Decyzja 2001/382/WE w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w niektóre wydatki związane z wykonywaniem niektórych środków zarządzania dotyczących masowo migrujących ryb

DECYZJA RADY
z dnia 14 maja 2001 r.
w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w niektóre wydatki związane z wykonywaniem niektórych środków zarządzania dotyczących masowo migrujących ryb

(2001/382/WE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnota Europejska jest Umawiającą się Stroną Międzynarodowej konwencji o ochronie tuńczyka atlantyckiego, zwanej dalej "Konwencją ICCAT" od dnia 14 listopada 1997 r.

(2) Konwencja ICCAT stanowi ramy dla współpracy regionalnej w zakresie ochrony i zarządzania tuńczykiem i gatunkami tuńczykopodobnymi na Oceanie Atlantyckim i przylegających morzach poprzez ustanowienie Międzynarodowej Komisji Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego, zwanej dalej "ICCAT", i przyjęcie zaleceń dotyczących ochrony i zarządzania na obszarze konwencji, które staną się wiążące dla Umawiających się Stron.

(3) Podczas jedenastego nadzwyczajnego posiedzenia, które odbyło się w dniach 16-23 listopada 1998 r., ICCAT przyjęła zalecenie dotyczące zamknięcia czasowo-przestrzennego związanego ze stosowaniem urządzeń powodujących koncentrację ryb, które stały się obowiązkowe dla Umawiających się Stron w dniu 21 czerwca 1999 r. Rozporządzenie Rady (WE) nr 973/2001 z dnia 14 maja 2001 r. ustanawiające niektóre środki techniczne dotyczące ochrony zasobów gatunków masowo migrujących(2) włącza to zalecenie do prawa wspólnotowego.

(4) W celu zapewnienia zgodności z tym środkiem należy uregulować kwestię obserwatora pozostającego na pokładzie każdego statku podczas wymienionego wyżej okresu. Należy przyjąć szczegółowe regulacje dotyczące wyznaczania obserwatorów, ich zadań, jak i pokrywania kosztów przez nich ponoszonych.

(5) Państwa Członkowskie powinny zapewnić, aby statki pływające pod ich banderą i działające na obszarze ICCAT przestrzegały środków w zakresie ochrony i zarządzania obowiązujących na tym obszarze. Niezbędne jest zatem, aby Państwa Członkowskie nadzorowały właściwe stosowanie systemu działania obserwatorów.

(6) Państwa Członkowskie muszą podjąć kroki w celu zapewnienia, aby obserwatorzy byli umieszczani na pokładzie statków pływających pod ich banderą oraz aby zwracano im koszty związane z takim wyznaczeniem.

(7) W celu ułatwienia stosowania systemu działania obserwatorów, należy uregulować kwestię wkładu finansowego Wspólnoty na wydatki poniesione w związku z wyznaczeniem obserwatorów podczas okresu od 1 listopada 2000 r. do 31 stycznia 2001 r. Wkład jest uwarunkowany przejęciem kosztów przez Państwa Członkowskie w momencie gdy system stanie się systemem rutynowym,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Koszty związane z wyznaczaniem obserwatorów rozmieszczanych w oparciu o przepisy art. 3 rozporządzenia (WE) nr 973/2001 są ponoszone przez Państwo Członkowskie, które dokonało mianowania.
2.
Państwa Członkowskie mogą przenieść takie koszty, w całości lub częściowo, na właścicieli wspólnotowych statków rybackich, określonych w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 973/2001.
Artykuł  2
1.
W celu ułatwienia wprowadzenia systemu działania obserwatorów Wspólnota może uczestniczyć w finansowaniu wydatków Państw Członkowskich związanych z wyznaczaniem obserwatorów, w okresie od 1 listopada 2000 r. do 31 stycznia 2001 r.
2.
Wkład wspólnotowy stanowi 50% wydatków z funduszy publicznych ponoszonych przez każde Państwo Członkowskie przy wyznaczaniu obserwatorów.
3.
Państwa Członkowskie zamierzające ubiegać się o wkład finansowy przedkładają Komisji przed 1 września 2001 r. szczegółowe sprawozdanie dotyczące:

– liczby wyznaczonych obserwatorów,

– liczby danych statków,

– nazwy statku poddanego obserwacji i okresu, na który wyznaczono obserwatora,

– sprawozdania końcowego każdego obserwatora.

4.
Państwa Członkowskie zamierzające ubiegać się o wkład finansowy Wspólnoty przedkładają wniosek o zwrot wydatków określonych w ust. 2 wraz z dwoma odpisami dokumentów uzupełniających najpóźniej do 1 października 2001 r. Dokumenty uzupełniające obejmują co najmniej główne punkty porozumienia między Państwem Członkowskim a usługodawcą (usługodawcami) oraz dowody potwierdzające dokonanie danych płatności.

Państwa Członkowskie zapewniają, aby wydatki zostały poniesione zgodnie z zasadami należytego zarządzania finansami i z wymaganiami niniejszej decyzji.

5.
Państwa Członkowskie dostarczają Komisji informacji koniecznych do umożliwienia weryfikacji zgodności z wymaganiami niniejszej decyzji, w szczególności dotyczących wyznaczania obserwatorów, w odniesieniu do których Wspólnota dokonała wkładu finansowego.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 maja 2001 r.

W imieniu Rady
L. REKKE
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 28 lutego 2001 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 137 z 19.5.2001, str. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.137.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/382/WE w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w niektóre wydatki związane z wykonywaniem niektórych środków zarządzania dotyczących masowo migrujących ryb
Data aktu: 14/05/2001
Data ogłoszenia: 19/05/2001
Data wejścia w życie: 22/05/2001, 01/05/2004, 19/05/2001