Rozporządzenie 493/2012 ustanawiające na podstawie dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady szczegółowe przepisy dotyczące obliczania wydajności recyklingu dla procesów recyklingu zużytych baterii i akumulatorów

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 493/2012
z dnia 11 czerwca 2012 r.
ustanawiające na podstawie dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady szczegółowe przepisy dotyczące obliczania wydajności recyklingu dla procesów recyklingu zużytych baterii i akumulatorów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 r. w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów oraz uchylającą dyrektywę 91/157/EWG(1), w szczególności jej art. 12 ust. 6 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Procesy recyklingu, w których w ramach łańcucha zdarzeń lub w samodzielnym procesie recyklingowi poddaje się zużyte baterie i akumulatory ołowiowo-kwasowe, niklowo-kadmowe i inne, powinny osiągać minimalne wartości wydajności recyklingu określone w części B załącznika III do dyrektywy 2006/66/WE.

(2) Należy określić szczegółowe przepisy dotyczące obliczania wydajności recyklingu, stanowiące uzupełnienie części B załącznika III do dyrektywy 2006/66/WE.

(3) Należy odpowiednio zdefiniować proces recyklingu jako proces, który rozpoczyna się po odbiorze i ewentualnym sortowaniu lub przygotowaniu zużytych baterii i akumulatorów do recyklingu przez zakład zajmujący się recyklingiem, a kończy się z chwilą wytworzenia frakcji wyjściowych, które mogą być wykorzystywane do ich pierwotnych celów bądź do innych celów bez konieczności dalszego przetwarzania i które przestały być odpadami. Aby zachęcić do ulepszania istniejących i rozwoju nowych technologii recyklingu i przetwarzania, wartości wydajności recyklingu powinny być osiągane dla każdego procesu recyklingu.

(4) Należy zdefiniować przygotowanie do recyklingu jako operację wstępną wykonywaną przed recyklingiem, aby odróżnić ją od procesu recyklingu zużytych baterii i akumulatorów.

(5) Wydajność procesów recyklingu zużytych baterii i akumulatorów należy obliczać w odniesieniu do składu chemicznego frakcji wejściowych i wyjściowych, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technicznych i naukowych, oraz podawać do publicznej wiadomości.

(6) Należy ujednolicić dane, jakie mają przedkładać podmioty zajmujące się recyklingiem, aby monitorować zgodność z wymogami w zakresie wydajności recyklingu w całej Unii Europejskiej.

(7) Podmioty prowadzące recykling zużytych baterii i akumulatorów potrzebują co najmniej 18 miesięcy na dostosowanie swoich procesów technologicznych do nowych wymogów w zakresie obliczania wydajności recyklingu.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na podstawie art. 39 dyrektywy 2008/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do procesów recyklingu zużytych baterii i akumulatorów wykonywanych od dnia 1 stycznia 2014 r.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)
"proces recyklingu" oznacza każdą operację powtórnego przetwarzania, o którym mowa w art. 3 pkt 8 dyrektywy 2006/66/WE, wykonywaną w odniesieniu do zużytych baterii i akumulatorów ołowiowo-kwasowych, niklowo-kadmowych i innych, której wynikiem jest wytworzenie frakcji wyjściowych zdefiniowanych w pkt 5 niniejszego artykułu. Proces recyklingu nie obejmuje sortowania ani przygotowania do recyklingu lub do unieszkodliwienia i może być wykonywany w jednym zakładzie bądź w kilku zakładach;
2)
"przygotowanie do recyklingu" oznacza przetwarzanie zużytych baterii lub akumulatorów przed każdym procesem recyklingu, obejmujące m.in. składowanie, przenoszenie, demontaż zestawów baterii i oddzielanie frakcji, które nie są częścią samych baterii lub akumulatorów;
3)
"wydajność recyklingu" w odniesieniu do procesu recyklingu oznacza stosunek masy frakcji wyjściowych stanowiących produkt recyklingu do masy frakcji wejściowej zużytych baterii i akumulatorów, wyrażony w procentach;
4)
"frakcja wejściowa" oznacza masę zebranych zużytych baterii i akumulatorów wprowadzanych do procesu recyklingu, jak określono w załączniku I;
5)
"frakcja wyjściowa" oznacza masę materiałów wytworzonych z frakcji wejściowej w wyniku procesu recyklingu, jak określono w załączniku I, bez dalszego przetwarzania, które przestały być odpadami lub które będą wykorzystywane w ich pierwotnym celu lub w innych celach, z wyjątkiem odzysku energii.
Artykuł  3

Obliczanie wydajności recyklingu

1.
Do obliczania wydajności recyklingu w odniesieniu do procesu recyklingu zużytych baterii i akumulatorów ołowiowo-kwasowych, niklowo-kadmowych i innych stosuje się metodę określoną w załączniku I.
2.
Do obliczania wskaźnika zawartości ołowiu poddanej recyklingowi dla dowolnego procesu recyklingu stosuje się metodę określoną w załączniku II.
3.
Do obliczania wskaźnika zawartości kadmu poddanej recyklingowi dla dowolnego procesu recyklingu stosuje się metodę określoną w załączniku III.
4.
Podmioty prowadzące recykling przedkładają informacje określone odpowiednio w załączniku IV, załączniku V lub załączniku VI raz do roku i przekazują je właściwym organom państw członkowskich nie później niż w terminie czterech miesięcy od końca danego roku kalendarzowego. Pierwsze roczne sprawozdania podmioty prowadzące recykling przekazują nie później niż do dnia 30 kwietnia 2015 r.
5.
Sprawozdania w zakresie wydajności recyklingu obejmują wszystkie poszczególne etapy recyklingu oraz wszystkie odpowiadające im frakcje wyjściowe.
6.
Jeżeli proces recyklingu jest prowadzony w kilku zakładach, do przedłożenia właściwym organom państw członkowskich informacji wymaganych na podstawie ust. 4 zobowiązany jest pierwszy podmiot prowadzący recykling.
Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 czerwca 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 266 z 26.9.2006, s. 1.

(2) Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3-30.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Metoda obliczania wydajności recyklingu dla procesu recyklingu zużytych baterii i akumulatorów

1. Wydajność recyklingu dla procesu recyklingu oblicza się w następujący sposób:

gdzie:

RE = obliczona wydajność recyklingu w odniesieniu do procesu recyklingu do celów art. 12 ust. 4 dyrektywy 2006/66/WE [w % masowych];

mwyjściowa = masa frakcji wyjściowych stanowiących produkt recyklingu w danym roku kalendarzowym;

mwejściowa = masa frakcji wejściowych wprowadzanych do procesu recyklingu baterii w danym roku kalendarzowym.

2. Wydajność recyklingu dla procesu recyklingu oblicza się osobno dla następujących rodzajów zużytych baterii:

– baterii i akumulatorów ołowiowo-kwasowych,

– baterii i akumulatorów niklowo-kadmowych, oraz

– innych baterii i akumulatorów.

3. Wydajność recyklingu oblicza się na podstawie ogólnego składu chemicznego (na poziomie pierwiastków/związków) frakcji wejściowych i wyjściowych. Do frakcji wejściowej stosuje się, co następuje:

– podmioty prowadzące recykling określają udział różnych rodzajów zużytych baterii i akumulatorów we frakcji wejściowej poprzez analizę w zakresie sortowania frakcji (za pomocą ciągłego lub reprezentatywnego pobierania próbek),

– skład chemiczny każdego rodzaju zużytych baterii i akumulatorów obecnych we frakcji wejściowej określa się na podstawie składu chemicznego nowych baterii i akumulatorów w chwili ich wprowadzenia do obrotu, na podstawie dostępnych danych posiadanych przez podmioty prowadzące recykling lub na podstawie informacji dostarczonych przez producentów baterii,

– podmioty prowadzące recykling określają ogólny skład chemiczny frakcji wejściowej, stosując analizę składu chemicznego w odniesieniu do rodzajów baterii i akumulatorów obecnych we frakcji wejściowej.

4. Do wydajności recyklingu nie wlicza się emisji do atmosfery.

5. Masa frakcji wyjściowych stanowiących produkt recyklingu to sucha masa pierwiastków lub związków zawartych we frakcjach będących wynikiem recyklingu zużytych baterii i akumulatorów w danym roku kalendarzowym [w tonach]. Jako frakcje wyjściowe można przyjąć m.in.:

– węgiel faktycznie stosowany jako reduktor lub będący składnikiem frakcji wyjściowej procesu recyklingu, jeżeli powstaje z wejściowych zużytych baterii i akumulatorów, pod warunkiem że jest to potwierdzone przez niezależną jednostkę naukową i udostępnione do wiadomości publicznej. Do wydajności recyklingu nie wlicza się węgla stosowanego do odzysku energii,

– tlen stosowany jako utleniacz, jeżeli powstaje z wejściowych zużytych baterii i akumulatorów i jeżeli jest składnikiem frakcji wyjściowej procesu recyklingu. Do wydajności recyklingu nie wlicza się tlenu pochodzącego z atmosfery,

– materiały z baterii i akumulatorów zawarte w żużlu, które są odpowiednie i stosowane do celów recyklingu zgodnie z definicją w art. 3 pkt 8 dyrektywy 2006/66/WE, z wyłączeniem operacji budowania wysypisk lub zasypywania wykopów, o ile jest to zgodne z przepisami krajowymi.

6. Masa frakcji wejściowych wprowadzanych do procesu recyklingu baterii to sucha masa zebranych zużytych baterii i akumulatorów wprowadzana do procesu recyklingu w danym roku kalendarzowym [w tonach], włącznie z:

– płynami i kwasami,

– masą zewnętrznej obudowy zużytych baterii i akumulatorów,

ale z wyłączeniem:

– masy zewnętrznej osłony zestawów baterii.

ZAŁĄCZNIK  II

Metoda obliczania wskaźnika zawartości ołowiu poddanej recyklingowi

1. Wskaźnik zawartości ołowiu poddanej recyklingowi oblicza się w następujący sposób:

gdzie:

RPb = obliczony wskaźnik zawartości ołowiu poddanej recyklingowi (Pb) w odniesieniu do procesu recyklingu do celów art. 12 ust. 4 dyrektywy 2006/66/WE [w % masowych];

mPbwyjściowa = masa Pb we frakcjach wyjściowych stanowiących produkt recyklingu to udział Pb zawartego w tych frakcjach w wyniku recyklingu baterii i akumulatorów ołowiowo-kwasowych w danym roku kalendarzowym [w tonach];

mPbwejściowa = masa Pb we frakcji wejściowej wprowadzanej do procesu recyklingu baterii zdefiniowana jest jako średnia roczna zawartość Pb w zużytych bateriach i akumulatorach ołowiowo-kwasowych pomnożona przez masę wejściową baterii i akumulatorów ołowiowo-kwasowych w danym roku kalendarzowym [w tonach].

2. We frakcji wyjściowej ołów (Pb) zawarty w żużlu na końcu procesu recyklingu nie jest wliczany do wskaźnika zawartości ołowiu poddanej recyklingowi.

ZAŁĄCZNIK  III

Metoda obliczania wskaźnika zawartości kadmu poddanej recyklingowi

1. Wskaźnik zawartości kadmu poddanej recyklingowi oblicza się w następujący sposób:

gdzie:

RCd = obliczony wskaźnik zawartości kadmu poddanej recyklingowi (Cd) w odniesieniu do procesu recyklingu do celów art. 12 ust. 4 dyrektywy 2006/66/WE [w % masowych];

mCdwyjściowa = masa Cd we frakcjach wyjściowych stanowiących produkt recyklingu to udział Cd zawartego w tych frakcjach w wyniku recyklingu baterii i akumulatorów niklowo-kadmowych w danym roku kalendarzowym [w tonach];

mCdwejściowa = masa Cd we frakcji wejściowej wprowadzanej do procesu recyklingu baterii zdefiniowana jest jako średnia roczna zawartość Cd w zużytych bateriach i akumulatorach niklowo-kadmowych pomnożona przez masę wejściową baterii i akumulatorów niklowo-kadmowych w danym roku kalendarzowym [w tonach].

2. We frakcji wyjściowej kadm (Cd) zawarty w żużlu na końcu procesu recyklingu nie jest wliczany do wskaźnika zawartości kadmu poddanej recyklingowi.

ZAŁĄCZNIK  IV

Sprawozdawczość w zakresie wydajności recyklingu dla baterii i akumulatorów ołowiowo-kwasowych

1. Dla baterii i akumulatorów ołowiowo-kwasowych wprowadzanych do procesu recyklingu podaje się następujące informacje:
Wydajność recyklingu dla procesu recyklingu baterii (baterie ołowiowo-kwasowe)
Rok kalendarzowy
Zakład(1)
Nazwa
Ulica
Miejscowość
Kraj
Osoba do kontaktu
Email
Tel.
Opis pełnego procesu recyklingu baterii(2):
Materiał wejściowy do pełnego procesu recyklingu baterii(3)
Opis zużytych baterii i akumulatorów Kod odpadu (EWC) (opcjonalnie) Masa(4) Skład ogólny materiału wejściowego mwejściowa
t/r Pierwiastek lub związek % masowy [t/r]
Pierwiastki lub związki nienależące do frakcji wejściowych
Zanieczyszczenia(8)
Zewnętrzna osłona zestawu baterii
Woda (H2O)
Inne
Pierwiastki lub związki należące do frakcji wejściowych
Ołów (Pb)
Kwas siarkowy (H2SO4)
Tworzywa sztuczne
Inne
mwejściowa, ogółem(5)
mwyjściowa, Pb(5)
mwyjściowa, ogółem(5)
Wydajność recyklingu (RE)(6): mwejściowa/ % masowy
mwyjściowa
Stopień recyklingu Pb (RPb)(7): mPbwejściowa/ % masowy
mPbwyjściowa
Uwagi:

(1) Zakład przetwarzający zużyte baterie i akumulatory po ich zebraniu, ewentualnym sortowaniu i przygotowaniu do recyklingu.

(2) Opis pełnego procesu recyklingu baterii, niezależnie od tego, czy jest wykonywany w jednym zakładzie, czy w kilku (w tym opis poszczególnych etapów recyklingu i ich frakcji wyjściowych).

(3) Opis zużytych baterii i akumulatorów w chwili ich otrzymania po zebraniu, ewentualnym sortowaniu i przygotowaniu do recyklingu.

(4) Mokra masa zużytych baterii i akumulatorów w chwili ich otrzymania po zebraniu, ewentualnym sortowaniu i przygotowaniu do recyklingu (na potrzeby obliczenia wydajności recyklingu odejmuje się masę oddzielonych zanieczyszczeń i zewnętrznych osłon zestawów baterii oraz zawartość wody określone w polu "skład ogólny").

(5) Dane przeniesione z pkt 2 załącznika IV.

(6) Obliczona zgodnie ze wzorem na RE na podstawie danych przedłożonych zgodnie z pkt 2 załącznika IV.

(7) Obliczona zgodnie ze wzorem na RPb na podstawie danych przedłożonych zgodnie z pkt 2 załącznika IV.

(8) Przykładowe zanieczyszczenia to tworzywa sztuczne, fragmenty ebonitu, elementy/kawałki żelaza, włókna ze złomu elektronicznego, stopione aluminium.

2. Dla poszczególnych etapów procesu recyklingu baterii i akumulatorów ołowiowo-kwasowych podaje się następujące informacje:

Etap procesu 1
Rok kalendarzowy
Zakład(1)
Nazwa
Ulica
Miejscowość
Kraj
Osoba do kontaktu
Email
Tel.
Opis danego etapu procesu:
Materiał wejściowy (zużyte baterie lub frakcje zużytych baterii)(2)
Opis materiału wejściowego Kod odpadu (EWC) (opcjonalnie) Masa
t/r
Materiał wyjściowy

1. Frakcje pośrednie(3)

Opis frakcji Kod odpadu (EWC) (opcjonalnie) Masa(4) Dalsze przetwarzanie Odbiorca(5) Kolejny etap procesu
t/r Nazwa
1_1
1_2
1_3
1_4
1_5
1_6
1_7
1_8
1_9
1_10
2. Końcowe frakcje wyjściowe stanowiące produkt recyklingu(6)
Pierwiastek lub związek(7) Frakcja (niebędąca odpadem) zawierająca pierwiastek lub związek Stężenie pierwiastka lub związku we frakcji Masa pierwiastka lub związku wynikająca ze wsadu baterii Przeznaczenie frakcji
% masowy t/r
mwyjściowa, Pb
m,wyjściowa ogółem
Uwagi:

(1) Zakład wykonujący dany etap procesu.

(2) Dla etapu 1 = równoznaczny z materiałem wejściowym do pełnego procesu recyklingu baterii. Dla kolejnych etapów = frakcje pośrednie z poprzedniego etapu procesu.

(3) Frakcje pośrednie = frakcje przeznaczone do dalszych etapów procesu recyklingu.

(4) Wynikająca ze wsadu baterii (sucha masa).

(5) Zakład, do którego jest przekazywana frakcja pośrednia, lub - jeżeli kolejny etap procesu jest wykonywany na miejscu - ten sam zakład, co w pkt 1.

(6) Końcowe frakcje wyjściowe stanowiące produkt recyklingu = które przestały być odpadami i które będą wykorzystywane w ich pierwotnym celu lub w innych celach bez dalszego przetwarzania, z wyjątkiem odzysku energii; zob. również przykłady w pkt 5 załącznika I.

(7) Pierwiastki i związki, jeżeli stanowiły składnik wsadu baterii (zużytych baterii). Zob. przepisy szczególne i przykłady w pkt 5 załącznika I. W odniesieniu do ołowiu (Pb) w żużlu zob. przepisy pkt 2 załącznika II. Ołów należy wpisać jako "Pb".

ZAŁĄCZNIK  V

Sprawozdawczość w zakresie wydajności recyklingu dla baterii i akumulatorów niklowo-kadmowych

1. Dla baterii i akumulatorów niklowo-kadmowych wprowadzanych do procesu recyklingu podaje się następujące informacje:
Wydajność recyklingu dla procesu recyklingu baterii (baterie niklowo-kadmowe)
Rok kalendarzowy
Zakład(1)
Nazwa
Ulica
Miejscowość
Kraj
Osoba do kontaktu
Email
Tel.
Opis pełnego procesu recyklingu baterii(2):
Materiał wejściowy do pełnego procesu recyklingu baterii(3)
Opis zużytych baterii i akumulatorów Kod odpadu (EWC) (opcjonalnie) Masa(4) Skład ogólny materiału wejściowego mwejściowa
t/r Pierwiastek lub związek % masowy [t/r]
Pierwiastki lub związki nienależące do frakcji wejściowych
Zanieczyszczenia(8)
Zewnętrzna osłona zestawu baterii
Woda (H2O)
Inne
Pierwiastki lub związki należące do frakcji wejściowych
Kadm (Cd)
Nikiel (Ni)
Żelazo (Fe)
Tworzywa sztuczne
Elektrolit
mwejściowa, ogółem(5)
mwyjściowa, Cd(5)
mwyjściowa, ogółem(5)
Wydajność recyklingu (RE)(6): mwyjściowa/

mwejściowa

% masowy
Stopień recyklingu Cd (RCd)(7): mCdwyjściowa/

mCdwejściowa

% masowy
Uwagi:

(1) Zakład powtórnie przetwarzający zużyte baterie i akumulatory po ich zebraniu i ewentualnym sortowaniu.

(2) Opis pełnego procesu recyklingu baterii, niezależnie od tego, czy jest wykonywany w jednym zakładzie, czy w kilku (w tym opis poszczególnych etapów recyklingu i ich frakcji wyjściowych).

(3) Opis zużytych baterii i akumulatorów w chwili ich otrzymania po zebraniu, ewentualnym sortowaniu i przygotowaniu do recyklingu.

(4) Mokra masa zużytych baterii i akumulatorów w chwili ich otrzymania po zebraniu i ewentualnym sortowaniu (na potrzeby obliczenia wydajności recyklingu odejmuje się masę oddzielonych zanieczyszczeń i zewnętrznych osłon zestawów baterii oraz zawartość wody określone w polu "skład ogólny").

(5) Dane przeniesione z pkt 2 załącznika V.

(6) Obliczona zgodnie ze wzorem na RE na podstawie danych przedłożonych zgodnie z pkt 2 załącznika V.

(7) Obliczona zgodnie ze wzorem na RCd na podstawie danych przedłożonych zgodnie z pkt 2 załącznika V.

(8) Przykładowe zanieczyszczenia to tworzywa sztuczne, fragmenty ebonitu, elementy/kawałki żelaza, włókna ze złomu elektronicznego, stopione aluminium.

2. Dla poszczególnych etapów procesu recyklingu baterii i akumulatorów niklowo-kadmowych podaje się następujące informacje:

Etap procesu 1
Rok kalendarzowy
Zakład(1)
Nazwa
Ulica
Miejscowość
Kraj
Osoba do kontaktu
Email
Tel.
Opis danego etapu procesu:
Materiał wejściowy (zużyte baterie lub frakcje zużytych baterii)(2)
Opis materiału wejściowego Kod odpadu (EWC) (opcjonalnie) Masa
t/r
Materiał wyjściowy

1. Frakcje pośrednie(3)

Opis frakcji Kod odpadu (EWC) (opcjonalnie) Masa(4) Dalsze przetwarzanie Odbiorca(5) Kolejny etap procesu
t/r Nazwa
1_1
1_2
1_3
1_4
1_5
1_6
1_7
1_8
1_9
1_10
2. Końcowe frakcje wyjściowe stanowiące produkt recyklingu(6)
Pierwiastek lub związek(7) Frakcja (niebędąca odpadem) zawierająca pierwiastek lub związek Stężenie pierwiastka lub związku we frakcji Masa pierwiastka lub związku wynikająca ze wsadu baterii Przeznaczenie frakcji
% masowy t/r
mwyjściowa, Cd
mwyjściowa, ogółem
Uwagi:

(1) Zakład wykonujący dany etap procesu.

(2) Dla etapu 1 = równoznaczny z materiałem wejściowym do pełnego procesu recyklingu baterii. Dla kolejnych etapów = frakcje pośrednie z poprzedniego etapu procesu.

(3) Frakcje pośrednie = frakcje przeznaczone do dalszych etapów procesu recyklingu.

(4) Wynikająca ze wsadu baterii (sucha masa).

(5) Zakład, do którego jest przekazywana frakcja pośrednia, lub - jeżeli kolejny etap procesu jest wykonywany na miejscu - ten sam zakład, co a).

(6) Końcowe frakcje wyjściowe stanowiące produkt recyklingu = które będą wykorzystywane w ich pierwotnym celu lub w innych celach bez dalszego przetwarzania, zob. również przykłady w pkt 5 załącznika I.

(7) Pierwiastki i związki, jeżeli stanowiły składnik wsadu baterii (zużytych baterii). Zob. przepisy szczególne i przykłady w pkt 5 załącznika I. W odniesieniu do kadmu (Cd) w żużlu zob. przepisy pkt 2 załącznika III. Kadm należy wpisać jako "Cd".

ZAŁĄCZNIK  VI

Sprawozdawczość w zakresie wydajności recyklingu dla innych baterii i akumulatorów

1. Dla innych baterii i akumulatorów wprowadzanych do procesu recyklingu podaje się następujące informacje:
Wydajność recyklingu dla procesu recyklingu baterii (inne baterie)
Rok kalendarzowy
Zakład(1)
Nazwa
Ulica
Miejscowość
Kraj
Osoba do kontaktu
Email
Tel.
Opis pełnego procesu recyklingu baterii(2):
Materiał wejściowy do pełnego procesu recyklingu baterii (3)
Opis zużytych baterii i akumulatorów Kod odpadu (EWC) (opcjonalnie) Masa(4) Skład ogólny materiału wejściowego mwejściowa
t/r Pierwiastek lub związek % masowy [t/r]
Pierwiastki lub związki nienależące do frakcji wejściowych
Zanieczyszczenia(7)
Zewnętrzna osłona zestawu baterii
Woda (H2O)
Inne
Pierwiastki lub związki należące do frakcji wejściowych
Metale (np. Fe, Mn, Zn, Ni, Co, Li, Ag, Cu, Al)
Rtęć (Hg)
Węgiel
Tworzywa sztuczne
Elektrolit
mwejściowa, ogółem(5)
mwyjściowa, ogółem(5)
Wydajność recyklingu (RE)(6): mwyjściowa/mwejściowa % masowy
Uwagi:

(1) Zakład przetwarzający zużyte baterie i akumulatory po ich zebraniu, ewentualnym sortowaniu i przygotowaniu do recyklingu.

(2) Opis pełnego procesu recyklingu baterii, niezależnie od tego, czy jest wykonywany w jednym zakładzie, czy w kilku (w tym opis poszczególnych etapów recyklingu i ich frakcji wyjściowych).

(3) Opis zużytych baterii i akumulatorów w chwili ich otrzymania po zebraniu, ewentualnym sortowaniu i przygotowaniu do recyklingu.

(4) Mokra masa zużytych baterii i akumulatorów w chwili ich otrzymania po zebraniu, ewentualnym sortowaniu i przygotowaniu do recyklingu (na potrzeby obliczenia wydajności recyklingu odejmuje się masę oddzielonych zanieczyszczeń i zewnętrznych osłon zestawów baterii oraz zawartość wody określone w polu "ogólny skład").

(5) Dane przeniesione z pkt 2 załącznika VI;.

(6) Obliczona zgodnie ze wzorem na RE na podstawie danych przedłożonych zgodnie z pkt 2 załącznika VI.

(7) Przykładowe zanieczyszczenia to tworzywa sztuczne, fragmenty ebonitu, elementy/kawałki żelaza, włókna ze złomu elektronicznego, stopione aluminium.

2. Dla poszczególnych etapów procesu recyklingu innych baterii i akumulatorów podaje się następujące informacje:

Etap procesu 1
Rok kalendarzowy
Zakład(1)
Nazwa
Ulica
Miejscowość
Kraj
Osoba do kontaktu
Email
Tel.
Opis danego etapu procesu:
Materiał wejściowy (zużyte baterie lub frakcje zużytych baterii)(2)
Opis materiału wejściowego Kod odpadu (EWC) (opcjonalnie) Masa
t/r
Materiał wyjściowy

1. Frakcje pośrednie(3)

Opis frakcji Kod odpadu (EWC) (opcjonalnie) Masa(4) Dalsze przetwarzanie Odbiorca(5) Kolejny etap procesu
t/r Nazwa
1_1
1_2
1_3
1_4
1_5
1_6
1_7
1_8
1_9
1_10
2. Końcowe frakcje wyjściowe stanowiące produkt recyklingu(6)
Pierwiastek lub związek (7) Frakcja (niebędąca odpadem) zawierająca pierwiastek lub związek Stężenie pierwiastka lub związku we frakcji Masa pierwiastka lub związku wynikająca ze wsadu baterii Przeznaczenie frakcji
% masowy t/r
mwyjściowa, ogółem
Uwagi:

(1) Zakład wykonujący dany etap procesu.

(2) Dla etapu 1 = równoznaczny z materiałem wejściowym do pełnego procesu recyklingu baterii. Dla kolejnych etapów = frakcje pośrednie z poprzedniego etapu procesu.

(3) Frakcje pośrednie = frakcje przeznaczone do dalszych etapów procesu recyklingu.

(4) Wynikająca ze wsadu baterii (sucha masa).

(5) Zakład, do którego jest przekazywana frakcja pośrednia, lub - jeżeli kolejny etap procesu jest wykonywany na miejscu - ten sam zakład, co w pkt 1.

(6) Końcowe frakcje wyjściowe stanowiące produkt recyklingu = które będą wykorzystywane w ich pierwotnym celu lub w innych celach bez dalszego przetwarzania, zob. również przykłady w pkt 5 załącznika I.

(7) Pierwiastki i związki, jeżeli stanowiły składnik wsadu baterii (zużytych baterii). Zob. przepisy szczególne i przykłady w pkt 5 załącznika I.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.151.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 493/2012 ustanawiające na podstawie dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady szczegółowe przepisy dotyczące obliczania wydajności recyklingu dla procesów recyklingu zużytych baterii i akumulatorów
Data aktu: 11/06/2012
Data ogłoszenia: 12/06/2012
Data wejścia w życie: 12/06/2012