Dariusz Kała

Artykuły autora

Ekwiwalent dla strażaków ratowników OSP trzeba poprawić

Samorząd terytorialny

Wojewodowie, jako przedstawiciele rządu w województwach, ostatecznie podważyli wykładnię MSWiA oraz KG PSP w zakresie ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych. Jedynym i koniecznym sposobem zamknięcia rozstrzygniętego w tym momencie ogólnopolskiego sporu, jest nowelizacja ustawy o OSP - pisze dr Dariusz P. Kała, specjalizujący się w prawie ochrony przeciwpożarowej.

17.05.2022

Dr Kała: Dziurawe sita wojewodów w sprawie uchwał o ekwiwalentach dla strażaków

Samorząd terytorialny

Pośpieszny proces przyjmowania, sprawdzania i publikowania uchwał w sprawie ekwiwalentów dla strażaków - ratowników z OSP pogłębia dotychczasowy „kryzys ekwiwalentowy” w gminach. Produkcja „bubli prawnych” nie ma nic wspólnego z demokratycznym państwem prawa i zasadą poprawnej legislacji – pisze dr Dariusz P. Kała, specjalizujący się w prawie ochrony przeciwpożarowej.

15.02.2022

Błąd w ustawie - strażacy ochotnicy nie dostają ekwiwalentu za akcje

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Od 1 stycznia 2022 r. gminy nie mają prawa wypłacać strażakom ochotnikom ekwiwalentu za udział w działaniach ratowniczych oraz szkoleniach pożarniczych. Dokonanie przez gminę takiej wypłaty może być uznane za złamanie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych - alarmuje dr Dariusz P. Kała, specjalizujący się w prawie ochrony przeciwpożarowej.

19.01.2022

Zakres finansowania ochotniczych straży pożarnych przez gminę do korekty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Celem reformy nie powinno być burzenie tego co dobre, ale doskonalenie tego co jest niedoskonałe w funkcjonowaniu. W celu uniknięcia chaosu interpretacyjnego, w projekcie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych należy dokonać korekt i doprecyzowania artykułów związanych z finansowaniem OSP - pisze dr Dariusz P. Kała.

21.06.2021

Projekt ekwiwalentu dla strażaka ochotnika do poprawki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zachowanie w projekcie ustawy o OSP ekwiwalentu dla ochotników oceniam pozytywnie. Należy uwzględnić dotychczasowych praktyki i orzecznictwo w stosowaniu tego przepisu. Dokonuje się zmian pozornych tam gdzie ich nie potrzeba, nie planuje się zmian tam gdzie są konieczne i momentami wywraca się zasady związane z ekwiwalentem. Niektóre dobre regulacje słusznie podtrzymano

01.06.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski