Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 61/2003 (ex NN 42/2001) - Legge Aeronautica n. 808/85 - rozszerzenie postępowania - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa C 61/2003 (ex NN 42/2001) - Legge Aeronautica n. 808/85 - rozszerzenie postępowania

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 252/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 12 października 2005 r.)

Pismem z dnia 22 czerwca 2005 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła władze włoskie o swojej decyzji w sprawie rozszerzenia zakresu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianej pomocy, wszczętego na mocy decyzji C(2003)3374 wersja ostateczna z dnia 1 października 2003 r., opublikowanej w Dz.U. C 16 z 22.1.2004, str. 2.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat pomocy, względem której Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i towarzyszącego mu pisma, kierując je do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Wspólnot Europejskich na następujący adres lub numer faksu:

Commission of the European Communities

Competition DG

State Aid Greffe

BE-1000 Brussels

Faks: (32-2) 296 12 42

We wszelkiej korespondencji proszę podać nazwę i numer sprawy.

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom włoskim. Zainteresowana strona przedkładająca uwagi może wystąpić z pisemnym, odpowiednio umotywowanym wnioskiem o objęcie jej tożsamości poufnością.

STRESZCZENIE PISMA SKIEROWANEGO DO RZĄDU WŁOSKIEGO

Ustawa 808/85 z dnia 4 grudnia 1985 r., "Interventi per lo sviluppo e l'accrescimento di competitività delle industrie operanti nel settore aeronautico" (zwana dalej "ustawą 808/85") została zgłoszona Komisji przez Włochy w dniu 20 października 1984 r. i zatwierdzona przez Komisję w dniu 14 maja 1986 r. zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy państwa.

Zgodnie z ustawą 808/85 państwo może finansować część kosztów związanych z projektami BiR (badania naukowe i rozwój) realizowanymi w sektorze lotniczym przez przedsiębiorstwa włoskie. Finansowanie odbywa się w formie pożyczek, a zasady ich spłacania są ustalane indywidualnie dla poszczególnych przypadków.

Zatwierdzając ustawę 808/85 zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy państwa, Komisja przypomniała władzom włoskim o obowiązku osobnego zgłaszania dużych kwot pomocy indywidualnej - zgodnie z procedurami przewidzianymi w przepisach dotyczących pomocy państwa - w celu ich wcześniejszego zatwierdzenia przez Komisję.

Od momentu przyjęcia ustawy 808/85 nie zgłoszono Komisji żadnego przypadku przyznania dużej kwoty pomocy indywidualnej. W następstwie skargi otrzymanej przez Komisję w 2000 r. w tej kwestii, władze włoskie przyznały, że 13 przypadków przyznania dużych kwot pomocy indywidualnej na mocy ustawy 808/85 nie zostało zgłoszonych Komisji.

Komisja przeanalizowała te przypadki i w dniu 1 października 2003 r. doszła do wniosku, że w odniesieniu do 7 z 13 przypadków nie ma zastrzeżeń co do ich zgodności ze wspólnym rynkiem, natomiast w odniesieniu do pozostałych 6 przypadków istnieją poważne wątpliwości. Komisja wszczęła postępowania zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE w odniesieniu do tych 6 przypadków(1).

Wyżej wymieniony wniosek oparty był na hipotezie, że pożyczki przyznane na mocy ustawy 808/85 nie były oprocentowane, ale ich kwoty główne były zawsze musiały zostać w pełni spłacone. [...](*).

W toku wyżej wymienionych postępowań Francja oraz strona trzecia pragnąca zachować anonimowość przedstawiły uwagi, które wykraczały poza zakres postępowań (6 spraw) i dotyczyły całego stosowania ustawy 808/85.

Według tych stron trzecich kwoty główne pożyczek przyznanych na mocy ustawy 808/85 nie zawsze musiały zostać spłacone w całości. Zakres zobowiązań dotyczących spłaty kwoty głównej był w praktyce uzależniony od obrotów. Ponadto wymienione strony trzecie wysunęły również zarzuty, że Włochy nie dopełniły obowiązku zgłoszenia przyznania dużych kwot indywidualnej pomocy wobec większej liczby przypadków niż 13 pierwotnie wymienionych spraw.

Strony trzecie przedstawiły dokumenty na poparcie swoich zarzutów. Komisja dotarła do innych dokumentów. Zapytane o to władze włoskie zaprzeczyły zarzutom stron trzecich.

Na wniosek Komisji władze włoskie przedstawiły fragmenty aktów stanowiących w poszczególnych przypadkach podstawę prawną do przyznania pożyczek w sześciu sprawach badanych w postępowaniach. Fragmenty te były na tyle niepełne, że nie pozwoliły Komisji stwierdzić, jakie były faktyczne warunki spłaty kwot głównych pożyczek w tych przypadkach. Władze włoskie odmówiły przedstawienia pełnego tekstu aktów stanowiących podstawę prawną z powodów związanych z bezpieczeństwem państwa.

W związku z powyższym Komisja doszła do wniosku, że istnieją poważne wątpliwości w kwestii zasad spłaty kwot głównych pożyczek udzielanych na mocy ustawy 808/85. Zasady te mają istotny wpływ na zgodność pomocy ze wspólnym rynkiem - jeśli kwota główna nie musi zostać spłacona, wartość brutto dotacji odpowiadającej pożyczce jest większa niż w przypadku, gdy umorzone zostają tylko odsetki. Wartość brutto dotacji ma zasadnicze znaczenie przy określaniu intensywności pomocy, która z kolei jest istotnym czynnikiem przy stwierdzaniu, czy pomoc na badania i rozwój spełnia warunki określone we Wspólnotowych zasadach ramowych dotyczących pomocy państwa na badania i rozwój(2).

Ponadto Komisja stwierdziła, że zachodzą poważne podejrzenia co do możliwości istnienia kolejnych niezgłoszonych przypadków udzielenia dużych kwot pomocy indywidualnej oprócz 13 przypadków odkrytych pierwotnie.

Te nowe wątpliwości wykraczają poza zakres postępowań wszczętych w dniu 1 października 2003 r., nie tylko dlatego, że dotyczą kwestii nie objętych zakresem postępowania, ale również z tego względu, że nie ograniczają się do wspomnianych sześciu przypadków.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenia, Komisja podjęła decyzję o rozszerzeniu zakresu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE w celu objęcia nim również wątpliwości dotyczących zasad spłaty kwot głównych pożyczek oraz możliwego istnienia innych niezgłoszonych dużych kwot pomocy indywidualnej oraz o rozszerzeniu zakresu tych wątpliwości do całego stosowania ustawy 808/85. To rozszerzenie jest jednak ograniczone do stosowania ustawy 808/85 w sektorze cywilnym.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

______

(1) Dz.U. C 16 z 22.1.2004, str. 2.

(*) Informacje poufne

(2) Dz.U. C 45 z 17.2.1996, str. 5.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.252.10

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 61/2003 (ex NN 42/2001) - Legge Aeronautica n. 808/85 - rozszerzenie postępowania - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 12/10/2005
Data ogłoszenia: 12/10/2005