Rozporządzenie wykonawcze 355/2012 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 690/2008 uznające chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 355/2012
z dnia 24 kwietnia 2012 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 690/2008 uznające chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem komisji (WE) nr 690/2008(2) niektóre państwa członkowskie lub niektóre obszary w państwach członkowskich uznano za strefy chronione w odniesieniu do niektórych organizmów szkodliwych. W niektórych przypadkach status strefy chronionej przyznano na czas określony, aby dane państwo członkowskie mogło dostarczyć wszystkich informacji niezbędnych do wykazania, że w danym państwie członkowskim lub na danym obszarze nie występuje organizm szkodliwy, lub zakończyć działania zmierzające do zwalczenia tego organizmu.

(2) Całe terytorium Hiszpanii z wyjątkiem Wspólnoty Autonomicznej Kastylia-Leon zostało uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Hiszpania przedstawiła informacje świadczące o tym, że Wspólnota Autonomiczna Estremadury nie powinna już być uznawana za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu. Dlatego też Wspólnota Autonomiczna Estremadury powinna zostać wycofana z wykazu stref chronionych w odniesieniu do tego szkodliwego organizmu.

(3) Irlandię, Litwę oraz niektóre regiony i części regionów Włoch, Słowacji i Słowenii uznano za strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 31 marca 2012 r.

(4) Z otrzymanych od Irlandii, Litwy, Włoch i Słowenii informacji o wynikach badań przeprowadzonych w latach 2010 i 2011 wynika, że strefy te należy uznawać za strefy chronione przez kolejne dwa lata, tak aby te państwa członkowskie miały niezbędny czas na przedłożenie informacji świadczących o tym, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. nie występuje, lub - w razie konieczności - na dokończenie działań zmierzających do zwalczenia tego organizmu.

(5) Z przekazanych przez Słowację informacji na temat wyników badań przeprowadzonych w latach 2010 i 2011 wynika, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. występuje obecnie w gminie Dvory nad Žitavou (powiat Nové Zámky), która jest częścią strefy chronionej. Gmina ta nie powinna zatem być już uznawana za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego. Zgodnie z wynikami tych badań należy przez kolejne dwa lata uznawać za strefę chronioną pozostałe części Słowacji wcześniej uznawane za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego, aby dać Słowacji niezbędny czas na przedłożenie informacji świadczących o tym, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. nie występuje, lub - w razie konieczności - na dokończenie działań zmierzających do zwalczenia tego organizmu.

(6) Całe terytorium Portugalii z wyjątkiem Madery zostało uznane za strefę chronioną w odniesieniu do wirusa Citrus tristeza (szczepy europejskie). Portugalia przedstawiła informacje świadczące o tym, że wirus Citrus tristeza (szczepy europejskie) rozprzestrzenił się znacznie w regionie Algarve i zwalczenie go w tym regionie nie jest już możliwe; Portugalia zwróciła się o cofnięcie statusu strefy chronionej w odniesieniu do tej części swojego terytorium. W związku z tym region Algarve nie powinien już być uznawany za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 690/2008.

(8) Obecny status stref chronionych wygasa w odniesieniu do niektórych z nich w dniu 31 marca 2012 r. Niniejsze rozporządzenie powinno się zatem stosować od dnia 1 kwietnia 2012 r., by umożliwić nieprzerwane uznanie statusu wszystkich stref chronionych.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 690/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w pkt 2 nagłówka b) wprowadza się następujące zmiany:
a)
w drugiej kolumnie tiret pierwsze wyrazy: "Hiszpania (z wyjątkiem Wspólnoty Autonomicznej Kastylii-Leon" zastępuje się wyrazami: "Hiszpania (z wyjątkiem Wspólnot Autonomicznych Kastylii-Leon i Estremadury)";
b)
w drugiej kolumnie tiret drugie otrzymuje brzmienie:

"- oraz, do dnia 31 marca 2014 r., Irlandia, Włochy (Apulia, Emilia-Romania (prowincje Parma i Piacenza), Lombardia (z wyjątkiem prowincji Mantua), Wenecja Euganejska (z wyjątkiem prowincji Rovigo i Wenecja, gmin Castelbaldo, Barbona, Piacenza dAdige, Vescovana, S. Urbano, Boara Pisani i Masi w prowincji Padwa oraz obszaru położonego na południe od autostrady A4 w prowincji Werona)), Litwa, Słowenia (z wyjątkiem regionów Gorenjska, Koroška, Maribor i Notranjska), Słowacja (z wyjątkiem gmin Blahová, Horné Mýto i Okoč (powiat Dunajská Streda), Hronovce i Hronské Kľačany (powiat Levice), Dvory nad Žitavou (powiat Nové Zámky), Málinec (powiat Poltár), Hrhov (powiat Rožňava), Ve ľké Ripňany (powiat Topoľčany), Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše i Zatín (powiat Trebišov)).";

2)
w drugiej kolumnie pkt 3 nagłówka d) wyrazy: "Portugalia (z wyjątkiem Madery)" zastępuje się wyrazami: "Portugalia (z wyjątkiem Algarve i Madery)".
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 kwietnia 2012 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 kwietnia 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.

(2) Dz.U. L 193 z 22.7.2008, s. 1.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.113.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 355/2012 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 690/2008 uznające chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie
Data aktu: 24/04/2012
Data ogłoszenia: 25/04/2012
Data wejścia w życie: 26/04/2012, 01/04/2012