NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Decyzja wykonawcza 2025/1349 wykonująca decyzję (WPZiB) 2015/740 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Sudanie Południowym

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (WPZiB) 2025/1349
z dnia 8 lipca 2025 r.
wykonująca decyzję (WPZiB) 2015/740 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Sudanie Południowym

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 31 ust. 2,

uwzględniając decyzję Rady (WPZiB) 2015/740 z dnia 7 maja 2015 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Sudanie Południowym, uchylającą decyzję 2014/449/WPZiB 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 7 maja 2015 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2015/740.

(2) Zgodnie z art. 12 ust. 2 decyzji (WPZiB) 2015/740 Rada przeprowadziła przegląd wykazu osób objętych środkami

ograniczającymi, zamieszczonego w załączniku II do tej decyzji.

(3) Rada stwierdziła, że należy utrzymać środki ograniczające wobec jednej osoby wymienionej w załączniku II do decyzji (WPZiB) 2015/740 oraz że należy zaktualizować wpis dotyczący tej osoby.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2015/740,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku II do decyzji (WPZiB) 2015/740 wprowadza się zmianę określoną w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 lipca 2025 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku II do decyzji (WPZiB) 2015/740 wpis nr 1 otrzymuje brzmienie:
Imię i nazwiskoInformacje identyfikacyjnePrzyczynyData umieszczenia
"1.Michael MAKUEI LUETHData urodzenia: 1947

Miejsce urodzenia: Bor, Sudan Południowy; Bor, Sudan

Płeć: mężczyzna

Od 2013 r. Michael Makuei Lueth piastuje stanowisko ministra informacji oraz radiofonii i telewizji; nadal zajmuje to stanowisko w odnowionym tymczasowym rządzie jedności narodowej w Sudanie Południowym. Był on także rzecznikiem delegacji rządu podczas rozmów pokojowych w ramach Międzyrządowego Organu ds. Rozwoju w latach 2014-2015 oraz 2016-2018.

Michael Makuei Lueth utrudniał - w szczególności poprzez podburzające oświadczenia publiczne - wdrażanie Porozumienia w sprawie rozwiązania konfliktu w Sudanie Południowym (ARCSS) z sierpnia 2015 r. (zastąpionego we wrześniu 2018 r. przez »Odnowione ARCSS« (R-ARCSS)), prace wspólnej komisji monitorowania i oceny ARCSS (JMEC, przemianowanej na »odnowioną JMEC« w ramach R-ARCSS), ustanowienie instytucji ds. sprawiedliwości okresu przejściowego w ramach ARCSS (przewidziane również w R-ARCSS) oraz działania regionalnych sił ochrony Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ponadto Michael Makuei Lueth zaangażowany jest w systematyczne ograniczanie przestrzeni politycznej i demokratycznej oraz represjonowanie mediów, w tym poprzez regularne grożenie dziennikarzom i wspieranie cenzury mediów, co utrudnia demokratyzację i trwały pokój w Sudanie Południowym.

Od początku 2025 r. Michael Makuei Lueth publicznie negował wezwania do prowadzenia dialogu, stosując konfrontacyjną i podburzającą retorykę w coraz bardziej napiętej sytuacji. Bronił także aresztowania pierwszego wiceprezydenta Rieka Machara i jego popleczników, utrudniając w ten sposób starania na rzecz złagodzenia sytuacji.

Michael Makuei Lueth utrudnia zatem proces polityczny w Sudanie Południowym i jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, w szczególności wolności wypowiedzi.

3.2.2018".
1 Dz.U. L 117 z 8.5.2015, s. 52, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/740/oj.
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2025.1349

Rodzaj:decyzja
Tytuł:Decyzja wykonawcza 2025/1349 wykonująca decyzję (WPZiB) 2015/740 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Sudanie Południowym
Data aktu:2025-07-08
Data ogłoszenia:2025-07-09
Data wejścia w życie:2025-07-10