Zaproszenie do składania wniosków INFSO-Media 11/2005 - Media - Kształcenie (2001-2006).

Zaproszenie do składania wniosków INFSO-Media 11/2005

Media - Kształcenie (2001-2006)

(2005/C 288/10)

(Dz.U.UE C z dnia 19 listopada 2005 r.)

1. Cele i opis

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków opiera się na decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 163/2001/WE w sprawie wprowadzenia w życie programu kształcenia dla specjalistów w europejskim przemyśle programów audiowizualnych (Media - Kształcenie 2001-2006) opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich seria L 26 z dnia 27.1.2001.

Jednym z działań, które należy wprowadzić w życie niniejszą decyzją jest poprawa kształcenia zawodowego specjalistów sektora audiowizualnego, mając na względzie wyposażenie ich w know-how i umiejętności konieczne do tworzenia konkurencyjnych produktów na rynkach europejskich i pozostałych, w szczególności w dziedzinie:

– zastosowania nowych technologii, w szczególności technologii cyfrowych, do produkcji i rozpowszechniania programów audiowizualnych;

– zarządzania od strony ekonomicznej, finansowej i handlowej, obejmującego ramy prawne;

– technik pisania scenariuszy.

2. Kwalifikujący się kandydaci

Niniejsze zaproszenie jest skierowane do kandydatów należących do jednej z niżej wymienionych kategorii, którzy prowadzą działalność w ramach:

– szkół filmowych i telewizyjnych,

– uniwersytetów,

– wyspecjalizowanych ośrodków kształcenia zawodowego,

– przedsiębiorstw prywatnych działających w przemyśle audiowizualnym,

– wyspecjalizowanych organizacji/stowarzyszeń działających w przemyśle audiowizualnym.

Kandydaci muszą mieć siedzibę w jednym z niżej wymienionych państw:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej,

– kraje EFTA i EOG: Islandia, Liechtenstein i Norwegia, Szwajcaria;

– kraj kandydujący: Bułgaria.

3. Budżet

Unia Europejska na okres 2001-2006 przeznaczyła na realizację programu MEDIA -Kształcenie kwotę 59.400.000 EUR.

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 8.000.000 EUR.

Pomoc finansowa Komisji nie może przekroczyć 50-(60 %) całkowitych kosztów kwalifikowanych.

Wkład finansowy jest przyznawany w postaci dotacji.

Maksymalny czas trwania projetków wynosi 12 miesiące.

4. Termin składania wniosków

Wnioski należy wysłać do Komisji najpóźniej dnia 1.3.2006.

5. Szczegółowe informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem internetowym:

http://europa.eu.int/comm/avpolicy/media/index_fr.html

Wnioski muszą odpowiadać warunkom zawartym w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024