Ogłoszenie informacyjne - konsultacje społeczne - Oznaczenia geograficzne produktów z Japonii.
OGŁOSZENIE INFORMACYJNE - KONSULTACJE SPOŁECZNEOznaczenia geograficzne produktów z Japonii
(Dz.U.UE C z dnia 27 lipca 2017 r.)
Podczas prowadzonych obecnie negocjacji z Japonią w sprawie umowy o wolnym handlu (zwanej dalej "umową"), w której znajduje się rozdział dotyczący oznaczeń geograficznych, władze Japonii przedstawiły (do celów objęcia ochroną w ramach umowy) załączony wykaz oznaczeń geograficznych. Komisja Europejska rozważa obecnie, czy wspomniane oznaczenia geograficzne powinny być chronione na podstawie przyszłej umowy jako oznaczenia geograficzne w rozumieniu art. 22 ust. 1 Porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej.
Komisja wzywa wszystkie państwa członkowskie lub państwa trzecie bądź wszelkie zasadnie zainteresowane osoby fizyczne lub prawne, mające swoje miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwie członkowskim lub państwie trzecim, do zgłaszania sprzeciwu wobec tego projektu ochrony przez złożenie odpowiednio uzasadnionego oświadczenia.
Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie dwóch miesięcy od daty publikacji niniejszego ogłoszenia. Oświadczenia o sprzeciwie należy przesyłać na następujący adres poczty elektronicznej: AGRI-A4@ec.europa.eu
Oświadczenia o sprzeciwie będą rozpatrywane tylko wtedy, gdy wpłyną w wyżej określonym terminie i gdy zostanie wykazane, że nazwa, która ma zostać objęta ochroną:
Kryteria wymienione powyżej będą podlegać ocenie w odniesieniu do terytorium Unii, co w przypadku praw własności intelektualnej odnosi się wyłącznie do terytorium lub terytoriów, na których wspomniane prawa są chronione. Możliwa ochrona tych nazw w Unii Europejskiej zależy od pomyślnego zakończenia przedmiotowych negocjacji i aktu prawnego wydanego w ich następstwie.
Wykaz oznaczeń geograficznych
| Nazwa chroniona w Japonii | Transkrypcja (wyłącznie do celów informacyjnych) | Kategoria i opis produktu |
| " | Jusankosan Yamato Shijimi | Świeże ryby, małże i skorupiaki oraz wytwarzane z nich produkty - skorupiaki |
| " | Tsurajima Gobou | Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone - łopian większy |
| " | Yamagata | Inne produkty wymienione w załączniku I do Traktatu (przyprawy itp.) - pozostałe napoje fermentowane - seishu (sake) |
| " | Maesawa Gyu | Mięso świeże (i podroby) - wołowina |
| " | Yonezawa Gyu | Mięso świeże (i podroby) - wołowina |
| " | Tokusan Matsusaka Ushi | Mięso świeże (i podroby) - wołowina |
| " | Nishio no Matcha | Inne produkty wymienione w załączniku I do Traktatu (przyprawy itp.) - herbata zielona w proszku |
| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2017.242.20 |
| Rodzaj: | informacja |
| Tytuł: | Ogłoszenie informacyjne - konsultacje społeczne - Oznaczenia geograficzne produktów z Japonii. |
| Data aktu: | 2017-07-27 |
| Data ogłoszenia: | 2017-07-27 |
