(Sprawa nr COMP/M.4041 - Basell/Société du Craqueur de l'Aubette)
(2005/C 295/11)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE C z dnia 26 listopada 2005 r.)
1. W dniu 18 listopada 2005 r. zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004(1) Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji, w wyniku której przedsiębiorstwo Basell Holdings B.V. ("Basell", Niderlandy), należące do grupy Access Industries ("Access", USA), przejmuje w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady całkowitą kontrolę nad Société du Craqueur de l'Aubette S.N.C. ("SCA", Francja) wraz z zakładem produkcji butadienu ("wytwórnia butadienu", Francja) oraz powiązanymi aktywami w drodze zakupu udziałów oraz aktywów od grupy Shell ("Shell", Niderlandy).
2. Obszary działalności gospodarczej przedsiębiorstw biorących udział w koncentracji są następujące:
– Basell: wytwarzanie i sprzedaż poliolefinów i produktów pochodnych,
– Access: grupa przedsiębiorstw aktywnych głównie na rynkach ropy naftowej, węgla, aluminium, w sektorach energetycznym i telekomunikacyjnym,
– SCA: wytwarzanie i sprzedaż etylenu i propylenu,
– wytwórnia butadienu: wytwarzanie i sprzedaż butadienu.
3. Po wstępnej analizie Komisja uznała, z zastrzeżeniem jej prawa do podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii, że zgłoszona transakcja może wchodzić w zakres rozporządzenia (WE) nr 139/2004.
4. Komisja zwraca się do zainteresowanych stron trzecich o zgłaszanie ewentualnych uwag na temat planowanej koncentracji.
Uwagi te Komisja musi otrzymać nie później niż w ciągu 10 dni od daty niniejszej publikacji. Uwagi można przesyłać do Komisji faksem (nr faksu: (32-2) 296 43 01 lub 296 72 44) lub listownie, podając numer referencyjny: COMP/M.4041 - Basell/Société du Craqueur de l'Aubette na następujący adres rejestru przypadków połączeń przedsiębiorstw w DG ds. Konkurencji Komisji Europejskiej:
European Commission
Competition DG
Merger Registry
J-70
BE-1049 Brussels
______
(1) Dz.U. L 24 z 29.1.2004, str. 1.
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2005.295.19 |
| Rodzaj: | Informacja |
| Tytuł: | Uprzednie zgłoszenie koncentracji (Sprawa nr COMP/M.4041 - Basell/Société du Craqueur de l'Aubette). |
| Data aktu: | 26/11/2005 |
| Data ogłoszenia: | 26/11/2005 |