Rozporządzenie 161/2012 w sprawie środków ochrony zasobów plamiaka w wodach na zachód od Szkocji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 161/2012
z dnia 23 lutego 2012 r.
w sprawie środków ochrony zasobów plamiaka w wodach na zachód od Szkocji *

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa(1), w szczególności jego art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2371/2002 w ramach wspólnej polityki rybołówstwa należy określić spójne środki dotyczące ochrony i eksploatacji żywych zasobów wodnych oraz zarządzania nimi, obejmujące szczególne środki w celu zmniejszenia wpływu działalności połowowej na ekosystemy morskie i gatunki niedocelowe.

(2) W celu ochrony gatunków dorsza, plamiaka i witlinka w punkcie 6.1 załącznika III do rozporządzenia Rady (WE) nr 43/2009(2), zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1288/2009(3) i rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 579/2011(4), ustanowiono strefę (dalej zwaną "wodami na zachód od Szkocji") stanowiącą część obszaru ICES VIa, w której zabrania się prowadzenia działalności połowowej.

(3) W drodze odstępstwa od tego zakazu w pkt 6.5 i 6.6 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 43/2009 zezwolono odpowiednio na poławianie homarców oraz na prowadzenie połowów włokami, niewodami dennymi lub podobnymi narzędziami, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, a w szczególności wymogu, żeby połów zatrzymany na pokładzie nie zawierał więcej niż określony procent mieszanki zawierającej następujące gatunki: dorsz, plamiak i witlinek.

(4) Celem tego wymogu było ograniczenie śmiertelności połowowej tych trzech stad na obszarze ich występowania przez zapobieganie połowom ukierunkowanym.

(5) W dowodach i opiniach przekazanych Komisji przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) oraz Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) podkreślano, że w wyniku nałożenia przepisów dotyczących składu połowów w obszarze ICES VIa stosuje się odrzuty.

(6) ICES stwierdziła, że stado plamiaka w obszarze ICES VIa znalazło się poniżej bezpiecznej granicy biologicznej, odnotowując jednak, że niedawna liczebność uzupełnienia stada przekroczyła średnią, co przyczyni się do zwiększenia biomasy stada tarłowego.

(7) Trwa wzrost obecnego rocznika, co oznacza, że należące do niego ryby wchodzą na łowisko. Nałożenie przepisów dotyczących składu połowów spowoduje dalszy wzrost odrzutów w ramach tego stada w celu spełnienia wymogów w zakresie wyładunku, zanim przyczyni się ono do przyszłej produkcji. Usuwanie biomasy tarłowej ze stada poniżej bezpiecznej granicy biologicznej stanowi poważne zagrożenie dla długoterminowej odbudowy i zrównoważonego charakteru zasobów. Ciągłe stosowanie przepisów w zakresie składu połowów umożliwia kontrolę wyładunków, a nie połowów. Niezależnie od jakichkolwiek zmian kwot przy obowiązujących przepisach rosnąca liczebność stada plamiaka spowoduje wzrost poziomu odrzutów.

(8) Zwiększenie uprawnień do połowów odnośnie do stada plamiaka w obszarze ICES VIa od lutego 2012 r. spowoduje wzrost presji połowowej. Wszelkie próby wykorzystania uprawnień do połowów na 2012 r. spowodują wzrost śmiertelności we wszystkich stadach ryb łowionych wraz z plamiakiem, w szczególności witlinka i dorsza.

(9) Ponieważ połowy plamiaka mają miejsce, począwszy od lutego, należy natychmiast wprowadzić zmiany, aby zapobiec nadmiernym odrzutom.

(10) Dalsze stosowanie odrzutów i wzrost ich poziomu w odniesieniu do stada plamiaka będą miały wpływ na przyszłą odbudowę i produkcję. Maksymalizacja uprawnień do połowów stanowi zagrożenie dla trwałości innych stad. Wysoka śmiertelność połowowa stwarza ryzyko doprowadzenia do załamań populacji tych stad.

(11) W 2012 r. rozdźwięk między wymogami w zakresie wyładunku a nieuniknionymi połowami plamiaka znacząco wzrośnie. Należy zatem natychmiast zawiesić stosowanie przepisów w zakresie składu połowów w odniesieniu do plamiaka, aby zapobiec poważnemu zagrożeniu odbudowy tego gatunku w wodach na zachód od Szkocji oraz zapobiec dodatkowej presji połowowej na inne stada przy jednoczesnym racjonalnym wykorzystywaniu uprawnień do połowów na 2012 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W okresie stosowania niniejszego rozporządzenia proporcje składu połowów, określone w pkt 6.5 ppkt (iii) oraz pkt 6.6 ppkt (ii) części A załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 43/2009 nie mają zastosowania w odniesieniu do plamiaka.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do dnia 25 sierpnia 2012 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 lutego 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 358 z 31.12.2002, s. 59.

(2) Dz.U. L 22 z 26.1.2009, s. 1.

(3) Dz.U. L 347 z 24.12.2009, s. 6.

(4) Dz.U. L 165 z 24.6.2011, s. 1.

* Z dniem 15 lipca 2012 r. stosowanie nin. rozporządzenia zostało przedłużone do dnia 25 lutego 2013 r., zgodnie z art. 1 rozporządzenia nr 636/2012 z dnia 13 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.186.19).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024