Rozporządzenie 2244/2003 ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące satelitarnych systemów monitorowania statków

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2244/2003
z dnia 18 grudnia 2003 r.
ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące satelitarnych systemów monitorowania statków

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa(1), w szczególności jego art. 22 ust. 3 i art. 23 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 22 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 2371/2002, statkom rybackim zabrania się angażowania w działania wchodzące w zakres wspólnej polityki rybołówstwa, o ile nie mają zainstalowanego na pokładzie sprawnie działającego systemu, który umożliwia wykrywanie i identyfikację statku za pomocą zdalnie sterowanych systemów monitorowania.

(2) Za właściwe uznaje się przyjęcie, iż od dnia 1 stycznia 2004 r. wszystkie statki rybackie o długości całkowitej przekraczającej 18 metrów, oraz od dnia 1 stycznia 2005 r. wszystkie statki rybackie o długości całkowitej przekraczającej 15 metrów, podlegają satelitarnemu systemowi monitorowania statków (VMS).

(3) Statki rybackie pływające wyłącznie na wodach przybrzeżnych Państw Członkowskich nie powinny podlegać temu obowiązkowi, ponieważ wpływ ich działalności na zasoby rybołówstwa jest nieznaczny.

(4) Na mocy art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002, Państwa Członkowskie mają ustalić strukturę administracyjną i techniczną niezbędną do zapewnienia skutecznej kontroli, nadzoru oraz wykonywania, w tym satelitarnych systemów monitorowania.

(5) Bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące VMS stwarzają możliwość znacznego podniesienia skuteczności i efektywności działań w zakresie monitorowania, kontroli i nadzoru działań prowadzonych zarówno na morzy, jak i na lądzie.

(6) Za właściwe uznaje się ustanowienie okresu przejściowego dotyczącego stosowania przepisów odnoszących się do przekazywania prędkości oraz kursu statku rybackiego z zastrzeżeniem niektórych warunków.

(7) VMS należy stosować w sposób zbliżony do statków rybackich Wspólnoty oraz statków rybackich państw trzecich pływających na wodach terytorialnych Wspólnoty.

(8) W świetle przyjęcia tych nowych przepisów, konieczne jest uchylenie rozporządzenia Komisji (WE) nr 1489/97 z dnia 29 lipca 1997 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2847/93 w zakresie satelitarnych systemów monitorowania statków(2).

(9) Środki przewidziane w tym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia szczegółowe zasady prowadzenia przez Państwa Członkowskie satelitarnego systemu monitorowania statków (VMS) przewidzianego w art. 22 ust. 1 lit. b) oraz art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002.

Artykuł  2

Zakres

1.
Niniejsze rozporządzenia stosuje się do:

a) począwszy od dnia 1 stycznia 2004 r., statków rybackich o długości całkowitej przekraczającej 18 metrów; oraz

b) począwszy od dnia 1 stycznia 2005 r., do statków rybackich o długości całkowitej przekraczającej 15 metrów.

2.
Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do statków rybackich używanych głównie do eksploatowania akwakultury oraz pływających wyłącznie na wodach przybrzeżnych Państw Członkowskich.
Artykuł  3

Ośrodki monitorowania rybołówstwa

1.
Państwa Członkowskie prowadzą ośrodki monitorowania rybołówstwa (FMC).
2.
FMC Państwa Członkowskiego monitoruje:

a) statki rybackie pływające pod banderą tego Państwa Członkowskiego, bez względu na wody lub port, w którym się znajdują;

b) statki rybackie Wspólnoty pływające pod banderą innych Państw Członkowskich; oraz

c) statki rybackie państwa trzeciego w momencie, gdy znajdują się one na wodach podlegających suwerenności lub jurysdykcji tego Państwa Członkowskiego.

3.
Państwa Członkowskie mogą prowadzić wspólny FMC.

ROZDZIAŁ  II

SATELITARNY SYSTEM MONITOROWANIA STATKÓW RYBACKICH WSPÓLNOTY

Artykuł  4

Wymaganie dotyczące satelitarnych urządzeń lokacyjnych statków rybackich Wspólnoty

Statek rybacki Wspólnoty podlegający VMS nie ma prawa opuścić portu bez zainstalowanego na pokładzie, sprawnie działającego satelitarnego urządzenia lokacyjnego.

Artykuł  5

Właściwości satelitarnych urządzeń lokacyjnych

1.
Satelitarne urządzenia lokacyjne zainstalowane na pokładzie statków rybackich Wspólnoty zapewniają automatyczne przesyłanie do FMC Państwa Członkowskiego bandery, w dowolnym momencie, danych dotyczących:

a) identyfikacji statku rybackiego;

b) ostatniego położenia geograficznego statku rybackiego z marginesem błędu położenia poniżej 500 metrów i z dokładnością do 99 %;

c) daty i godziny ustalenia wspomnianego położenia statku rybackiego (wyrażonych zgodnie ze wzorcem czasu UTC); oraz

d) z mocą najpóźniej od dnia 1 stycznia 2006 r., prędkości i kursu statku rybackiego.

2.
Państwa Członkowskie przyjmują właściwe środki do zapewnienia, że satelitarne urządzenia lokacyjne uniemożliwiają wprowadzenie lub wysłanie nieprawdziwych informacji dotyczących położenia i nie dają możliwości ich ręcznej zmiany.
Artykuł  6

Obowiązki dotyczące satelitarnych urządzeń lokacyjnych

1.
Kapitan statku rybackiego Wspólnoty zapewnia, że satelitarne urządzenia lokacyjne są zawsze w pełni sprawne oraz że przesyłane są dane określone w art. 5 ust. 1.
2.
W szczególności, kapitan statku rybackiego Wspólnoty zapewnia, że:

a) dane nie zostały w żaden sposób zmienione;

b) antena lub anteny podłączone do satelitarnych urządzeń lokacyjnych nie są w żaden sposób zakłócane;

c) nie występują żadne przerwania w zasilaniu satelitarnych urządzeń lokacyjnych; oraz

d) satelitarnych urządzeń lokacyjnych nie usunięto ze statku rybackiego.

3.
Zabrania się niszczenia, uszkadzania, naruszania lub innego typu manipulowania przy satelitarnym urządzeniu lokacyjnym.
Artykuł  7

Środki kontroli przyjmowane w odniesieniu do Państw Członkowskich bandery

Każde Państwo Członkowskie bandery zapewnia regularne monitorowanie dokładności danych określonych w art. 5 ust. 1 i bezzwłocznie reaguje w przypadku gdy okazuje się, iż dane są niewłaściwe.

Artykuł  8

Częstotliwość przesyłania danych

1.
Każde Państwo Członkowskie zapewnia, że przynajmniej raz na godzinę, za pośrednictwem VMC, jego FMC otrzymuje informacje określone w art. 5 ust. 1 dotyczące statków rybackich pływających pod jego banderą oraz zarejestrowanych we Wspólnocie. FMC może podjąć decyzję o wymaganiu częstszego otrzymywania informacji.
2.
Nie naruszając ust. 1, częstotliwość przesyłania danych może wynosić przynajmniej dwie godziny, jeżeli FMC ma możliwość wywoływania aktualnego położenia statków rybackich.
3.
Jeżeli statek rybacki stacjonuje w porcie, satelitarne urządzenie lokacyjne można wyłączyć z zastrzeżeniem uprzedniego powiadomienia FMC Państwa Członkowskiego bandery oraz FMC Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej oraz pod warunkiem że następny raport wykazuje, iż statek rybacki nie zmienił swojego położenia względem podanej w poprzednim raporcie.
Artykuł  9

Monitorowanie wpływania oraz wypływania z określonych akwenów

Każde Państwo Członkowskie zapewnia, że za pośrednictwem VMS, oraz w odniesieniu do statków rybackich jego bandery i zarejestrowanych we Wspólnocie, jego FMC monitoruje datę i godzinę wpływania i wypływania z:

a) dowolnych akwenów morskich, w których stosuje się szczególne zasady w sprawie dostępu do wód i zasobów;

b) akwenów podlegających przepisom regionalnych organizacji rybackich, których stroną jest Wspólnota lub Państwa Członkowskie;

c) wód terytorialnych państwa trzeciego.

Artykuł  10

Przesyłanie danych do Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej

1.
VMS ustanowiony przez każde Państwie Członkowskie zapewnia automatyczne przesyłanie do FMC Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej danych dostarczanych zgodnie z art. 5, dotyczących statków rybackich pływających pod jego banderą oraz zarejestrowanych we Wspólnocie w czasie, gdy znajdują się one na wodach Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej.

Dane te przesyła się równocześnie z przesyłaniem danych do FMC Państwa Członkowskiego bandery oraz zgodnie z formatem ustalonym w załączniku I.

2.
Każde Państwo Członkowskie przesyła innemu Państwu Członkowskiego wyczerpujący wykaz współrzędnych szerokości i długości geograficznej, które określają jego wyłączną strefę ekonomiczną lub wyłączną strefę połowów.
3.
Państwa Członkowskie strefy przybrzeżnej wspólnie monitorujące akwen mogą określić wspólne miejsce przeznaczenia danych przesyłanych zgodnie z przepisami art. 5. Powiadamiają o tym Komisję i pozostałe Państwa Członkowskie.
4.
Państwa Członkowskie zapewniają koordynację między ich właściwymi organami dotyczącą ustanowienia i funkcjonowania procedur odnoszących się do przesyłania danych do FMC Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej.
5.
Na żądanie Państwa Członkowskie przekazują VMS innych Państw Członkowskich wykaz statków pływających pod ich banderami. Wykaz obejmuje wewnętrzny numer rejestru floty, zewnętrzne oznaczenie, nazwę oraz międzynarodowy radiowy sygnał wywoławczy każdego statku.
Artykuł  11

Awaria techniczna lub ustanie działania satelitarnego urządzenia lokacyjnego

1.
W przypadku awarii technicznej lub ustania działania satelitarnego urządzenia lokacyjnego zainstalowanego na pokładzie statku rybackiego Wspólnoty, kapitan lub właściciel statku lub ich przedstawiciel co cztery godziny, począwszy od momentu wykrycia zdarzenia lub uzyskania informacji w tej sprawie zgodnie z ust. 3 lub art. 12 ust. 1, przekazuje FMC Państwa Członkowskiego bandery oraz FMC Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej, aktualne położenie geograficzną statku za pomocą wiadomości e-mail:, teleksu, faksu, drogą telefoniczną lub radiową przy użyciu radiostacji zatwierdzonej na mocy prawodawstwa wspólnotowego dotyczącego odbierania takich raportów.
2.
W przypadku awarii technicznej lub ustaniu działania satelitarnego urządzenia lokacyjnego, statek rybacki Wspólnoty nie może opuścić portu przed przywróceniem działania satelitarnego urządzenia lokacyjnego zainstalowanego na pokładzie w stopniu zadowalającym właściwe organy, lub przed uzyskaniem zgody właściwych organów na opuszczenie portu.
3.
Państwa Członkowskie dążą przekazania kapitanowi lub właścicielowi statku lub ich przedstawicielowi informacji wtedy, gdy istnieje podejrzenie, iż satelitarne urządzenie lokacyjne zainstalowane na pokładzie statku rybackiego Wspólnoty działa nieprawidłowo, lub wcale.
4.
Państwo Członkowskie bandery może zatwierdzić wymianę satelitarnego urządzenia lokacyjnego na sprawnie działające urządzenie spełniające przepisy art. 5.
Artykuł  12

Brak danych

1.
Jeżeli w ciągu 12 godzin FMC Państwa Członkowskiego bandery nie otrzymuje danych przesyłanych zgodnie z art. 8 lub 11, możliwie najszybciej powiadamia o powyższym kapitana lub właściciela statku lub ich przedstawiciela. Jeżeli w terminie jednego roku sytuacja taka powtarza się więcej, niż trzy razy w odniesieniu do danego statku, Państwo Członkowskie bandery zapewnia, że satelitarny system lokacyjny przedmiotowego statku został skontrolowany. Przedmiotowe Państwo Członkowskie bada sprawę w celu ustalenia, czy sprzęt nie został uszkodzony. Na zasadzie odstępstwa od art. 6 ust. 2 lit. d), może to pociągać ze sobą konieczność zdemontowania takiego sprzętu do celu jego sprawdzenia.
2.
Jeżeli w ciągu 12 godzin FMC Państwa Członkowskiego bandery nie otrzymuje danych przesyłanych zgodnie z art. 8 lub 11 ust. 1, a ostatnim otrzymanym położeniem było położenie na wodach Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej, możliwie najszybciej powiadamia o powyższym FMC tego Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej.
3.
Jeżeli właściwe organy Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej obserwują statek pływający na wodach tego Państwa, a nie otrzymują danych zgodnych z art. 10 ust. 1 lub art. 11 ust. 1, powiadamiają o powyższym kapitana statku oraz FMC Państwa Członkowskiego jego bandery.
Artykuł  13

Monitorowanie działalności połowowej

1.
Państwa Członkowskie wykorzystują dane otrzymane zgodnie z art. 8, art. 10 ust. 1 i art. 11 ust. 1 do skutecznego monitorowania działalności połowowej statków.
2.
Państwa Członkowskie bandery zapewniają, że dane otrzymane od statków rybackich pływających pod ich banderą lub w nich zarejestrowane są zapisywane i przechowywane w formie danych komputerowych w terminie trzech lat.
3.
Państwa Członkowskie strefy przybrzeżnej zapewniają, że dane otrzymane od statków rybackich pływających pod banderą innego Państwa Członkowskiego są zapisywane i przechowywane w formie danych komputerowych w terminie trzech lat.

ROZDZIAŁ  III

DOSTĘP DO DANYCH I RAPORTÓW

Artykuł  14

Dostęp do danych

1.
Państwa Członkowskie zapewniają, że na żądanie i za pomocą sesji on-line, Komisja uzyskuje zdalny dostęp do plików komputerowych zawierających dane zarejestrowane przez FMC tych Państw.
2.
Dane otrzymane w ramach niniejszego rozporządzenia uznaje się za poufne.
Artykuł  15

Informacje dotyczące właściwych organów

1.
W załączniku II podano nazwę, adres, numer telefonu, numer teleksu, numer faksu oraz X.25 i pozostałe dane teleadresowe wykorzystywane do elektronicznego przesyłania danych właściwego organu odpowiedzialnego za FMC.
2.
Wszelkie zmiany w informacjach określonych w ust. 1 przekazuje się Komisji oraz pozostałym Państwom Członkowskim w terminie jednego tygodnia od daty dokonania takiej zmiany.
Artykuł  16

Półroczne raporty Państw Członkowskich

1.
Do dnia 1 maja i 1 listopada, Państwa Członkowskie składają Komisji raporty półroczne w sprawie funkcjonowania VMS tych Państw Członkowskich w poprzednim roku.
2.
W szczególności, powiadamiają Komisję o następujących danych:

a) liczbie statków rybackich pływających pod banderą lub zarejestrowanych w przedmiotowym Państwie Członkowskim podlegających VMS w ubiegłym półroczu;

b) wykaz statków rybackich, których satelitarne urządzenia lokacyjne wielokrotnie wykazywały awarię techniczną lub nieprawidłowe działanie w ubiegłym półroczu;

c) liczbę raportów dotyczących położenia odebranych przez FMC w ubiegłym półroczu w podziale na Państwo bandery; oraz

d) łączny czas spędzony przez statki rybackie pływające lub zarejestrowane w przedmiotowym Państwie Członkowskim i podlegające VMS w strefach morskich, podakwenach ustalonych przez FAO w ubiegłym półroczu.

3.
Format powiadamiania o informacjach określonych w ust. 2 można ustanowić po konsultacjach z Państwami Członkowskimi i Komisją.

ROZDZIAŁ  IV

SATELITARNE SYSTEMY MONITOROWANIA STATKÓW RYBACKICH PAŃSTWA TRZECIEGO PŁYWAJĄCYCH NA WODACH TERYTORIALNYCH WSPÓLNOTY

Artykuł  17

Wymaganie dotyczące satelitarnych urządzeń lokacyjnych statków rybackich Wspólnoty

Statek rybacki państwa trzeciego podlegający VMS nie ma prawa opuścić portu bez zainstalowanego na pokładzie, sprawnie działającego satelitarnego urządzenia lokacyjnego

Artykuł  18

Właściwości satelitarnego urządzenia lokacyjnego

1.
Zawsze wtedy, gdy statki rybackie państwa trzeciego przebywają na wodach terytorialnych Wspólnoty, satelitarne urządzenia lokacyjne zainstalowane na pokładzie statków rybackich państwa trzeciego zapewniają automatyczne przesyłanie następujących danych:

a) identyfikacji statku rybackiego;

b) ostatniego położenia geograficznego statku rybackiego z marginesem błędu położenia poniżej 500 metrów i dokładnością 99 %;

c) daty i godziny ustalenia wspomnianego położenia statku rybackiego (wyrażonych zgodnie ze wzorcem czasu UTC); oraz

d) z mocą najpóźniej od dnia 1 stycznia 2006 r., prędkości i kursu statku rybackiego.

2.
Satelitarne urządzenia lokacyjne wprowadzenie lub wysłanie nieprawdziwych informacji dotyczących położenia i nie dają możliwości ich ręcznej zmiany.
Artykuł  19

Obowiązki dotyczące satelitarnych urządzeń lokacyjnych

1.
Kapitanowie statków rybackich państwa trzeciego, podlegających VMS, zapewniają, że satelitarne urządzenia lokacyjne są zawsze w pełni sprawne oraz, że przesyłane są dane określone w art. 18 ust. 1.
2.
W szczególności, kapitanowie statków rybackich państwa trzeciego zapewniają, że:

a) dane nie zostały w żaden sposób zmienione;

b) antena lub anteny podłączone do satelitarnych urządzeń lokacyjnych nie są w żaden sposób zakłócane;

c) nie występują żadne przerwania w zasilaniu satelitarnych urządzeń lokacyjnych; oraz

d) satelitarnych urządzeń lokacyjnych nie usunięto ze statku rybackiego.

3.
Zabrania się niszczenia, uszkadzania, naruszania lub innego typu manipulowania przy satelitarnym urządzeniu lokacyjnym.
Artykuł  20

Częstotliwość przesyłania danych

Automatyczne przesyłanie danych następuje z częstotliwością raz na godzinę. Jednakże jeżeli FMC Państwa bandery ma możliwość wywoływania aktualnego położenia statku rybackiego, może następować, co dwie godziny.

Artykuł  21

Przesyłanie danych do Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej

Informacje dotyczące monitorowania położenia określone w art. 18 ust. 1 przekazuje się do FMC Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej zgodnie z formatem określonym w załączniku I.

Artykuł  22

Współpraca między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi

1.
Każde Państwo Członkowskie przesyła do właściwych organów przedmiotowych państw trzecich wyczerpujący wykaz współrzędnych szerokości i długości geograficznej, która określa jego wyłączną strefę ekonomiczną lub wyłączną strefę połowów, w formacie zgodnym z globalnym geocentrycznym układem odniesienia 1984 (WGS 84).
2.
Państwa Członkowskie strefy przybrzeżnej zapewniają koordynację z właściwymi organami przedmiotowych państw trzecich odnoszącą się do ustanowienia oraz funkcjonowania procedur dotyczących automatycznego przesyłania danych do FMC tych Państw.
Artykuł  23

Awaria techniczna lub ustanie działania satelitarnego urządzenia lokacyjnego

1.
W przypadku awarii technicznej lub ustania działania satelitarnego urządzenia lokacyjnego zainstalowanego na pokładzie statku rybackiego państwa trzeciego podczas jego przebywania na wodach terytorialnych Wspólnoty, kapitan lub właściciel statku lub ich przedstawiciel co dwie godziny, oraz za każdym razie, gdy statek przemieszcza się z jednego obszaru ICES do drugiego, przekazuje aktualne położenie geograficzne statku za pomocą wiadomości e-mail:, teleksu, faksu, drogą telefoniczną lub radiową.
2.
Informacje te przesyła się do FMC Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej.
3.
W przypadku awarii technicznej lub ustaniu działania satelitarnego urządzenia lokacyjnego, statek rybacki państwa trzeciego pływający na wodach terytorialnych Wspólnoty nie może opuścić portu przed przywróceniem działania satelitarnego urządzenia lokacyjnego zainstalowanego na pokładzie w stopniu zadowalającym właściwe organy, lub przed uzyskaniem zgody właściwych organów na opuszczenie portu.
4.
Państwo Członkowskie strefy przybrzeżnej informuje kapitana lub właściciela statku lub ich przedstawicieli, w przypadku gdy zainstalowane na pokładzie lokacyjne urządzenie satelitarne wydaje się być uszkodzone lub nie działać.
Artykuł  24

Monitorowanie i składanie sprawozdań dotyczących działalności połowowej

1.
Państwa Członkowskie wykorzystują dane otrzymane zgodnie z art. 18 I 23 ust. 1 do skutecznego monitorowania działalności połowowej statków rybackich państwa trzeciego.
2.
Państwa Członkowskie zapewniają, że dane otrzymane od statków rybackich państwa trzeciego są zapisywane i przechowywane w formie danych komputerowych w terminie trzech lat.
3.
Państwa Członkowskie bezzwłocznie informują Komisję, jeżeli statek nie spełnia zasad zawartych w tym rozdziale.

ROZDZIAŁ  V

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  25

Uchylenie

Rozporządzenie (WE) nr 1489/97 traci moc z dniem 1 stycznia 2004 r.

Odniesienia do uchylonego rozporządzenia traktowane są tak jak odniesienia do niniejszego rozporządzenia i odczytywane są zgodnie z tabelą korelacji zamieszczoną w załączniku III.

Artykuł  26

Wejście w życie i zakres zastosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Stosuje się od dnia 1 stycznia 2004 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 grudnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 358 z 31.12.2002, str. 59.

(2) Dz.U. L 202 z 30.7.1997, str. 18. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2445/1999 (Dz.U. L 298 z 19.11.1999, str. 5).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Format wymiany danych elektronicznych przesyłanych do Państwa Członkowskiego strefy przybrzeżnej

A. Treść raportu dotyczącego położenia
Element danych Kod pola Obowiązkowe/opcyjne Uwagi
Wpis początkowy SR OB Szczegóły systemu; wskazuje początek wpisu
Adres AD OB Szczegół wiadomości; miejsce przeznaczenia; Państwo Członkowskie strefy przybrzeżnej kod kraju Alpha - 3 ISO
Rodzaj wiadomości TM OB Szczegóły wiadomości; rodzaj wiadomości, "POS"
Radiowy sygnał wywoławczy RC OB Szczegóły wpisu do rejestru statku
Nr rejsu TN OP Szczegóły działalności; numer seryjny rejsu połowowego w roku bieżącym
Nazwa statku NA OP Szczegóły wpisu do rejestru statku
Wewnętrzny numer odniesienia IR OP(1) Szczegóły wpisu do rejestru statku. Unikalny numer statku według kodu państwa bandery Alpha-3 ISO wraz z numerem
Zewnętrzny numer wpisu do rejestru XR OP Szczegóły wpisu do rejestru statku; boczny numer statku
Szerokość geograficzna (liczba dziesiętna) LT OB Szczegóły działalności; położenie w momencie przesyłania danych
Długość geograficzna (liczba dziesiętna) LG OB Szczegóły działalności; położenie w momencie przesyłania danych
Prędkość SP OB(2) Prędkość statku w dziesiętnych węzła
Kurs CO OB(2) Kurs statku w 360º skali
Data DA OB Szczegóły komunikatu; data przesłania danych
Godzina TI OB Szczegóły wiadomości: data przesłania danych
Koniec wpisu ER OB Szczegóły systemu; wskazuje koniec wpisu
(1) Obowiązkowe dla statków rybackich Wspólnoty

(2) Opcyjnie do dnia 31 grudnia 2005 r.

B. Struktura raportu dotyczącego położenia

Każde przesyłanie danych ma następującą strukturę:

– podwójny ukośnik (//) oraz litery "SR" wskazują początek komunikatu,

– podwójny ukośnik (//) oraz kod pola wskazują początek elementu danych,

– pojedynczy ukośnik (/) oddziela kod pola od daty,

– pary danych są oddzielone spacją,

– litery "ER" oraz podwójny ukośnik (//) wskazują koniec wpisu.

C. Definicja elementów danych

Kategoria Element danych Kod pola Typ Treść Definicje
Szczegóły systemu Początek wpisu SR Wskazuje początek wpisu
Koniec wpisu ER Wskazuje koniec wpisu
Szczegóły komunikatu Adres miejsca przeznaczenia AD Litera*3 Adres ISO- 3166 Adres strony odbierającej komunikat
Rodzaj komunikatu TM Litera*3 Kod Pierwsze trzy litery rodzaju komunikatu
Data DA Cyfra*8 RRRRMMDD Rok, miesiąc i dzień
Godzina TI Cyfra*4 GGMM Godzina i minuty w UTC
Szczegóły wpisu do rejestru statku Radiowy sygnał wywoławczy RC Litera*7 Kod IRCS Międzynarodowy radiowy sygnał wywoławczy statku
Nazwa statku NA Litera*30 ISO 8859,1 Nazwa statku
Zewnętrzny wpis do rejestru XR Litera*14 ISO 8859,1 Boczny numer statku
Wewnętrzny numer odniesienia IR Litera*3 Cyfra*9 ISO-3166 + maks. 9N Unikalny numer statku przyznany przez Państwo bandery zgodnie z rejestracją
Szczegóły działalności Szerokość geograficzna (liczba dziesiętna) LT Litera*7 +/-DD.ddd Wartość ujemna, jeżeli szerokość dotyczy półkuli południowej(1)(WGS84)
Długość geograficzna (liczba dziesiętna) LG Litera*8 +/-DDD.ddd Wartość ujemna, jeżeli długość geograficzna dotyczy zachodniej półkuli(1)(WGS84)
Prędkość SP Cyfra*3 Węzły*10 np.//SP/105 = 10,5 węzłów
Kurs CO Cyfra*3 360 stopniowa skala np.//CO/270 = 270º
Nr kursu TN Cyfra*3 001-999 Nr kursu połowowego w bieżącym roku
(1) Nie wymaga się przesyłania znaku plus (+), początkowe zera można pominąć.

ZAŁĄCZNIK  II

Właściwe organy

BELGIË/BELGIQUE

Nazwa: Dienst voor de Zeevisserij

Administratief Centrum

Adres: Vrijhavenstraat 5

B-8400 Oostende

Telefon: (32-59) 50 89 66 - 51 29 94

Faks: (32-59) 51 45 57 - 51 45 57

Teleks: 81075 dzvost

X25: 206 259 020 63

e-mail: Dienst.Zeevisserij@ewbl.vlaanderen.be

VMS.Oostende@wol.be

DANMARK

Nazwa: Fiskeridirektoratet

Adres: Stormgade 2

DK-1470 København K

Telefon: (45) 33 96 36 09

Faks: (45) 33 96 39 00

Teleks: 16144 fm dk

X.25: 238 201 023 8535 (til Fiskeridirektoratet)

238 201 023 853 (fra Fiskeridirektoratet)

e-mail: sat@fd.dk

DEUTSCHLAND

Nazwa: Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung

Adres: Palmaille 9

D-22767 Hamburg

Telefon: (49-40) 38905-173/38905-180

Faks: (49-40) 38905-128/38905-160

Teleks: 0214/763

X.25: 0 262 45 4001 20221

e-mail: bettina.gromke@ble.de

ΕΛΛΑΣ

Nazwa: Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας/Διεύθυνση Λιμενικής

Αστυνομίας Γ (Αλιείας)

Adres: Γρ. Λαμπράκη 150

EL-18518 Πειραιάς

Telefon: (30-210) 4519901 - 4191308 - 4513657

Faks: (30-210) 4191561 - 4285466

Teleks: 212239 - 212273

X.25: 02023 - 22100047

e-mail: vms@mail.yen.gr,

demos@yen.gr

ESPAÑA

Nazwa: Secretaría General de Pesca Marítima

Adres: Paseo de la Castellana no 112

ES-28046 Madryd

Telefon: (34) 913 47 17 50

Faks: (34) 913 47 15 44

X.25: 21453150315802

e-mail: csp@mapya.es

FRANCE

Nazwa: Cross Atlantique

Adres: Château de la Garenne

Avenue Louis Bougo

F-56410 Etel

Telefon: (33) 297 55 35 35

Faks: (33) 297 55 49 34

Teleks: 95 05 19

IRELAND

Nazwa: Fisheries Monitoring Centre

Naval Base

Adres: Haulbowline

Co. Cork

Ireland

Telefon: (353-21) 486 48 30 - 486 48 31 - 486 49 66 -

486 49 70 - 437 87 52 (24 hr)

Faks: (353-21) 437 80 96

X.25: 272 440 520 023

e-mail: nscstaff@eircom.net or

fmcvmsst@eircom.net

ITALIA

Nazwa: Comando generale del Corpo delle capitanerie di porto

- Guardia costiera

Adres: Viale dell'Arte n. 16

I-00144 Roma

Telefon: (39) 06 59 23 569 - 59 24 145 - 59 08 45 27

Faks: (39) 06 59 22 737 - 59 08 47 93

Teleks: (39) 06 61 41 56 - 61 41 03 - 61 11 72

e-mail: cogecap3@flashnet.it

NEDERLAND

Nazwa: Algemene Inspectiedienst

Adres: Poststraat 15

Postbus 234

6461 AW Kerkrade

Niderlandy

Telefon: (31-45) 546 62 22

(31-45) 546 62 30

Faks: (31-45) 546 10 11

X.25: 0204 14444605

e-mail: meldkamer@minLnv.nl

PORTUGAL

Nazwa: Direcção-Geral das Pescas e Aquicultura

Adres: Av. de Brasília

P-1400-038 Lizbona

Telefon: (351-21) 302 51 00/302 51 90

Faks: (351-21) 302 51 01

X.25: 268096110344

SUOMI/FINLAND

Nazwa: Maa- ja metsätalousministeriö, kala- ja riistaosasto

Adres: Mariankatu 23

FI-00170 Helsinki

Telefon: (358-9) 16001

Faks: (358-9) 16052640

X.25: (0) 244 20100131

e-mail: ali.lindahl@mmm.fi

markku.nousiainen@mmm.fi

SVERIGE

Nazwa: Fiskeriverket

Adres: Box 423

S-401 26 Göteborg

Telefon: (46-31) 743 03 00

Faks: (46-31) 743 04 44

X.25: 2043 7 201034

e-mail: fiskeriverket@fiskeriverket.se

UNITED KINGDOM

Nazwa: Ministry of Agriculture, Fisheries and Food

Fisheries IV Division

Adres: Nobel House, 17, Smith Square

Londyn SW1P 3JR

United Kingdom

Telefon: (44-207) 270 8337 - Szkocja: (44-131) 244 6078

Faks: (44-207) 238 6566

Teleks: 21274

X.25: 237 859 010 201

e-mail: MAFF.OPS@defra.gsi.gov.uk

ZAŁĄCZNIK  III

TABELA KORELACJI

Rozporządzenie (WE) nr 1489/97 Aktualne rozporządzenie
artykuł 1 artykuł 1
- artykuł 2
- artykuł 3
artykuł 2 -
- artykuł 4
artykuł 3, ust. 1 artykuł 5, ust. 1
- artykuł 5, ust. 2
- artykuł 6
artykuł 3, ust. 2 artykuł 7
artykuł 3, ust. 3 artykuł 8, ust. 1
- artykuł 8, ust. 2
Załącznik I: artykuł 8, ust. 3
artykuł 3, ust. 4 artykuł 9
artykuł 4, ust. 1 artykuł 10, ust. 1
artykuł 4, ust. 2 artykuł 10, ust. 2
artykuł 4, ust. 3 artykuł 10, ust. 3
artykuł 4, ust. 4 artykuł 10, ust. 4
- artykuł 10, ust. 5
artykuł 5 -
artykuł 6, ust. 1 artykuł 11, ust. 1
artykuł 6, ust. 2 artykuł 11, ust. 2 i 4
artykuł 6, ust. 3 artykuł 11, ust. 3
- artykuł 12, ust. 1
- artykuł 12, ust. 2
- artykuł 12, ust. 3
- artykuł 13, ust. 1
- artykuł 13, ust. 2
- artykuł 13, ust. 3
artykuł 7 artykuł 14, ust. 1
- artykuł 14, ust. 2
artykuł 8 artykuł 15
artykuł 9 -
artykuł 10 artykuł 16
- artykuł 17
- artykuł 18
- artykuł 19
- artykuł 20
- artykuł 21
- artykuł 22
- artykuł 23
- artykuł 24
- artykuł 25
artykuł 11 artykuł 26
Załącznik I -
Załącznik II Załącznik I
Załącznik III Załącznik II
- Załącznik III

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024