FI-Helsinki: Obsługa regularnych usług lotniczych - Zaproszenie do składania ofert.

FI-Helsinki: Obsługa regularnych usług lotniczych Zaproszenie do składania ofert

(2005/C 206/09)

(Dz.U.UE C z dnia 23 sierpnia 2005 r.)

1. Wprowadzenie: W dniu 9 maja 2005 r., działając na podstawie art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92 z dnia 23 lipca 1992 r. (w sprawie dostępu przewoźników lotniczych Wspólnoty do wewnątrzwspólnotowych tras lotniczych), Rząd Finlandii (Ministerstwo Transportu i Łączności) postanowił nałożyć zobowiązanie z tytułu świadczenia usług publicznych na przewoźnika wykonującego regularne przewozy lotnicze na trasie Helsinki-Varkaus.

Zobowiązanie z tytułu świadczenia usług publicznych opublikowano w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich serii C nr 204 z dnia 20.8.2005 r.

Jeżeli żaden przewoźnik lotniczy nie rozpoczął lub nie zamierza rozpocząć do dnia 1 października 2005 r. regularnych przewozów lotniczych na trasie Helsinki-Varkaus na zasadach zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych, nie żądając przy tym rekompensaty finansowej, Ministerstwo Transportu i Łączności ograniczy dostęp do tej trasy dla jednego przewoźnika lotniczego. W takim przypadku zezwolenie na wykonywanie przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie wydane zostanie na podstawie postępowania przetargowego zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. d) powołanego wyżej rozporządzenia. Ministerstwo Transportu i Łączności w dniu 9 maja 2005 r. podjęło decyzję o ogłoszeniu zaproszenia do składania ofert.

2. Przedmiot postępowania przetargowego: Wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na trasie Helsinki-Varkaus w okresie od 1 listopada 2005 r. do 1 października 2006 r., z wyłączeniem okresów od 19 grudnia 2005 r. do 1 stycznia 2006 r. oraz od 23 czerwca 2006 r. do 6 sierpnia 2006 r.

3. Udział w postępowaniu przetargowym: W przetargu uczestniczyć mogą wszyscy przewoźnicy posiadający ważną, wspólnotową licencję na prowadzenie działalności w rozumieniu rozporządzenia Rady (EWG) 2407/92 z dnia 23 lipca 1992 r. w sprawie przyznawania licencji przewoźnikom lotniczym.

4. Procedura przetargowa: Postępowanie przetargowe zorganizowane będzie zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. d) do i) rozporządzenia (EWG) nr 2408/92.

Zamawiający może odrzucić wszystkie oferty w przypadku, gdyby poziom oferowanych cen był zbyt wysoki, lub w przypadku znaczącej zmiany warunków organizacji przewozów, w następstwie której realizacja planowanych przewozów zgodnie z opisem w zaproszeniu do składania ofert stałaby się bezcelowa lub niemożliwa.

Do czasu podpisania umowy Ministerstwo Transportu i Łączności zachowuje prawo do przesunięcia terminu rozpoczęcia planowanych przewozów. W takim przypadku odpowiednio przesunięty zostanie także termin zakończenia.

5. Dokumentacja przetargowa: Pełną dokumentację przetargową, obejmującą między innymi zaproszenie do składania ofert, warunki postępowania przetargowego, warunki umowy, zobowiązanie z tytułu świadczenia usług publicznych oraz formularze ofertowe, otrzymać można w Ministerstwie Transportu i Łączności Finlandii, pod adresem:

Liikenne-ja viestintäministeriö Kirjaamo, PL 31, Valtioneuvosto, FIN-00023 Helsinki.

Dokumenty zamówić można także pocztą elektroniczną (kirjaamo@mintc.fi) lub faksem (358-9) 16 02 86 19).

6. Rekompensata finansowa: W ofercie należy wyraźnie podać wyrażoną w euro wysokość rekompensaty za wykonywanie przedmiotowych przewozów. Wysokość żądanej rekompensaty należy ustalić na podstawie kalkulacji faktycznych kosztów i przychodów, z uwzględnieniem minimalnych wymagań zdefiniowanych w ramach zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych. Rekompensata może obejmować wyłącznie koszty wykonywania przedmiotowych przewozów lotniczych oraz koszty ponoszone na lotniskach Helsinki-Vantaa oraz Varkaus w związku z wykonywaniem przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie. Rekompensata nie obejmuje kosztów ponoszonych na innych trasach lub na innych lotniskach.

Wysokość wszystkich rekompensat i kosztów należy wyrazić w euro.

7. Ceny biletów i system ich kalkulacji: W ofercie należy wyszczególnić ceny biletów lotniczych i warunki uprawniające do korzystania z nich oraz poszczególne rodzaje biletów w ramach struktury taryfowej. Ceny biletów muszą być zgodne ze zobowiązaniem z tytułu świadczenia usług publicznych na przedmiotowej trasie.

8. Kryteria wyboru oferty: Wybór dokonany zostanie spośród ofert spełniających wymagania określone w zaproszeniu do składania ofert i w dokumentacji przetargowej. Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92 wyboru przewoźnika dokonuje się biorąc pod uwagę odpowiedniość usługi, w tym w szczególności ceny i warunki oferowane użytkownikom oraz koszt ewentualnej, wymaganej rekompensaty.

9. Okres ważności umowy: Umowa obowiązuje od dnia jej zawarcia do dnia 31 października 2006 r. Wykonywanie przewozów lotniczych rozpocznie się z dniem 1 listopada 2005 r. i zakończy z dniem 31 października 2006 r.

W przypadku konieczności przesunięcia terminu rozpoczęcia planowanych przewozów przez Ministerstwo Transportu i Łączności, odpowiednio przesunięty zostanie również termin ich zakończenia oraz termin ważności umowy.

10. Zmiany umowy lub jej rozwiązanie: Zmiany umowy są możliwe wyłącznie pod warunkiem, że nie prowadziłyby do odstąpienia od wymagań w ramach zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych na przedmiotowej trasie. Zmiany umowy wymagają zachowania formy pisemnej. W uzasadnionym przypadku strony mają prawo rozwiązać umowę zgodnie z jej warunkami.

11. Konsekwencje naruszenia umowy: Przewoźnik zobowiązany jest do realizacji zobowiązań zapisanych w umowie. W przypadku niewywiązywania się przez przewoźnika ze zobowiązań lub wywiązywania się z nich w sposób niedostateczny, zamawiający może zmniejszyć wysokość wypłacanej rekompensaty.

12. Termin składania ofert: Oferty należy skł adać w terminie 31 dni od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

13. Składanie ofert: Oferta musi dotrzeć do Ministerstwa Transportu i Łączności przed upływem godziny 16:15 w dniu określonym w punkcie 12. Kopertę należy oznaczyć słowami: "Tarjous, Varkauden lentoliikenne, 679/79/2005". Oferty można przesyłać pocztą na adres wskazany w punkcie 5 lub składać osobiście w kancelarii Ministerstwa Transportu i Łączności, pod następującym adresem: Liikenne- ja Viestintäministeriö, Kirjaamo, Eteläesplanadi 16, Helsinki. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:15.

Ofertę cenową należy umieścić w osobnej, zamkniętej kopercie, oznaczonej nazwą lub nazwiskiem oferenta.

Oferta musi być ważna do dnia 31 grudnia 2005 r.

14. Ważność zaproszenia do składania ofert: Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92 Ministerstwo Transportu i Łączności ma prawo zawiesić postępowanie przetargowe i/lub odrzucić wszystkie oferty w przypadku, gdyby przed dniem 1 października 2005 r. wspólnotowy przewoźnik lotniczy powiadomił fiński Urząd Lotnictwa Cywilnego o swoim zamiarze rozpoczęcia regularnych przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie z dniem 1 listopada 2005 r., zgodnie ze zobowiązaniem z tytułu świadczenia usług publicznych, bez wyłączności i bez rekompensaty finansowej.

Oferta może zostać przyjęta pod warunkiem zapisania w budżecie państwa odpowiednich środków na ten cel oraz pod warunkiem, że miasto Varkaus zobowiąże się do finansowania projektu w swojej części.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024