FIN-Helsinki: Obsługa regularnych połączeń lotniczych - Zaproszenie do składania ofert.

FIN-Helsinki: Obsługa regularnych połączeń lotniczych

Zaproszenie do składania ofert

(2006/C 145/07)

(Dz.U.UE C z dnia 21 czerwca 2006 r.)

1. Wstęp: Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92/EWG z dnia 23 lipca 1992 r. w sprawie dostępu przewoźników lotniczych Wspólnoty do wewnątrzwspólnotowych tras lotniczych rząd Finlandii (Ministerstwo Transportu i Łączności) podjął decyzję o nałożeniu obowiązku użyteczności publicznej dotyczącego regularnych przewozów lotniczych na trasie Helsinki- Varkaus-Savonlinna.

Obowiązek użyteczności publicznej opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C 145 z 21.6.2006.

Jeżeli do dnia 1 czerwca 2006 r. żaden przewoźnik lotniczy nie rozpocznie wykonywania regularnych przewozów lotniczych na trasie Helsinki-Varkaus-Savonlinna ani nie zawiadomi o jej rozpoczęciu na zasadach obowiązku użyteczności publicznej, nie żądając przy tym dofinansowania, Ministerstwo Transportu i Łączności ograniczy dostęp do tej trasy do jednego przewoźnika. W takim przypadku zezwolenie na wykonywanie przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie zostanie przyznane w drodze postępowania przetargowego na mocy art. 4 ust. 1 lit. d) powołanego wyżej rozporządzenia. W dniu 24 marca 2006 r. Ministerstwo Transportu i Łączności podjęło decyzję o rozpoczęciu postępowania przetargowego.

2. Przedmiot postępowania przetargowego: Wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na trasie Helsinki-Varkaus-Savonlinna w okresie od dnia 1 sierpnia 2006 r. do dnia 31 lipca 2009 r.

3. Udział w postępowaniu przetargowym: Udział w postępowaniu przetargowym jest otwarty dla wszystkich przewoźników lotniczych posiadający ważną licencję na prowadzenie działalności w rozumieniu rozporządzenia Rady (EWG) nr 2407/92 z dnia 23 lipca 1992 r. w sprawie przyznawania licencji przewoźnikom lotniczym.

4. Procedura przetargowa: Postępowanie przetargowe zostanie przeprowadzone zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. d) do i) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92.

Zamawiający może odrzucić wszystkie oferty w przypadku, gdyby poziom oferowanych cen był zbyt wysoki, bądź w razie istotnej zmiany okoliczności lub warunków organizacji przewozów, w następstwie której realizacja planowanych przewozów zgodnie z opisem w zaproszeniu do składania ofert stałaby się bezcelowa lub niemożliwa.

Do czasu podpisania umowy Ministerstwo Transportu i Łączności zachowuje prawo do przesunięcia terminu rozpoczęcia planowanych przewozów. W takim przypadku odpowiednio przesunięty zostanie także termin zakończenia.

5. Dokumentacja przetargowa: Pełną dokumentację przetargową, zawierającą między innymi zaproszenie do składania ofert, warunki postępowania przetargowego, warunki umowy, opis obowiązku użyteczności publicznej oraz formularze ofertowe, otrzymać można w Ministerstwie Transportu i Łączności Finlandii, pod adresem:

Liikenne- ja viestintäministeriö, Kirjaamo, PL 31 FIN-00023 Valtioneuvosto, Helsinki.[Ministère des transports et des communications, Service du Greffe, BP 31, FIN-00023 Conseil des ministres, Helsinki].

Dokumenty zamówić można także pocztą elektroniczną pod adresem kirjaamo@mintc.fi lub faksem pod numerem (358-9) 160 286 19.

6. Dofinansowanie: W ofercie należy wyraźnie określić wyrażoną w euro wymaganą wysokość dofinansowania przedmiotowych przewozów lotniczych. Wysokość wymaganego dofinansowania należy ustalić na podstawie kalkulacji faktycznych kosztów i przychodów, z uwzględnieniem minimalnych wymagań zdefiniowanych w ramach obowiązku użyteczności publicznej. Dofinansowanie może dotyczyć wyłącznie przedmiotowych przewozów lotniczych oraz kosztów ponoszonych w portach lotniczych Helsinki-Vantaa, Varkaus i Savonlinna w związku z wykonywaniem przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów ponoszonych na innych trasach bądź w innych portach lotniczych.

Wysokość wszystkich kwot dofinansowania i kosztów należy wyrazić w EUR.

7. Ceny biletów: W ofercie należy wyszczególnić ceny biletów lotniczych i warunki uprawniające do korzystania z nich oraz poszczególne rodzaje biletów w ramach struktury taryfowej. Ceny biletów muszą być zgodne z obowiązkiem użyteczności publicznej na przedmiotowej trasie.

8. Kryteria wyboru ofert: Wybór zostanie dokonany spośród ofert spełniających warunki określone w zaproszeniu do składania ofert oraz w dokumentacji przetargowej. Zgodnie z przepisami art. 4 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92, wyboru przewoźnika lotniczego dokonuje się z uwzględnieniem adekwatności usługi, w szczególności cen i warunków, które można zaoferować użytkownikom, jak również kwoty ewentualnie wymaganego dofinansowania.

9. Okres ważności umowy: Umowa obowiązywać będzie od dnia jej zawarcia do dnia 31 lipca 2009 r. Wykonywanie przewozów rozpocznie się z dniem 1 sierpnia 2006 r. i zakończy z dniem 31 lipca 2009 r.

W przypadku konieczności przesunięcia terminu rozpoczęcia planowanych przewozów Ministerstwo Transportu i Łączności odpowiednio przesunie także termin zakończenia przewozów oraz termin ważności umowy.

10. Zmiany umowy lub jej rozwiązanie: Zmiany umowy są możliwe wyłącznie pod warunkiem, że nie prowadziłyby do odstąpienia od wymagań w ramach obowiązku użyteczności publicznej na przedmiotowej trasie. Zmiany umowy wymagają zachowania formy pisemnej. W uzasadnionym przypadku strony mają prawo rozwiązać umowę zgodnie z jej warunkami.

11. Konsekwencje naruszenia umowy: Przewoźnik zobowiązany jest do realizacji obowiązków zapisanych w umowie. W przypadku niewywiązywania się przez przewoźnika z obowiązków lub wywiązywania się z nich w sposób niedostateczny, zamawiający może obniżyć kwotę wypłacanego dofinansowania.

12. Termin składania ofert: Oferty należy składać w terminie 31 dni od dnia opublikowania niniejszego zaproszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, licząc dzień publikacji.

13. Składanie ofert: Oferta musi wpłynąć do Ministerstwa Transportu i Łączności przed upływem godziny 16:15 w dniu określonym w punkcie 12. Kopertę należy oznaczyć słowami: "Tarjous, Varkauden ja Savonlinnan lentoliikenne, 575/79/2006". Oferty można przesyłać pocztą na adres wskazany w punkcie 5 lub składać osobiście w kancelarii Ministerstwa Transportu i Łączności, pod następującym adresem: Liikenne- ja Viestintäministeriö, Kirjaamo, Eteläesplanadi 16, Helsinki. Kancelaria jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:15.

Ofertę cenową należy umieścić w osobnej, zamkniętej kopercie, oznaczonej nazwą lub nazwiskiem oferenta.

Oferta musi być ważna do dnia 30 listopada 2006 r.

14. Ważność zaproszenia do składania ofert: Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (EWG) nr 2408/92 Ministerstwo Transportu i Łączności ma prawo zawiesić postępowanie przetargowe i/lub odrzucić wszystkie oferty w przypadku, gdyby przed dniem 1 czerwca 2006 r. wspólnotowy przewoźnik lotniczy powiadomił fiński Urząd Lotnictwa Cywilnego o swoim zamiarze rozpoczęcia regularnych przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie z dniem 1 sierpnia 2006 r., zgodnie z obowiązkiem użyteczności publicznej, bez prawa wyłączności oraz bez dofinansowania.

Oferta może zostać przyjęta pod warunkiem zapisania w budżecie państwa odpowiednich środków na ten cel oraz pod warunkiem, że związek gmin regionu Savonlinna i miasto Varkaus zobowiążą się do finansowania projektu w swojej części.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024