Wykonywanie badań specjalistycznych na potrzeby orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 18 grudnia 2007 r.
w sprawie wykonywania badań specjalistycznych na potrzeby orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

Na podstawie art. 6b1 ust. 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres wykonywanych badań specjalistycznych, zwanych dalej "badaniami", oraz tryb i warunki kierowania na te badania;
2)
warunki organizacyjne wykonywania badań;
3)
warunki techniczne pomieszczeń, w których są wykonywane badania.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o badaniach, oznacza to badania w zakresie: diagnostyki obrazowej, elektromiografii, oftalmoskopii, perymetrii, spirometrii oraz badania psychologiczne.
§  2.
W wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, zwanym dalej "wojewódzkim zespołem", przeprowadza się, na będącym w posiadaniu wojewódzkiego zespołu sprzęcie medycznym, badania z zakresu:
1)
neurologii i chorób narządu ruchu;
2)
chorób serca i naczyń obwodowych;
3)
chorób płuc;
4)
okulistyki;
5)
psychologii.
§  3.
1.
Skierowanie na badanie powinno być wystawione, gdy dokumentacja medyczna jest niewystarczająca do pełnej oceny stanu zdrowia.
2.
Skierowania wystawiają:
1)
na badania pulmonologiczne - lekarze posiadający specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: chorób wewnętrznych, chorób płuc, pediatrii i alergologii;
2)
na badania okulistyczne - lekarze posiadający specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie okulistyki;
3)
na badania elektromiograficzne - lekarze posiadający specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: neurologii, neurologii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, reumatologii;
4)
na badania ultrasonograficzne - lekarze posiadający specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: chorób wewnętrznych, pediatrii, kardiologii, kardiologii dziecięcej;
5)
na badania psychologiczne - psycholodzy i lekarze posiadający specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii.
3.
Skierowanie na badanie wystawione przez lekarza lub psychologa członka wojewódzkiego zespołu lub powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, zwanego dalej "powiatowym zespołem", wymaga akceptacji przewodniczącego odpowiedniego zespołu, z wyjątkiem sytuacji, gdy przeprowadzenie badania jest konieczne dla wydania orzeczenia, a wykonanie go w wojewódzkim zespole w dniu wystawienia skierowania umożliwia wydanie w tym samym dniu orzeczenia przez ten zespół.
4.
Powiatowy zespół przekazuje skierowanie na badanie do wojewódzkiego zespołu w terminie 3 dni od jego sporządzenia.
5.
O przekazaniu skierowania na badanie do wojewódzkiego zespołu powiatowy zespół informuje osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego.
6.
Wzór skierowania na badanie określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Wojewódzki zespół zawiadamia na piśmie osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego o terminie badania, nie później niż na 10 dni przed jego przeprowadzeniem.
2.
Termin badania powinien zostać wyznaczony w ciągu miesiąca od dnia otrzymania skierowania na to badanie. O terminie badania przewodniczący wojewódzkiego zespołu zawiadamia na piśmie.
3.
Zawiadomienie o terminie badania powinno zawierać informację o skutkach niestawienia się na badanie w wyznaczonym terminie.
4.
W przypadku gdy niestawienie się osoby skierowanej na badanie w wyznaczonym terminie zostało wciągu 7 dni usprawiedliwione ważnymi przyczynami lub zdarzeniami losowymi, przewodniczący wojewódzkiego zespołu wyznacza nowy termin badania.
5.
O terminach badań, o których mowa w ust. 2 i 4, zawiadamia się w formie przesyłki z poświadczonym doręczeniem.
6.
Wojewódzki zespół zawiadamia powiatowy zespół o niestawieniu się osoby zainteresowanej na badanie.
7.
Jeżeli podczas posiedzenia składu orzekającego wojewódzkiego zespołu lekarz lub psycholog, spełniający warunki określone w § 3 ust. 2, uzna, że dla wydania orzeczenia konieczne jest przeprowadzenie badania w wojewódzkim zespole, może, wystawiając skierowanie, poinformować osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego o terminie badania, jeśli odbędzie się ono w tym samym dniu. W takim przypadku przepisów ust. 1-6 nie stosuje się.
8.
Skierowania na badanie wystawione przez członków wojewódzkiego zespołu są przekazywane niezwłocznie przewodniczącemu wojewódzkiego zespołu.
§  5.
1.
Wykonywanie badań organizuje się w sposób zapewniający ich realizację odpowiednio przez:
1)
lekarza posiadającego specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: radiologii i diagnostyki obrazowej, chorób wewnętrznych, kardiologii - w przypadku badań ultrasonograficznych (USG);
2)
lekarza posiadającego specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie neurologii, neurologii dziecięcej - w przypadku badań elektromiograficznych (EMG);
3)
lekarza posiadającego specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie okulistyki, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1 - w przypadku badań okulistycznych;
4)
lekarza posiadającego specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, chorób płuc, pediatrii, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 2 - w przypadku badań spirometrycznych;
5)
psychologa lub psychologa klinicznego - w przypadku badań psychologicznych.
2.
W odniesieniu do:
1)
badania pola widzenia - badanie przeprowadza osoba uprawniona do wykonywania tych badań, z tym że interpretacja wyniku badania należy do lekarza posiadającego specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie okulistyki;
2)
badania spirometrycznego - badanie przeprowadza osoba uprawniona do wykonywania tych badań, z tym że interpretacja wyniku badania należy do lekarza posiadającego specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, chorób płuc, pediatrii lub alergologii.
3.
Badania wykonują osoby posiadające uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i udzielające ich zgodnie z odrębnymi przepisami.
4.
Wzór wyniku badania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Wojewódzki zespół powinien dysponować pomieszczeniami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, zapewniającymi prawidłowe przeprowadzenie badań.
2.
W wojewódzkim zespole powinny znajdować się co najmniej:
1)
dwa pomieszczenia wyposażone w aparaturę diagnostyczną do przeprowadzania badań lekarskich;
2)
pomieszczenie do przeprowadzania badań psychologicznych;
3)
pomieszczenie lub wydzielone stanowisko obsługi do rejestracji badanych osób;
4)
pomieszczenie niezbędne do archiwizacji wyników badań;
5)
poczekalnia i pomieszczenie higieniczno-sanitarne przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
3.
Pomieszczenia, o których mowa w ust. 2 pkt 1, powinny umożliwiać prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu do badań specjalistycznych, a w szczególności:
1)
pomieszczenia, w których wykonuje się badania okulistyczne, powinny umożliwiać umieszczenie tablicy w odległości 5 m od badanej osoby;
2)
pomieszczenia, w których wykonuje się badania okulistyczne i ultrasonograficzne, powinny mieć możliwość odpowiedniego ich zaciemniania.
§  7.
1.
Pomieszczenia, w których są przeprowadzane badania, w zakresie warunków organizacyjnych i technicznych, powinny umożliwiać badanej osobie:
1)
poszanowanie jej dóbr osobistych w trakcie prowadzenia badań;
2)
zachowanie w tajemnicy informacji ujawnionych przez nią w trakcie badania;
3)
zachowanie poufności i ochrony danych osobowych.
2.
Warunki techniczne pomieszczeń określają przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

SKIEROWANIE NA BADANIE SPECJALISTYCZNE

............, dnia ..........

................................

Nazwa Wojewódzkiego/Powiatowego

Zespołu do Spraw Orzekania

o Niepełnosprawności

Nr sprawy: .................

Na badania: ................................................

rodzaj badania

Skierowanie na podstawie art. 6b1 ustawy z dnia 27 sierpnia

1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz

zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz.

776, z późn. zm.).

Imię (imiona) i nazwisko osoby skierowanej .................

Data urodzenia .............................................

PESEL lub numer dowodu tożsamości* .........................

Adres zameldowania/pobytu** ................................

............................................................

Adres do korespondencji*** .................................

............................................................

Imię i nazwisko opiekuna lub przedstawiciela ustawowego ....

............................................................

Rozpoznanie ................................................

Krótki opis choroby ........................................

............................................................

Cel badania ................................................

............................................................

Osoba akceptująca Osoba kierująca

..................... .....................

podpis i pieczątka podpis i pieczątka

* W przypadku cudzoziemca nieposiadającego numeru PESEL.

** W przypadku osób bezdomnych, przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów zdrowotnych lub rodzinnych, przebywających w zakładach karnych lub poprawczych, przebywających w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej - należy wpisać miejsce pobytu.

*** Wpisać w przypadku gdy adres do korespondencji jest inny niż adres zameldowania lub pobytu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WYNIK BADANIA SPECJALISTYCZNEGO

............., dnia .........

................................

Nazwa Wojewódzkiego/Powiatowego

Zespołu do Spraw Orzekania

o Niepełnosprawności

Numer ewidencyjny badania: .................

............................................................

wykonanego w celu wydania orzeczenia przez

Powiatowy/Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o

Niepełnosprawności w .......................................

w sprawie nr: ..............................................

Imię (imiona) i nazwisko osoby badanej .....................

Data urodzenia .............................................

PESEL lub numer dowodu tożsamości* .........................

Adres zameldowania/pobytu** ................................

............................................................

Adres do korespondencji*** .................................

............................................................

Wynik badania ..............................................

............................................................

Opis wyniku badania ........................................

............................................................

............................................................

Załączniki .................................................

............................................................

............................................................

Osoba wykonująca badanie

...........................

podpis i pieczątka

* W przypadku cudzoziemca nieposiadającego numeru PESEL.

** W przypadku osób bezdomnych, przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów zdrowotnych lub rodzinnych, przebywających w zakładach karnych lub poprawczych, przebywających w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej - należy wpisać miejsce pobytu.

*** Wpisać w przypadku gdy adres do korespondencji jest inny niż adres zameldowania lub pobytu.

1 Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 216, poz. 1598).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024