USA-Polska. Porozumienie wykonawcze do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie telekomunikacji. Warszawa.2015.04.27.

POROZUMIENIE WYKONAWCZE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie telekomunikacji,
podpisane w Warszawie dnia 27 kwietnia 2015 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ("Rzeczpospolita Polska") oraz Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki ("Stany Zjednoczone") ("Strony"), działając na podstawie artykułu 35 ustęp 1 i w celu wdrożenia artykułu 26 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 roku ("Umowa"),

postanawiają, co następuje:

Artykuł  1

Niniejsze Porozumienie określa zasady, wskazane w artykule 26 Umowy, według których siły zbrojne Stanów Zjednoczonych są uprawnione do użytkowania własnych urządzeń i systemów telekomunikacyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej, włączając w to wykorzystanie widma elektromagnetycznego oraz współpracę na rzecz zapobiegania powstawaniu szkodliwych zakłóceń elektromagnetycznych i minimalizowania ich wpływu.

Artykuł  2
1.
Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych będą wnioskować do polskiego wojskowego organu zarządzania częstotliwościami (NARFA Polska) o przydział niezbędnych częstotliwości radiowych. Właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej nie będą pobierać opłat za wykorzystywanie przydzielonych częstotliwości radiowych.
2.
Przy ubieganiu się o przydział częstotliwości radiowych, jak również w przypadku zmiany lub cofnięcia przydziału częstotliwości radiowych udostępnionych na rzecz sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych do użytkowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, siły zbrojne Stanów Zjednoczonych będą postępowały zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i procedurami NATO.
3.
W przypadku, gdy kwestia związana z użytkowaniem częstotliwości radiowych nie jest objęta w wystarczający sposób wytycznymi i procedurami NATO, kwestia ta będzie wspólnie rozpatrywana przez Sekcję Zarządzania Częstotliwościami komórki J6 Europejskiego Dowództwa Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki (USEUCOM) w Brukseli oraz NARFA Polska.
Artykuł  3
1.
Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych są uprawnione do stosowania kodów, systemów kryptograficznych i innych środków bezpieczeństwa łączności we wszystkich systemach telekomunikacyjnych Stanów Zjednoczonych.
2.
Wykorzystanie systemów kryptograficznych w sieci koalicyjnej między siłami zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych może wymagać ustanowienia standardowych procedur operacyjnych uwzględniających informacje o organach zarządzających, zarządzaniu sprzętem i materiałami kryptograficznymi oraz o zakresie odpowiedzialności każdej ze Stron.
Artykuł  4
1.
Właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej oraz siły zbrojne Stanów Zjednoczonych będą współpracować przy ustaleniu i identyfikacji źródła zakłóceń oraz eliminacji wszystkich szkodliwych zakłóceń pracy systemów telekomunikacyjnych Stanów Zjednoczonych lub Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W przypadku, gdy takie zakłócenie powodowane będzie przez cywilne systemy telekomunikacyjne lub będzie wpływać na nie, wówczas procedury eliminacji takich zakłóceń będą koordynowane przez NARFA Polska, zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa oraz zgodnie z artykułem 2.
Artykuł  5

W odniesieniu do urządzeń telekomunikacyjnych sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, których możliwość użycia podlega konsultacji zgodnie z artykułem 26 ustęp 1 Umowy, Strony lub ich przedstawiciele ustalą w formie pisemnej procedury oceny potencjalnych zagrożeń obejmujących użytkowanie tych urządzeń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu skutecznego zapewnienia, że odstępstwo od standardów określonych prawem Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie zagrażało ludzkiemu zdrowiu i bezpieczeństwu. Procedury te umożliwią prowadzenie pomiarów we współpracy między Stronami.

Artykuł  6
1.
Niniejsze Porozumienie może być zmienione w każdym czasie, za wspólną pisemną zgodą Stron. Zmiany zostaną dokonane w formie pisemnej i wejdą w życie zgodnie z postanowieniami ustępu 2 niniejszego artykułu.
2.
Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie z chwilą podpisania i pozostanie w mocy tak długo, jak długo pozostaje w mocy Umowa lub do momentu jego rozwiązania następującego po upływie sześciu miesięcy od dnia dokonania pisemnej notyfikacji przez którąkolwiek ze Stron.

Podpisano w Warszawie, dnia 27 kwietnia 2015 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach w językach polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.823

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: USA-Polska. Porozumienie wykonawcze do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie telekomunikacji. Warszawa.2015.04.27.
Data aktu: 27/04/2015
Data ogłoszenia: 16/06/2015
Data wejścia w życie: 27/04/2015