Rozporządzenie 223/2008 określające warunki i procedury uznawania organizacji producentów skupiających hodowców jedwabników

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 223/2008
z dnia 12 marca 2008 r.
określające warunki i procedury uznawania organizacji producentów skupiających hodowców jedwabników

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku)(1), w szczególności jego art. 127 w związku z art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 707/76 z dnia 25 marca 1976 r. w sprawie uznawania grup producentów skupiających hodowców jedwabników(2) ma zostać uchylone z dniem 1 kwietnia 2008 r. na mocy art. 201 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1234/2007.

(2) Niektóre warunki i zobowiązania określone w rozporządzeniu (EWG) nr 707/76 nie zostały włączone do rozporządzenia (WE) nr 1234/2007.

(3) Aby umożliwić kontynuację właściwego funkcjonowania sektora jedwabników oraz w interesie jasności i racjonalizacji, należy przyjąć nowe rozporządzenie określające wspomniane warunki i zobowiązania oraz obecne przepisy wykonawcze określone w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 822/76 z dnia 7 kwietnia 1976 r. w sprawie warunków i procedur uznawania grup producentów skupiających hodowców jedwabników(3).

(4) Należy zatem uchylić rozporządzenie (EWG) nr 822/76.

(5) Nowe rozporządzenie powinno obowiązywać od daty uchylenia rozporządzenia (EWG) nr 707/76.

(6) Artykuł 122 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 przewiduje uznawanie w sektorze jedwabników organizacji producentów, które dążą do określonego celu, który może w szczególności odnosić się do koncentracji podaży i do wprowadzania do obrotu produktów ich członków, wspólnego dostosowania produkcji do wymagań rynku i ulepszenia produktu, wspierania racjonalizacji i mechanizacji produkcji.

(7) Aby uniknąć jakiejkolwiek dyskryminacji wśród producentów i zapewnić jednolitość i skuteczność wszelkich podejmowanych działań, należy określić warunki i procedury uznawania organizacji producentów w sektorze jedwabników stosowane w całej Wspólnocie; organizacje producentów muszą przestrzegać wspomnianych warunków i procedur, aby kwalifikować się do uznawania przez państwa członkowskie.

(8) Uznawanie organizacji producentów powinno być powiązane z przedstawieniem dowodów na prowadzenie działalności gospodarczej o odpowiedniej skali związanej z produkcją i wprowadzaniem do obrotu w sektorze jedwabników, przy czym należy umożliwić odstępstwa dla regionów o niewielkiej produkcji. Jednak w związku z tym, że liczba producentów w sektorze jedwabników znacząco zmniejszyła się w ciągu ostatnich lat, należy istotnie obniżyć próg minimalnej liczby producentów wymaganej do utworzenia uznanej organizacji producentów, określony w rozporządzeniu (EWG) nr 822/76.

(9) Przepisy odnoszące się do procedury udzielania i wycofywania uznania powinny zostać rozszerzone o przepisy określające informacje, które należy dostarczyć przy składaniu wniosku.

(10) W celu informowania państw członkowskich i zainteresowanych stron na początku każdego roku należy opublikować wykaz grup producentów, które zostały uznane w poprzednim roku i tych, których uznanie zostało wycofane w tym samym okresie.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Państwa członkowskie uznają organizacje producentów skupiające hodowców jedwabników, które:

a) zgłaszają wniosek o uznanie;

b) spełniają warunki ogólne określone w art. 122 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007;

c) spełniają szczególne warunki określone w art. 2 wspomnianego rozporządzenia.

2.
Właściwym organem do uznawania organizacji producentów jest organ państwa członkowskiego, na którego terytorium organizacja producentów posiada swoją statutową siedzibę.
Artykuł  2
1.
W celu uzyskania uznania organizacje producentów muszą:

a) prowadzić działalność, w zakres której wchodzi produkcja kokonów jedwabników i obrót nimi;

b) skupiać co najmniej 50 producentów, którzy wykorzystują lub zobowiązują się wykorzystać co najmniej 2.500 pojemników podczas roku gospodarczego, w którym uznanie zostało przyznane;

c) wykluczyć, w całym zakresie swojej działalności, jakąkolwiek dyskryminację wśród hodowców wspólnotowych, między innymi w odniesieniu do ich przynależności państwowej lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej;

d) posiadać osobowość prawną lub odpowiednią zdolność prawną do korzystania z praw i podlegania obowiązkom zgodnym z prawem krajowym;

e) skupiać wyłącznie hodowców jedwabników;

f) w swoim statucie zawierać następujące zobowiązania członków:

(i) zobowiązanie do wprowadzania na rynek, tj. sprzedawania hurtowo lub do wykorzystania w przemyśle, całej swojej produkcji za pośrednictwem organizacji producentów, przy zachowaniu możliwości odstępstwa w odniesieniu do pewnych ilości;

(ii) zobowiązanie do stosowania w odniesieniu do produkcji i obrotu zasad przyjętych przez organizację w celu dostosowania wielkości zaopatrzenia i jakości produktu do wymagań rynku;

(iii) zobowiązanie do pozostania w organizacji po zostaniu jej członkiem przez przynajmniej trzy lata od chwili uznania organizacji i z co najmniej rocznym wypowiedzeniem, nie naruszając przepisów prawa krajowego mających na celu ochronę grupy lub jej wierzycieli, w określonych przypadkach, przed skutkami finansowymi, które mogą wynikać z wycofania się członka lub w celu uniemożliwienia wycofania się z członkostwa w trakcie roku budżetowego;

g) prowadzić oddzielne rachunki dla rodzajów działalności, w odniesieniu do których zostały uznane.

2.
Zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 195 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007, można upoważnić państwo członkowskie, na wniosek, do uznania w regionie o niewielkiej produkcji organizacji, która nie spełnia warunku określonego w ust. 1 lit. b) niniejszego artykułu.
Artykuł  3

Do wniosków o uznanie organizacje producentów dołączają następujące dokumenty i informacje:

a) statut organizacji;

b) imiona i nazwiska osób upoważnionych do działania pod nazwą i w imieniu organizacji;

c) wykaz działań uzasadniających wniosek o uznanie;

d) dowód zgodności z przepisami art. 2 ust. 1 lit. b) lub art. 2 ust. 2;

e) przepisy przyjęte zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. f) pkt (ii), a w szczególności przepisy odnoszące się do suszenia kokonów.

Artykuł  4
1.
Państwa członkowskie podejmują decyzję w sprawie wniosków o uznanie w terminie dwóch miesięcy od ich otrzymania.
2.
Państwa członkowskie informują Komisję o swoich decyzjach w terminie dwóch miesięcy i podają powody ewentualnego odrzucenia wniosków.
Artykuł  5
1.
Państwa członkowskie sprawują ciągły nadzór w celu zapewnienia, że uznane organizacje spełniają warunki uznania.
2.
Państwa członkowskie wycofują uznanie organizacji, jeżeli warunki ustanowione dla uznania przestają być spełniane lub jeżeli uznanie było oparte na błędnych informacjach. Uznanie wycofuje się z mocą wsteczną, jeżeli uzyskano je lub korzystano z niego w sposób oszukańczy.
3.
W przypadku wycofania uznania organizacji przez państwo członkowskie państwo to w terminie dwóch miesięcy powiadamia o tym fakcie Komisję i podaje powody wycofania.
Artykuł  6

Na początku każdego roku Komisja publikuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii C wykaz organizacji, które zostały uznane w ciągu minionego roku, i wykaz organizacji, których uznanie w tym samym okresie zostało wycofane.

Artykuł  7

Rozporządzenie (EWG) nr 822/76 traci moc.

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 kwietnia 2008 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 marca 2008 r.

W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

(2) Dz.U. L 84 z 31.3.1976, s. 1.

(3) Dz.U. L 94 z 9.4.1976, s. 19.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024