Rozporządzenie wykonawcze 2022/239 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2022/239
z dnia 21 lutego 2022 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 401/2013 z dnia 2 maja 2013 r. dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie i uchylające rozporządzenie (WE) nr 194/2008 1 , w szczególności jego art. 4i,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 2 maja 2013 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 401/2013.

(2) W dniu 1 lutego 2022 r., rok po wojskowym zamachu stanu w Mjanmie/Birmie, Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie potępiające zamach stanu i poważne naruszenia praw człowieka popełnione przez siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw) i wezwał do pełnego rozliczenia przywódców odpowiedzialnych za zamach, a także sprawców przemocy i naruszeń praw człowieka. Wobec braku jakichkolwiek szybkich postępów, jeśli chodzi o sytuację w Mjanmie/Birmie, Unia wyraziła gotowość do przyjęcia dalszych środków ograniczających wobec odpowiedzialnych za podważanie demokracji i poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

(3) Z uwagi na przedłużającą się poważną sytuację w Mjanmie/Birmie, do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 należy dodać 22 osoby i trzy podmioty.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 401/2013,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 21 lutego 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J. BORRELL FONTELLES

ZAŁĄCZNIK

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w wykazie zatytułowanym "A. Osoby fizyczne, o których mowa w art. 4a" dodaje się następujące wpisy:
Nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia
"44. Aung Naing Oo Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia: 13 października 1962 r.

Miejsce urodzenia: Kyaukse, Mandalaj, Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Adres: L 103, Kenyeikthar Lane 6, FMI city,

Yangon, Myanmar/Burma

Nr paszportu: DM002656

Krajowy dowód tożsamości: 7/PaKhaNa (Naing) 13345

Od dnia 2 lutego 2021 r. Aung Naing Oo jest ministrem ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą. Został mianowany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. Jako minister ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą odpowiada za ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej i inwestycji w Mjanmie/Birmie i tym samym przyczynia się do zabezpieczenia potrzeb finansowych reżimu wojskowego. W swoich oświadczeniach i czynach publicznie popierał zamach stanu i reżim wojskowy, m.in. stwierdzając, że międzynarodowe media wyolbrzymiły kryzys, i przekonując, że ruch nieposłuszeństwa obywatelskiego upada. Dodatkowo zabronił szefom zagranicznych firm telekomunikacyjnych opuszczania kraju bez pozwolenia i w lutym 2021 r. zwolnił z ministerstwa urzędników służby cywilnej, którzy brali udział w protestach. A zatem jego, czyny, programy i działania podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, jest on również zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022
45. Charlie Than Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia: 1950 r.

Płeć: mężczyzna

Adres: Room No (23), Building No (25), Palm Village Villa, Yankin Yanshin Street, Yangon, Myanmar/Burma

Od dnia 22 maja 2021 r. Charlie Than jest ministrem przemysłu. Został mianowany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

W swoich oświadczeniach i czynach publicznie popierał zamach stanu i reżim wojskowy. Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. Jako minister przemysłu sprawuje kontrolę nad państwowymi fabrykami i tym samym przyczynia do zabezpieczenia potrzeb finansowych reżimu wojskowego. A zatem jego, czyny, programy i działania podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, jest on również zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022
46. Thet Thet Khine Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia: 19 sierpnia 1967 r.

Miejsce urodzenia: Mogok, Mjanma/Burma

Płeć: kobieta

Adres:127A Dhamazadei Road, Kamayut, Yangon, Myanmar/Burma

Nr paszportu: MB132403 (Myanmar/Birma) wydany 7 maja 2015 r. wygasa 6 maja 2020 r.

Krajowy dowód tożsamości: 9MAKANAN034200

Od dnia 4 lutego 2021 r. Thet Thet Khine jest ministrem spraw socjalnych, pomocy humanitarnej i przesiedleń. Została mianowana przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. W swoich oświadczeniach i czynach publicznie popierała zamach stanu i reżim wojskowy, m.in. stwierdzając, że siły wojskowe dokonały zamachu stanu w odpowiedzi na oszustwo wyborcze. Ponadto zaprzeczała, że siły wojskowe dopuściły się ludobójstwa wobec ludności Rohingja. Jest tym samym zaangażowana w działania i programy podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy, oraz je wspiera.

21.2.2022
47. Maung Maung Ohn (alias U Maung Maung Ohn) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Od dnia 1 sierpnia 2021 r. Maung Maung Ohn jest ministrem informacji. Został mianowany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju. Wcześniej pełnił funkcję ministra hotelarstwa i turystyki po mianowaniu w dniu 7 lutego 2021 r.

Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. Jako minister informacji sprawuje kontrolę nad mediami państwowymi (MWD, MRTV, Myanmar Alin, gazetami Kyemon i Global New Light of Myanmar oraz agencjami informacyjnymi Myanmar News Agency (MNA) i Myanmar Digital News), a tym samym kontroluje nadawanie i publikowanie oficjalnych wiadomości. Po wojskowym zamachu stanu kontynuował i dalej wzmacniał represyjną politykę, zwłaszcza poprzez zmianę ustawy o telewizji i radiofonii, wprowadzenie dodatkowych ograniczeń wolności wypowiedzi i wolności prasy, m.in. poprzez ograniczenie dostępu do internetu, penalizację dziennikarstwa i więzienie dziennikarzy. Dodatkowo polecił członkom mjanmańskiej Rady ds. Mediów, która jest niezależnym organem, realizację celów rządu.

A zatem jego, czyny, programy i działania podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/ Birmie, jest on również zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022
48. Shwe Kyein (alias U Shwe Kyein) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Od dnia 30 marca 2021 r. Shwe Kyein jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie/Birmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej U Shwe Kyein jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się.

Od dnia 1 lutego 2021 r. siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują aktów poważnego naruszania praw człowieka: popełniają zabójstwa cywilów i nieuzbrojonych demonstrantów, przesiedlają setki tysięcy ludzi, palą, torturują i zabijają cywilów oraz odmawiają równego dostępu do pomocy humanitarnej. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej ograniczyły wolność zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez blokowanie dostępu do internetu oraz arbitralne aresztowania, zatrzymania i wyroki skazujące przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, pozbawieni prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej U Shwe Kyein jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

21.2.2022
49. Aung Moe Myint (alias U Aung Moe Myint) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 23 lutego 2021 r. Aung Moe Myint został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, a także wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, Aung Moe Myint został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
50. Than Tun (alias U Than Tun) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 2 lutego 2021 r. Than Tun został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Than Tun został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
51. Aung Lwin Oo (alias U Aung Lwin OO) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 23 lutego 2021 r. Aung Lwin Oo został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Aung Lwin Oo został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
52. Aung Saw Win (alias U Aung Saw Win) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 2 lutego 2021 r. Aung Saw Win został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Aung Saw Win został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
53. Than Win Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 2 lutego 2021 r. Than Win został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, wniesienie oskarżenia wobec 16 osób, o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów a także represje wobec byłych członków tej komisji, Than Win został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
54. Saw Ba Hline (alias U Saw Ba Hline) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 9 lutego 2021 r. Saw Ba Hline został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Saw Ba Hline został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
55. Soe Oo (alias U Soe OO) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 9 lutego 2021 r. Soe Oo został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia wobec 16 osób, o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów a także represje wobec byłych członków tej komisji, Soe Oo został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
56. Than Soe (alias U Than Soe) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Than Soe został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Than Soe został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
57. Bran Shaung (alias U Bran Shaung) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Bran Shaung został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Bran Shaung został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
58. Myint Oo (alias U Myint Oo) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Myint Oo został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Myint Oo został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
59. Khin Maung Oo (alias U Khin Maung Oo) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Khin Maung Oo został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Khin Maung Oo został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
60. Nu Mya Zan (alias Daw Nu Mya Zan) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: kobieta

W dniu 26 lutego 2021 r. Nu Mya Zan została mianowana członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Nu Mya Zan została bezpośrednio zaangażowana w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
61. Myint Thein (alias U Myint Thein) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Myint Thein został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Myint Thein został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
62. Ba Maung (alias Dr Ba Maung) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Ba Maung został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Ba Maung został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 21.2.2022
63. Tayza Kyaw (alias U Tayza Kyaw) Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

U Tayza Kyaw jest członkiem Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i pełni różne funkcje wysokiego szczebla, w tym szefa północnego dowództwa i dowódcy biura operacji specjalnych nr 1 (BSO 1).

Przed zamachem stanu z dnia 1 lutego 2021 r. U Tayza Kyaw nadzorował operacje wojskowe w stanie Kaczin, podczas których dopuszczano się nadmiernego stosowania siły wobec mniejszości etnicznych i masowej przemocy prowadzącej do łamania praw ludności cywilnej i jej przymusowego przesiedlania.

Od lutego 2021 r. U Tayza Kyaw nadzorował BSO 1, które przeprowadziło kilka operacji wojskowych na dużą skalę, w ścisłej współpracy z U Thanem Hlaingiem, którego odpowiedzialność za akty nadmiernej przemocy i łamania praw człowieka została dowiedziona. Przy przygotowaniu, a następnie rozpoczęciu »operacji oczyszczania« w regionach Sagaing i Magwe w ramach BSO 1 szczególnie często dochodziło do nadmiernego użycia siły i do przemocy ze względu na płeć. Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie oraz za uczestnictwo w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022
64. Ni Lin Aung Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał brygady Ni Lin Aung jest szefem wschodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jurysdykcja wschodniego dowództwa obejmuje stan Kaja. W ataku w dniu 24 grudnia 2021 r. niedaleko wioski Moso w powiecie Phruso, stan Karenni (Kaja), zginęło co najmniej 35 osób, w tym cywile, dzieci i dwóch pracowników pomocy humanitarnej organizacji pozarządowej Save the Children. Za ten atak odpowiedzialny jest Tatmadaw. Jako szef wschodniego dowództwa generał brygady Ni Lin Aung bezpośrednio dowodzi jednostkami w stanie Kaja, w tym jednostkami odpowiedzialnymi za dokonanie masowego mordu wspomnianego powyżej. Generał brygady Ni Lin Aung jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka oraz za uczestnictwo w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy. 21.2.2022
65. Aung Zaw Aye Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał broni Aung Zaw Aye jest szefem biura operacji specjalnych nr 2 sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw).

W wojskowym ataku w dniu 24 grudnia 2021 r. niedaleko wioski Moso w powiecie Phruso, stan Karenni (Kaja), zginęło co najmniej 35 osób, w tym cywile, dzieci i dwóch pracowników pomocy humanitarnej organizacji pozarządowej Save the Children. Za ten atak odpowiedzialny jest Tatmadaw. Jako szef biura operacji specjalnych nr 2 generał broni Aung Zaw Aye kieruje dowództwem wschodnim, które bezpośrednio dowodzi jednostkami wojskowymi działającymi w stanie Kaja, w tym jednostkami odpowiedzialnymi za dokonanie tego masowego mordu. Generał broni Aung Zaw Aye jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka oraz za uczestnictwo w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022"
2)
w wykazie zatytułowanym "B. Osoby prawne, podmioty i organy, o których mowa w art. 4a" dodaje się następujące wpisy:
Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia
"7. Htoo Group of Companies Adres: 5 Pyay Roas, Hlaing Township, Yangon, Myanmar/Burma

Rodzaj podmiotu: spółka holdingowa Miejsce rejestracji: Mjanma/Burma

Nr tel.: +95 1 500344 / +95 1 500355 Strona internetowa: https://htoo.com/

Htoo Group of Companies to prywatny konglomerat założony i kierowany przez U Tay Zę, który jest ściśle powiązany z najwyższym dowództwem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jego działalność obejmuje handel, bankowość, górnictwo, turystykę i lotnictwo.

Htoo Group of Companies udzielił Tatmadaw wsparcia finansowego w 2017 r. w związku z »operacjami oczyszczania« w stanie Arakan i tym samym przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka wobec ludności Rohingja, do których doszło w 2017. Dodatkowo Htoo Group of Companies pośredniczył w przekazywaniu sprzętu wojskowego, który został wykorzystany na terenie całego kraju, a w szczególności na obszarach zamieszkiwanych przez mniejszości etniczne, przeciwko ludności cywilnej protestującej przeciwko zamachowi stanu z 1 lutego. Przyczyniając się do zwiększenia zdolności wojska do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, Htoo Group of Companies udzielał wsparcia Tatmadaw oraz uczestniczył w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022
8. International Group of Entrepreneurs (IGE) Company Limited Adres: No. 36-G, 37-F, level-20, Office Tower (2), Time City, Corner of Kyun taw Street and Hantharwaddy Road, (7), Quarter, Kamayut Township, Yangon, Myanmar/Burma 110401

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo prywatne

Miejsce rejestracji: Mjanma/Burma

Nr tel.: +95 775 111 112

Strona internetowa: www.ige.com.mm

International Group of Entrepreneurs (IGE) Company Limited to prywatny konglomerat założony i kierowany przez U Nay Aunga, który jest ściśle powiązany z najwyższym dowództwem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). IGE prowadzi działalność w najważniejszych sektorach infrastruktury, takich jak telekomunikacja i energia, a także w dziedzinie rolnictwa i sektorze hotelarsko-gastronomicznym.

IGE udzielił Tatmadaw wsparcia finansowego w 2017 r. w związku z »operacjami oczyszczania« w stanie Arakan i tym samym przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka wobec ludności Rohingja, do których doszło w 2017 r. IGE udzielił Tatmadaw pośredniego wsparcia finansowego, wnosząc wkład finansowy w kilka projektów i spółek powiązanych z Tatmadaw i ich konglomeratami. Tym samym IGE zapewnia wsparcie dla Tatmadaw i czerpie z nich korzyści.

21.2.2022
9. No. 1 Mining

Enterprise (ME1)

Adres: Bu Tar Street, Forest Street, Corner of Yone Gyi Quarter, Monywa, Sagaing Region, Myanmar/Burma

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe

Miejsce rejestracji: Mjanma/Burma

Nr tel.: 09 -071-21168

Mining Enterprise nr 1 (ME 1) to przedsiębiorstwo państwowe działające pod zwierzchnictwem Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska (MONREC), które pełni również funkcję regulatora sektora produkcji i wprowadzania do obrotu metali nieżelaznych. Z tego względu to przedsiębiorstwo państwowe ma za zadanie udzielanie zezwoleń i pobieranie części podatku od zysków wypracowanych przez prywatne spółki, które są objęte »umowami podziału produkcji« lub w ramach spółki joint venture z ME 1.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły w drodze zamachu stanu władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Krajową Radę Administracji Publicznej do sprawowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej w kraju. W dniu 2 lutego 2021 r. reżim wojskowy powołał nowy rząd, w tym nowego ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Za pośrednictwem Krajowej Rady Administracji Publicznej i nowego rządu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym ME 1, i czerpie z nich korzyści. ME 1 jest zatem kontrolowane przez Tatmadaw i generuje dla niego dochody, zwiększając tym samym jego zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność.

Ponadto ME 1 uczestniczyło w różnych projektach powiązanych ze stosowaniem przemocy przez Tatmadaw wobec ludności cywilnej i naruszaniem jej najbardziej podstawowych praw, m.in. poprzez konfiskatę ziemi i przymusową relokację, lub nadzorowało te projekty. ME1 jest zatem odpowiedzialne za wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022
10. Myanma Oil and Gas Enterprise Adres: Ministry of Electricity and Energy, Building No.(6), Nay Pyi Taw, Myanmar/Burma

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe

Miejsce rejestracji: Mjanma/Burma

Nr tel.: +95-67-3 411 055

Strona internetowa: http://www.moee.gov. mm/en/ignite/page/40

Przedsiębiorstwo państwowe Myanma Oil and Gas Enterprise (MOGE) jest operatorem złóż ropy naftowej, dostawcą odnośnych usług i podmiotem regulacyjnym w sektorze ropy naftowej i gazu. Nadzoruje poszukiwanie i produkcję ropy naftowej i gazu, przesył gazu na terenie kraju oraz dystrybucję produktów ropopochodnych. To przedsiębiorstwo państwowe ma uprawnienia do udzielania zezwoleń i pobierania części podatku od zysków wypracowanych przez prywatne spółki, które są objęte »umowami podziału produkcji« lub wchodzą w skład spółki joint venture z MOGE.

1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły w drodze zamachu stanu władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Krajową Radę Administracji Publicznej do sprawowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej w państwie. 2 lutego 2021 r. Krajowa Rada Administracji Publicznej mianowała nowych ministrów, w tym ministra ds. energii elektrycznej i energii. Ministerstwo ds. Energii Elektrycznej i Energii (MEE) sprawuje nadzór nad MOGE. Za pośrednictwem Krajowej Rady Administracji Publicznej i nowego rządu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym MOGE, i czerpie z nich korzyści.

MOGE jest zatem kontrolowane przez Tatmadaw i generuje dla nich dochody, zwiększając tym samym ich zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022
1 Dz.U. L 121 z 3.5.2013, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.40.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/239 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie
Data aktu: 21/02/2022
Data ogłoszenia: 21/02/2022
Data wejścia w życie: 21/02/2022