Komunikat Komisji - Pomoc państwa - Publikacja istniejących środków pomocy państwa w nowych Państwach Członkowskich w sektorze rolnictwa.

KOMUNIKAT KOMISJI

Pomoc państwa - Publikacja istniejących środków pomocy państwa w nowych Państwach Członkowskich w sektorze rolnictwa

(2005/C 147/02)

(Dz.U.UE C z dnia 17 czerwca 2005 r.)

Zgodnie z procedurą ustanowioną w załączniku IV rozdział 4 pkt 4 do Traktatu o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej, w ciągu czterech miesięcy od daty przystąpienia Komisji przekazano środki pomocy państwa, które Państwa Członkowskie chcą uznać za istniejącą pomoc państwa do końca trzeciego roku od daty przystąpienia w rozumieniu art. 88 ust. l Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zgodnie z tym samym przepisem Komisja publikuje wykaz takiej pomocy.

Niniejszym publikuje się wykaz istniejących środków pomocy państwa w nowych Państwach Członkowskich w języku urzędowym państwa występującego z wnioskiem.

Pełny tekst środków zostanie umieszczony na następującej stronie internetowej: http://europa.eu.int/comm/agriculture/stateaid/index_en.htm.

Niniejsza publikacja nie jest w żadnym wypadku traktowana jako oficjalne stanowisko Komisji dotyczące tego, że wspomniane środki spełniają wszystkie pozostałe warunki ustanowione albo w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską albo w Traktacie o Przystąpieniu, a w szczególności tego, że te środki zostały wprowadzone w życie w nowym Państwie Członkowskim przed datą przystąpienia oraz że nadal są stosowane.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.147.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat Komisji - Pomoc państwa - Publikacja istniejących środków pomocy państwa w nowych Państwach Członkowskich w sektorze rolnictwa.
Data aktu: 17/06/2005
Data ogłoszenia: 17/06/2005