Finansowe wsparcie na tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 17 kwietnia 2007 r.
w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz. U. Nr 251, poz. 1844) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb i terminy składania i rozpatrywania wniosków o udzielenie finansowego wsparcia przedsięwzięć, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, zwanej dalej "ustawą";
2)
zakres informacji, jakie powinien zawierać wniosek o udzielenie finansowego wsparcia, zwany dalej "wnioskiem";
3)
kryteria oceny wniosku;
4)
wzór formularza rozliczenia udzielonego finansowego wsparcia.
§  2.
1. 1
Wniosek składa się w Banku Gospodarstwa Krajowego, zwanym dalej "Bankiem", od dnia 1 marca do dnia 31 marca i od dnia 1 września do dnia 30 września każdego roku. Dzień złożenia wniosku za pośrednictwem operatora publicznego w rozumieniu przepisów prawa pocztowego określa data stempla pocztowego tego operatora.
1a. 2
Bank po otrzymaniu wniosku niespełniającego wymagań, o których mowa w § 3, wzywa wnioskodawców do jego uzupełnienia w terminie 7 dni roboczych od dnia doręczenia wezwania, wskazując wymagania, których wniosek nie spełnia.
2.
Bank zwraca bez rozpatrzenia wniosek:
1)
złożony z naruszeniem terminów, o których mowa w ust. 1;
2)
niespełniający warunków określonych w art. 4, 7, 13, 14, 15 i 16 ustawy;
3) 3
nieuzupełniony w terminie, o którym mowa w ust. 1a.
§  3.
1.
Zakres informacji, jakie powinien zawierać wniosek, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 4
Do wniosku załącza się:
1)
dokumenty potwierdzające prawo własności albo prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, której dotyczy przedsięwzięcie lub na której położony jest budynek, którego remont lub przebudowę zamierza się przeprowadzić w ramach realizacji przedsięwzięcia, w tym:
a)
oryginał odpisu z księgi wieczystej, wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku,
b)
oryginał lub potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów wszystkich działek, na których realizowane jest przedsięwzięcie, wydanego nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku;
2)
ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, a jeżeli planowany zakres robót nie wymaga pozwolenia na budowę - potwierdzoną przez wnioskodawcę za zgodność z oryginałem kopię zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), oraz oświadczenie wnioskodawcy o niewniesieniu sprzeciwu przez właściwy organ;
3)
projekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, w tym projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania terenu z zaznaczonymi granicami nieruchomości, na której realizowany jest budynek będący przedmiotem przedsięwzięcia, planowanym uzbrojeniem terenu, przyłączami technicznymi oraz obiektami i urządzeniami związanymi z budynkiem, a w przypadku gdy planowany zakres robót budowlanych nie przewiduje pozwolenia na budowę - dokumentację projektową wykonaną zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, w zakresie niezbędnym do zweryfikowania następujących danych:
a)
rodzaju przedsięwzięcia,
b)
powierzchni użytkowych budynków lub ich części oraz liczby miejsc w sypialniach,
c)
w przypadku gdy wnioskodawca ubiega się o przyznanie punktów za kryterium 2.A. albo 2.B., o których mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia wartości lub przewidywanej wartości wskaźnika E, określającego obliczeniowe zapotrzebowanie na energię końcową (ciepło) do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym, wyznaczonego zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych, a także wartości lub przewidywanej wartości granicznej E0 wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku, ustalonej zgodnie z przepisami w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zależności od wartości współczynnika kształtu budynku (A/V),
d)
zakresu rzeczowo-finansowego przedsięwzięcia, z uwzględnieniem uzbrojenia terenu, przyłączy technicznych oraz obiektów i urządzeń związanych z budynkiem;
4)
dokumenty potwierdzające koszty przedsięwzięcia:
a)
kosztorys inwestorski lub kalkulację planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych, określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, o których mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655),
b)
kopie wystawionych do dnia złożenia wniosku faktur lub umów zawartych z wykonawcami robót budowlanych, usług i dostaw, w tym prac projektowych oraz nadzoru inwestorskiego, dotyczących wykonania przedsięwzięcia lub części przedsięwzięcia,
c)
kalkulacje własne sporządzone z należytą starannością dla zakresu przedsięwzięcia, który nie został objęty dokumentami potwierdzającymi koszty przedsięwzięcia, wymienionymi w lit. a i b.
§  4.
Jeżeli w danym półroczu wynikające z wniosków zapotrzebowanie na finansowe wsparcie w ramach puli przeznaczonej na udzielenie finansowego wsparcia na realizację przedsięwzięć nie przekracza wysokości tej puli, po dokonaniu przeniesienia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, Bank udziela finansowego wsparcia wnioskodawcom, których wnioski spełniają warunki określone w art. 4, 7, 13, 14, 15 i 16 ustawy oraz § 2 ust. 1 i § 3.
§  5.
1.
W przypadku konieczności dokonania wyboru przedsięwzięć, o którym mowa w art. 11 ustawy, Bank ocenia wnioski i przyznaje punkty zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
Liczbę punktów, o których mowa w ust. 1, określa się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
3.
W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów o pierwszeństwie w dostępie do wsparcia przesądza kryterium: "Liczba osób w noclegowni" lub "Liczba osób w domu dla bezdomnych", określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia, w ramach przedsięwzięcia objętego wnioskiem.
§  6. 5
Bank ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej, w terminach do dnia 30 czerwca oraz do dnia 31 grudnia każdego roku odpowiednio dla wniosków składanych do dnia 31 marca oraz do dnia 30 września każdego roku:
1)
informację o możliwości udzielenia finansowego wsparcia wszystkim wnioskodawcom - w przypadku, o którym mowa w § 4, albo
2)
wyniki oceny wniosków - w przypadku, o którym mowa w § 5.
§  7.
W przypadku, o którym mowa w § 5, Bank udziela finansowego wsparcia wnioskodawcom, którzy uzyskali najwyższe oceny punktowe, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonej na udzielenie finansowego wsparcia.
§  8.
Wzór formularza rozliczenia udzielonego finansowego wsparcia jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  9.
1.
W przypadku wniosków o udzielenie finansowego wsparcia składanych w 2007 r.:
1)
wnioski składa się w Banku od dnia 20 kwietnia do dnia 31 maja i od dnia 1 października do dnia 31 października;
2)
Bank, po otrzymaniu wniosku niespełniającego wymagań, o których mowa w § 3, wzywa wnioskodawców do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, wskazując wymagania, których wniosek nie spełnia;
3)
Bank ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej informacje, o których mowa w § 6 pkt 1, albo wyniki oceny wniosków, o których mowa w § 6 pkt 2, w terminach do dnia 31 lipca oraz do dnia 31 grudnia odpowiednio dla wniosków składanych do dnia 31 maja oraz do dnia 31 października.
2.
Bank zwraca bez rozpatrzenia wnioski nieuzupełnione w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
§  9a. 6
W przypadku wniosków o udzielenie finansowego wsparcia składanych w 2008 r. Bank ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej informacje, o których mowa w § 6 pkt 1, albo wyniki oceny wniosków, o których mowa w § 6 pkt 2, w terminach do dnia 15 lipca oraz do dnia 31 grudnia odpowiednio dla wniosków składanych do dnia 30 kwietnia oraz do dnia 30 września.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 marca 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 38, poz. 243).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  7 ZAKRES INFORMACJI, JAKIE POWINIEN ZAWIERAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE FINANSOWEGO WSPARCIA

I. Dane wnioskodawcy:

A. Rodzaj wnioskodawcy (gmina, związek międzygminny, organizacja pożytku publicznego).

B. Pełna nazwa wnioskodawcy.

C. Adres wnioskodawcy.

D. Adres do korespondencji (jeśli inny niż w C).

E. Telefon, faks oraz adres poczty elektronicznej osoby bezpośrednio prowadzącej sprawę.

F. Regon i NIP wnioskodawcy.

II. Dane dotyczące realizowanego przedsięwzięcia:

A. Wnioskowana kwota finansowego wsparcia (w zł).

B. Przewidywany termin rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia (miesiąc słownie i rok).

C. Przewidywany termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia (miesiąc słownie i rok).

D. Przewidywana struktura finansowania przedsięwzięcia z podziałem na środki własne, wsparcie finansowe na podstawie ustawy, inne źródła (kwoty oraz udział procentowy).

III. Rodzaj przedsięwzięcia (należy wskazać jeden z poniższych):

A. Budowa budynku na nieruchomości stanowiącej własność albo będącej w użytkowaniu wieczystym gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego.

B. Remont lub przebudowa budynku, przeznaczonego na pobyt ludzi, będącego własnością gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego, albo części takiego budynku.

C. Zmiana sposobu użytkowania budynku będącego własnością gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego, albo części takiego budynku, wymagająca dokonania remontu lub przebudowy.

IV. Charakterystyka przedsięwzięcia:

IV.1. Budowa budynku:

A. Noclegownia:

1) adres nieruchomości,

2) powierzchnia użytkowa budynku1),

3) nowa powierzchnia użytkowa noclegowni2) w m2, w tym: w sypialniach3) w m2,

4) nowa powierzchnia użytkowa niestanowiąca noclegowni,

5) nowa liczba miejsc w sypialniach,

6) dotychczasowa powierzchnia użytkowa noclegowni2) w m2, w tym: w sypialniach3) w m2,

7) całkowita liczba miejsc w sypialniach, po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, w podziale na poszczególne sypialnie,

8) całkowita liczba natrysków, kabin WC i umywalek po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.

B. Dom dla bezdomnych:

1) adres nieruchomości,

2) powierzchnia użytkowa budynku1),

3) nowa powierzchnia użytkowa domu dla bezdomnych4) w m2, w tym: powierzchnia mieszkalna5) w m2, w tym: w pokojach pobytu6) w m2,

4) nowa powierzchnia użytkowa niestanowiąca domu dla bezdomnych,

5) nowa liczba miejsc w pokojach pobytu,

6) dotychczasowa powierzchnia użytkowa domu dla bezdomnych4) w m2, w tym: powierzchnia mieszkalna5) w m2, w tym: w pokojach pobytu6) w m2,

7) całkowita liczba miejsc w pokojach pobytu, po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, w podziale na poszczególne pokoje pobytu, w tym: pokoje pobytu z indywidualnym węzłem sanitarnym (WC, umywalka i natrysk).

C. Charakterystyka noclegowni / domu dla bezdomnych (czy dana cecha występuje):

1) kuchnia z zapleczem gospodarczym (z wyposażeniem technicznym dla żywienia zbiorowego),

2) pomieszczenia do spożywania posiłków (oddzielne pomieszczenia spełniające wymagania sanitarno-epidemiologiczne dla pomieszczeń zbiorowego żywienia),

3) pralnia (oddzielne pomieszczenia wyposażone w urządzenia pralnicze, umożliwiające wykonywanie czynności higieny garderoby),

4) sanitariaty zbiorowe na korytarzu (co najmniej po jednym sanitariacie męskim i damskim z kabiną WC, umywalką i prysznicem),

5) pomieszczenia administracyjne z odrębnym pokojem porad psychologicznych,

6) oddzielne pomieszczenie pomocy medycznej i oddzielne pomieszczenie opieki pielęgnacyjnej,

7) świetlica (oddzielne pomieszczenia wyposażone w odbiornik radiowy i TV).

D. Dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo (podjazdy dla wózków inwalidzkich, ciągi komunikacyjne w budynku, winda lub inne rozwiązania architektoniczne).

E. Energooszczędność - wartość wskaźnika E, wartość graniczna E0 lub wartość A/V.

IV.2. Remont lub przebudowa budynku - zakres informacji jak w pkt IV.1.

IV.3. Zmiana sposobu użytkowania budynku - zakres informacji jak w pkt IV.1.

V. Przewidywany koszt ogółem przedsięwzięcia w zł (należy podać odpowiednio do rodzaju przedsięwzięcia)7):

1) budowy budynku,

2) remontu lub przebudowy budynku,

3) zmiany sposobu użytkowania budynku.

VI. Charakterystyka efektów społecznych przdsięwzięcia:

A. Czy w wyniku realizacji przedsięwzięcia będą realizowane indywidualne programy wychodzenia z bezdomności?

B. Czy w wyniku realizacji przedsięwzięcia będzie realizowana jedna z aktywnych form pomocy - program rynku pracy?

VII. Osoba wypełniająca wniosek:

A. Imię i nazwisko.

B. Adres poczty elektronicznej.

C. Telefon.

VIII. Oświadczenia i inne informacje:

A. Oświadczenie o niewykorzystywaniu środków finansowych Unii Europejskiej w przedsięwzięciu.

B. Oświadczenie o zamiarze ubiegania się albo rezygnacji z ubiegania się o przyznanie punktów za kryterium 2.A albo 2.B, o którym mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia.8)

C. Oświadczenie, że przedsięwzięcie nie zostało rozpoczęte ani nie zostanie rozpoczęte przed podpisaniem umowy o finansowe wsparcie, o której mowa w art. 12 ustawy.

D. Zestawienie kosztów, potwierdzające koszty przedsięwzięcia z podaniem wartości netto i brutto oraz ze wskazaniem wysokości przyjętej stawki podatku od towarów i usług, sporządzone na podstawie załączonych do wniosku dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia.

E. Potwierdzone przez wnioskodawcę za zgodność z oryginałem kopie zaświadczeń o nadaniu wnioskodawcy numeru REGON oraz NIP - w przypadku gdy wnioskodawca po raz pierwszy składa wniosek o udzielenie finansowego wsparcia na podstawie ustawy.

F. Oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku podpisane przez:

- w przypadku gminy: wójta (burmistrza, prezydenta miasta),

- w przypadku związku międzygminnego: zarząd związku,

- w przypadku organizacji pożytku publicznego: osobę lub osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu organizacji (należy dołączyć aktualny dokument potwierdzający uprawnienia).

IX. (uchylony).

______

1) Pod pojęciem powierzchni użytkowej budynku rozumie się powierzchnię obliczoną zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844, z późn. zm.).

2) Pod pojęciem powierzchni użytkowej noclegowni rozumie się podstawową powierzchnię użytkową, oznaczającą pomieszczenia sypialni, z podziałem na sypialnie do 15 osób i powyżej 15 osób, oraz pomocniczą powierzchnię użytkową, oznaczającą w szczególności: pomieszczenia sanitariatów, pralnie, kuchnie z zapleczem gospodarczym, pomieszczenia do spożywania posiłków, pomieszczenia pomocy medycznej, świetlice oraz pomieszczenia administracyjne.

3) Pod pojęciem sypialni rozumie się pomieszczenie wyposażone w jednoosobowe łóżka z ich podstawowym wyposażeniem.

4) Pod pojęciem powierzchni użytkowej domu dla bezdomnych rozumie się podstawową powierzchnię użytkową, oznaczającą pokoje pobytu, oraz pomocniczą powierzchnię użytkową domu dla bezdomnych, oznaczającą w szczególności: sanitariaty zbiorowe, pralnie, kuchnie z zapleczem gospodarczym, pomieszczenia do spożywania posiłków, pomieszczenia pomocy medycznej, świetlice oraz pomieszczenia administracyjne.

5) Pod pojęciem powierzchni mieszkalnej domu dla bezdomnych rozumie się powierzchnię pokoi pobytu wraz z powierzchnią indywidualnych węzłów sanitarnych lub powierzchnię pokoi pobytu bez węzła sanitarnego przy funkcjonowaniu sanitariatów zbiorowych.

6) Pod pojęciem pokoju pobytu rozumie się pomieszczenie zapewniające realizację następujących potrzeb mieszkaniowych: nocleg, możliwość przebywania w ciągu dnia oraz możliwość wykonywania zajęć własnych.

7) Nie wlicza się wartości lub kosztu nabycia gruntu.

8) Jeżeli wnioskodawca złoży oświadczenie, z którego wynika, że ubiega się o przyznanie punktów za kryterium 2.A albo 2.B, o którym mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia, powinien podać we wniosku informacje o wysokości wskaźników E i E0 oraz załączyć do wniosku dokumentację, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 3 lit. c. rozporządzenia. W przeciwnym razie wniosek zostanie uznany za niekompletny. Jeżeli wnioskodawca złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie ubiega się o przyznanie punktów za kryterium 2.A albo 2.B, punkty za to kryterium nie zostaną przyznane.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW O UDZIELENIE FINANSOWEGO WSPARCIA

Lp. Nazwa kryterium Definicja i norma kryterium Ocena w punktach
1 2 3 4
KRYTERIA OGÓLNE PRZEDSIĘWZIĘCIA
1.A Koszt realizacji przedsięwzięcia (dla przedsięwzięć zlokalizowanych w powiatach, gdzie wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych1) przekracza o co najmniej 20 % cenę 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszaną przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej2)) Stosunek kosztu przedsięwzięcia w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej noclegowni / domu dla bezdomnych do wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego na terenie powiatu, w którym zlokalizowane jest przedsięwzięcie1). X w % wynosi 0 pkt, jeżeli x jest równy bądź wyższy od 70 %. (x - 70%)

---------- · 20 pkt

- 20%

nie więcej niż 20 pkt

1.B Koszt realizacji przedsięwzięcia (dla przedsięwzięć zlokalizowanych w powiatach, gdzie wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych1) jest mniejszy od wielkości określonej w lp. 1.A) Stosunek kosztu przedsięwzięcia w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej noclegowni / domu dla bezdomnych do wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego na terenie powiatu, w którym zlokalizowane jest przedsięwzięcie1). X w % wynosi 0 pkt, jeżeli x jest równy bądź wyższy od 90 %. (x - 90%)

---------- · 20 pkt

- 20%

nie więcej niż 20 pkt

2.A Energooszczędność - dla przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 4 pkt 1 ustawy Przewidywana wartość wskaźnika E, określającego obliczeniowe zapotrzebowanie na energię końcową (ciepło) do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym, wyznaczonego zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków noclegowni / domu dla bezdomnych, jest mniejsza co najmniej o 15 % od wartości granicznej E0, określonej w przepisach techniczno-budowlanych. Jeśli tak, 10 pkt
2.B Energooszczędność - dla przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 4 pkt 2 i 3 ustawy Przewidywana wartość wskaźnika E, określającego obliczeniowe zapotrzebowanie na energię końcową (ciepło) do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym, wyznaczonego zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków noclegowni / domu dla bezdomnych, nie przekracza wartości granicznej E0 o więcej niż 10 %. Jeśli tak, 10 pkt
3. Dostosowanie przedsięwzięcia dla osób niepełnosprawnych Przedsięwzięcie, o którym mowa w art. 4 ustawy, przewiduje rozwiązania architektoniczne ułatwiające komunikację osobom niepełnosprawnym3). Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

4.A Intensywność wsparcia finansowego - dla przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 4 pkt 1 ustawy Stosunek oczekiwanego finansowego wsparcia do kosztów przedsięwzięcia (x w %). Jeżeli x jest równy 30 %, ocena wynosi 0 pkt. (x - 30%)

---------- · 20 pkt

- 20%

4.B Intensywność wsparcia finansowego - dla przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 4 pkt 2 i 3 ustawy Stosunek oczekiwanego finansowego wsparcia do kosztów przedsięwzięcia (x w %). Jeżeli x jest równy 40 %, ocena wynosi 0 pkt. (x - 40%)

--------- · 20 pkt

- 20%

KRYTERIA USŁUG SOCJALNYCH DLA NOCLEGOWNI
1. Standard powierzchniowy w noclegowni Przeciętna powierzchnia użytkowa noclegowni przypadająca na jedno miejsce (x). Jeżeli powierzchnia użytkowa jest mniejsza niż 5 m2, ocena wynosi 0 pkt. Maksymalna ocena wynosi 10 pkt. (x - 5)

-------- · 10 pkt

5

2. Liczba osób Do 50 osób. 1 pkt
w noclegowni Powyżej 50 osób. 0 pkt
3. Sypialnia4) Sypialnie do 15 osób. 1 pkt
Sypialnie powyżej 15 osób. 0 pkt
4. Pomieszczenia administracyjne Z odrębnym pokojem porad psychologicznych. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

5. Sanitariaty Natrysk - prysznic do 12 osób. 1 pkt
Natrysk - prysznic powyżej 12 osób. 0 pkt
Kabina WC i umywalka - do 12 osób. 1 pkt
Kabina WC i umywalka - powyżej 12 osób. 0 pkt
6. Pralnia Oddzielne pomieszczenie wyposażone w urządzenia pralnicze umożliwiające wykonywanie czynności higieny garderoby. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

7. Kuchnia z zapleczem gospodarczym Wyposażenie techniczne dla żywienia zbiorowego. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

8. Pomieszczenie do spożywania posiłku Oddzielne pomieszczenie spełniające wymagania sanitarno-epidemiologiczne dla pomieszczeń zbiorowego żywienia. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

9. Pomoc medyczna Oddzielne pomieszczenie pomocy medycznej i oddzielne pomieszczenie opieki pielęgnacyjnej. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

10. Świetlica Oddzielne pomieszczenie wyposażone w odbiornik radiowy i TV. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

KRYTERIA USŁUG SOCJALNYCH DOMU DLA BEZDOMNYCH
1. Standard powierzchniowy w domu dla bezdomnych Przeciętna powierzchnia użytkowa domu dla bezdomnych przypadająca na jedno miejsce (x). Jeżeli powierzchnia użytkowa jest mniejsza niż 5 m2, ocena wynosi 0 pkt. Maksymalna ocena wynosi 10 pkt. (x - 5)

-------- · 10 pkt

5

2. Liczba osób w domu dla Do 50 osób. 1 pkt
bezdomnych Powyżej 50 osób. 0 pkt
3.A Pokój pobytu5) Do 5 osób wraz z indywidualnym węzłem sanitarnym (WC, umywalka i prysznic). Jest - 2 pkt
3.B Pokój pobytu5) Powyżej 5 osób wraz z indywidualnym węzłem sanitarnym (WC, umywalka i prysznic). Jest - 1 pkt
3.C Pokój pobytu5) Bez indywidualnego węzła sanitarnego (WC, umywalka i prysznic). 0 pkt
4. Pomieszczenia administracyjne Z odrębnym pokojem porad psychologicznych. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

5. Sanitariaty zbiorowe Na korytarzu po jednym sanitariacie męskim i damskim (kabina WC, umywalka i prysznic). Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

6. Pralnia Oddzielne pomieszczenie wyposażone w urządzenia pralnicze umożliwiające wykonywanie czynności higieny garderoby. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

7. Kuchnia z zapleczem gospodarczym Wyposażenie techniczne dla żywienia zbiorowego. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

8. Pomieszczenie do spożywania posiłku Oddzielne pomieszczenie spełniające wymagania sanitarno-epidemiologiczne dla pomieszczeń zbiorowego żywienia. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

9. Pomoc medyczna Oddzielne pomieszczenie pomocy medycznej i oddzielne pomieszczenie opieki pielęgnacyjnej. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

10. Świetlica Oddzielne pomieszczenie wyposażone w odbiornik radiowy i TV. Jest - 1 pkt

Brak - 0 pkt

KRYTERIA SPOŁECZNE PRZEDSIĘWZIĘCIA
1. Bezdomność w skali lokalnej Czy w wyniku realizacji przedsięwzięcia będą realizowane indywidualne programy wychodzenia z bezdomności? Tak - 1 pkt

Nie - 0 pkt

2. Aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym Czy w wyniku realizacji przedsięwzięcia będzie realizowana jedna z aktywnych form pomocy - program rynku pracy? Tak - 1 pkt

Nie - 0 pkt

______

1) Ustalany przez wojewodę na okres 6 miesięcy i ogłaszany, w drodze obwieszczenia, w wojewódzkim dzienniku urzędowym - na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 oraz z 2006 r. Nr 86, poz. 602, Nr 167, poz. 1193 i Nr 249, poz. 1833); przyjmuje się wskaźnik ostatnio ogłoszony przed pierwszym dniem okresu składania wniosków, o którym mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia.

2) Ogłaszana przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym GUS za okresy kwartalne - na podstawie art. 3b ust. 4 ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1115, z 2004 r. Nr 213, poz. 2157, z 2005 r. Nr 94, poz. 786 oraz z 2006 r. Nr 53, poz. 385 i Nr 249, poz. 1828); przyjmuje się cenę ostatnio ogłoszoną przed pierwszym dniem okresu składania wniosków, o którym mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia.

3) Ocena dotyczy zastosowania rozwiązań architektonicznych ułatwiających komunikację osobom niepełnosprawnym - podjazdy dla wózków inwalidzkich, ciągi komunikacyjne w budynku, winda lub inne rozwiązania.

4) W przypadku wniosków o finansowe wsparcie dotyczących noclegowni ocena pozytywna (1 pkt) dotyczy zastosowania rozwiązania, w którym występują tylko sypialnie do 15 osób. Liczba tych pomieszczeń nie jest wyznacznikiem oceny pozytywnej.

5) W przypadku wniosków o finansowe wsparcie dotyczących domów dla bezdomnych ocena (2 pkt) dotyczy zastosowania rozwiązania, w którym występują tylko pokoje pobytu do 5 osób wraz z indywidualnym węzłem sanitarnym, ocena (1 pkt) dotyczy rozwiązania, w którym występują pokoje pobytu powyżej 5 osób wraz z indywidualnym węzłem sanitarnym. Liczba pokoi pobytu w domu dla osób bezdomnych nie jest wyróżnikiem oceny dla tego kryterium.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WZÓR FORMULARZA ROZLICZENIA UDZIELONEGO WSPARCIA FINANSOWEGO

1. Wnioskodawca: 2. Numer umowy:
3. Rodzaj przedsięwzięcia (zaznaczyć właściwe*): A B C
4. Wypłacone wsparcie:

............... zł

5. Faktyczny koszt przedsięwzięcia:

............... zł

6. Udział wnioskodawcy w faktycznym koszcie przedsięwzięcia:

............... zł

7. Udział wypłaconego wsparcia w faktycznym koszcie przedsięwzięcia:

...............%

(kwotę z poz. 4 należy podzielić przez kwotę z poz. 5 i pomnożyć przez 100)

8. Maksymalne dopuszczalne wsparcie: (30 % kosztu przedsięwzięcia A; 40 % kosztu przedsięwzięcia B i C)

...............zł

9. Wsparcie należne: (przyjmuje się równe kwocie z poz. 4, jeśli nie większa niż kwota z poz. 8, jeśli większa, przyjmuje się kwotę z poz. 8.)

...............zł

10. Nadwyżka otrzymanego wsparcia nad kwotą wsparcia należnego (poz. 10 = poz. 4. - poz. 9). Jeżeli liczba ujemna, wpisać 0 zł.

...............zł

11. Do zwrotu (kwota z poz. 10, jeżeli większa niż 0 zł)

...............zł

12. Liczba miejsc w noclegowniach / domach dla bezdomnych pozyskanych w ramach przedsięwzięcia:

.................

13. Inne niż wsparcie finansowe źródła sfinansowania przedsięwzięcia (rodzaj i kwoty):

.....................

14. Dane kontaktowe osoby wypełniającej rozliczenie: 15. Podpis osoby upoważnionej do składania oświadczeń w imieniu wnioskodawcy:

...................

Miejscowość i data: ......

* Objaśnienia:

A. Budowa budynku na nieruchomości stanowiącej własność albo będącej w użytkowaniu wieczystym gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego.

B. Remont lub przebudowa budynku, przeznaczonego na pobyt ludzi, będącego własnością gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego, albo części takiego budynku.

C. Zmiana sposobu użytkowania budynku będącego własnością gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego, albo części takiego budynku, wymagającej dokonania remontu lub przebudowy.

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 maja 2008 r. (Dz.U.08.93.590) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2008 r.
2 § 2 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 maja 2008 r. (Dz.U.08.93.590) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2008 r.
3 § 2 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 29 maja 2008 r. (Dz.U.08.93.590) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2008 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 maja 2008 r. (Dz.U.08.93.590) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2008 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 maja 2008 r. (Dz.U.08.93.590) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2008 r.
6 § 9a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 maja 2008 r. (Dz.U.08.93.590) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2008 r.
7 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 maja 2008 r. (Dz.U.08.93.590) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2008 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024