NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Sprawa T-233/19: Skarga wniesiona w dniu 9 kwietnia 2019 r. - Infineon Technologies Dresden/Komisja.

Skarga wniesiona w dniu 9 kwietnia 2019 r. - Infineon Technologies Dresden/Komisja
(Sprawa T-233/19)

Język postępowania: niemiecki

(2019/C 213/51)

(Dz.U.UE C z dnia 24 czerwca 2019 r.)

Strony

Strona skarżąca: Infineon Technologies Dresden GmbH & Co. KG (Drezno, Niemcy) (przedstawiciele: L. Assmann i M. Peiffer, adwokaci) Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

-
stwierdzenie nieważności wydanej przez pozwaną decyzji notyfikowanej jako dokument nr C(2018) (Dz.U. 2019, L 14, s. 1) z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie pomocy państwa SA.34045 (2013/C) (ex 2012/NN) udzielonej przez Niemcy dużym odbiorcom energii elektrycznej na podstawie § 19 Stromnetzentgeltverordnung (zwanego dalej "StromNEV") oraz;
-
obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Niniejsza skarga została oparta na zarzucie, zgodnie z którym zaskarżona decyzja jest niezgodna z prawem ze względu na to, że przewidziane w § 19 ust. 2 zdanie drugie StromNEV zwolnienie z opłat za użytkowanie sieci nie stanowi pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Skarżąca twierdzi w tym względzie przede wszystkim, że oparte na § 19 ust. 2 StromNEV zwolnienia z opłat za użytkowanie sieci nie zostały przyznane za pomocą zasobów państwowych w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE, lecz zostały one sfinansowane przez niemieckich operatorów sieci, będących podmiotami prawa prywatnego, i nie można ich przypisać państwu. Sporne obniżenie kosztów nie jest też porównywalne, jeśli chodzi o jego skutki, z niemiecką opłatą za zużycie energii elektrycznej. Ponadto Niemiecka Republika Federalna nie sprawuje w żaden sposób kontroli nad niemieckimi operatorami sieci przesyłowych, którym powierzono zarządzanie tymi środkami.

Skarżąca podnosi ponadto, że oparte na § 19 ust. 2 StromNEV zwolnienie z opłat za użytkowanie sieci różni się pod wieloma względami od przypadku, w którym wydano wyroki C-206/06, Essent Netwerk Noord i in., oraz C-262/12, Vent de Colère! Niemniej jednak sporne zwolnienie nie jest porównywalne z obniżeniem kosztów, którego dotyczyła sprawa C-405/16 P, Niemcy/Komisja, i z tego względu nie może ono zostać uznane za pomoc.

Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.213.52

Rodzaj:ogłoszenie
Tytuł:Sprawa T-233/19: Skarga wniesiona w dniu 9 kwietnia 2019 r. - Infineon Technologies Dresden/Komisja.
Data aktu:2019-06-24
Data ogłoszenia:2019-06-24