(Sprawa C-26/05)(1)
(Artykuł 104 § 3 regulaminu - Dyrektywa 94/62/WE - Opakowania i odpady opakowaniowe - Pojęcia producenta opakowań i producenta materiałów opakowaniowych - Producent toreb z tworzyw sztucznych)
(2006/C 154/04)
Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 1 lipca 2006 r.)
Strony
Strona skarżąca: Plato Plastik Robert Frank GmbH
Strona pozwana: Caropack Handelsgesellschaft mbH
Przedmiot
Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Landesgericht Korneuburg - Wykładnia art. 3 dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.U. L 365, str. 10) - Pojęcia opakowań zbiorczych, handlowych lub transportowych oraz dostawcy materiałów opakowaniowych - Producent toreb z tworzyw sztucznych
Sentencja
1) Artykuł 3 pkt 1 i 11 dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych należy interpretować w ten sposób, że producentem opakowań nie jest koniecznie ten podmiot, który dokonuje lub zleca połączenia towarów z produktem przeznaczonym na opakowanie. Producenta toreb z tworzyw sztucznych udostępnianych klientom w sklepach nieodpłatnie lub odpłatnie należy uważać za producenta opakowań.
2) Dyrektywę 94/62 należy interpretować w ten sposób, że nie jest z nią sprzeczne uregulowanie krajowe takie jak rozporządzenie federalnego ministra środowiska, młodzieży i rodziny w sprawie unikania i wykorzystania odpadów opakowaniowych i określonych resztek towarów oraz w sprawie ustanowienia systemu zbierania i wykorzystania odpadów, przewidujące, że producent opakowań, w szczególności producent toreb z tworzyw sztucznych, powinien albo przyjąć zwrot tych toreb po wykorzystaniu, albo partycypować w systemie zbierania i wykorzystania odpadów, chyba że obowiązek ten przejmie podmiot gospodarczy działający na kolejnym etapie obrotu, który przekaże temu producentowi wiążące oświadczenie w tej sprawie.
______
(1) Dz.U. C 82 z 02.04.2005 r.
Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2006.154.2/2 |
| Rodzaj: | Postanowienie |
| Tytuł: | Sprawa C-26/05: Plato Plastik Robert Frank GmbH v. Caropack Handelsgesellschaft mbH. |
| Data aktu: | 16/02/2006 |
| Data ogłoszenia: | 01/07/2006 |