Oświadczenia o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 30 grudnia 2015 r.
w sprawie oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej

Na podstawie art. 91a ust. 9 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723 i 1860) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej, zwanych dalej "oświadczeniami";
2)
sposób analizy zgodności oświadczeń ze stanem faktycznym;
3)
wzór oświadczenia wraz z objaśnieniami co do miejsca i terminu jego składania oraz pouczeniem o odpowiedzialności za podanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym;
4)
tryb publikowania oświadczeń osób pełniących funkcje organów Straży Granicznej.
§  2. 
1. 
Oświadczenie składają:
1)
ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych:
a)
Komendant Główny Straży Granicznej,
b)
zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2)
Komendantowi Głównemu Straży Granicznej:
a)
Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej oraz jego zastępca,
b)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej oraz jego zastępcy,
c)
komendanci oddziałów Straży Granicznej oraz ich zastępcy,
d)
komendanci ośrodków szkolenia Straży Granicznej oraz ich zastępcy,
e)
komendanci ośrodków Straży Granicznej oraz ich zastępcy,
f)
funkcjonariusze pełniący służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej;
3)
Rektorowi-Komendantowi Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendantowi Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendantom oddziałów Straży Granicznej, ośrodków szkolenia Straży Granicznej lub ośrodków Straży Granicznej - funkcjonariusze pełniący służbę w podległych im jednostkach organizacyjnych.
2. 
Funkcjonariusze Straży Granicznej, delegowani do czasowego pełnienia służby, oddelegowani do wykonywania pracy poza Straż Graniczną, przebywający na zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich, dodatkowych urlopach macierzyńskich, dodatkowych urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich, urlopach wychowawczych, urlopach bezpłatnych, składają oświadczenia w miejscu ostatniego stałego pełnienia służby.
3. 
Funkcjonariusze oraz pracownicy Straży Granicznej tymczasowo aresztowani składają oświadczenia za pośrednictwem właściwej kancelarii zakładu karnego lub aresztu śledczego, na drukach przekazanych przez jednostkę organizacyjną Straży Granicznej lub komórkę organizacyjną Komendy Głównej Straży Granicznej, w której ostatnio pełnili służbę lub byli zatrudnieni.
4. 
W przypadkach innych niż określone w ust. 1-3, funkcjonariusze Straży Granicznej składają oświadczenia przełożonemu właściwemu według ostatniego miejsca pełnienia służby.
§  3. 
1. 
Oświadczenie przekazuje się lub składa we właściwej kancelarii jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której składający oświadczenie pełni służbę lub jest zatrudniony.
2. 
Oświadczenie składa się w zamkniętej kopercie, na której czytelnie umieszcza się następujące dane: imię i nazwisko składającego oświadczenie, imię ojca, rok urodzenia, nazwę komórki lub jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której składający oświadczenie pełni służbę lub jest zatrudniony, oraz napis "oświadczenie o stanie majątkowym". Osoba przyjmująca oświadczenie zamieszcza na kopercie numer, pod którym zostało ono zarejestrowane w odpowiednim urządzeniu ewidencyjnym, wraz z datą jego złożenia.
3. 
Właściwa kancelaria jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, o której mowa w ust. 1, przekazuje zamkniętą kopertę z oświadczeniem niezwłocznie osobie upoważnionej do przeprowadzania analizy oświadczeń.
§  4. 
1. 
Analiza oświadczenia obejmuje porównanie treści oświadczenia z treścią złożonych uprzednio oświadczeń oraz, w uzasadnionych przypadkach, z treścią informacji zawartych w aktach osobowych.
2. 
Przeprowadzenie analizy oświadczenia oraz jej wynik zamieszcza się pisemnie na ostatniej stronie oświadczenia lub na oddzielnej karcie, którą dołącza się do oświadczenia.
3. 
Po dokonaniu analizy oświadczenia są przechowywane w komórkach właściwych w sprawach ochrony informacji niejawnych przy zachowaniu warunków ochrony przewidzianych dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone".
§  5. 
Oświadczenie składa się na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Organy właściwe w sprawach przyjmowania oświadczeń od osób pełniących funkcje organów Straży Granicznej publikują oświadczenia w Biuletynie Informacji Publicznej w terminie 7 dni od dnia ich złożenia.
2. 
Oświadczenia publikuje się w formie kopii oświadczenia w sposób uniemożliwiający odczytanie danych, o których mowa w art. 91a ust. 8 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia 2 . 3

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

OŚWIADCZENIE O STANIE MAJĄTKOWYM

FUNKCJONARIUSZA/PRACOWNIKA* STRAŻY GRANICZNEJ

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 31 grudnia 2015 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 marca 2008 r. w sprawie postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej (Dz. U. Nr 51, poz. 297, z 2009 r. Nr 221, poz. 1748, z 2012 r. poz. 775 oraz z 2013 r. poz. 1710), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 9 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1336).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024