Warunki i tryb realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zadań innych niż strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 9 sierpnia 2007 r.
w sprawie warunków i trybu realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zadań innych niż strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 115, poz. 789) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zwane dalej "Centrum", zadań określonych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Zadania, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, realizowane są poprzez finansowanie przez Centrum projektów.
2.
Projektem jest przedsięwzięcie, w którym zasoby ludzkie, materialne i finansowe są zorganizowane w określony sposób, w celu wykonania określonej pracy, o dokładnie sprecyzowanym zakresie, kosztach i terminach realizacji, osiągając w ten sposób ilościowo i jakościowo określone cele.
3.
Projekty są wyłaniane do finansowania na podstawie konkursów ogłaszanych przez Dyrektora Centrum, zwanego dalej "Dyrektorem".
§  3.
1.
W ogłoszeniu o konkursie Dyrektor, po zasięgnięciu opinii ekspertów lub zespołu ekspertów, określa w szczególności:
1)
cel realizacji zadania;
2)
warunki realizacji projektów;
3)
maksymalny poziom finansowania projektów;
4)
podmioty uprawnione do uczestnictwa w konkursie i warunki ich uczestnictwa w konkursie, mając na uwadze konieczność zapewnienia ich bezpośredniego związku z celami i warunkami realizacji zadania;
5)
kryteria merytoryczne oceny projektów wraz z liczbą punktów możliwą do uzyskania przy spełnieniu danego kryterium, mając na uwadze konieczność zapewnienia ich zgodności z celami zadania;
6)
wzór formularza, na którym podmioty uprawnione składają wniosek o finansowanie projektu;
7)
wzór raportu z realizacji projektu;
8)
termin składania wniosków.
2.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Centrum oraz w biuletynie wydawanym przez ministra właściwego do spraw nauki, zwanego dalej "Ministrem".
§  4.
1.
Oceny złożonych wniosków dokonuje zespół ekspertów ustanowiony przez Dyrektora.
2.
Stopień spełniania danego kryterium merytorycznego przez poszczególne wnioski oceniany jest poprzez przyznawanie odpowiedniej liczby punktów.
3.
Wnioski są szeregowane w zależności od liczby uzyskanych punktów na liście rankingowej.
§  5.
Decyzje o finansowaniu projektu podejmuje Dyrektor po uzyskaniu opinii zespołu ekspertów.
§  6.
1.
Po podjęciu decyzji o finansowaniu projektu Dyrektor zawiera z wnioskodawcą umowę na wykonanie tego projektu.
2.
W umowie określa się w szczególności:
1)
szczegółowe obowiązki wykonawcy projektu oraz, jeżeli jest to potrzebne, sposób ich wykonania;
2)
obowiązki Centrum, w tym dotyczące wysokości wynagrodzenia i trybu płatności za zrealizowanie projektu lub poszczególnych jego części;
3)
uprawnienia Centrum w zakresie kontroli stopnia i poprawności realizacji projektu w trakcie jego trwania oraz po zakończeniu jego realizacji;
4)
termin złożenia raportu z realizacji projektu przez jego wykonawcę;
5)
uprawnienia stron w razie niewywiązania się z obowiązków, w tym uprawnienia do żądania zwrotu całości lub części środków finansowych przekazanych na realizację projektu, w przypadku uznania przez Dyrektora, że projekt w całości lub w części został wykonany niezgodnie z umową;
6)
sąd właściwy do rozstrzygania ewentualnych sporów między stronami, powstałych w trakcie i po zakończeniu realizacji umowy.
§  7.
Z realizacji projektu składany jest raport.
§  8.
1.
Dyrektor sprawuje nadzór nad realizacją finansowanych przez Centrum projektów.
2.
W trakcie realizacji projektu Dyrektor, w razie potrzeby, zasięga opinii ekspertów lub zespołów ekspertów w sprawie oceny realizacji projektu.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, eksperci lub zespoły ekspertów dokonują analizy:
1)
dokumentów związanych z realizacją projektu;
2)
ustnych lub pisemnych wyjaśnień wykonawcy projektu lub jego pracowników;
3)
zgodności stanu faktycznego ze stanem deklarowanym, w miejscu realizacji projektu.
4.
Po uzyskaniu opinii ekspertów lub zespołu ekspertów Dyrektor może podjąć decyzję o zmianie warunków realizacji projektu lub przerwaniu realizacji projektu.
§  9.
1.
Po zakończeniu realizacji projektu finansowanego przez Centrum Dyrektor może przeprowadzić kontrolę stopnia jego realizacji.
2.
Kontrola wykonywana jest na zlecenie Dyrektora przez co najmniej dwóch ekspertów.
3.
W ramach kontroli eksperci dokonują analizy:
1)
raportu;
2)
dokumentów związanych z przedmiotem kontroli;
3)
ustnych lub pisemnych wyjaśnień wykonawcy projektu lub jego pracowników;
4)
zgodności stanu faktycznego ze stanem deklarowanym, w miejscu realizacji projektu.
4.
Po przeprowadzeniu kontroli eksperci wydają opinię, w której w szczególności wnioskują o uznanie projektu za:
1)
zrealizowany w całości zgodnie z umową;
2)
zrealizowany w części zgodnie z umową;
3)
niezrealizowany lub zrealizowany niezgodnie z umową.
5.
W przypadku opinii zawierającej wnioski, o których mowa w ust. 4 pkt 2 i 3, Dyrektor może żądać zwrotu odpowiednio części lub całości środków finansowych przekazanych przez Centrum na realizację danego projektu.
§  10.
Warunki i tryb realizacji zadania, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy, określa międzynarodowy program mobilności naukowców, w którym uczestniczy Centrum. W zakresie nieuregulowanym w tym programie stosuje się odpowiednio przepisy § 4-9.
§  11.
1.
Do realizacji zadań, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, stosuje się warunki i tryb określone przez Ministra, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy przedmiotem zadania zleconego przez Ministra jest realizacja przez Centrum programu lub przedsięwzięcia Ministra, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390, z późn. zm.2)), warunki i tryb realizacji tego zadania określa program lub przedsięwzięcie.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 795.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024