Przeprowadzanie kontroli podmiotu publicznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI1)
z dnia 13 października 2005 r.
w sprawie przeprowadzania kontroli podmiotu publicznego

Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb przeprowadzania kontroli podmiotu publicznego, w tym zabezpieczania materiałów dowodowych, szczegółowe wymogi co do zawartości protokołu kontroli oraz wzór upoważnienia do kontroli.
§  2.
1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne;
2)
organ kontrolujący - organ uprawniony do przeprowadzania kontroli;
3)
kontroler - osobę przeprowadzającą kontrolę.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o dokumentach, rozumie się przez to również dokumenty elektroniczne, o których mowa w art. 3 pkt 2 ustawy.
§  3.
1.
Kontrolę przeprowadza kontroler po uzyskaniu upoważnienia do jej przeprowadzenia, zgodnego z wzorem imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Liczbę kontrolerów określa organ ich powołujący, w zależności od przedmiotu i zakresu kontroli.
§  4.
1.
Kontroler, nie później niż w terminie 7 dni roboczych przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, powiadamia kierownika podmiotu kontrolowanego o:
1)
przedmiocie kontroli;
2)
zakresie kontroli;
3)
terminie rozpoczęcia kontroli;
4)
przewidywanym czasie trwania kontroli.
2.
Na uzasadniony wniosek kierownika podmiotu kontrolowanego, złożony nie później niż w terminie 3 dni przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, organ kontrolujący może zmienić termin rozpoczęcia kontroli, mając na uwadze minimalizację zakłóceń w pracy podmiotu kontrolowanego. Z wnioskiem w tej sprawie można wystąpić tylko raz w odniesieniu do danej kontroli.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, kontroler informuje kierownika podmiotu kontrolowanego o nowym terminie kontroli. Termin ten nie może być późniejszy niż 14 dni roboczych od planowanego terminu jej rozpoczęcia.
§  5.
1.
Czynności kontrolne prowadzone są w godzinach pracy podmiotu kontrolowanego oraz w miejscu wykonywania jego zadań. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w celu minimalizacji zakłóceń w pracy podmiotu kontrolowanego, czynności kontrolne mogą zostać przeprowadzone w dniach wolnych od pracy albo poza godzinami pracy.
2.
Bezpośrednio przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, kontroler obowiązany jest okazać kierownikowi podmiotu kontrolowanego dokumenty upoważniające do kontroli.
3.
W przypadku gdy kontrola ma dotyczyć systemów teleinformatycznych lub rejestrów publicznych zawierających informacje i dane stanowiące tajemnicę państwową albo inną tajemnicę ustawowo chronioną, a w czynnościach kontrolnych uczestniczy osoba upoważniona przez kierownika podmiotu publicznego, osoba ta powinna posiadać odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych.
§  6.
1.
Kontroler ustala stan faktyczny na podstawie zebranych w toku czynności kontrolnych materiałów dowodowych.
2.
Do materiałów dowodowych, o których mowa w ust. 1, zalicza się:
1)
dokumenty;
2)
wyjaśnienia udzielone przez pracowników podmiotu kontrolowanego;
3)
wyniki oględzin systemów teleinformatycznych używanych do realizacji zadań publicznych;
4)
opinie biegłych.
§  7.
1.
Kontroler dokumentuje przebieg i wyniki czynności kontrolnych, zakładając i prowadząc w tym celu akta kontroli, które obejmują w szczególności:
1)
wykaz ich zawartości, z wymienieniem nazw dokumentów i wskazaniem odpowiednich stron;
2)
wskazanie materiałów dowodowych, o których mowa w § 6 ust. 2;
3)
inne dokumenty związane z przedmiotem kontroli.
2.
Akta kontroli służą wyłącznie do użytku służbowego, z zastrzeżeniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
3.
Akta kontroli prowadzi się zgodnie z tokiem podejmowanych czynności, numerując kolejno strony akt.
4.
Akta kontroli sporządza się w jednym egzemplarzu i przechowuje we właściwej jednostce organizacyjnej organu kontrolującego.
§  8.
1.
Zebrane w toku czynności kontrolnych materiały dowodowe kontroler zabezpiecza, w miarę potrzeby, przez:
1)
oddanie na przechowanie, za pokwitowaniem, kierownikowi lub upoważnionemu pracownikowi kontrolowanego podmiotu publicznego;
2)
przechowanie w miejscu wykonywania zadań przez kontrolowany podmiot publiczny w oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniu.
2.
Kontroler może zabrać z podmiotu kontrolowanego wyłącznie uwierzytelnione kopie, odpisy lub wyciągi z dokumentów.
§  9.
Sporządzane na żądanie kontrolerów kopie, odpisy i wyciągi z dokumentów oraz prawidłowość zestawień, danych i obliczeń niezbędnych do przeprowadzenia kontroli, jak również kopie danych lub dokumentów elektronicznych zapisanych na informatycznych nośnikach danych, potwierdza za zgodność kierownik kontrolowanego podmiotu publicznego.
§  10.
1.
W razie potrzeby kontroler może przeprowadzić oględziny systemów teleinformatycznych używanych do realizacji zadań publicznych, zwane dalej "oględzinami".
2.
Z przebiegu oględzin sporządza się niezwłocznie protokół według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3.
Protokół, o którym mowa w ust. 2, podpisuje kontroler oraz kierownik podmiotu publicznego albo osoba przez niego upoważniona.
4.
W przypadku odmowy podpisania protokołu, o którym mowa w ust. 3, kontroler sporządza odpowiednią adnotację na piśmie, którą dołącza do akt kontroli.
5.
Przebieg i wyniki oględzin mogą być także utrwalone za pomocą aparatury i środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku; utrwalony obraz lub dźwięk stanowi załącznik do protokołu, o którym mowa w ust. 2.
§  11.
1.
Kontroler może żądać od pracowników kontrolowanego podmiotu publicznego udzielenia mu w terminie przez niego wyznaczonym ustnych lub pisemnych wyjaśnień. Z ustnych wyjaśnień kontroler sporządza protokół.
2.
Składane na piśmie wyjaśnienia, o których mowa w ust. 1, oraz oświadczenia, o których mowa w § 13 ust. 2, powinny wskazywać osoby składające te wyjaśnienia lub oświadczenia.
3.
W przypadku odmowy podpisania wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, kontroler sporządza odpowiednią adnotację na piśmie, którą dołącza do akt kontroli.
§  12.
1.
Jeżeli w toku kontroli wymagane jest zbadanie określonych zagadnień wymagających wiadomości specjalnych, organ kontrolujący może zwrócić się do biegłego lub biegłych, właściwych ze względu na zakres i przedmiot kontroli, o wydanie opinii.
2.
Biegłego powołuje w drodze postanowienia organ kontrolujący na wniosek kontrolera, określając przedmiot, zakres badań oraz termin wydania opinii.
3.
Biegłym nie może być osoba, w stosunku do której istnieją okoliczności mogące wpłynąć na jej bezstronność, w szczególności gdy kontrola dotyczy zatrudniającej tę osobę jednostki albo zadania, którego ta osoba jest wykonawcą.
§  13.
1.
Kontroler sporządza notatkę służbową z innych czynności lub zdarzeń podjętych w toku kontroli, które mają istotne znaczenie dla ustaleń kontroli.
2.
Każdy może złożyć kontrolerowi ustne lub pisemne oświadczenie dotyczące przedmiotu kontroli.
3.
Kontroler nie może odmówić przyjęcia i udokumentowania oświadczenia, jeżeli ma ono związek z przedmiotem kontroli.
§  14.
1.
Z przeprowadzonej kontroli kontroler sporządza niezwłocznie, w sposób uporządkowany, zwięzły i przejrzysty protokół kontroli, o którym mowa w art. 31 ustawy, zwany dalej "protokołem".
2.
Protokół powinien zawierać następujące informacje:
1)
oznaczenie podmiotu kontrolowanego, jego siedzibę, adres, imię i nazwisko kierownika podmiotu kontrolowanego, z uwzględnieniem zmian w okresie objętym kontrolą;
2)
imiona i nazwiska kontrolerów, nazwę organu kontrolującego oraz numer i datę upoważnienia do przeprowadzania kontroli;
3)
datę rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych w podmiocie kontrolowanym, ze wskazaniem dni będących przerwami w kontroli;
4)
określenie przedmiotowego zakresu i okresu objętego kontrolą;
5)
opis ustalonego w wyniku kontroli stanu faktycznego, w tym ujawnionych nieprawidłowości, przyczyn ich powstania, zakresu i skutków oraz osób za nie odpowiedzialnych;
6)
wskazanie podstaw dokonanych ustaleń;
7)
pouczenie o prawie, sposobie i terminie zgłoszenia zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole oraz o prawie odmowy podpisania protokołu;
8)
wzmiankę o zgłoszeniu zastrzeżeń, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, oraz o stanowisku zajętym wobec nich przez kontrolerów;
9)
omówienie dokonanych w protokole poprawek, skreśleń i uzupełnień;
10)
wzmiankę o doręczeniu egzemplarza protokołu kierownikowi podmiotu kontrolowanego;
11)
podpisy kontrolerów i kierownika podmiotu kontrolowanego oraz miejsce i datę podpisania protokołu;
12)
parafy kontrolerów i kierownika podmiotu kontrolowanego na każdej stronie protokołu;
13)
w przypadku odmowy podpisania protokołu - wzmiankę o tym fakcie.
3.
W przypadku gdy w kontroli uczestniczyli biegli, do protokołu dołącza się ich opinie.
4.
W przypadku gdy protokół zawiera informacje niejawne, protokół lub jego fragment zaopatruje się w odpowiednią klauzulę.
5.
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje kierownik podmiotu kontrolowanego, a drugi włącza się do akt kontroli, które następnie niezwłocznie przekazywane są organowi kontrolującemu.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
_________

1) Minister Nauki i Informatyzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Informatyzacji (Dz. U. Nr 134, poz. 1431).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR

IMIENNE UPOWAŻNIENIE DO WYKONYWANIA CZYNNOŚCI KONTROLNYCH

....................

(miejscowość i data)

......................................

(nazwa organu wydającego upoważnienie)

UPOWAŻNIENIE nr ...

Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r.

o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania

publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565)

upoważniam Panią/Pana* ........................................

legitymującą/legitymującego* się dowodem osobistym seria ......

nr .................

wydanym przez .................................................

oraz legitymacją służbową seria ........... nr ................

do wykonywania czynności kontrolnych wobec ....................

...............................................................

Miejsce wykonywania czynności kontrolnych .....................

(adres podmiotu

kontrolowanego)

...............................................................

...............................................................

Przedmiot i zakres czynności kontrolnych ......................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Przewidywany czas trwania kontroli ............................

...............................................................

Upoważnienie jest ważne od dnia .......... do dnia ............

.........................

(pieczęć imienna i podpis

organu kontrolującego

albo osoby przez ten

organ upoważnionej)

_________

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR
POST Protokół oględzin systemu teleinformatycznego

przeprowadzanych na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne

Numer upoważnienia do kontroli

(nadany przez podmiot

kontrolujący)

Podmiot kontrolujący
Podmiot kontrolowany

Część A Informacje o oględzinach systemu teleinformatycznego

1. System teleinformatyczny podlegający oględzinom
2. Miejsce (adres) przeprowadzenia oględzin
3. Terminy: Data (DD-MM-RRRR) Czas (HH:MM)
Rozpoczęcia oględzin systemu

informatycznego

Zakończenia oględzin systemu

informatycznego

4. Osoby uczestniczące w oględzinach systemu teleinformatycznego
Imię i nazwisko Rola, w której uczestniczył w oględzinach

(kontroler/przedstawiciel kontrolowanego podmiotu publicznego/biegły)

1.
2.
3.
4.
5.
5. Informacje o utrwaleniu przebiegu oględzin na nośniku audio lub wideo:
6. Inne aspekty formalne zaistniałe przy oględzinach systemu

teleinformatycznego mogące mieć wpływ na ich przebieg i wynik:

Część B Przebieg oględzin systemu teleinformatycznego

1. Zakres czynności kontrolnych dokonanych podczas oględzin systemu

teleinformatycznego:

2. Uzasadnienie dla przeprowadzenia określonych czynności kontrolnych

systemu teleinformatycznego w postaci oględzin:

3. Uwagi i zastrzeżenia osób uczestniczących w oględzinach zgłoszone przed

ich rozpoczęciem (ze wskazaniem osoby zgłaszającej wniosek):

4. Szczegółowy spis czynności przeprowadzonych podczas oględzin systemu

teleinformatycznego

Lp. Data i czas czynności Opis wykonanej czynności (opis wykonywanych działań ze wskazaniem wykonawcy, reakcji systemu, wyszczególnienie błędów itd.) Uwagi
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

Część C Wynik i wnioski z oględzin systemu teleinformatycznego

1. Końcowy wynik kontroli:
2. Uzasadnienie:
3. Uwagi i zastrzeżenia kontrolerów:
4. Uwagi i zastrzeżenia przedstawicieli kontrolowanego podmiotu publicznego:
5. Opinie biegłych (o ile uczestniczyli w oględzinach):

Podpisy kontrolerów Podpisy przedstawicieli Podpisy biegłych

kontrolowanego

podmiotu publicznego

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024