Nabór na stanowisko Prezesa Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) (grupa zaszeregowania AD 14) - COM/2010/10274.

Nabór na stanowisko Prezesa Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) (grupa zaszeregowania AD 14)

COM/2010/10274

(2010/C 190 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 14 lipca 2010 r.)

Reprezentujemy

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (CPVO) został utworzony w 1994 r. na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin (Dz.U L 227 z dnia 1 września 1994 r., s. 1), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 15/2008 z dnia 20 grudnia 2007 r. (Dz.U. L 8 z dnia 11 stycznia 2008 r., s. 2).

Celem działalności Urzędu, będącego organem Wspólnoty posiadającym niezależność prawną, administracyjną i finansową, jest udzielanie wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin oraz zarządzanie tymi prawami; jest to specyficzny rodzaj praw własności przemysłowej w odniesieniu do nowych odmian roślin. Urząd w szczególności podejmuje decyzje w sprawie wniosków o przyznanie takich praw, które umożliwiają jednolitą ochronę intelektualną w całej Unii Europejskiej (UE).

Urząd ma siedzibę w Angers we Francji, a jego personel liczy 46 osób. Jego budżet wynosi około 13 min EUR rocznie i jest finansowany głównie z przychodów pochodzących z różnego rodzaju opłat nakładanych przez Urząd.

Strona internetowa Urzędu: http://www.cpvo.europa.eu

Oferujemy

Prezes reprezentuje Urząd i jest odpowiedzialny za zarządzanie nim. W szczególności ma następujące obowiązki:

– podejmuje wszelkie niezbędne kroki, w tym dotyczące przyjmowania wewnętrznych instrukcji administracyjnych i publikacji zawiadomień, w celu zapewnienia funkcjonowania Urzędu zgodnie z przepisami, zasadami i wytycznymi UE,

– opracowuje preliminarz dochodów i wydatków Urzędu oraz wykonuje jego budżet,

– wykonuje w odniesieniu do pracowników Urzędu prawa przysługujące instytucjom UE na mocy Regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich i Warunków zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich,

– przedkłada Radzie Administracyjnej projekty zmian do rozporządzenia (WE) nr 2100/94, do przepisów dotyczących opłat i do innych przepisów wykonawczych lub wszelkich innych przepisów dotyczących wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin.

Poszukujemy

Idealny kandydat powinien wykazać się następującymi cechami:

– kompetencje w zakresie zarządzania, w szczególności:

– umiejętność zarządzania znaczącą agencją, zarówno na poziomie zarządzania strategicznego, jak i wewnętrznego,

– umiejętności kierowania dużym zespołem ekspertów o wysokich kwalifikacjach i motywowania go w europejskim, wielokulturowym i wielojęzycznym środowisku,

– udokumentowane doświadczenie w zarządzaniu zasobami budżetowymi, finansowymi i ludzkimi w środowisku krajowym, europejskim i/lub międzynarodowym,

– znajomość polityk unijnych i krajowych:

– bardzo dobra znajomość instytucji unijnych i polityk unijnych w dziedzinie własności intelektualnej, praw do odmian roślin, powiązanych działań międzynarodowych i innych polityk istotnych dla działalności Urzędu,

– umiejętności w zakresie negocjacji i komunikacji:

– umiejętność przekazywania informacji do wiadomości publicznej oraz współpracy z zainteresowanymi podmiotami (organami europejskimi, międzynarodowymi, krajowymi i lokalnymi oraz organizacjami międzynarodowymi itp.),

– doskonałe umiejętności w zakresie stosunków międzyludzkich, partnerskiego dialogu, koordynacji i negocjacji,

– umiejętności językowe:

– znakomite umiejętności w zakresie komunikacji ustnej i pisemnej w języku angielskim. Dobra znajomość języka francuskiego będzie dodatkowym atutem.

Wymagania

Kandydaci zostaną zakwalifikowani do etapu selekcji na podstawie następujących kryteriów formalnych, których spełnienie musi nastąpić przed upływem terminu składania podań:

1. Obywatelstwo: kandydat powinien posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE.

2. Dyplom lub stopień uniwersytecki:

(i) potwierdzony dyplomem poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym w normalnym cyklu co najmniej cztery lata; lub

(ii) potwierdzony dyplomem poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym 3-letnim studiom uniwersyteckim oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe w wymiarze co najmniej jednego roku (wspomniane roczne doświadczenie nie może wchodzić w zakres doświadczenia liczonego od momentu ukończenia studiów wyższych, o którym mowa poniżej).

3. Doświadczenie zawodowe: co najmniej 15-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte po uzyskaniu wymienionych wyżej kwalifikacji; co najmniej 5 lat z wymaganych 1 5 lat doświadczenia zawodowego powinno dotyczyć dziedziny działalności Urzędu.

4. Doświadczenie na stanowisku kierowniczym: co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowisku kierowniczym wyższego szczebla(1).

5. Znajomość języków: biegła znajomość jednego z języków urzędowych UE oraz odpowiednia znajomość innego języka urzędowego UE.

6. Limit wieku: kandydaci muszą być w stanie sprawować powierzoną funkcję przez całą pięcioletnią kadencję przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W przypadku pracownika Wspólnot Europejskich zatrudnionego na czas określony wiek emerytalny rozpoczyna się wraz z końcem miesiąca, w którym pracownik ten osiąga wiek 65 lat.

Niezależność i oświadczenie o ewentualnym konflikcie interesów

Prezes będzie miał obowiązek złożenia oświadczenia, w którym zobowiąże się do działania w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym, a także oświadczenia o konflikcie interesów, który mógłby zaważyć na jego niezależności. W swoim podaniu kandydaci muszą potwierdzić gotowość do złożenia takich oświadczeń.

Procedura wyboru i mianowanie

Komisja Europejska powoła komisję kwalifikacyjną na potrzeby procedury preselekcji. Komisja ta zaprosi na rozmowę kandydatów o profilu najlepiej odpowiadającym specyficznym wymaganiom związanym ze stanowiskiem; dokonując wyboru, komisja będzie kierować się osiągnięciami kandydatów oraz wymienionymi wyżej kryteriami.

Po tych pierwszych rozmowach kandydaci wybrani przez komisję kwalifikacyjną zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną z działającym w ramach Komisji Komitetem Konsultacyjnym ds. Mianowania (CCA); jednak zanim odbędzie się ta rozmowa, kandydaci wezmą udział w całodniowych testach przeprowadzanych metodą assessment centrę przez zewnętrzne firmy rekrutacyjne. Kandydaci zakwalifikowani przez CCA zostaną zaproszeni na rozmowę z odpowiednim komisarzem.

Na podstawie wniosku odpowiedniego komisarza Komisja Europejska sporządzi listę najlepszych kandydatów, po zasięgnięciu opinii Rady Administracyjnej CPVO; lista ta zostanie przekazana Radzie. Rada przeprowadzi rozmowę z kandydatami z listy i spośród nich mianuje prezesa. Ujęcie kandydata na liście, którą Komisja Europejska przekazuje Radzie, nie gwarantuje mianowania. Kandydaci mogą zostać zaproszeni na dodatkowe rozmowy lub testy poza wymienionymi powyżej.

Mianowany kandydat powinien objąć stanowisko od dnia 1 sierpnia 2011 r.

Polityka równych szans

Urząd stosuje politykę równych szans i niedyskryminacji zgodnie z art. Id regulaminu pracowniczego(2).

Warunki zatrudnienia

Prezes zostanie zatrudniony w charakterze pracownika na czas określony w grupie zaszeregowania AD 14, zgodnie z art. 2 lit. a) Warunków zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich(3), na okres 5 lat z możliwością przedłużenia zgodnie z postanowieniami aktu podstawowego.

Miejscem zatrudnienia jest Angers (Francja), gdzie mieści się siedziba Urzędu.

Procedura zgłaszania kandydatur

Ogłoszenie o wakacie na przedmiotowe stanowisko może zostać opublikowane równocześnie z ogłoszeniami o naborze na inne stanowiska urzędnicze wyższego szczebla. Kandydaci, którzy chcą ubiegać się o więcej niż jedno z tych stanowisk, muszą złożyć osobne zgłoszenie na każde stanowisko.

Przed dokonaniem zgłoszenia kandydaci powinni dokładnie sprawdzić, czy spełniają wszystkie kryteria kwalifikacyjne (wyszczególnione w rubryce "Wymagania"), w szczególności kryteria dotyczące wymaganego rodzaju dyplomu oraz doświadczenia zawodowego. Niespełnienie któregokolwiek z kryteriów kwalifikacyjnych oznacza automatycznie wykluczenie z procedury rekrutacji.

Aby zgłoszenie było ważne, kandydat musi złożyć:

1. list motywacyjny;

ORAZ

2. życiorys w dowolnym formacie. Życiorys powinien być w miarę możliwości sporządzony według wzoru CV Europass(4). Kandydaci proszeni są o opisanie w skrócie doświadczenia zawodowego oraz wiedzy specjalistycznej związanych ze stanowiskiem oraz o podanie szczegółowych informacji dotyczących wielkości (liczby pracowników) budżetu i charakteru departamentów, którymi wcześniej kierowali.

Niepełne podania zostaną odrzucone.

Na obecnym etapie nie należy załączać dokumentów uzupełniających (np. poświadczonych kopii dyplomów, referencji, dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe itp.). Przedkłada się je na życzenie na późniejszym etapie procedury.

W celu uproszczenia procedury wyboru wszelkie informacje dla kandydatów związane z niniejszym ogłoszeniem będą przekazywane w języku angielskim. Informujemy kandydatów, że procedura rekrutacyjna będzie przeprowadzana wyłącznie w języku angielskim i/lub francuskim(5).

Podania, najlepiej w języku angielskim, francuskim lub niemieckim, należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres:

sanco-avis-de-vacance@ec.europa.eu

Kandydaci, którzy nie mogą przesłać zgłoszenia pocztą elektroniczną, mogą je przesłać listem poleconym lub przesyłką kurierską na następujący adres w Komisji Europejskiej w Brukseli:

DG SANCO.A.5 (F101-5/62)

European Commission

200 Rue de la Loi

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIE

Na powyższy adres należy również bezzwłocznie zgłaszać każdą zmianę adresu.

Termin rejestracji kandydatów

Zgłoszenia muszą zostać przesłane pocztą elektroniczną albo listem poleconym nie później niż do dnia 10 września 2010 r. (liczy się data wysłania wiadomości elektronicznej lub data stempla pocztowego).

Zgłoszenia wysłane pocztą kurierską muszą zostać doręczone na podany powyżej adres przed godziną 17.00 (czasu obowiązującego w Brukseli) podanego powyżej dnia.

Komisja zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu rejestracji kandydatów na wymienione stanowisko poprzez odpowiednie ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Dodatkowych informacji udziela

Pan Jacąues GENNATAS, doradca zastępcy dyrektora generalnego, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów, telefon: +32 22959713, e-mail: Jacques.Gennatas@ec.europa.eu

Ważne informacje dla kandydatów

Prace komisji kwalifikacyjnych są tajne. Kandydaci nie mogą nawiązywać bezpośredniego bądź pośredniego kontaktu z członkami komisji, ani też prosić o nawiązanie takiego kontaktu w ich imieniu.

Ochrona danych osobowych

Komisja i Organ Nadzorczy dołożą starań, aby przetwarzanie danych osobowych kandydatów odbywało się zgodnie z przepisami rozporządzenia o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(6).

______

(1) Kandydaci powinni w swoim życiorysie wyszczególnić, przynajmniej w odniesieniu do wspomnianych 5 lat, podczas których zdobyli doświadczenie na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla: 1) nazwy zajmowanych stanowisk kierowniczych i pełnione funkcje; 2) liczbę pracowników znajdujących się pod kierownictwem kandydata w czasie zajmowania przez niego tych stanowisk; 3) wielkość budżetu, którym zarządzali; oraz 4) liczbę szczebli organizacyjnych w hierarchii powyżej i poniżej ich stanowiska oraz liczbę osób na równorzędnych stanowiskach.

(2) Dz.U. L 124 z 27.4.2004, s. 1; http://eur-lex.europa.eu/pl/index.htm

(3) Dz.U. L 124 z 27.4.2004, s. 1; http://eur-lex.europa.eu/en/index.htm

(4) Wzór życiorysu w formacie Europass można pobrać ze strony: http://europass.cedefop.europa.eu/htm/index.htm

(5) Komisja kwalifikacyjna zadba, aby rodzimi użytkownicy tych języków nie odnieśli w związku z tym nieuzasadnionej korzyści.

(6) Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s.l).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024