Zm.: rozporządzenie w sprawie egzaminów eksternistycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 31 stycznia 2007 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminów eksternistycznych

Na podstawie art. 10 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 stycznia 2006 r. w sprawie egzaminów eksternistycznych (Dz. U. Nr 6, poz. 36) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3 uchyla się ust. 3;
2)
w § 4:
a)
uchyla się ust. 2,
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Kurator oświaty powołuje komisję w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę, centrum lub zespół.",

c)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Kurator oświaty dokonuje zmiany aktu powołania komisji w przypadku zmian w składzie komisji, zaprzestania kształcenia w danym typie szkoły, zawodzie lub profilu kształcenia ogólnozawodowego oraz w przypadku poszerzenia zakresu egzaminów eksternistycznych o nowy typ szkoły, zawód lub profil kształcenia ogólnozawodowego, z zastrzeżeniem ust. 6.",

d)
dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Zmiana aktu powołania komisji w przypadku poszerzenia zakresu egzaminów eksternistycznych o nowy typ szkoły, zawód lub profil kształcenia ogólnozawodowego następuje w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę, centrum lub zespół.";

3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. Kurator oświaty odwołuje komisję w przypadku likwidacji szkoły, centrum lub rozwiązania zespołu albo na uzasadniony wniosek organu prowadzącego.

2. Kurator oświaty może odwołać komisję w przypadku małej liczby osób egzaminowanych oraz w przypadku, o którym mowa w § 42 ust. 1.";

4)
w § 6:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W uzasadnionych przypadkach kurator oświaty, na wniosek przewodniczącego komisji, może powołać do składu komisji, na czas określony, nauczycieli zatrudnionych w innej szkole lub centrum, posiadających co najmniej stopień nauczyciela kontraktowego; uzasadnienie powołania tych nauczycieli należy dołączyć do aktu powołania komisji.",

b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. W skład komisji nie może wchodzić nauczyciel zatrudniony w kuratorium oświaty lub w urzędzie innego organu sprawującego nadzór pedagogiczny.";

5)
w § 7 uchyla się ust. 6;
6)
w § 10 uchyla się ust. 2;
7)
w § 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminów eksternistycznych składa do komisji wniosek oraz odpowiednie świadectwo ukończenia szkoły, o którym mowa w § 7 ust. 2-5.";

8)
w § 21:
a)
w ust. 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) członek zespołu, którym jest nauczyciel zajęć edukacyjnych, z zakresu których przeprowadzany jest egzamin eksternistyczny, lub zajęć pokrewnych, posiadający co najmniej stopień nauczyciela kontraktowego.",

b)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Członek komisji jest obowiązany złożyć pisemne oświadczenie o niewystępowaniu albo występowaniu którejkolwiek z okoliczności wymienionych w ust. 4. Oświadczenie dołącza się do protokołu przebiegu egzaminu eksternistycznego, o którym mowa w § 39.";

9)
w § 24 dodaje się ust. 5 i 6 w brzmieniu:

"5. Obserwatorami egzaminu eksternistycznego mogą być delegowani przedstawiciele kuratora oświaty.

6. Osoby, o których mowa w ust. 5, nie uczestniczą w przeprowadzaniu egzaminu eksternistycznego.";

10)
w § 41 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Przedstawiciel kuratora oświaty, o którym mowa w § 24 ust. 5, niezwłocznie informuje kuratora oświaty o naruszeniu przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminów eksternistycznych mogącym mieć wpływ na wynik egzaminu.";

11)
w § 42 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Kurator oświaty, w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminów eksternistycznych lub nieprawidłowości w pracy komisji, jej przewodniczącego lub członków, może odwołać odpowiednio komisję, przewodniczącego lub poszczególnych członków komisji.".

§  2.
Kuratorzy oświaty dostosują skład państwowych komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzaminy eksternistyczne oraz zakres przeprowadzanych przez te komisje egzaminów do przepisów rozporządzenia w terminie do dnia 20 lutego 2007 r.
§  3.
1.
Państwowe komisje egzaminacyjne powołane przy centrach kształcenia ustawicznego, przeprowadzające w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia egzaminy eksternistyczne z zakresu typów szkół dla dorosłych, które nie wchodzą w skład danego centrum, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe oraz liceum profilowanego odpowiednio z zakresu zawodów lub profili kształcenia ogólnozawodowego, w których nie kształcą szkoły wchodzące w skład danego centrum, przeprowadzają egzaminy z tego zakresu dla osób, które zostały dopuszczone do tych egzaminów przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W jesiennej sesji egzaminacyjnej w roku 2007 do egzaminów eksternistycznych z zakresu szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych mogą przystąpić osoby, które rozpoczęły zdawanie tych egzaminów nie później niż w wiosennej sesji egzaminacyjnej w roku 2007.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 2 lit. a oraz pkt 5, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.
1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. Nr 131, poz. 907).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz. 1532 i Nr 227, poz. 1658.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024