Szczegółowe zasady i tryb ustalania granic gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, rozgraniczanie i podział nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 września 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, rozgraniczania i podziału nieruchomości.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1989 r. Nr 14, poz. 74) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1989 r. Nr 14, poz. 74).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o terenowym organie administracji państwowej, rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw geodezji i gospodarki gruntami stopnia podstawowego.

Rozdział  2

Ustalanie granic gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne oraz podział tych gruntów na działki

§  2.
1.
Granice gruntów, na których będzie realizowane skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, ustalają miejscowe szczegółowe plany zagospodarowania przestrzennego, uchwalone zgodnie z odrębnymi przepisami.
2.
Łącznie z projektem szczegółowego planu zagospodarowania przestrzennego terenowy organ administracji państwowej przedstawia radzie narodowej program zagospodarowania gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, zawierający:
1)
opracowane geodezyjnie granice gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne,
2)
wykaz urządzeń komunalnych, które będą budowane na gruntach objętych planem, zasady ich finansowania oraz terminy budowy,
3)
termin przystąpienia do czynności związanych z podziałem gruntów na działki budowlane.
§  3.
O wszczęciu postępowania zmierzającego do podziału gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne na działki budowlane zawiadamia się na piśmie:
1)
właścicieli nieruchomości wymienionych w księgach wieczystych lub zbiorach dokumentów,
2)
osoby ujawnione w księgach wieczystych lub zbiorach dokumentów, którym przysługuje ograniczone prawo rzeczowe na danej nieruchomości,
3)
osoby władające nieruchomościami, wykazane w ewidencji gruntów i budynków,

zwane dalej "osobami zainteresowanymi".

§  4.
Terenowy organ administracji państwowej łącznie z zawiadomieniami, o których mowa w § 3, przedstawia właścicielom (współwłaścicielom) lub użytkownikom wieczystym nieruchomości objętych granicami gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne propozycję nabycia nieruchomości na zasadach ogólnych, a w razie nieosiągnięcia porozumienia, wszczyna postępowanie wywłaszczeniowe.
§  5.
1.
Równocześnie z czynnościami, o których mowa w § 3, terenowy organ administracji państwowej przesyła do państwowego biura notarialnego wniosek o dokonanie w księgach wieczystych wpisu o wszczęciu postępowania zmierzającego do podziału gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne.
2.
W razie nieurządzenia księgi wieczystej wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do istniejącego zbioru dokumentów.
§  6.
1.
Terenowy organ administracji państwowej zleca wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych opracowanie dokumentacji geodezyjnej terenu wyznaczonego pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, opracowuje się na podstawie ustaleń miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego.
3.
Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych przeprowadza badania ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów oraz sporządza wykaz ciążących na nieruchomościach ograniczonych praw rzeczowych i innych obciążeń. W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej lub zbiorze dokumentów a stanem wykazanym w ewidencji gruntów, zawiadamia się osoby zainteresowane o konieczności złożenia wyjaśnień i przedstawienia dokumentów niezbędnych do usunięcia tych niezgodności. W razie niezłożenia wyjaśnień lub dokumentów przyjmuje się dane z ewidencji gruntów.
4.
Wykonawca, o którym mowa w ust. 3, sporządza mapę oraz rejestr pomiarowy gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, z wykazaniem:
1)
granic zewnętrznych gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne,
2)
granic poszczególnych nieruchomości,
3)
oznaczeń nieruchomości według ksiąg wieczystych i ewidencji gruntów,
4)
powierzchni nieruchomości, a także powierzchni części nieruchomości wchodzących w skład obszaru gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne,
5)
właścicieli (współwłaścicieli) i użytkowników wieczystych lub, w wypadku braku możliwości ich ustalenia, osób władających, wykazanych w ewidencji gruntów.
§  7.
1.
Projekt podziału gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne na działki opracowuje się po nabyciu tych gruntów na własność Państwa na mapie w skali 1:500 lub 1:1000, z wykorzystaniem danych określonych na mapie zasadniczej i mapie ewidencji gruntów i budynków.
2.
W projekcie podziału gruntów należy uwzględnić sprawy:
1)
zachowania istniejących budynków, urządzeń naziemnych i podziemnych, trwałych ogrodzeń i drzewostanu,
2)
utrzymania niezbędnych służebności gruntowych,
3)
zachowania zadrzewień i zakrzewień.
3.
Po opracowaniu projektu podziału gruntów wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych wyznacza na gruncie granice projektowanych działek i utrwala punkty graniczne.
§  8.
Projekt podziału gruntów powinien zawierać:
1)
granice gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne,
2)
granice i powierzchnie projektowanych działek oraz ich numery ewidencyjne,
3)
punkty graniczne i ich oznaczenia,
4)
powierzchnię nieruchomości według stanu przed i po podziale - w formie rejestru.
§  9.
Projekt podziału gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne podlega zatwierdzeniu przez terenowy organ administracji państwowej.
§  10.
Ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt podziału stanowi podstawę do:
1)
zamieszczenia na mapie gruntu przeznaczonego pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, na której sporządzono projekt podziału, klauzul o przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz zatwierdzeniu projektu podziału,
2)
stabilizacji granic działek budowlanych znakami granicznymi.
§  11.
1.
Działki budowlane utworzone w wyniku podziału do czasu ich zbycia stanowią jedną nieruchomość, dla której urządza się odrębną księgę wieczystą.
2.
Działki nabyte na podstawie art. 17 nie wchodzą w skład gospodarstw rolnych, choćby stanowiły własność lub były w użytkowaniu wieczystym osoby posiadającej takie gospodarstwo, z wyjątkiem działek, które zostały przeznaczone pod budownictwo zagrodowe.
3.
Dla części nieruchomości objętych granicami skoncentrowanego budownictwa jednorodzinnego, nie podlegających nabyciu przez Państwo, wprowadza się z urzędu zmiany do działu I istniejących ksiąg wieczystych, a w razie braku takich ksiąg, urządza się nowe księgi wieczyste.
§  12.
1.
Umowy nabycia nieruchomości oraz ostateczne decyzje o wywłaszczeniu i decyzje o zatwierdzeniu projektu podziału stanowią podstawę do wprowadzania zmian w ewidencji gruntów i budynków oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.
2.
Dla części nieruchomości nie objętych granicami skoncentrowanego budownictwa jednorodzinnego wprowadza się z urzędu zmiany do działu I istniejących ksiąg wieczystych, a w razie braku takich ksiąg, urządza się nowe księgi wieczyste.

Rozdział  3

Podział nieruchomości nie objętych skoncentrowanym budownictwem jednorodzinnym

§  13.
1.
Terenowy organ administracji państwowej na wniosek właściciela, użytkownika wieczystego oraz zarządcy lub użytkownika gruntu państwowego albo inwestora postanawia o możliwości i sposobie podziału nieruchomości, po zasięgnięciu opinii terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego właściwego w sprawach planowania przestrzennego, a w odniesieniu do obiektów wpisanych do rejestru zabytków - również terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, właściwego w sprawach ochrony zabytków.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć wstępny projekt podziału nieruchomości opracowany przez wnioskodawcę.
§  14.
1.
Projekt podziału nieruchomości sporządza wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych na zlecenie właściciela, użytkownika wieczystego oraz zarządcy lub użytkownika gruntu państwowego albo inwestora.
2.
Wielkość działek projektuje się z uwzględnieniem ustaleń miejscowego szczegółowego planu zagospodarowania przestrzennego, położenia nieruchomości, uzbrojenia terenu, rodzaju zabudowy, a także zasad ochrony środowiska i kształtowania krajobrazu.
§  15.
Ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt podziału nieruchomości stanowi podstawę do przyjęcia mapy z projektem podziału do państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego.
§  16.
Ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt podziału nieruchomości stanowi podstawę dla wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych do stabilizacji granic znakami granicznymi.
§  17.
1.
Jeżeli podział nieruchomości jest prowadzony na drodze postępowania sądowego, wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych na żądanie sądu sporządza mapę z projektowanym podziałem, którą przekazuje sądowi po opatrzeniu klauzulą o przyjęciu do zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2.
Opinię, o której mowa w art. 12 ust. 4, wydaje na żądanie sądu terenowy organ administracji państwowej. Opinię wydaje się na podstawie ustaleń ogólnego lub szczegółowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub materiałów do tych planów, z uwzględnieniem przeznaczenia terenu, linii rozgraniczających ciągi komunikacyjne, linii zabudowy, wielkości projektowanych działek i sposobu podziału nieruchomości, po zasięgnięciu opinii terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw planowania przestrzennego stopnia podstawowego.
§  18.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądowego wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych stabilizuje granice działek znakami granicznymi.
§  19.
Ostateczna decyzja terenowego organu administracji państwowej lub prawomocne orzeczenie sądowe o zatwierdzeniu projektu podziału nieruchomości stanowią podstawę do zamieszczenia na mapie podziału klauzuli informującej o dacie wydania decyzji lub orzeczenia oraz ich oznaczeniach.

Rozdział  4

Ustalenie granic nieruchomości nabywanych na własność Państwa

§  20.
1.
Terenowy organ administracji państwowej upoważnia wykonawcę prac geodezyjnych i kartograficznych, któremu zlecono opracowanie dokumentacji geodezyjnej gruntów pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne lub dokumentacji geodezyjnej nieruchomości nabywanych na własność Państwa, do wykonania czynności związanych z ustaleniem granic nieruchomości objętych tą dokumentacją.
2.
Nie stabilizuje się punktów granicznych, które w wyniku przekształcenia granic istniejących nieruchomości ulegną likwidacji.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe

§  21.
Pozwolenia na podział nieruchomości, wydane na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 6 lipca 1972 r. o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 192 i z 1973 r. Nr 48, poz. 282), zachowują ważność.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.14.77 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb ustalania granic gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, rozgraniczanie i podział nieruchomości.
Data aktu: 16/09/1985
Data ogłoszenia: 14/03/1989
Data wejścia w życie: 28/10/1985, 01/08/1985