Część samorządowców sprzeciwia się "Polskiemu Ładowi"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Przedstawiciele organizacji zrzeszających część samorządowców sprzeciwili się rozwiązaniom zaproponowanym przez "Polski Ład". Ich zdaniem samorządy stracą na tym rządowym programie ok. 150 mld złotych. To jedno wielkie oszustwo - mówił podczas spotkania korporacji samorządowych w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

04.08.2021

Nocna i świąteczna pomoc lekarska ma być usprawniana

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał Zespół, który zajmie się udoskonaleniem nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Na jego czele stanie Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, nadzorująca prace Departamentu Innowacji.

04.08.2021

Zapowiada się koniec Izby Dyscyplinarnej SN?

Prawnicy

Senat przygotował nowelizację ustawy zmierzającą do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Jednak do czasu wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu przez rząd, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zawiesić swoją działalność - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Rząd szykuje się do zmiany ustawy.

04.08.2021

Polski Ład: Domy do 70 mkw. nawet z dwiema kondygnacjami

Budownictwo Polski Ład

Domy o powierzchni 70 mkw będą mogły mieć nawet dwie kondygnacje. Wolno będzie wybudować także jeden taki budynek na każde tysiąc metrów kwadratowych działki. Jest już gotowy projekt nowelizacji prawa budowalnego w tej sprawie. To jedno z głównych założeń Polskiego Ładu.

04.08.2021

Firmy nie płacą kontrahentom, a niesolidnych przedsiębiorców ciągle przybywa

Finanse Koronawirus

Co trzecia firma zmagała się w ostatnich 6 miesiącach z problemem faktur przeterminowanych o ponad 60 dni. Nadal najgorzej z niesolidnością kontrahentów ma handel, najlepiej jest w budownictwie. Cały czas przybywa jednak przedsiębiorstw niesolidnych dłużników, na koniec czerwca było ich ponad 324 tys., o prawie 4 tys. więcej niż pół roku temu.

04.08.2021

Skarbówka udziela ulg w spłacie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Od początku epidemii Covid-19 urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej wydali już ok. 90 tysięcy decyzji o przyznaniu ulg. Łączna kwota udzielonej pomocy wynosi około 8,1 miliarda złotych. Naczelnicy urzędów skarbowych rozpatrują wnioski o rozłożenie na raty podatku, odroczenie terminu jego zapłaty i umorzenie zaległości podatkowych.

04.08.2021

Rotacja pracowników wpływa na dobór benefitów przez pracodawców

HR Koronawirus

Pracodawcy nieustannie modyfikują programy benefitów, żeby zapobiec zbytniej rotacji pracowników albo przyciągnąć nowe osoby do organizacji. Oprócz pożądanej obecnie opieki psychologicznej, uwzględniają w benefitach także rehabilitację pocovidową. 90 proc. firm zwiększa zakres świadczeń przy odnawianiu polisy, a 25 proc. decyduje się na zmiany w czasie trwania obecnej umowy z ubezpieczycielem.

04.08.2021

Uprowadzenie transgraniczne - SN uwzględnia kolejną kasację prokuratury

Prawo rodzinne

Skarga kasacyjna dotyczyła postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z czerwca 2020 r., na mocy którego matka została zobowiązana do powrotu 3-letniego syna do Niemiec, bądź wydania go jego ojcu. Sąd Najwyższy je uchylił i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Prokurator Generalny podnosił, że sąd nie uwzględnił dobra dziecka, bo nie sprawdził, jakie skutki wywrze na nim powrót do ojca.

04.08.2021

Będzie odrębny system ubezpieczeń społecznych dla artystów

Ubezpieczenia społeczne

Rada Legislacyjna ma wiele zastrzeżeń do projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Twierdzi, że projektowane przepisy są niespójne z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, a nawet niezgodne z Konstytucją RP i z prawem UE. Zdaniem ekspertów, zmiany są tak daleko idące, że można mówić o stworzeniu nowego, uprzywilejowanego systemu ubezpieczeń społecznych.

04.08.2021

Wydatki osobiste powoli stają się kosztem podatkowym

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Skarbówka pokazuje ludzką twarz i łagodzi rygorystyczne podejście dotyczące rozliczania kosztów podatkowych przez jednoosobowe firmy. Fiskus twierdził, że wiele wydatków ma charakter osobisty, co wyklucza zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Najnowsze interpretacje potwierdzają jednak zaskakującą zmianę. Pytanie tylko, na ile będzie ona trwała.

04.08.2021

Izba Dyscyplinarna SN zawiesza sędziów w czynnościach, mimo wyroku TSUE

Prawnicy

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej przerwali urlop, aby zająć się zarządzeniami prezesów sądów w sprawie natychmiastowego odsunięcia od orzekania dwóch sędziów, którzy są podejrzani o popełnienie przestępstw kryminalnych. W jednej ze spraw zawieszono sędziego bezterminowo i obniżono mu wynagrodzenie o 50 procent, w drugiej - stwierdzono niewłaściwość Izby.

04.08.2021

Budowy covidowe - w sądach coraz ciekawiej

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Do sądów trafia coraz więcej spraw, dotyczących inwestycji realizowanych na podstawie ustawy covidowej. Jak ta dewelopera, który uznał, że ma pełne prawo budować bloki na podstawie uproszczonych zasad, bo walczy z pandemią, zapewniając ludziom... małe i tanie mieszkania. Pojawiają się też spory czy nadzór budowlany ma prawo takie budowy kwestionować.

04.08.2021

Rząd nie spieszy się ze zmianami w receptach 75 plus, tracą pacjenci

Pacjent Farmacja

Seniorom, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, specjaliści nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. Wystawiają więc płatne recepty, a po ich przepisanie odsyłają chorych do POZ. Organizacje pacjenckie apelują o zmianę przepisów, aby wszyscy medycy, którzy leczą seniorów, mogli im ordynować leki za darmo. Ministerstwo Zdrowia wie o problemie, ale nie spieszy się ze zmianą prawa - nad nowelizacją ustawy pracuje już od kilku miesięcy.

04.08.2021

OPZZ pisze do prezydenta w sprawie podwyżek dla polityków

Kadry w oświacie Finansowanie zdrowia

Po informacji o podwyżkach dla polityków w budżetówce zawrzało. Przewodniczący OPZZ pisze do prezydenta Andrzeja Dudy i pyta, dlaczego płace ponad 560 tysięcy pracowników sektora publicznego są zamrożone, skoro kondycja budżetu państwa jest tak dobra, że pozwala na podwyżki dla polityków.

03.08.2021

Komisje senackie przeciw powiązaniu maksymalnej stawki za śmieci od wskazań wodomierza

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Finanse samorządów

Połączone komisje senackie chcą usunięcia z noweli tzw. ustawy śmieciowej przepisu zgodnie z którym maksymalna stawka opłaty za wywóz śmieci ustalana ma być na podstawie wskazań wodomierza. Gminy już wcześniej ostro protestowały. Ich zdaniem na zmianie skorzystają nie tylko rodziny wielodzietne, ale również studenci, turyści, co jest już oczywistym nonsensem. A wiele gospodarstw domowych zapłaci więcej niż dotychczas.

03.08.2021

Ponad 200 dotacji na działalność organizacji społecznych w Polsce

Samorząd terytorialny Prawo unijne

217 organizacji społecznych działających na rzecz: ochrony praw człowieka i obywatela, pomocy grupom i osobom narażonym na wykluczenie społeczne, włączania obywateli i obywatelek w życie publiczne i aktywność społeczną otrzymało dotacje w wysokości 10,6 mln euro w II konkursie dotacyjnym programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanym ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).

03.08.2021

Wojewoda mazowiecki analizuje zakaz dla furgonetek pro-life

Wymiar sprawiedliwości

Do połowy sierpnia wojewoda mazowiecki ma czas na podjęcie decyzji ws. przepisów zakazujących furgonetkom pro-life poruszania się po stolicy. Dotychczas wpłynęło 11 wniosków o ich unieważnienie. Złożyli je m.in. Marcin Romanowski wiceminister sprawiedliwości, Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Instytut Ordo Iuris.

03.08.2021

Nie żyje mecenas Jacek Kondracki

Prawnicy

Uznany adwokat Jacek Kondracki zmarł w nocy, z poniedziałku na wtorek. Prawnik miał 78 lat. W ubiegłym roku został uhonorowany odznaczeniem Adwokatura Zasłużonym. Był jednym z najlepszych obrońców - to niepowetowana strata, nie tylko dla Adwokatury.

03.08.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski