Użycie lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1
z dnia 20 października 2015 r.
w sprawie użycia lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej

Na podstawie art. 87a ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2013 r. poz. 1393, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
strefy przestrzeni powietrznej wykorzystywanej do żeglugi powietrznej, w których emitowanie lub powodowanie emisji wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty może stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa statku powietrznego albo życia lub zdrowia załogi lub pasażerów na pokładzie tego statku;
2)
szczegółowe warunki użycia lasera lub światła z innych źródeł w strefach, o których mowa w pkt 1;
3)
tryb wydawania zgody na użycie lasera lub światła z innych źródeł w strefach, o których mowa w pkt 1.
§  2.
1.
W przestrzeni powietrznej wykorzystywanej do żeglugi powietrznej określa się następujące strefy, w których emitowanie lub powodowanie emisji wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty może stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa statku powietrznego albo życia lub zdrowia załogi lub pasażerów na pokładzie tego statku:
1)
w przypadku lotnisk, dla których zapewnia się służbę kontroli lotniska (TWR - Aerodrome Control Service) albo lotniskową służbę informacji powietrznej (AFIS - Aerodrome Flight Information Service):
a)
dla laserów i świateł z reflektorów poszukiwawczych (szperaczy) - strefę obejmującą przestrzeń powietrzną w bezpośrednim otoczeniu lotniska w promieniu 5600 m (3 Mm) od punktu odniesienia lotniska i ograniczoną płaszczyznami bocznymi położonymi w odległości 18 500 m (10 Mm) wzdłuż linii centralnej przyrządowej drogi lub dróg startowych we wszystkich kierunkach oraz 500 m (1600 ft) po obu jej lub ich stronach, z uwzględnieniem podejścia do lądowania z przesunięciem (offset) w taki sposób, że linia kursu radiolatarni kierunku przecina przedłużoną oś centralną drogi startowej pod kątem nieprzekraczającym 5° w każdą stronę osi centralnej drogi startowej,
b)
dla lampionów i balonów z diodami LED - strefę obejmującą przestrzeń powietrzną w bezpośrednim otoczeniu lotniska w promieniu 18 500 m (10 Mm) od punktu odniesienia lotniska,
c)
dla ogni sztucznych (fajerwerków) - strefę obejmującą przestrzeń powietrzną w bezpośrednim otoczeniu lotniska w promieniu 9250 m (5 Mm) od punktu odniesienia lotniska;
2)
w przypadku lądowiska przyszpitalnego wpisanego do ewidencji lądowisk, o której mowa w art. 93 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, na wniosek podmiotu leczniczego wymienionego w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618, z późn. zm.) - strefę obejmującą przestrzeń powietrzną w bezpośrednim otoczeniu lądowiska w promieniu 1850 m (1 Mm) od punktu odniesienia lądowiska.
2.
Punkt odniesienia lotniska albo lądowiska, o którym mowa w ust. 1, jest publikowany w Zbiorze Informacji Lotniczych (AIP Polska - Aeronautical Information Publication), wchodzącym w skład Zintegrowanego Pakietu Informacji Lotniczych.
3.
Strefy, o których mowa w ust. 1, są nanoszone na mapę, która jest zamieszczana na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz instytucji zapewniającej służbę ruchu lotniczego właściwej terytorialnie do wydania zgody na użycie lasera lub światła z innych źródeł, a także publikowana w AIP Polska.
4.
Sposób naniesienia stref, o których mowa w ust. 1, na mapę jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
1.
Laser i światło z reflektorów poszukiwawczych (szperaczy) mogą być używane w zakresie czasowym, horyzontalnym, pionowym i odległościowym oraz o natężeniu, zgodnie z warunkami rozpoczęcia, przerwania, wznowienia i zakończenia ich użycia, określonymi w zgodzie na ich użycie, przy czym warunki te określa się dla użycia lasera o natężeniu powyżej 50 nW/cm2.
2.
Lampiony i balony z diodami LED oraz ognie sztuczne (fajerwerki) mogą być używane w zakresie czasowym zgodnie z warunkami rozpoczęcia, przerwania, wznowienia i zakończenia ich użycia określonymi w zgodzie na ich użycie.
§  4.
1.
Wniosek o wydanie zgody na użycie lasera lub światła z innych źródeł zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę, siedzibę albo adres, a także numer telefonu, faksu lub adres poczty elektronicznej wnioskodawcy;
2)
informacje o użyciu lasera lub światła z innych źródeł, w tym ich rodzaj, nazwę wydarzenia, miejsce, datę i czas lokalny jego rozpoczęcia i planowany czas zakończenia;
3)
lokalizację geograficzną użycia lasera lub światła z innych źródeł w podstawowym układzie odniesienia Światowego Systemu Geodezyjnego (WGS-84 - World Geodetic System 1984) wraz z:
a)
wysokością bezwzględną miejsca wydarzenia w metrach n.p.m.,
b)
wysokością osadzenia lasera lub światła z innych źródeł w metrach - jeżeli źródło światła znajduje się na obiekcie,
c)
określeniem kierunku i kąta wiązki lasera lub światła z reflektorów poszukiwawczych (szperaczy) w stopniach kątowych;
4)
opis użycia lasera lub światła z innych źródeł, w tym informacje o planowanym kolorze, zasięgu i natężeniu wiązki lasera lub światła z innych źródeł oraz liczbie balonów z diodami LED lub wysokości użycia ogni sztucznych (fajerwerków);
5)
imię, nazwisko oraz numer telefonu osoby obsługującej laser lub światło z innych źródeł.
2.
Zgoda na użycie lasera lub światła z innych źródeł określa:
1)
warunki rozpoczęcia, przerwania, wznowienia i zakończenia użycia lasera lub światła z innych źródeł;
2)
organ zapewniający służbę ruchu lotniczego, z którym dokonuje się uzgodnień przed rozpoczęciem użycia lasera lub światła z innych źródeł - jeżeli jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu lotniczego.
3.
Zgodę na użycie lasera lub światła z innych źródeł wydaje właściwa terytorialnie instytucja zapewniająca służbę ruchu lotniczego (ATS - Air Traffic Service), wskazana na mapie, o której mowa w § 2 ust. 3.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SPOSÓB NANIESIENIA NA MAPĘ STREF PRZESTRZENI POWIETRZNEJ WYKORZYSTYWANEJ DO ŻEGLUGI POWIETRZNEJ, W KTÓRYCH EMITOWANIE LUB POWODOWANIE EMISJI WIĄZKI LASERA LUB ŚWIATŁA Z INNYCH ŹRÓDEŁ W KIERUNKU STATKU POWIETRZNEGO W SPOSÓB MOGĄCY SPOWODOWAĆ OLŚNIENIE, OŚLEPIENIE LUB WYSTĄPIENIE POŚWIATY MOŻE STWORZYĆ ZAGROŻENIE BEZPIECZEŃSTWA STATKU POWIETRZNEGO ALBO ŻYCIA LUB ZDROWIA ZAŁOGI LUB PASAŻERÓW NA POKŁADZIE TEGO STATKU

wzór

Rys. 1. Użycie laserów i świateł z reflektorów poszukiwawczych (szperaczy) w otoczeniu lotnisk

wzór

Rys. 2. Użycie lampionów i balonów z diodami LED w otoczeniu lotnisk

wzór

Rys. 3. Użycie ogni sztucznych (fajerwerków) w otoczeniu lotnisk

wzór

Rys. 4. Użycie laserów i światła z innych źródeł w otoczeniu lądowisk przyszpitalnych

1 Minister Infrastruktury i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1257).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024