Wspólne działanie 2001/759/WPZiB dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY
z dnia 29 października 2001 r.
dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii

(2001/759/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 26 lutego 2001 r. Rada zadeklarowała wolę odgrywania bardziej aktywnej politycznej roli w Kaukazie Południowym i poszukiwania innych sposobów wspierania wysiłków zmierzających do zapobiegania konfliktom i rozwiązywania konfliktów w regionie, w szczególności poprzez zacieśnienie współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

(2) Działając pod auspicjami OBWE, ustanowiono Wspólną Komisję Kontroli (WKK) oraz Grupę Ekspertów jako mechanizmy rozstrzygania konfliktu. Do zakresu mandatu WKK należy zajmowanie się bieżącą sytuacją w strefie konfliktu w Osetii, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa, a Grupa Ekspertów ma na celu przygotowywanie przejściowego statusu politycznego Południowej Osetii.

(3) W celu przyspieszenia negocjacji w sprawie rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii OBWE i strony zainteresowane (Gruzja, Południowa Osetia, Federacja Rosyjska i Północna Osetia) planują ustanowienie stałych sekretariatów w celu wspierania działań WKK i Grupy Ekspertów jako głównego instrumentu procesu rozstrzygnięcia konfliktu.

(4) W tym celu OBWE podjęło decyzję o utworzeniu funduszu dobrowolnych wkładów na rzecz wspierania działalności sekretariatu WKK, jak również działań Grupy Ekspertów.

(5) Unia Europejska uznaje, że wkład w realizację celów funduszu wspierałby jej własne cele w regionie, jak również umacniał jej rolę, łącznie z rolą OBWE, w rozstrzyganiu konfliktu i dlatego zgadza się na taki wkład,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska przyczynia się do wzmocnienia procesu rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii.
2.
W tym celu Unia Europejska przekazuje OBWE wkład na rzecz ustanowienia stałego sekretariatu w celu wspierania działań WKK, jak również finansowania spotkań WKK i Grupy Ekspertów w celu poprawy możliwości działania tych organów, którym zostało powierzone rozstrzygnięcie konfliktu.
Artykuł  2
1.
Wypłata pomocy finansowej przewidzianej na mocy niniejszego wspólnego działania jest uzależniona od rezolucji współprzewodniczącego WKK w sprawie ustanowienia sekretariatu oraz od przeprowadzenia nie mniej niż dwóch spotkań WKK i dwóch spotkań Grupy Ekspertów w terminie następnych dwunastu miesięcy. Ponadto powinny zostać poczynione widoczne wysiłki obydwu stron - Gruzji i Południowej Osetii - w celu osiągnięcia rzeczywistego postępu politycznego na rzecz trwałego i pokojowego rozstrzygnięcia różnic pomiędzy nimi.
2.
Rada powierza Komisji wykonanie wspólnego działania, w związku z osiągnięciem celów określonych w art. 1 ust. 2. Komisja zawiera z OBWE porozumienie finansowe w sprawie wykorzystania wkładu Unii Europejskiej, który przyjmie formę pomocy finansowej. Dotacja pokryje w szczególności urządzenia biurowe i zaopatrzenie, odnowienie i koszty prowadzenia dwóch biur przez dwanaście miesięcy, jak również wydatki przedstawicielstwa strony gruzińskiej i Południowej Osetii w zakresie spotkań WKK i Grupy Ekspertów.
3.
Misja OBWE w Gruzji jest odpowiedzialna za utworzenie sekretariatów i zwrot wydatków misji.
4.
Komisja, poprzez swoją delegację w Tbilisi, ściśle współpracuje z OBWE w celu monitorowania i oceny postępu, tak aby zapewnić działaniom powodzenie, jak również właściwe wykorzystanie pomocy finansowej do celów określonych w ust. 2.
5.
Komisja składa Radzie sprawozdanie, z upoważnienia Prezydencji, wspieranej przez sekretarza generalnego Rady, Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB.
Artykuł  3
1.
Do celów określonych w art. 1 ust. 2 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 210.000 EUR
2.
Zarządzanie wydatkami pokrywanymi w ramach kwoty określonej w ust. 1 odbywa się zgodnie z procedurami wspólnotowymi i regułami mającymi zastosowanie do ogólnego budżetu Unii Europejskiej.
Artykuł  4
1.
Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

Niniejsze wspólne działanie wygasa dwanaście miesięcy od dnia zawarcia między Komisją a OBWE odpowiedniej Umowy o przyznaniu pomocy finansowej.

2.
Niniejsze wspólne działanie zostanie poddane przeglądowi dziesięć miesięcy po dniu jego przyjęcia.
Artykuł  5

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 października 2001 r.

W imieniu Rady
L. MICHEL
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024