(Jedynie teksty w języku angielskim, bułgarskim, chorwackim, niemieckim i słoweńskim są autentyczne)
(Dz.U.UE L z dnia 26 marca 2018 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając decyzję Rady (UE) 2017/1937 z dnia 11 lipca 2017 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Transportową 1 , w szczególności art. 3 tego traktatu,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy 2 , w szczególności jego art. 5 ust. 6,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z art. 5 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 913/2010 ministerstwa odpowiedzialne za transport kolejowy w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii i Słowenii wspólnie skierowały do Komisji list intencyjny, który Komisja otrzymała dnia 16 listopada 2017 r. List zawierał propozycję utworzenia nowego kolejowego korytarza towarowego o nazwie "Alpy-Bałkany Zachodnie" na terytoriach wspomnianych czterech państw członkowskich i Serbii.
(2) Komisja przeanalizowała propozycję zawartą w liście intencyjnym zgodnie z art. 5 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 913/2010 i uważa, że jest ona zgodna z art. 5 wspomnianego rozporządzenia ze względu na poniższe powody.
(3) W załączniku I.2 do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Transportową, zawartego przez Unię i Strony z Europy Południowo-Wschodniej, przewidziano podstawę prawną uczestnictwa Serbii w kolejowych korytarzach towarowych poprzez wymienienie rozporządzenia (UE) nr 913/2010 wśród mających zastosowanie przepisów prawa unijnego. W dniu 24 listopada 2017 r. Serbia ratyfikowała Traktat ustanawiający Wspólnotę Transportową, który jest stosowany tymczasowo od dnia 27 listopada 2017 r. Serbia zobowiązała się do transpozycji odpowiednich aktów prawa unijnego do prawodawstwa krajowego zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Transportową, a w każdym razie przed utworzeniem proponowanego kolejowego korytarza towarowego.
(4) Komisja uważa, że kryteria określone w art. 4 rozporządzenia (UE) nr 913/2010 zostały uwzględnione w przedmiotowej propozycji w następujący sposób:
a) proponowana trasa łączy cztery państwa członkowskie i Serbię;
b) w realizacji proponowanej głównej trasy korytarza
Salzburg-Villach-Lublana-/
Wels/Linz-Graz-Maribor-
Zagrzeb-Vinkovci/Vukovar-Tovarnik-Belgrad-Sofia-Swilengrad (granica bułgarsko-turecka)
wykorzystano by na większości jej długości linie, które, w przypadku zainteresowanych państw członkowskich, stanowią część sieci bazowej TEN-T, a w przypadku Serbii - orientacyjnej sieci bazowej 3 . Pozostałe odcinki przewidziane na potrzeby realizacji głównej trasy stanowią część sieci kompleksowej. Ponadto środkowa część korytarza RNE C11 obejmuje główną trasę proponowanego kolejowego korytarza towarowego z Salzburga do granicy bułgarsko-tureckiej;
e) proponowany korytarz będzie stanowił uzupełnienie obecnych kolejowych korytarzy towarowych w regionie Europy Południowo-Wschodniej, w szczególności zapewniając dostęp do regionów nieobjętych do tej pory siecią kolejowych korytarzy towarowych. Zapewni on również alternatywną trasę w stosunku do dwóch obecnych kolejowych korytarzy towarowych, tj. korytarza "Wschód-wschodnia część regionu Morza Śródziemnego" i korytarza "Ren-Dunaj", co zwiększy możliwości w zakresie zarządzania kryzysowego w ramach korytarzy w oparciu o trasy objazdowe, tym samym wzmacniając odporność transportu kolejowego w przypadku poważnych zakłóceń;
f) proponowana trasa stanowi kluczową oś kolejową dla przewozów towarowych w regionie Bałkanów Zachodnich. W przeszłości na najbardziej obciążonych odcinkach tej trasy przewożono korytarzem znacznie większe ilości towarów niż obecnie szacowane wielkości przewozów towarowych. Można stwierdzić, że rzeczywiście istnieje znaczny potencjał rozwoju kolejowego transportu towarowego, co oznacza, że zmiana rodzaju transportu lub zwiększenie wielkości transportu ogółem dla dwóch rynków korytarza "Alpy-Bałkany Zachodnie" może służyć: z jednej strony transportowi towarowemu w regionach bezpośrednio obsługiwanych przez ten korytarz oraz pomiędzy tymi regionami i innymi częściami Europy, z drugiej zaś - transportowi towarowemu mającemu formę tranzytu na całej długości korytarza. Korytarz może w szczególności zaspokajać znaczący popyt na usługi w zakresie intermodalnych kolejowych przewozów towarowych między Unią a Turcją;
g) korytarz ten zapewni podstawę dla lepszych połączeń wzajemnych między państwami członkowskimi a europejskimi państwami trzecimi, ponieważ obejmie on Serbię, a także ułatwi połączenie z Turcją na granicy bułgarsko-tureckiej, tworząc bezpośrednie połączenie między Europą Zachodnią i Środkową a Turcją;
h) latem 2017 r. przeprowadzono konsultacje z ewentualnymi wnioskodawcami na temat utworzenia kolejowego korytarza towarowego "Alpy-Bałkany Zachodnie". 20 przedsiębiorstw wyraziło swoje poparcie, co udokumentowano w załączniku III do listu intencyjnego. W grupie wspomnianych przedsiębiorstw znalazło się 13 przedsiębiorstw kolejowych, 3 operatorów intermodalnych, 3 spedytorów i 1 właściciel pojazdów;
i) proponowany korytarz zapewnia bezpośredni dostęp do głównych terminali w zainteresowanych państwach członkowskich. W różnych miejscach korytarza zapewniono powiązania intermodalne z Dunajem i Sawą. Dostęp do portów morskich, w szczególności do portów Koper i Rijeka, umożliwiają ponadto połączenia z innymi kolejowymi korytarzami towarowymi.
(5) Właściwi zarządcy infrastruktury wyrazili poparcie dla tego nowego kolejowego korytarza towarowego we wspólnym piśmie w sprawie poparcia znajdującym się w załączniku II do listu intencyjnego.
(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na podstawie art. 21 rozporządzenia (UE) nr 913/2010,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
| W imieniu Komisji | |
| Violeta BULC | |
| Członek Komisji |
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2018.82.13 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja wykonawcza 2018/500 w sprawie zgodności propozycji dotyczącej utworzenia kolejowego korytarza towarowego "Alpy-Bałkany Zachodnie" z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 |
| Data aktu: | 22/03/2018 |
| Data ogłoszenia: | 26/03/2018 |