Decyzja 2003/425/WE ustanawiająca grupę ekspertów doradzających Komisji w sprawie strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 czerwca 2003 r.
ustanawiająca grupę ekspertów doradzających Komisji w sprawie strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu

(2003/425/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 czerwca 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) We wszystkich rodzajach transportu wymaga się zapewnienia wysokiego i jednakowego poziomu bezpieczeństwa obywateli europejskich, należy wprowadzić strategię w celu zmniejszenia liczby wypadków. Jedną z dróg poprawy bezpieczeństwa są niezależne badania techniczne zdarzeń i wypadków transportowych w celu identyfikacji ich przyczyn, umożliwiające dzięki temu zapobieganie ich powstawaniu.

(2) Badania przyczyn wypadków nie należy wiązać z odszkodowaniami za szkody lub z określeniem winy. Z tego też powodu badania te powinny być prowadzone niezależnie od śledztw prowadzonych przez organy sądowe, firmy ubezpieczeniowe, branże, podmioty gospodarcze i organy nadzorujące, ani też przez inne strony, których interesy mogą kolidować z zadaniem powierzonym organowi lub podmiotowi śledczemu.

(3) W swej Białej Księdze o europejskiej polityce transportowej na 2010 r.: Czas decyzji(1), Komisja wskazała rosnącą potrzebę niezależnych badań technicznych ukierunkowanych na wykrywanie przyczyn wypadków i dróg poprawy prawodawstwa. W tym celu Komisja zaleciła w Białej Księdze utworzenie "grupy niezależnych ekspertów działających w ramach Komisji, których zadaniem będzie poprawa obowiązującego prawodawstwa i przyjęcie (europejskiej) metodologii, między innymi w odniesieniu postępu technicznego".

(4) Do badania wszystkich spraw objętych niezależnymi badaniami technicznymi wypadków Komisja zamierza ustanowić grupę ekspertów doradzających jej w sprawie strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu.

(5) Ustanowienie tej grupy przyczyni się do unowocześnienia polityki Wspólnoty w zakresie niezależnych badań wypadków oraz innych odpowiednich procedur konsultacji. Grupa będzie doradzać Komisji odnośnie do dziedziny poprawy obowiązującego ustawodawstwa i, w miarę potrzeby, proponować nowe inicjatywy dla wszystkich rodzajów transportu, w tym również transportu energii (rurociągi naftowe i gazowe),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

Powołuje się niniejszym grupę ekspertów doradzających Komisji w sprawach strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu, zwaną dalej "grupą ekspertów".

Artykuł  2

Zadanie

Grupa ekspertów doradza Komisji w sprawie potrzeb w zakresie poprawy obowiązującego prawodawstwa oraz, w miarę potrzeby, proponuje nowe inicjatywy dla wszystkich rodzajów transportu, w tym również transportu energii (rurociągi naftowe i gazowe), z wyłączeniem jednak aspektów związanych z bezpieczeństwem pracy i ochroną zdrowia personelu.

Artykuł  3

Skład

Grupa ekspertów składa się z wykwalifikowanych osób, kompetentnych, tak aby mogły rozpatrywać zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa transportu, w szczególności niezależnych badań technicznych wypadków we wszystkich rodzajach transportu, włączając transport energii (rurociągi naftowe i gazowe). Grupa składa się z 12 członków a przewodniczy jej przedstawiciel Komisji.

Artykuł  4

Powoływanie

1.
Członkowie grupy ekspertów są powoływani indywidualnie przez Komisję na podstawie obiektywnych kryteriów sprawdzonej kompetencji i doświadczenia. Mandat członka trwa dwa i pół roku i jest odnawialny w drodze decyzji Komisji.
2.
Z chwilą upłynięcia terminu swych mandatów członkowie grupy ekspertów pełnią swoje funkcje do czasu mianowania następców lub odnowienia mandatów.
3.
Mandat członka wygasa w terminie wcześniejszym w razie jego rezygnacji lub śmierci. W takim przypadku Komisja powołuje następcę członka, stosując procedurę wymienioną w ust. 2.
4.
Wezwania do składania wniosków o członkostwo są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Komisja wybiera członków na podstawie wniosków otrzymanych w wyniku tego wezwania. Kryteria wyboru biorą pod uwagę kompetencje i doświadczenie kandydatów, ich reprezentatywność i zdolność do brania udziału w dyskusjach strategicznych, zapewniając też zrównoważoną obecność specjalistów z różnych dziedzin transportu.
5.
Komisja publikuje listę członków w informacjach Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.
Artykuł  5

Kadencje, grupy robocze i eksperci dodatkowi

1.
Grupa ekspertów zapraszana przez Komisję zbiera się dwa razy do roku na posiedzenia plenarne w siedzibie Komisji.
2.
Wypełniając swoje zadania określone w art. 2, grupa ekspertów może powoływać doraźne grupy robocze.
3.
Na życzenie członka lub z własnej inicjatywy przewodniczący grupy może podjąć decyzję o zaproszeniu innych ekspertów w celu wyjaśnienia spraw szczegółowych.
4.
Członkom grupy ekspertów oraz ekspertom zaproszonym na mocy z ust. 3 zwraca się wydatki na podróż i utrzymanie zgodnie z obowiązującymi w Komisji przepisami.
Artykuł  6

Poufność

Bez uszczerbku dla postanowień art. 287 Traktatu WE, członkowie grupy ekspertów nie ujawniają żadnych informacji uzyskanych podczas pracy w grupie ekspertów lub jej grupach roboczych.

Artykuł  7

Regulamin wewnętrzny i sekretariat

1.
Grupa ekspertów przyjmuje swój regulamin.
2.
Sekretariat grupy ekspertów jest zapewniany przez Komisję.
Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 czerwca 2003 r.

W imieniu Komisji
Loyola DE PALACIO
Wiceprzewodniczący

______

(1) COM(2001) 370 z dnia 12 września 2001 r., str. 69.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.144.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/425/WE ustanawiająca grupę ekspertów doradzających Komisji w sprawie strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu
Data aktu: 11/06/2003
Data ogłoszenia: 12/06/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 12/06/2003