Rozporządzenie 2246/2002 w sprawie opłat na rzecz Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) w odniesieniu do rejestracji wzorów wspólnotowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2246/2002
z dnia 16 grudnia 2002 r.
w sprawie opłat na rzecz Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) w odniesieniu do rejestracji wzorów wspólnotowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych(1), w szczególności jego art. 107,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W świetle art. 139 rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego(2), zmienionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 3288/94(3), które z tytułu art. 97 rozporządzenia (WE) nr 6/2002 stosuje się również do niniejszego rozporządzenia, kwoty opłat powinny zostać ustalone na takim poziomie, aby zapewnić, że przychód z nich pochodzący jest zasadniczo wystarczający dla zrównoważenia budżetu Urzędu.

(2) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2245/2002 z dnia 21 października 2002 r. wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 w sprawie wzorów wspólnotowych(4) również zajmuje się warunkami, na jakich opłaty ustanowione przez rozporządzenie (WE) nr 6/2002 mają być wnoszone na rzecz Urzędu.

(3) Aby zapewnić niezbędną elastyczność, przewodniczący Urzędu powinien być upoważniony, z zastrzeżeniem niektórych warunków, do ustanowienia należności, które mogą być płacone na rzecz Urzędu w odniesieniu do wykonywanych przez niego usług, należności za dostęp do baz danych Urzędu i udostępnianie danych z tych baz w formie czytelnej dla urządzeń, oraz ustalania należności za sprzedaż publikacji Urzędu.

(4) W celu ułatwienia wnoszenia opłat i należności, przewodniczący powinien zostać upoważniony do zatwierdzania sposobów płatności innych niż te wyraźnie przewidziane w niniejszym rozporządzeniu.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na podstawie art. 109 rozporządzenia (WE) nr 6/2002,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia kwoty i zasady dla poniższych płatności:

1) opłaty wnoszone na rzecz:

a) Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (zwanego dalej "Urzędem"), przewidziane w rozporządzeniu (WE) nr 6/2002 i rozporządzeniu (WE) nr 2245/2002;

b) Biura Międzynarodowego Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, przewidziane w Akcie genewskim Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych przyjętego w dniu 2 lipca 1999 r. (zwanego dalej "Aktem genewskim"), zatwierdzonym decyzją Rady 2006/954/WE(5);

2) opłaty ustanowione przez przewodniczącego Urzędu.

Artykuł  2 2

Opłaty

1.
Opłaty wnoszone na rzecz Urzędu, przewidziane w rozporządzeniu (WE) nr 6/2002 i rozporządzeniu (WE) nr 2245/2002, określone są w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
2.
Indywidualne opłaty za wyznaczenie, wnoszone na rzecz Biura Międzynarodowego na podstawie art. 7 ust. 2 Aktu genewskiego w powiązaniu z art. 106c i art. 13 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 6/2002 oraz art. 22 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 2245/2002, określone są w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  3

Należności ustanowione przez przewodniczącego

1.
Przewodniczący ustanawia kwoty należności poniesione za te usługi wykonywane przez Urząd, które nie są wymienione w Załączniku.
2.
Przewodniczący ustanawia kwoty należności poniesione za biuletyn wzorów wspólnotowych, jak również inne publikacje wydawane przez Urząd.
3.
Kwoty należności ustanowione są w euro.
4.
Kwoty należności ustanowione przez przewodniczącego zgodnie z ust. 1 i 2 opublikowane są w Dzienniku Urzędowym Urzędu.
Artykuł  4

Termin wymagalności dla opłat i należności

1.
Opłaty i należności, w odniesieniu do których termin wymagalności nie jest określony w rozporządzeniu (WE) nr 6/2002 lub rozporządzeniu (WE) nr 2245/2002, stają się wymagalne w dniu otrzymania wniosku o usługę, za którą dokonywana jest należność.
2.
Przewodniczący może zdecydować, aby usługi wymienione w ust. 1 nie były uzależnione od wpłaty zaliczki na poczet odpowiadających opłat lub należności.
Artykuł  5

Wnoszenie opłat i należności

1. 3
Opłaty i należności należne Urzędowi wnoszone są w euro w drodze wpłaty lub przelewu na rachunek bankowy Urzędu.
2.
Przewodniczący może ustalać metody płatności inne niż te wymienione w ust. 1, w szczególności poprzez wykorzystanie depozytów na bieżącym rachunku Urzędu. Metody te zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Urzędu.
Artykuł  6

Dane szczegółowe dotyczące płatności

1.
Każda płatność wskazuje nazwisko osoby dokonującej płatności i zawiera informacje niezbędne do niezwłocznego ustalenia przez Urząd celu płatności. W szczególności następujące informacje są dostarczone:

a) gdy wnoszona jest opłata rejestracyjna, cel płatności, mianowicie "opłata rejestracyjna" i, w odpowiednim przypadku, odniesienie dostarczone przez wnioskodawcę we wniosku o rejestrację wzoru wspólnotowego;

b) gdy wnoszona jest opłata za publikację, cel płatności, mianowicie "opłata za publikację" i, w odpowiednim przypadku, odniesienie dostarczone przez wnioskodawcę we wniosku o rejestrację wzoru wspólnotowego;

c) gdy wnoszona jest opłata za publikację, jak przewidziano w art. 50 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 6/2002, cel płatności, mianowicie "opłata za publikację" i numer rejestracji;

d) gdy wnoszona jest opłata za wstrzymanie publikacji, cel płatności, mianowicie "opłata za wstrzymanie publikacji" i, gdzie stosowne, odniesienie dostarczone przez wnioskodawcę we wniosku o rejestrację wzoru wspólnotowego;

e) gdy dokonywana jest opłata za unieważnienie, numer rejestracji i nazwisko posiadacza zarejestrowanego wzoru wspólnotowego, przeciwko któremu skierowany jest wniosek, oraz cel płatności, mianowicie "opłata za unieważnienie".

2.
Jeśli celu płatności nie można niezwłocznie ustalić, Urząd wymaga od osoby dokonującej płatności pisemnego powiadomienia go o tym celu w ustalonym przez siebie terminie. Jeżeli osoba nie stosuje się do tego żądania w odpowiednim czasie, płatność zostaje uznana za niedokonaną. Kwota już zapłacona zostaje zwrócona.
Artykuł  7

Uznana data płatności

1. 4
Za dzień, w którym została wniesiona opłata na rzecz Urzędu, uznaje się dzień, w którym kwota tej opłaty faktycznie wpłynęła na rachunek bankowy Urzędu.
2.
Za zgodą przewodniczącego, zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2, inne sposoby wnoszenia opłat niż te określone w art. 5 ust. 1; ustanawia on także dzień uznawany za ten, w którym nastąpiła płatność.
3.
W przypadku gdy w zastosowaniu ust. 1 i 2, wniesienie opłaty uznane zostaje za niedokonane po wygaśnięciu okresu, w którym była ona należna, uznaje się, że okres został dochowany, jeśli Urzędowi zostaje dostarczony dowód, że osoba, która dokonała wpłaty:

a) 5 należycie wydała instytucji bankowej dyspozycję przelewu kwoty płatności w państwie członkowskim w terminie, w którym opłata powinna zostać wniesiona, oraz,

b) dokonała dopłaty w wysokości 10 % odpowiedniej opłaty lub opłat, ale nieprzekraczającej 200 EUR;

dopłata nie należy się, jeśli warunek według akapitu a) został spełniony najpóźniej w ciągu 10 dni przed wygaśnięciem terminu płatności.

4.
Urząd może zażądać od osoby, która dokonała płatności, przedstawienia dowodów co do dnia, w którym warunek według ust. 3 lit. a) został spełniony, oraz, w przypadku istnienia takiego wymogu, dokonania dopłaty, określonej w ust. 3 lit. b), w określonym przez siebie okresie. Jeśli osoba nie spełni tego żądania lub dowody są niewystarczające, lub wymagana dopłata nie zostaje dokonana w odpowiednim czasie, okres płatności uznaje się za niedotrzymany.
Artykuł  8

Niewystarczająca kwota zapłacona

1.
Termin płatności uznaje się, zasadniczo, za dotrzymany, wyłącznie jeśli cała kwota opłaty została zapłacona w odpowiednim czasie. Jeśli opłata nie jest wpłacona w całości, kwota już zapłacona zostaje zwrócona po wygaśnięciu okresu płatności.
2.
Urząd może, jednakże w zakresie możliwym w czasie pozostałym do upłynięcia okresu, stworzyć osobie dokonującej płatności możliwość zapłacenia brakującej kwoty lub gdy uznaje się to za uzasadnione, zrzec się drobnych brakujących kwot bez uszczerbku dla praw osoby dokonującej płatności.
Artykuł  9

Zwrot nieznaczących kwot

1.
Gdy w celu pokrycia opłaty lub należności zostaje wpłacona zawyżona kwota, nadwyżka nie zostaje zwrócona, jeśli jej kwota jest nieznacząca i strona zainteresowana wyraźnie nie zażądała zwrotu.

Przewodniczący ustala, co stanowi kwotę nieznaczącą.

2.
Ustalenia poczynione przez przewodniczącego w zastosowaniu ust. 1 zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Urzędu.
Artykuł  10

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 grudnia 2002 r.

W imieniu Komisji
Frederik BOLKESTEIN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 3 z 5.1.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 11 z 14.1.1994, str. 1.

(3) Dz.U. L 349 z 31.12.1994, str. 83.

(4) Dz.U. L 341 z 17.12.2002, str. 26.

(5) Dz.U. L 386 z 29.12.2006, str. 28.

ZAŁĄCZNIK 6

(w EUR)
1. Opłata rejestracyjna (art. 36 ust. 4

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 6 ust. 1

lit. a) rozporządzenia (WE) nr 2245/2002)

230
1a Indywidualna opłata za wyznaczenie z tytułu

międzynarodowej rejestracji (art. 106c

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 7 ust. 2

Aktu genewskiego - (za każdy wzór))

62
2. Dodatkowa opłata rejestracyjna w odniesieniu

do każdego dodatkowego wzoru zawartego we

wniosku wielokrotnym (art. 37 ust. 2

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 6 ust. 1

lit. c) rozporządzenia (WE) nr 2245/2002):

a) za każdy wzór od drugiego do dziesiątego

wzoru;

115
b) za każdy wzór od jedenastego w górę 50
3. Opłata publikacyjna (art. 36 ust. 4

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 6 ust. 1

lit. b) rozporządzenia (WE) nr 2245/2002):

120
4. Dodatkowa opłata publikacyjna w odniesieniu

do każdego dodatkowego wzoru zawartego we

wniosku wielokrotnym (art. 37 ust. 2

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 6 ust. 1

lit. d) rozporządzenia (WE) nr 2245/2002):

a) za każdy wzór od drugiego do dziesiątego

wzoru;

60
b) za każdy wzór od jedenastego w górę 30
5. Opłata za wstrzymanie publikacji (art. 36

ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 6

ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002):

40
6. Dodatkowa opłata za wstrzymanie publikacji w

odniesieniu do każdego dodatkowego wzoru

zawartego we wniosku wielokrotnym

podlegającego wstrzymaniu publikacji (art. 37

ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 6

ust. 1 lit. d) rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002):

a) za każdy wzór od drugiego do dziesiątego

wzoru;

20
b) za każdy wzór od jedenastego w górę 10
7. Opłata za późne opłacenie opłaty

rejestracyjnej (art. 107 ust. 2 lit. a)

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 10 ust. 3

rozporządzenia (WE) nr 2245/2002)

60
8. Opłata za późne opłacenie opłaty

publikacyjnej (art. 107 ust. 2 lit. b)

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 10 ust. 3

i art. 15 ust. 4 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002)

30
9. Opłata za późne opłacenie opłaty za

wstrzymanie publikacji (art. 107 ust. 2 lit.

c) rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 10

ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2245/2002)

10
10. Opłata za późne opłacenie dodatkowych opłat

za wnioski wielokrotne, jak określone w 2, 4

i 6 niniejszego Załącznika (art. 107 ust. 2

lit. d) rozporządzenia (WE) nr 6/2002;

art. 10 ust. 3 i art. 15 ust. 4

rozporządzenia (WE) nr 2245/2002)

25 % opłaty dodatkowej
11. Opłata za przedłużenie ważności (art. 13 ust.

1 rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 22 ust.

2 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 2245/2002)

za każdy wzór, zawarty lub niezawarty we

wniosku wielokrotnym:

a) za pierwszy okres przedłużenia ważności; 90
b) za drugi okres przedłużenia ważności; 120
c) za trzeci okres przedłużenia ważności; 150
d) za czwarty okres przedłużenia ważności 180
11a Indywidualna opłata za przedłużenie ważności

międzynarodowej rejestracji (art. 13 ust. 1 i

art. 106c rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art.

22 ust. 2 lit.

a) rozporządzenia (WE) nr 2245/2002 za każdy

wzór:

a) za pierwszy okres przedłużenia ważności -

(za każdy wzór)

31
b) za drugi okres przedłużenia ważności - (za

każdy wzór)

31
c) za trzeci okres przedłużenia ważności -

(za każdy wzór)

31
d) za czwarty okres przedłużenia ważności -

(za każdy wzór)

31
12. Opłata za późne opłacenie opłaty za

przedłużenie ważności lub spóźnione złożenie

wniosku o przedłużenie ważności (art. 13

ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 22

ust. 2 lit. b) rozporządzenia (WE) nr

2245/2002)

25 % opłaty za przedłużenie ważności
13. Opłata za wniosek o stwierdzenie nieważności

(art. 52 ust. 2 rozporządzenia (WE)

nr 6/2002; art. 28 ust. 2 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002):

350
14. Opłata za odwołanie się (art. 57

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 35 ust. 3

rozporządzenia (WE) nr 2245/2002)

800
15. Opłata za restitutio in integrum (art. 67

ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 6/2002)

200
16. Opłata za zarejestrowanie przeniesienia

wniosku o wzór wspólnotowy (art. 34 ust. 2 i

art. 107 ust. 2 lit f) rozporządzenia (WE)

nr 6/2002; art. 23 ust. 7 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002)

200 za każdy wzór, z zastrzeżeniem nieprzekroczenia 1.000, w przypadku gdy wnioski wielokrotne przedłożone są w tym samym wniosku o zarejestrowanie przeniesienia lub w tym samym czasie
17. Opłata za zarejestrowanie przeniesienia

zarejestrowanego wzoru wspólnotowego

(art. 107 ust. 2 lit. f) rozporządzenia (WE)

nr 6/2002; art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002)

200 za każdy wzór, z zastrzeżeniem nieprzekroczenia 1.000, w przypadku gdy wnioski wielokrotne przedłożone są w tym samym wniosku o zarejestrowanie przeniesienia lub w tym samym czasie
18. Opłata za zarejestrowanie licencji lub innego

prawa w odniesieniu do zarejestrowanego wzoru

wspólnotowego (art. 107 ust. 2 lit. g)

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 23 ust. 3

i art. 24 ust. 1 rozporządzenia(WE)

nr 2245/2002) lub wniosek o wzór wspólnotowy

(art. 34 ust. 2 i art. 107 ust. 2 lit. g)

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 23

ust. 3; art. 24 ust. 1 i art. 24 ust. 4

rozporządzenia (WE) nr 2245/2002):

200 za każdy wzór, z zastrzeżeniem nieprzekroczenia 1.000, w przypadku gdy wnioski wielokrotne przedłożone są w tym samym wniosku o zarejestrowanie licencji lub innego prawa lub też w tym samym czasie
a) przyznanie licencji;
b) przeniesienie licencji;
c) utworzenie prawa rzeczowego;
d) przeniesienie prawa rzeczowego;
e) wykonawcza opłata wyrównawcza
19. Opłata za unieważnienie rejestracji licencji

lub innego prawa (art. 107 ust. 2 lit. h)

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 26 ust. 3

rozporządzenia (WE) nr 2245/2002)

200 za każde unieważnienie, z zastrzeżeniem nieprzekroczenia 1.000, w przypadku gdy wnioski wielokrotne przedłożone są w tym samym wniosku o unieważnienie rejestracji licencji lub innego prawa lub też w tym samym czasie
20. Opłata za wydanie odpisu wniosku o

zarejestrowany wzór wspólnotowy (art. 107

ust. 2 lit. n) rozporządzenia (WE) nr 6/2002;

art. 74 ust. 5 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002), kopia świadectwa rejestracji

(art. 107 ust. 2 lit. e) rozporządzenia (WE)

nr 6/2002; art. 17 ust. 2 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002), lub wyciąg z rejestru

(art. 107 ust. 2 lit. i) rozporządzenia (WE)

nr 6/2002; art. 69 ust. 6 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002):

a) nieuwierzytelniony odpis lub wyciąg; 10
b) uwierzytelniony odpis lub wyciąg 30
21. Opłata za wgląd do rejestrów (art. 107 ust. 2

lit. j) rozporządzenia (WE) nr 6/2002;

art. 174 ust. 1 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002)

30
22. Opłata za wydanie odpisu dokumentów

rejestrowych (art. 107 ust. 2 lit. k)

rozporządzenia (WE) nr 6/2002; art. 74 ust. 5

rozporządzenia (WE) nr 2245/2002):

a) nieuwierzytelniony odpis; 10
b) uwierzytelniony odpis, 30
dodatkowo za każdą stronę powyżej 10 1
23. Opłata za przekazanie informacji w rejestrze

(art. 107 ust. 2 lit. l) rozporządzenia (WE)

nr 6/2002; art. 75 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002):

10
dodatkowo za każdą stronę powyżej 10 1
24. Opłata za zrewidowanie ustalenia kosztów

proceduralnych podlegających zwrotowi

(art. 107 ust. 2 lit. m) rozporządzenia (WE)

nr 6/2002; art. 79 ust. 4 rozporządzenia (WE)

nr 2245/2002).

100
1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 877/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.193.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 877/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.193.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
3 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 877/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.193.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
4 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia nr 877/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.193.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
5 Art. 7 ust. 3 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia nr 877/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.193.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
6 Załącznik zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 877/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.193.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.341.54

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2246/2002 w sprawie opłat na rzecz Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) w odniesieniu do rejestracji wzorów wspólnotowych
Data aktu: 16/12/2002
Data ogłoszenia: 17/12/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/12/2002