sytuacji nastąpiła dopiero po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. Stawy zostały zrekonstruowane i odnowione, a w dniu 1 stycznia 1965 r. utworzono państwowe przedsiębiorstwo (národní podnik) Státní rybářství Pohořelice z siedzibą w mieście Pohořelice. Po wydarzeniach w listopadzie 1989 r. przedsiębiorstwo to i same stawy zmieniły się tylko w niewielkim stopniu - w dniu 1 stycznia 1991 r. utworzono państwowe przedsiębiorstwo (státní podnik) Státní rybářství Pohořelice. Zasadnicze zmiany nastąpiły w związku z prywatyzacją, w ramach której w dniu 1 kwietnia 1994 r. powstała spółka akcyjna Rybníkářství Pohořelice a.s.

Panujące na wyznaczonym obszarze w powiatach Břeclav i Znojmo warunki przyrodniczo-klimatyczne w wyjątkowy sposób sprzyjają produkcji ryb. Wapniste podłoże ma odczyn zasadowy, dno stawów rybnych tworzą żyzne czarnoziemy, a system wodny jest w wysokim stopniu zmineralizowany. Wymienione cechy wraz z czynnikami klimatycznymi (wysoka średnia temperatura powietrza, temperatura wody, długi okres wegetacji) sprzyjają powstaniu bardzo dobrych warunków do tworzenia się wystarczającej ilości naturalnego pokarmu wysokiej jakości w stawach rybnych, a co za tym idzie, także dla samej produkcji ryb. Stosowana rasa karpia nie ma zasadniczego wpływu na jakość produktu końcowego. Decydujący wpływ na jakość produkcji mają lokalne warunki przyrodnicze. Cały proces produkcji, od tarła, poprzez fazę wzrostu aż do etapu karmienia odbywa się wyłącznie na wyznaczonym obszarze geograficznym. Przetwarzanie ryb również odbywa się na miejscu.

4.7 Organ kontrolny:

Nazwa: Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj

Inspektorát Břeclav

Adres: Nádražní 5

CZ-693 01 Hustopeče

Tel.: (420) 519 411 469, (420) 519 411 193

Faks: (420) 519 411 188

E-mail: insp.breclav.kvsb@svscr.cz

4.8 Etykietowanie: Napis "Pohořelický kapr", wykonany czytelną czcionką, musi znajdować się na wierzchniej stronie opakowania.

4.9 Wymogi krajowe : -

______

(1) Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departament ds. polityki jakości produktów rolnych, B -1049 Bruksela.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024