Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 29/2006 (ex NN 20/2003) - Restrukturyzacja spółdzielni oraz ich konsorcjów - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa C 29/2006 (ex NN 20/2003) - Restrukturyzacja spółdzielni oraz ich konsorcjów

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2006/C 202/08)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 25 sierpnia 2006 r.)

Pismem z dnia 22 czerwca 2006 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Włochy o swojej decyzji wszczęcia postępowania dotyczącego wyżej wspomnianej pomocy, określonego w art. 88 ust. 2 traktatu WE.

W ciągu miesiąca od dnia opublikowania niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na adres:

Commission européenne

Direction Générale de la Pêche

Direction D - Unité Juridique

Rue de la Loi, 200

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 295 19 42

Uwagi te zostaną przekazane władzom Włoch. Zainteresowana strona przedstawiająca uwagi może wystąpić z pisemnym, odpowiednio umotywowanym wnioskiem o traktowanie jej danych jako poufnych.

TEKST STRESZCZENIA

Niniejszy dokument dotyczy pomocy na restrukturyzację spółdzielni oraz ich konsorcjów ustanowionej w dekrecie legislacyjnym z dnia 18 maja 2001 r. Zważywszy, że Włochy podały, że środek ten został wprowadzony, został on zarejestrowany jako pomoc przyznana niezgodnie z prawem w rozumieniu art. 1 lit. f) rozporządzenia (WE) nr 659/1999.

Z informacji przekazanych przez Włochy wynika, że dekret legislacyjny z dnia 18 maja 2001 r. odpowiada rozporządzeniu przewidującemu finansowanie, począwszy od dnia jego wejścia w życie, środków pomocy przewidzianych w dekrecie z dnia 10 lutego 1998 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 11 ust. 8b, ustawy nr 41 z dnia 17 lutego 1982 r.

Omawiany program pomocy ma na celu przyznanie pomocy w formie bezzwrotnych dotacji do 40 % wydatków kwalifikowanych lub kredytów preferencyjnych odpowiadających 85 % tych wydatków dla przedsiębiorstw spółdzielczych sektora rybołówstwa posiadającego plany restrukturyzacji w celu ich ulepszenia i przywrócenia ich efektywności gospodarczej oraz finansowej. Koszty kwalifikowane są bardzo różne. Mogą one dotyczyć zarówno wydatków na inwestycje, kosztów finansowych, jak i wydatków operacyjnych przedsiębiorstw.

Włochy nie dostarczyły szczegółowych informacji w sprawie budżetu przeznaczonego na omawiany środek pomocy. Czas trwania tego programu pomocy nie jest ograniczony.

Należy przeanalizować omawiany program pomocy w świetle wytycznych, do celów rozpatrzenia pomocy państwa w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Został on wyraźnie przedstawiony jako program pomocy na restrukturyzację przedsiębiorstw łącznie z realizacją, na poziomie przedsiębiorstw-beneficjentów, planów restrukturyzacji. Stosowne przepisy wytycznych dotyczących rybołówstwa przewidują, że pomoc mająca na celu ratowanie i restrukturyzację zagrożonych przedsiębiorstw są oceniane zgodnie z wytycznymi wspólnotowymi dotyczącymi pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację zagrożonych przedsiębiorstw. Ponadto w wyjątkowych przypadkach przedsiębiorstw zajmujących się głównie rybołówstwem morskim, wytyczne dotyczące rybołówstwa precyzują, że pomoc ta może zostać przyznana pod warunkiem przedstawienia Komisji planu mającego na celu zmniejszenie zdolności połowowych floty.

Okazuje się, że warunki wprowadzenia tego programu pomocy są niezgodne z warunkami określonymi w wytycznych w odniesieniu do restrukturyzacji. Nie ma gwarancji, że pomoc stosowana jest wyłącznie w odniesieniu do zagrożonych przedsiębiorstw. Nie ma też gwarancji, że istnieje plan restrukturyzacji oparty na warunkach określonych w wytycznych. Nie istnieje zastrzeżenie, że że przedsiębiorstwa-beneficjenci uczestniczą w sporządzaniu planu przy pomocy własnych środków ani że pomoc jest ograniczona do koniecznego minimum umożliwiającego przywrócenie rentowności przedsiębiorstwabeneficjenta. Ponadto w odniesieniu do średnich przedsiębiorstw nie przewiduje się środków wyrównawczych w celu uniknięcia niepotrzebnego naruszenia zasad konkurencji.

Poza tym Włochy nie przedstawiły planu mającego na celu zmniejszenie zdolności połowowych floty w odniesieniu do przedsiębiorstw zajmujących się głównie rybołówstwem.

Wynika z tego, że Komisja ma poważne wątpliwości co do zgodności tego środka pomocy ze wspólnym rynkiem.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024