ODPOWIEDŹ
Gmina nie ma prawa rekompensować strażakom utraconego u pracodawcy wynagrodzenia. Poniesione straty wynagrodzenia rekompensuje w tym przypadku ekwiwalent.
UZASADNIENIE
Pracodawca zwalnia od świadczenia pracy strażaka ratownika OSP biorącego udział w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach organizowanych przez gminę, Państwową Straż Pożarną lub inne uprawnione podmioty na czas ich trwania, a także na czas niezbędny do odpoczynku zgodnie z art. 132 par. 1 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p. – art. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych – dalej u.o.s.p.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika:
- będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej – na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także – w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze.
W razie skorzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w par. 5-7, 10 oraz w par. 11 ust. 1 pkt 1 i 3, pracodawca wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu - w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia – par. 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Strażak ratownik OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu, otrzymuje, niezależnie od otrzymywanego wynagrodzenia, ekwiwalent pieniężny. Za czas nieobecności w pracy z przyczyn określonych w ust. 1 strażacy ratownicy OSP zachowują uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą, przewidziane w odrębnych przepisach (art. 15 ust. 1, 3 u.o.s.p.).
Pracodawca ma obowiązek zwolnić od świadczenia pracy swojego pracownika, który poza pracą jest strażakiem ratownikiem OSP i bierze udział w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych. To od zasad ustalonych u pracodawcy zależy, czy za czas nieobecności w pracy taka osoba otrzyma urlop bezpłatny, urlop płatny itp. Jeżeli pracownik będący strażakiem ratownikiem OSP na czas zwolnienia z pracy do działań ratowniczych OSP nie zachowa wynagrodzenia, to gmina może mu wypłacić tylko i wyłącznie ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych po stawkach określonych w uchwale ekwiwalentowej za czas udziału w działaniach. Gmina nie ma prawa rekompensować strażakom utraconego u pracodawcy wynagrodzenia. Poniesione straty wynagrodzenia rekompensuje w tym przypadku ekwiwalent, pomimo że w sensie prawnym jest on uznawany za równoważnik wkładu na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
Więcej na ten temat w LEX
https://sip.lex.pl/#/question-and-answer/623458889
Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz w LEX:
- Czy kwoty, które wpłacają gminy na podstawie zawartych umów powinny być dochodem powiatu, jeśli powiat wykonuje usługę na rzecz gminy?
- Czy można umorzyć zaległości w opłatach za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych? >
- Czy pracownik na pełnym etacie może jednego dnia pracować np. 10 h, a kolejnego 6 h? >