Zasady stopniowego przekazywania kompetencji i mienia Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa jednostkom Policji i Urzędu Ochrony Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 4 września 1990 r.
w sprawie zasad stopniowego przekazywania kompetencji i mienia Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa jednostkom Policji i Urzędu Ochrony Państwa.

Na podstawie art. 146 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179) oraz w związku z art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez mienie, o którym mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć budynki i lokale mieszkalne oraz inne nieruchomości, a także urządzenia, sprzęt i materiały będące w dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych.
§  2.
1.
W celu stopniowego przekazywania mienia, o którym mowa w § 1, jednostkom Policji i Urzędu Ochrony Państwa powołuje się komisje do spraw przekazywania mienia, zwane dalej "komisjami".
2.
Komisje powołują:
1)
Komendant Główny Policji i Szef Urzędu Ochrony Państwa - do podziału mienia będącego w dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
2)
komendanci wojewódzcy i szefowie delegatur Urzędu Ochrony Państwa - do podziału mienia byłych wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych.
3.
W skład komisji wchodzą przedstawiciele jednostek przekazujących i przejmujących mienie.
4.
W skład komisji wchodzą także przedstawiciele Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
5.
W województwach, w których nie zostały utworzone delegatury Urzędu Ochrony Państwa lub ich wydziały zamiejscowe, mienie nieruchome po byłej Służbie Bezpieczeństwa przejmują komendanci wojewódzcy Policji. Mienie ruchome podlega podziałowi między Policję a właściwą terytorialnie delegaturę Urzędu Ochrony Państwa. Podziału dokonują komisje powoływane na zasadach określonych w ust. 2 pkt 2.
6.
Jednostkami przejmującymi mienie dla potrzeb Urzędu Ochrony Państwa są: Biuro Administracyjno-Gospodarcze oraz delegatury Urzędu Ochrony Państwa, a dla potrzeb Policji - właściwe jednostki organizacyjne Policji.
§  3.
1.
Do zadań komisji należy:
1)
sporządzenie na podstawie inwentaryzacji wykazu nieruchomości i majątku ruchomego pozostającego w dyspozycji jednostki,
2)
dokonanie, w uzgodnieniu z zainteresowanymi jednostkami, podziału mienia ruchomego,
3)
przekazanie protokołem zdawczo-odbiorczym mienia wraz z dokumentacją, z zastrzeżeniem ust. 2,
4)
dokonanie podziału zaopatrzenia materiałowego, którego dostawa nastąpi w wyniku wykonywania zawartych umów,
5)
sporządzenie informacji o przebiegu i wynikach podziału mienia,
6)
podjęcie stosownych działań w celu wyjaśnienia stwierdzonych braków lub nadwyżek składników majątkowych.
2.
Przekazanie nieruchomości będących w użytkowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poszczególnym jednostkom nastąpi zgodnie z podziałem tych nieruchomości, dokonanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
3.
Jednostki przejmujące mienie nieruchome zawiadamiają właściwe rejonowe organy rządowej administracji ogólnej lub organy samorządu terytorialnego o fakcie przejęcia nieruchomości, z podaniem ich bliższych oznaczeń, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1989 r. Nr 14, poz. 74, Nr 29, poz. 154 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 90 i Nr 34, poz. 198).
§  4.
W miarę potrzeby, na wniosek przewodniczącego komisji, kierownicy jednostek wymienieni w § 2 ust. 2 powołują podkomisje dla realizacji określonych zadań.
§  5.
1.
Komendant Główny Policji i Szef Urzędu Ochrony Państwa ustala tryb rozstrzygania spraw spornych wynikających w trakcie prac komisji.
2.
W razie braku możliwości rozstrzygnięcia spraw w trybie określonym na podstawie ust. 1, rozstrzyga je Minister Spraw Wewnętrznych.
§  6.
Kierownicy jednostek organizacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zapewnią przekazanie, a kierownicy jednostek organizacyjnych Policji i Urzędu Ochrony Państwa przejęcie i właściwe zagospodarowanie mienia oraz wyznaczą osoby odpowiedzialne za przejęte mienie.
§  7.
Kompetencje w zakresie praw i obowiązków dotyczących mienia, o którym mowa w § 1, oraz odpowiedzialności cywilnoprawnej za szkody wyrządzone przez byłych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz policjantów, a także byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, przejmują odpowiednio Policja i Urząd Ochrony Państwa.
§  8.
Z dniem przekazania mienia jednostki przejmujące wstępują w prawa i obowiązki jednostek przekazujących, wynikające z wcześniej zawartych umów.
§  9.
Komisje kończą swą działalność z dniem 31 grudnia 1990 r.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepis § 2 ust. 2 stosuje się od dnia 25 lipca 1990 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024