Rozporządzenie 2062/97 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 700/88 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania uzgodnień dotyczących przywozu do Wspólnoty niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka oraz Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2062/97
z dnia 21 października 1997 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 700/88 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania uzgodnień dotyczących przywozu do Wspólnoty niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka oraz Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 4088/87 z dnia 21 grudnia 1987 r. ustalające warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w przywozie niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela i Jordanii, Maroka oraz Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy(1), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1300/97(2), w szczególności jego art. 5 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

na mocy porozumień w formie wymiany listów między Wspólnotą a Izraelem(3) oraz między Wspólnotą a Marokiem(4) w sprawie przywozu do Wspólnoty świeżych kwiatów ciętych oraz pąków kwiatowych gatunków odpowiednich na bukiety oraz do celów zdobniczych, Wspólnota oraz te państwa zgodziły się dostosować procedury określania wspólnotowych cen producenta i cen importowych; zasady stosowania ustalone w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 700/88(5), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1239/97(6), powinny zatem zostać dostosowane;

główne zmiany dotyczą stosowania średnich ważonych zamiast średnich arytmetycznych w ustalaniu cen producenta i cen importowych oraz w ustalaniu ich co 15 dni, tak by właściwe opłaty celne mogły być zastosowane w ciągu dwóch tygodni następujących po dacie ustalenia;

powinny zostać ustanowione ograniczenia dla zgłaszania danych przez Państwa Członkowskie oraz określone działania, jakie mają zostać podjęte kiedy dane są niekompletne lub niedostępne;

niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie następnego dnia po wygaśnięciu rozporządzenia Komisji (WE) nr 989/97 z dnia 30 maja 1997 r. ustalającego wspólnotowe ceny producenta na goździki i róże dla stosowania uzgodnień dotyczących przywozu w odniesieniu do niektórych produktów upraw kwiatowych pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii i Maroka(7);

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Żywych Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE;

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 700/88 wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 1 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Dla każdego z czterech produktów [goździków jednokwiatowych (bloom) i wielokwiatowych (spray), róż wielkokwiatowych i drobnokwiatowych] określonych w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 4088/87, Państwa Członkowskie obliczają co dwa tygodnie, poczynając od poniedziałku, cenę producenta w walucie krajowej na 100 sztuk, będącą średnią, ważoną przez ilość, dziennych stawek notowanych na każdym z reprezentatywnych rynków producenta wskazanych w art. 2. Dla róż użyte ceny powinny być cenami odmian pilotowych wymienionych w załączniku.

Dzienne notowane stawki są cenami produktów I klasy jakości określonej na mocy art. 3 rozporządzenia Rady (EWG) nr 234/68(*), wszystkich kodów długości razem wziętych. Uważa się, że notowane ceny zawierają koszty prezentacji.

Artykuł 1a

Dla każdego z czterech produktów [goździków jednokwiatowych (bloom) i wielokwiatowych (spray), róż wielkokwiatowych i drobnokwiatowych] określonych w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 4088/87, oraz dla każdego pochodzenia z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka oraz Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, Państwa Członkowskie obliczają co dwa tygodnie, poczynając od poniedziałku, cenę importową w walucie krajowej na 100 sztuk, będącą średnią, ważoną przez ilość, dziennych stawek notowanych na poziomie przywozu hurtowego, cło nie potrącone, na reprezentatywnych rynkach przywozowych wskazanych w art. 3.

Artykuł 1b

W następujący poniedziałek przed godziną 1.00 po południu Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję drogą elektroniczną o ważonych cenach producenta i cenach importowych, w walucie krajowej na 100 sztuk oraz odpowiadające im całkowite ilości dla dwóch minionych tygodni, w których ceny były notowane.

Na podstawie tych ważonych cen i całkowitych ilości Komisja niezwłocznie ustala wspólnotowe średnie ważone ceny producenta i ceny importowe w ecu/100 sztuk dla każdej z czterech grup kwiatów wskazanych w art. 1 i 1a.

Przeliczenie cen zgłoszonych przez Państwa Członkowskie na ecu następuje po rolniczym kursie przeliczeniowym ważnym w ostatnim dniu danego dwutygodniowego okresu.

______

(*) Dz.U. L 55 z 2.3.1968, str. 1."

2) Dodaje się art. 4 w brzmieniu:

"Artykuł 4

Jeżeli dane jakie mają dostarczyć Państwa Członkowskie na podstawie art. 1b są niekompletne bądź niedostępne w dniu określonym w tym artykule, Komisja oblicza wspólnotowe średnie na podstawie ostatnich ustalonych cen.

Jeżeli zaplanowany dzień zgłaszania jest świętem narodowym Państwa Członkowskie dokonują powiadomienia w pierwszym następującym dniu roboczym."

3) Poprzednie art. 4, 5 i 6 skreśla się.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 listopada 1997 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 października 1997 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 382 z 31.12.1987, str. 22.

(2) Dz.U. L 177 z 5.7.1997, str. 1.

(3)Decyzja 96/206/EWWiS, WE (Dz.U. L 71 z 20.3.1996, str. 1).

(4)Rozporządzenie (WE) nr 3057/95 (Dz.U. L 326 z 30.12.1995, str. 3).

(5) Dz.U. L 72 z 18.3.1988, str. 16.

(6) Dz.U. L 173 z 1.7.1997, str. 71.

(7) Dz.U L 141 z 31.5.1997, str. 71.

Zmiany w prawie

Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Co się zmieni w podatkach w 2026 roku? Wciąż wiele niewiadomych

Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.

Monika Pogroszewska 10.12.2025
Maciej Berek: Do projektu MRPiPS o PIP wprowadziliśmy bardzo istotne zmiany

Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Lekarze i pielęgniarki na kontraktach „uratują” firmy przed przekształcaniem umów?

4 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Klub parlamentarny PSL-TD przeciwko projektowi ustawy o PIP

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Grażyna J. Leśniak 04.12.2025
Prezydent podpisał zakaz hodowli zwierząt na futra, ale tzw. ustawę łańcuchową zawetował

Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.

Krzysztof Koślicki 02.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.289.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2062/97 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 700/88 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania uzgodnień dotyczących przywozu do Wspólnoty niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka oraz Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy
Data aktu: 21/10/1997
Data ogłoszenia: 22/10/1997
Data wejścia w życie: 03/11/1997, 01/05/2004