Decyzja 2017/2105 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie ds. Handlu w odniesieniu do zmiany załącznika XII do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony, określającego wykaz kolumbijskich podmiotów zamawiających zgodnie z postanowieniami tytułu VI ("Zamówienia publiczne")

DECYZJA RADY (UE) 2017/2105
z dnia 10 listopada 2017 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie ds. Handlu w odniesieniu do zmiany załącznika XII do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony, określającego wykaz kolumbijskich podmiotów zamawiających zgodnie z postanowieniami tytułu VI ("Zamówienia publiczne")

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony ("umowa o handlu") jest w stosunku do Kolumbii tymczasowo stosowana od dnia 1 sierpnia 2013 r. 1 .

(2) Zgodnie z art. 14 ust. 1 i 3 umowy o handlu Komitet ds. Handlu może przyjmować na zasadzie konsensusu decyzje obowiązujące wyłącznie między stroną Unii a zainteresowanym państwem andyjskim-sygnatariuszem (np. Kolumbią), pod warunkiem że takie decyzje nie wpływają na prawa i obowiązki innego państwa andyjskiego-sygnatariusza.

(3) W dniu 24 listopada 2017 r. podczas swojego czwartego posiedzenia Komitet ds. Handlu ma przyjąć decyzję w sprawie zmiany podsekcji 2 sekcji A dodatku 1 do załącznika XII ("Zamówienia publiczne"). Zmiana polega na doprecyzowaniu zakresu podmiotów dokonujących zamówień publicznych na szczeblu niższym niż centralny w Kolumbii. Zmiana obejmuje dodanie wpisu do sekcji 2 dotyczącej zakresu zamówień publicznych w Kolumbii, stwierdzającej, że "podmioty zamawiające" obejmują wszystkie publiczne podmioty zamawiające na szczeblu niższym niż centralny, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego. Unia i Kolumbia zgadzają się, że taka zmiana nie będzie wymagała wyrównań.

(4) Należy określić stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w Komitecie ds. Handlu, ponieważ decyzja ta będzie wiążąca dla Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie być zajęte w imieniu Uniiw Komitecie ds. Handlu, opiera się na projekcie decyzji Komitetu ds. Handlu dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 listopada 2017 r.
W imieniu Rady
U. PALO
Przewodniczący

PROJEKT

DECYZJA NR [...]/2017 KOMITETU DS. HANDLU UE-KOLUMBIA-PERU

z dnia [...] 2017 r.

zamieniająca dodatek 1 do załącznika XII ("Zamówienia publiczne") do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Kolumbią i Peru z drugiej strony

KOMITET DS. HANDLU,

uwzględniając Umowę o handlu między Unią Europejską ("Unia") i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony ("umowa o handlu"), a w szczególności jej art. 191,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
W art. 191 umowy o handlu ustanowiono procedury, w drodze których strona może dokonać zmiany lub korekty zakresu zamówienia na podstawie tytułu VI umowy o handlu.
(2)
Podsekcja 2 sekcji A dodatku 1 do załącznika XII ("Zamówienia publiczne") do umowy o handlu zawiera wykaz kolumbijskich podmiotów rządowych na szczeblu niższym niż centralny, których zamówienia wchodzą w zakres tytułu VI.
(3)
W następstwie rozmów między Unią a Kolumbią w sprawie realizacji umowy o handlu Kolumbia powiadomiła Unię o swoim zamiarze dodania wpisu do podsekcji 2 w celu sprecyzowania, że "podmioty zamawiające" obejmują wszystkie publiczne podmioty zamawiające na szczeblu niższym niż centralny, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego. Unia i Kolumbia zgadzają się na taką zmianą oraz zgadzają się, że taka zmiana nie będzie wymagała wyrównań.
(4)
W celu dodania wpisu konieczna jest zmiana podsekcji 2 sekcji A dodatku 1 do załącznika XII do umowy o handlu. Zgodnie z art. 14 ust. 3 umowy o handlu decyzję w sprawie zmiany załącznika mogą przyjąć Unia i Kolumbia ("zainteresowane państwo andyjskie-sygnatariusz") w ramach Komitetu ds. Handlu ustanowionego na mocy umowy o handlu, ponieważ decyzja ta dotyczy wyłącznie dwustronnych relacji pomiędzy Unią a Kolumbią,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wpisy do podsekcji 2 sekcji A dodatku 1 do załącznika XII ("Zamówienia publiczne") umowy o handlu otrzymują brzmienie:

"Wpisy do niniejszej podsekcji

1. Do celów niniejszej podsekcji »podmioty zamawiające« obejmują wszelkie publiczne podmioty zamawiające na szczeblu niższym niż centralny, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego.

2. Tytuł VI niniejszej Umowy nie obejmuje:

a) udzielania zamówień na żywność, surowce/nakłady rolne i żywe zwierzęta, związanych z rolniczymi programami wsparcia i pomocą żywnościową; oraz

b) udzielania zamówień na towary sklasyfikowane w sekcji 2 (produkty żywnościowe, napoje i tytoń; wyroby włókiennicze, dodatki odzieżowe i wyroby ze skóry) CPC, wersja 1.0, związanych z programami pomocy społecznej.".

Artykuł  2

Zmiana określona w art. 1 nie wymaga wyrównań, ponieważ nie prowadzi do ograniczenia zakresu.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ... 2017 r.

W imieniu Komitetu ds. Handlu

1 Decyzja Rady 2012/735/UE z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, i tymczasowego stosowania Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony (Dz.U. L 354 z 21.12.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.303.6

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2017/2105 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie ds. Handlu w odniesieniu do zmiany załącznika XII do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony, określającego wykaz kolumbijskich podmiotów zamawiających zgodnie z postanowieniami tytułu VI ("Zamówienia publiczne")
Data aktu: 10/11/2017
Data ogłoszenia: 18/11/2017